Skip to content

ROK #271 - Marcello Mastroiani Traditional Cache

Hidden : 9/28/2022
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

ROK#271
28. september 2022 (Streda)
Marcello Mastroiani
Čo je rok
Rok je časové obdobie 365 (alebo 366 dní).
Iná definícia: Rok je časová jednotka, ktorej trvanie určuje jeden obeh planéty okolo centrálnej hviezdy alebo hviezdnej sústavy.
Čo je ROK
Táto voľná séria kešiek (nazvime ju Rozšír Obzor Kešera, alebo Rádové Obyčajné Krabice) vzniká ako nástroj na dopĺňanie kalendárov, terénov, obtiažností, atribútov, FTFiek, či počtu odlovených kešiek do štatistiky (nevhodné škrtnite). Nepôjde o žiadny powertrail, krabičky sú rozmiestňované v širšom okolí Bratislavy tak, aby boli od seba dostatočne vzdialené. Niektoré sú snáď zaujímavé, miestom, témou, či umiestnením. Niektoré miesta a témy sa budeme snažiť oživiť, bolo nám ľúto, že niektoré krabice išli do archívu aj keď robili kešerom radosť. Veríme, že krabičky ulahodia kešerskému oku, alebo duši. Ale netajíme sa tým, že niektoré krabičky budú aj do počtu. Na tejto sérii platí celodenné (FTF), teda logovaním v tento deň máte možnosť logovať FTF. Zároveň si dovoľujeme aplikovať pravidlo TRIKRÁT A DOSŤ, teda po treťom zmiznutí pôjde krabica do archívu. Ak máte záujem o uvoľnenie miesta, napíšte nám správu.
PON UTO STR ŠTV PIA SOB NED
1
Edgar Rice Burr-
oughs
2
Ján Fadrusz
3
Ferdinand Porsche
4
Alexander Moyzes
5
Farrokh Bulsara
6
John Dalton
7
Buddy Holly
8
Antonín Dvořák
9
Luigi Galvani
10
Veľký hadró-
nový urých-
ľovač
11
Carl Zeiss
12
Irène Joliot Curie
13
Roald Dahl
14
Dante Alighieri
15
Marco Polo
16
BB King
17
Jozef Bednárik
18
Leon Foucault
19
Emil Zátopek
20
Móric Beny-
ovszký
21
Medzi-
národný deň mieru
22
Michael Faraday
23
Jesen-
ná rovno-
dennosť
24
Moše Schreiber
25
Svetový deň lekárnikov
26
Ferdi-
nand Miluč-
27
Deň želez-
ničiarov
28
Marcello Mastroiani
29
Mária Ďuríčková
30
BONUS
⬅️
August
➡️
Október
Dnes má meniny Václav
Mužské meno Václav má slovanský pôvod a jeho význam je "viac slávny". Málokedy sa mu niečo nevydarí. Ak už v mladosti pracoval a mal možnosť investovať svoje peniaze, rýchlo zbohatne. Václavovi šťastie praje a vždy sa ho ujde aj iným. Rád sa podelí so svojimi ziskami, ale záleží mu na verejnom uznaní. Pre slávu a popularitu sa dokáže zrieknuť čohokoľvek. Je ideálnym politikom a diplomatom. Rád sa predvádza a snaží sa na každého zapôsobiť čo najlepšie. Má rád ženy a rýchlo strieda partnerky. No keď usúdi, že prišiel čas na založenie rodiny, potom si vyberá naozaj zodpovedne a snaží sa byť dobrým manželom a otcom pre svoje deti.
 
Pranostika na dnes
Ak je na svätého Václava slnečno, bude aj dva týždne po ňom. Keď svätý Václav slnkom žiari, zber zemiakov sa vydarí. Na svätého Václava ráno páli mráz, popoludní slnko. Svätováclavské leto trvá osem dní.
BYOP

V logbooku prosím šetrite miesto, časom bude údržba komplikovaná, tak aby to okrem vás bavilo aj nás a aby nám séria čo najdlhšie vydržala. V krabičkách (ak to prevedenie dovolí) by mali byť aj ceruzky, ale jeden nikdy nevie. BYOP - prineste si vlastné pero. A vlastne načo to píšem? Správny kešer má pero pri sebe vždy. :)


BONUS
Áno, BONUS bude. A možno ich bude viac. Budem sa snažiť.
Väčšinou sú to malé krabičky, bonus by mal byť spravidla väčší. A úplne na koniec by mohlo byť prekvapenie.
ROK#271 - Marcello Mastroiani

Marcello Mastroianni patrí medzi najznámejších talianskych hercov 20. storočia. Bol obsadzovaný do filmov najmä vďaka jeho charizmatickej osobnosti. Pôsobil dojmom kultivovaného, sofistikovaného Taliana s nenúteným šarmom. Svojím pohľadom dokázal povedať oveľa viac, než by mohli vyjadriť dialógy. Vo filmoch stvárňoval rôzne postavy – nielen svetaznalých, zamilovaných, šarmantných mladíkov, ale aj úplne diametrálne a komplikovanejšie postavy. Narodil sa 28. septembra 1924 v mestečku Fontana Liri. V tomto mestečku sa narodil aj režisér Vittorio De Sica, s ktorým neskôr spolupracoval na mnohých filmoch. Jeho otec, Ottorino Mastoriani, sa často sťahoval za prácu a jeho rodina spolu s ním. Jeho otec bol tesár a svoju dielňu mal v Turíne a neskôr v Ríme. Od útleho veku ho lákalo herectvo a práca vo filmovom priemysle. Privyrábal si aj ako komparzista v najrôznejších filmoch. Počas 2. sv. vojny bol poslaný do nemeckého zajateckého tábora odkiaľ sa mu podarilo utiecť a útočisko našiel v Benátkach. Po vojne nechal školu školou a zamestnal sa ako účtovník v britskej filmovej distribučnej spoločnosti. Sem-tam bral malé, bezvýznamné úlohy a po večeroch hral v Univerzitnom divadelnom klube, kde hrával s Giuliettou Masinou (áno, Perinbaba, no vtedy ešte mladá a krásna). Medzičasom ho z pozície účtovníka vyhodili kvôli častým absenciám.

Portrét

Filmové úlohy

Na prelome 40. a 50. rokov sa živil ako profesionálny divadelný herec a zároveň sa pokúšal osloviť rôznych producentov a režisérov. Prvá naozajstná filmová rola prišla v podobe film Bedári (z r. 1947). Po nej hral v mnohých bezvýznamných filmoch, no občas sa našli aj zaujímavejšie kúsky ako napr. Kronika chudobných milencov (1954), Otcovia a synovia (1957), či kriminálna komédia Omyl neplatí (1958), kde hral po boku Claudie Cardinale. V 60. rokoch sa Mastroianni stretol s Federicom Fellinim. Stali sa nielen priateľmi, ale aj spolupracovníkmi – Fellini ako režisér a Mastroianni ako herec.

8 a pol

Sladký život

Filmom Sladký život (1960) sa skončili Mastroianniho role sympatických mladíkov. Hlavný hrdina, bulvárny novinár Marcello Rubini, ktorého stvárnil, prechádza otvoreným prierezom talianskou spoločnosťou bez ohľadu na všetky doterajšie tabu vo sfére morálnej, náboženskej a erotickej. Mastroianniho Marcello je očarujúci a súčasne vulgárny, vždy s cigaretou, neustále na stope senzácie a škandálu, visiaci na telefóne a krúžiaci okolo slávnej hviezdy. Napriek tomu Marcello vníma svoju duchovnú prázdnotu a uvedomuje si zmiznutie svojich niekdajších literárnych cieľov, ale nie je schopný už nič urobiť. Do sveta moderného filmu vtrhla revolúcia, v Taliansku film vyvolal škandál a katolícka cirkev mu udelila verdikt zakázaného filmu neprístupného všetkým. Vzápätí ho však ocenili na festivale v Cannes a Sladký život sa stal komerčne najúspešnejším Felliniho filmom. O dva roky neskôr vyjadril Fellini, opäť cez tvár Mastroianniho, svoje traumy vlastnej existencie a vlastnej tvorby režiséra (8½) a Mastroianni bez problémov predviedol súčasne suverénneho a súčasne o sebe pochybujúceho tvorcu.

Záver života a smrť

V šesťdesiatych rokoch bol vyhľadávanou talianskou hviezdou, známou nielen svojimi rolami, ale aj početnými románikmi so svojimi krásnymi kolegyňami ako Faye Dunaway. Ako pravý Talian svojej doby sa však nikdy nerozviedol a ironicky sa vyjadroval: „Vždy som považoval manželstvo predovšetkým za inštitúciu, oženil som sa s optimizmom a bez veľkého premýšľania. Je to pre mňa čosi nevyhnutné, akási daň, ktorú človek v určitej etape života musí splatiť a také spláca. Nikdy som si nelámal hlavu nad tým, že strácam slobodu. Myslím si dokonca, že vzťah mimo manželstva človeka zbavuje slobody možno ešte viac, pretože nedáva pocit bezpečia.“ V rokoch 1971 – 1975 vytváral stály pár s francúzskou herečkou Catherine Deneuve a natočili spolu niekoľko filmov. Ich jediná dcéra Chiara Mastroianni sa narodila v roku 1972 a už ako sedemročná sa objavila vo filme A nous deux.

Ako uznávaná hviezda sa Mastroianni stále rád púšťal do projektov, ktoré od začiatku nemali nádej na väčší komerčný úspech. Ale iba v prípadoch, ak nebol súčasne ich producentom, ako si to vyskúšal napríklad u Viscontiho Cudzinca. Aj keď rád zdôrazňoval radosť nad filmovými honorármi, zisk nebol vždy tým hlavným, čo ho zaujímalo, točil bez prestávky celý život a bral aj roly vo filmoch, ktoré sa dali označiť za nedostatočné jeho talentu a schopnostiam. Niekedy pre možnosť natáčať s priateľmi, niekedy pre zábavnú rolu alebo práve pre peniaze – takú príležitosť nazýval obchodnou operáciou a nebolo ich málo. Zaraďoval sem Súkromný život, v ktorom Louis Malle využil popularitu jeho a Brigitte Bardot, Risiho Kňazovu manželku so Sophiou Loren alebo De Sicovej Milenca s Faye Dunaway.

Jeho osobný život splýval so životom hereckým, hral do poslednej chvíle, aj keď jeho dvorní režiséri postupne odchádzali. V poslednom období svojho života spolupracoval napríklad s Bertrandom Blierom alebo Nikitom Michalkovom, za ktorého Oči čiernej (1987) bol tretíkrát nominovaný na Oscara. Napokon si viac istý svojou angličtinou natočil niekoľko cudzojazyčných filmov Maccheroni s Jackom Lemmonom, japonsko-americkú komédiu Svadba alebo pohreb a Altmanovo Prêt-à-Porter. Poslednú veľkú príležitosť mu dala komédia Tri životy a jedna smrť z roku 1996. Bol to zároveň jeden z jeho posledných filmov, ktoré natočil. Zomrel 19. decembra 1996 na rakovinu pankreasu.

Zdroje
Peter Jurčovič: Slovenské PRANOSTIKY NA CELÝ ROK, vydavateľstvo PRÍRODA

 

Additional Hints (Decrypt)

cra, xnzra

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)