Skip to content

Geo-Fabryczny: Siarczana Letterbox Hybrid

Hidden : 9/12/2021
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Murowana willa w stylu eklektycznym (obecnie budynek Centrum Kultury i Aktywności przy ul. Siarczanej 6), dwa drewniane domki, pobliski budynek mieszkalny z czerwonej cegły, komin i zrujnowana hala przy ul. Zabranieckiej 82 to pozostałości po największej fabryce przedwojennego Targówka – firmie Kijewski, Scholtze i S-ka, Spółka Akcyjna Fabryk Chemicznych i Huty Szklanej, która produkowała m.in. kwas solny, kwas siarkowy i różnego rodzaju siarczany.  

Korzenie fabryki sięgają lat 20. XIX wieku. W 1822 roku powstała spółka Hirschmann i Kijewski, która w 1824 roku w opuszczonych zabudowaniach po klasztorze trynitarzy na Solcu, wydzierżawionych na 15 lat na mocy umowy z Komisją Rządową Spraw Wewnętrznych, rozpoczęła produkcję wyrobów chemicznych.

Przez kolejne dekady produkcja się rozwijała, w fabryce wytwarzano kolejne produkty. Na skutek różnych zawirowań ulegała zmianie nazwa firmy – jedni wspólnicy się w niej pojawiali, inni znikali.  

W 1870 roku właściciele fabryki nabyli na Targówku, przy dzisiejszej ulicy Zabranieckiej (w okresie międzywojennym nosiła ona nazwę Siarczana), rozległe tereny, na których rozpoczęli budowę nowoczesnych hal produkcyjnych. W miarę ich oddawania do użytku przenosili z Solca poszczególne wydziały produkcyjne. Kiedy w 1896 roku większość z nich znalazła się na Pradze, zakład został przekształcony w spółkę akcyjną. Obok zakładów chemicznych powstała również huta szkła korzystająca początkowo z lokalnych złóż piasku. Pamiątką po jej istnieniu są nazwy ulic: Szklana i Hutnicza.  

Przy zabudowaniach fabryki ok. 1900 roku powstała murowana parterowa willa w stylu eklektycznym, wzniesiona dla rodziny jednego z właścicieli fabryki. Otaczał ją zadbany ogród.

Zakłady przetrwały zawirowania związane z rewolucją 1905 roku i strajkami robotniczymi, udało im się wybrnąć z I wojny światowej i okresu rekwizycji maszyn. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę fabryka zaczęła znów prężnie działać. Ciężkie czasy nastały, gdy wybuchł światowy kryzys gospodarczy. Mimo starań przedsiębiorstwo zbankrutowało w 1938 roku. Podczas II wojny światowej większość zabudowań fabrycznych uległa zniszczeniu. Najpierw we wrześniu 1939 r. na tereny fabryki spadły bomby zrzucane podczas nalotów, potem to, co przetrwało, zostało zniszczone podczas walk o Pragę w 1944 r.   

W 1949 roku na części terenów należących do dawnych zakładów chemicznych powstały Zakłady Mechaniczne Obróbki Drewna – przekształcone w latach 70. XX wieku w Warszawskie Zakłady Meblarskie. Dziś w dawnych halach tego powojennego przedsiębiorstwa mieszczą się siedziby różnych firm oraz hala do paintballa laserowego.

Willa właścicieli fabryki szczęśliwie przetrwała wojenną zawieruchę nienaruszona, ale po wojnie została przejęta przez państwo i podzielona na mieszkania komunalne. Przez lata nieremontowana coraz bardziej niszczała. W 1983 roku została wpisana do rejestru zabytków, ale jej upadek postępował. Szczęśliwie w 2015 roku zapadła decyzja o remoncie i adaptacji budynku na cele kulturalne. Prace ruszyły w 2017 roku, a zakończyły się rok później. W grudniu 2018 roku w powiększonym o dodatkowe skrzydło budynku swoją działalność rozpoczęło Centrum Kultury i Aktywności Siarczana.

Zakłady pod koniec XIX w.


Zadanie:

Pojemnik odnajdziesz na współrzędnych oznaczonych jako Finał, lecz dostępu do skarbu strzeże kłódka. By poznać kod do jej otwarcia, musisz odwiedzić kilka miejsc znajdujących się w pobliżu i zebrać potrzebne dane. Każde z miejsc jest oznaczone jako etap poniżej:

Etap 1: Willa właściciela fabryki chemicznej
Odnajdź niewielką, biało-niebieską tabliczkę. Znajdują się na niej dwie niebieskie figury geometryczne. Ile kątów znajduje się wewnątrz tych figur (tylko niebieskich)? Odpowiedź zapamiętaj jako A.

Etap 2: "Drewniaki" - drewniane budynki mieszkalne dla pracowników fabryki chemicznej
Obejrzyj budynek z każdej strony. Ile kominów znajduje się na drewniaku, oznaczonym przez współrzędne? Przyjrzyj się uważnie! Od odpowiedzi odejmij 2 i wynik zapamiętaj jako B.

Etap 3: "Familoki"
Odnajdź słup w kształcie litery A. Na jego lewym ramieniu znajduje się pięć cyfr (czarna farba na białym tle). Odczytaj trzecią cyfrę i zapamiętaj ją jako C, oraz ostatnią i zapamiętaj jako D.

Kod do kłódki skrzyni finałowej to: ABCD

 

---------------------

Task:

You will find the container on the coordinates marked as Final, but access to the treasure is guarded by a padlock. To know the code to open it, you need to visit several places nearby and collect the necessary data. Each of the places is marked as a stage.


Stage 1: Willa

Find a small, white and blue plaque. There are two blue geometric figures on it. How many angles are inside these figures (only blue)? Remember the answer as A.


Stage 2: "Drewniaki" - wooden residential buildings for employees of a chemical factory.

View the building from each side. How many chimneys are there on the clog, marked by coordinates? Take a close look! Subtract 2 from the answer and remember the result as B.


Stage 3: "Familoki"

Find an A-shaped pole. On its left shoulder there are five digits (black paint on a white background). Read the third digit - remember it as C, and the last - remember it as D.

 

The code for the  padlock is: ABCD

Additional Hints (No hints available.)