Skip to content

Dolnopolicka papirna (1647-1762) Traditional Cache

Hidden : 6/30/2021
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Smysl kešky


Papír je jedním z přelomových vynálezů civilizace, proto stojí za pozornost historie počátků papírenství v Čechách. Papírny vznikaly zpravidla v městech, překvapilo nás, že mezi první papírenské manufaktury patří i pozapomenutá dolnopolická papírna; fungovala před nějakými dvě stě padesáti lety v místě našeho bydliště.

Papírny v Čechách

Silným impulzem pro velký rozvoj výroby ručního papíru byl především vynález knihtisku v roce 1495. Nový vynález se záhy začal využívat i v Čechách, velký rozkvět papírenství zde nastal už v průběhu 16. století. Mezi postupně založenými dvaadvaceti papírnami to byly i papírny v nedaleké Mimoni (1570-1787) a v Benešově nad Ploučnicí (1569-1873). Papírny pokrývaly čtyřicet procent kapacity výroby papíru v rakouské monarchii.

Z historie dolnopolické papírny

Dolnopolická papírna se nacházela ve vsi Dolní Police (NiederPolitz), která je dnes částí městečka Žandov na severu Čech v okrese Česká Lípa. K připojení došlo až v novodobé historii, po staletí existovala ves samostatně.

Zmíněné papírny v Mimoni a Benešově nad Ploučnicí souvisely se vznikem dolnopolické papírny. Zakladatelem dolnopolické papírny byl totiž Peter Ossendorf, syn zakladatele papírny v Mimoni, a měl za manželku dceru benešovského papírníka Heinricha Linkeho. Když žádal vrchnost, tedy Annu Magdalenu, vévodkyni saskou, engerskou a westfálskou, kněžnu a paní na Zákupech, Buštěhradě a Polici, o udělení příslušného privilegia pro dolnopolickou papírnu, přiložil jako vzor opis privilegia právě benešovské papírny z roku 1569. Mezi privilegia patřilo právo na sběr hadrů a kožek na klih na panství a osvobození od všech robot, daní, služeb, kontribucí a dávek. Papírna se tak stala svobodným statkem a papírníci se těšili velké vážnosti. Ossendorfovi od roku 1656 vlastnili i benešovskou papírnu. Byla to významná papírenská rodina v severních Čechách, která měla v majetku papírnu v Hamrech, ve Frýdlantě, ale také v Nové Vsi u Chomutova a ve vzdálených Dušníkách (dnes městečko na polském území poblíž hranice, které jistou dobu patřilo k Českému království)..

Dolnopolická papírna byla založena v rozmezí let 1632 až 1647. Nacházela se na Ploučnici mezi Dolní Policí a Starým Šachovem, (viz mapka). Peter Ossendorf ke zřízení papírny využil zdejší starý, nevýnosný mlýn. Neměl to jednoduché, vrchnost i přes jeho vytrvalé žádosti roky otálela s přiznáním obvyklých papírenských privilegií. Například cizí sběrači hadrů tak neměli zamezeno působit i na území papírny a Peter Ossendorf přicházel o zisk. Také do přestavby mlýna, kdy při regulovacl vody se dostával do sporů s obyvateli vsi, vynaložil značné prostředky. Papírna však poté zřejmě prosperovala, protože papírník zapůjčil několikrát v roce 1653 městu Schandau (Žandov) úhrnem 72 tolarů. Ty po patnácti letech vymáhal na městu právní cestou Ossendorfův syn Julius, aby mohl opravit papírnu. Sděluje vrchnosti, že po smrti otce v roce 1665, kdy byla papírna načas propachtována (pronajata), ji převzal v zuboženém stavu, který zapříčinil i půl roku trvající hrozný mor a krutá zima, při které zamrzaly stroje. Dolnopolická papírna pod vedením potomků Petera Ossendorfa pracovala až do roku 1730, kdy ji odkoupil údajně téměř zničenou Abraham Marschall. I on se potýkal s těžkostmi. Velká voda a ledy strhly jez, voda zčásti zatopila papírnu a bylo nutné se odstěhovat do výše stojící chalupy. Po jeho smrti v roce 1744 ji vedli synové. Ani oni se nedokázali zbavit dluhů, a tak po osmnácti letech, v roce 1762, byla prodána v dražbě. To jsou poslední údaje o dolnopolické papírně, která ukončila po sto patnácti letech svou činnost.

Doplněk: K technologii výroby papíru v manufakturách

Surovinou k výrobě papíru byly staré hadry, které sbíral zvláště od vrchnosti určený hadrník. Hadry byly rozřezány na hadrořezu podobnému ruční řezačce slámy. Takto získaná hmota se změkčovala hnitím ve schránkách vytesaných z kamene nebo vyzděných do země jako žumpy. Papírna využívala k drcení vzniklé papírové hmoty při stálém přítoku čisté vody z řeky kladivovou stoupu (soustavu kladiv) poháněnou vodním kolem, dolnopolická papírna měla zřízeno celkem dvaatřicet stoup. Kaše se pak umístila v kádích a odtud se nabírala drátěnými síty v rámech, v nichž byly připevněny obrazce z drátů – filigrány (značka papírny, vodoznak), které se na arch papíru otiskly. Dochoval se filigrán dolnopolické papírny z roku 1647, který je tvořený nápisem POLIETZ v kruhu, korunkou a písmenem P uprostřed. I zde vidíme souvislost s benešovskou papírnou, která měla rovněž kruhový filigrán s nápisem BANZEN (jeden z tehdy používaných názvů městečka) s písmenem B uprostřed. Vrstva papíru s filigránem byla vyklopena na plsť a opět další plstí přikryta a na ni šla další vrstva papíru. Zpravidla bylo kladeno takto nad sebou sto osmdesát archů. Společně s plstí byly vloženy do mohutného lisu, aby se zbavily vody. Jako sušárna sloužilo rozsáhlé podkroví ve větší chalupě s vyšší střechou a s četnými vikýři, které urychlovaly proces sušení.



(1) Kladivová stoupa na drcení papírové hmoty, (2) Zprava: práce s rámem u kádě, práce s lisem, prokládání papírových vrstev plstí



Dolnopolická papírna poblíž dnešního mostu přes Ploučnici


Rekonstrukce papírny v kresbě Romana Řezáče z Dolní Police




Z použité literatury

Kol. aut., Město Žandov a blízké okolí, Městský úřad Žandov 1998

Zuman, František, Výroba papíru v českých zemí [on-line].26.2.2021.Dostupné z: https://papir-novak.cz/aktuality/vyroba-papiru-v-ceskych-zemich

Špačková, Lenka, Dolní mlýn, koželužna, papírna, jirchárna [on-line].Dostupné z: https://www.historiemimone.cz/products/dolni-mlyn-niedere-muhle

Šefl, Vladimír, Benešovská papírna [on-line].11.12.2015.Dostupné z: https://www.historiebnpl.cz/2015/12/benesovska-papirna.html

Materiály ze soukromého archivu Romana Řezáče z Dolní Police





Přehled našich keší a jejich loga



Additional Hints (Decrypt)

an xzrav mrmnqh, cbmbe an zhqyl!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)