Skip to content

AGT 170: Lechuv kamen EarthCache

Hidden : 8/29/2021
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


LECHŮV KÁMEN Migmatity 170

Dnešním pokračováním geologické série AGT se vypravíme do Kouřimi. Cílem našeho putování se stane legendami opředený Lechův kámen.

Název kamene, který nejspíš pochází až z 19. století, je odvozený od mytického slovanského knížete Lecha, bratra praotce Čecha, který se podle pověsti, uváděné kronikářem Václavem Hájkem z Libočan, v těchto místech usadil se svou družinou a vystavěl zde pevný srub, jejž opevnil trojím valem. Aby jeho bratr věděl, kde se usídlili, aby si v případě napadení mohli být nápomocní, domluvili se, že Lech v místě, kde se usadí, zapálí velký oheň, který budou moci vidět Čech a jeho lidé z hory Říp. A tak Lech učinil a podle kouře, který od ohně stoupal, nazval toto místo Kouřim.

Mé vyprávění však povede do mnohem dávnější historie, kdy odkryjeme geologický unikát této skály. Vítejte na 170. pokračování Alkeho Geo-earth-cache Tour.


Základní informace

Portál Geology hovoří o Lechově kameni tuto definici: Vypreparovaný kvádr biotitické migmatitizované ortoruly, tektonicky přepracované, s druhotným muskovitem-sericitem v plochách refoliace. Ať se to nezdá - v této větě je celá historie vzniku skály důkladně popsána.
 

Geologie - příběh kamene

V době prvohor (paleozoikum) se zde nacházelo moře plné živočichů té doby. Postupem miliónů let se dno moře usazovalo schránkami uhynulých živočichů a tímto postupným usazováním vznikla v této lokalitě první usazená hornina.

V následujících milionech let docházelo k tektonické činnosti, která na usazenou horninu působila teplem a tlakem a vznikají nám tu tak nové horniny - horniny přeměněné. Takto vznikají např. ruly či břidlice. Zde však došlo k unikátu. Vzniklá hornina nebyla ani ryba, ani rak, ale jedná se Migmatit.

Migmatity (z řeckého migma a česky směs) jsou přeměněné horniny složené ze dvou složek, granitové a rulové. Nejčastěji mívají podobu páskovaných rul. Vyskytují se při okrajích granitových intruzí nebo v zónách nejvyššího stupně přeměny (ultrametamorfismu), kde již začíná částečná anatexe (roztavení horniny). Vznikají tak, že z magmatu unikající plyny a horké roztoky vnikají po plochách břidličnatosti do přeměněných hornin. Po ochlazení se z nich vyloučí minerály živec a křemen, které vytvoří v tmavé hornině (substrátu) světlé proužky (metatekt). Minerálním složením jsou migmatity blízké pararulám, způsobem vzniku zase magmatickým horninám. Často mají podobu páskovaných rul, od kterých je makroskopicky často nelze rozlišit. Proto jsou v soustavě přeměněných hornin řazeny do zvláštní skupiny smíšených hornin. Migmatit, jako hornina hybridního charakteru, tvoří hranici mezi přeměněnými a magmatickými horninami.

Pro migmatity se původně používalo několik různých označení. Termín migmatit poprvé použil finský petrolog J. J. Sederholm v roce 1907, který zkoumal migmatity v oblasti Baltského štítu v jižním Finsku.

Velkým tajemství této skály je to, že jí tak tvoří dvě smíchané horniny.
 


Vyvřelé a přeměněné horniny sebou často nesou i minerály a tím se dostáváme k poslední části popisu z Geology - muskovitu.

Muskovit je jednoklonný minerál – světlý druh slídy. Tvoří perleťově lesklé šupinky, lupínky, někdy i značně velké, které jsou ohebné a pružné. Je znám i celistvý. Krystaly jsou vzácné. Jemně šupinkatý muskovit se nazývá sericit. Vyznačuje se perfektní štěpností podle. Bývá bezbarvý, průhledný, někdy lehce tónovaný do zelenava, šeda, hněda či červená. Vryp je bílý.

 

Otázky a úkoly:

Pro uznání logu odpovězte nebo splňte přes formulář či přes profil správně následující otázky a úkoly.

1) Migmatit je hornina dvou tváří - magmatické, podobné granitům a metamorfované nebo přeměněné, podobné rulám. Granitová složka je charakteristická světlejší barvou. Rulová složka je naopak tmavší barvy. Popište mi textury světlých částí horniny, jaké je minerální uspořádání, jak velká jsou minerální zrna. Jsou pravidelné, nebo jsou nějakým směrem orientované/uspořádané (např. prodloužené)? Jak se od nich liší textura tmavých částí, jaké je zde uspořádání/orientace/tvary minerálních zrn?

2)  Na základě vašeho pozorování, v kombinaci s informacemi v listingu, zkuste vyslovit závěr, jakým procesem vznikla tmavá složka horniny + vysvětlení, na základě čehož tak usuzujete a stejně tak světlá složka - jak vznikla a proč.

3) Též v kombinacemi v listingu najděte na hornině Muskovit. Popište jeho barvu, povrh a velikost.

4) Ke svému logu přiložte fotku sebe a nebo fotku Vašeho osobního předmětu, který s Vámi budu moci spojit. Vaše fotky budou ozdobou mé cache.

ON-LINE FORMULÁŘ

Zdroje:

Web: Wikipedie
Web: Geology.cz

Foto: © 2010 - 2022 Aleš Novák

 

TATO CACHE JE SOUČÁSTÍ SÉRIE AGT od Alke04

Additional Hints (No hints available.)