Skip to content

Škola Dolejší Těšov Traditional Cache

Hidden : 9/1/2021
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


ŠKOLA V DOLEJŠÍM TĚŠOVĚ

Historie obecné, národní a základní školy v Dolejším Těšově sahá až do druhé poloviny 19. století a její osudy jsou velmi zajímavé. V roce 1857 bylo v obci Dolní Těšov 163 obyvatel, převážně Čechů. Poněmčování nastalo od roku 1877, kdy německý statkář Ziegler založil německou školu. Ten také postupně odkupoval pozemky od českých lidí, na které najímal německé rodiny, a tak se i zvětšoval počet německých dětí. České děti tehdy navštěvovaly školu v Petrovicích. V roce 1888 chtěl petrovický kněz p. Matěj Šindel v Dolním Těšově českou školu, proto tam koupil pozemky. Ale obyvatelé Javoří a Vlastějova se nechtěli od Petrovic odškolit. V roce 1896 žádala místní školní rada v Petrovicích o zřízení expozitury ve Vlastějova. Ta byla otevřena v roce 1907. Po roce 1918 žádali čeští obyvatelé Ministerstvo školství a národní osvěty o zabrání německé třídy v Dolním Těšově pro českou školu. Této žádosti bylo vyhověno a dne 7. 1. 1920 byla otevřena česká obecná škola v Dolním Těšově. Do školy chodily děti z Dolního Těšova, Javoří a Vlastějova. Od školního roku 1922/23 byla škola dvoutřídní se 73 žáky. Jednopatrová školní budova čp. 19 byla postavena v roce 1923 a slavnostně otevřena 9. září. Krásná a na svou dobu moderní škola měla dvě učebny, kabinety, čítárnu, školní dílnu a byt pro správce školy. Postavili ji stavitelé Fr. Holeček a J. Grabinger podle projektu, který byl ministerstvem veřejných prací uznán jako vzorový pro stavby menšinových škol.

Od školního roku 1922/23 byla škola dvoutřídní se 73 žáky. Jednopatrová školní budova čp. 19 byla postavena v roce 1923 a slavnostně otevřena 9. září. Ve školním 1936/37 školu navštěvovalo 37 dětí z obcí: Dolní Těšov, Vlastějov, Javoří, Hořejší Těšov, Bošov, Vojetice, Chlum, Jiřičná, Mochov a Žežulkov. V roce 1938 byl Dolní Těšov připojen k Německu. Dne 8. října 1938 byla část inventáře školy převezena do Vlastějova a později byl uložen ve školní budově v Petrovicích, kam také za okupace docházely děti z Vlastějova a Javoří. Zbytek inventáře byl německými obyvateli zničen nebo rozkraden. Do školní budovy byla přestěhována německá škola. Během války sloužila škola také pro ubytování německých uprchlíků ze Sárska a na jaře 1945 jako sídlo německé důstojnické školy. Její příslušníci se v květnu podíleli na posledním krvavém odporu postupující americké armádě v kepelském Zhůří. Při útěku ze Zhůří a následném pronásledování byl jeden německý voják zastřelen na školní zahradě. Ostatní byli zajati ve sklepě školy. Další tři němečtí vojáci padli při následném osvobozování Těšova na zahradě zdejšího dvora.

Po skončení války byla školní budova ve velmi špatném stavu. Přesto byla česká škola znovu otevřena. Vyučování začalo 3. 9. 1945, i když zemská školní rada schválila obnovení vyučování na zdejší dvoutřídní obecné škole s 5 postupnými ročníky až výnosem ze dne 22. června 1946. Školní obec tvořily politické obce Javoří, pod kterou patřily obce Javoří, Vlastějov, Dolní Těšov, dále pol. obec Horní Těšov, kam patřily obce a osady Horní Těšov, Chlum, Bošov, Mochov, Zadní Chalupy a pol. obec Kochánov s osadou Karlův Dvůr. Ve školním roce 1945/46 školu navštěvovalo 37 dětí, z toho 15 národnosti české a 22 národnosti německé. Během prázdnin došlo k odsunu německých rodin, a tak na začátku následujícího školního roku nastoupilo do školy 16 žáků, proto byla škola organizována jako jednotřídní. Postupně ale docházelo k osidlování tohoto kraje a na konci školního roku chodilo do školy 46 dětí, národnosti české, německé, slovenské, maďarské a bulharské. Z důvodu jazykových problémů muselo být zřízeno samostatné jazykové oddělení, kde byli žáci vyučováni českému jazyku. Ve školním roce 1947/48 chodilo do školy 50 žáků, proto byla škola opět organizována jako dvoutřídní. V roce 1948 se stala škola obecná školou národní dle nového zákona č. 95/1948 Sb. V roce 1950 došlo k reorganizaci místních národních výborů vládním nařízením č. 14/50 Sb., tím došlo ke sloučení obcí Dolejší Těšov, Hořejší Těšov, Javoří a Mochov v obec Těšov. Z tohoto důvodu se změnil i název školy na Národní školu Těšov. Od školního roku 1951/52 byla škola jednotřídní s 29 žáky. Ve školním roce 1961/62 byla škola změněna na základní devítiletou školu zákonem č. 186/1960 Sb. V letech 1961-1973 byla škola organizována podle počtu žáků buď jako jednotřídní ZDŠ pro 1. - 4. ročník nebo jako dvoutřídní ZDŠ pro 1. - 5. ročník. Škola pravidelně podnikala vlastivědné vycházky po okolí a školní výlety. Ve škole také vznikl soubor Těšováček, který se věnoval práci s loutkami a získal mnohá ocenění na různých soutěžích. Od školního roku 1973/74 byla škola jednotřídní s 16 žáky. V roce 1978 byla škola změněna na základní školu zákonem č. 63/1978 Sb. Již v roce 1976, kdy bylo rušeno velké množství jednotřídních škol, měla být zrušena i škola v Těšově. Protože se však nenašlo řešení jak odvážet děti do školy v Hartmanicích, zůstávala stále otevřená. Během roku 1978 bylo definitivně rozhodnuto o jejím zrušení s tím, že dokud nebude opravena silnice z Chlumu do Těšova a zavedena autobusová linka do Hartmanic, mohou těšovské děti malotřídku navštěvovat. K tomu došlo na jaře 1982 a tak 30. června 1982 přestala budova školy sloužit svému původnímu účelu a posledním učitelem (a zároveň ředitelem) tak zůstal Miroslav Kučera.

Dětské tábory Čs. rozhlasu

V době úvah o uzavření školy pro malý počet žáků projevil zájem o budovu Český rozhlas Praha, který v budově zřídil základnu pro stanový tábor umístěný na zahradě školy. Na jaře roku 1976 začaly rozsáhlé úpravy jako např. posílení zdroje pitné vody, zavedení splachovacích záchodů, zřízení kuchyně, rekonstrukce elektroinstalace a rozvodů teplé vody. Celkové náklady činily 352 000 Kč a financoval je Čs. rozhlas, který si část budovy pronajal od MNV v Hartmanicích. V létě roku 1976 tak zde poprvé strávilo část prázdnin 45 dětí (většinou se jednalo o děti zaměstnanců rozhlasu) a několik vedoucích. V následujícím školním roce došlo také oplocení areálu školy a úpravě zahrady a hřiště. Od roku 1977 do 1990 se zde o letních prázdninách konaly každoročně tři třítýdenní turnusy letní pionýrských táborů pořádané pro děti zaměstnanců Čs. rozhlasu. Mezi dlouholeté vedoucí (také z řad zaměstnanců rádia) patřili i hlasatelé a později i známí televizní moderátoři Jan Rosák a Zbyněk Merunka.

V letech 1991-92 prošel celý objekt další modernizací (soc. zařízení, oprava kanalizace, nové ubytovací prostory v zadním traktu). Poté však v rámci rozsáhlých majetkových reforem Čs. rozhlasu v devadesátých letech byla budova prodána soukromé společnosti a tak poslední letní dětský tábor se zde konal v roce 1994. Od roku 1995 budova školy slouží jako rekreační zařízení Penzion Lípa.

Zdroje:

http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=1473281

https://www.portafontium.eu/chronicle/soap-kt/01789-skola-dolejsi-tesov-1945-1982

Kronika obecné, národní a základní školy  Dolejší Těšov,

Státní okresní archív Klatovy

Vzpomínky pamětníků

 

Kudy ke krabičce

Přestože lze autem zajet až v podstatě přímo ke krabičce, spíše to neradím, protože se připravíte o krásný pohled na budovu od východu. Lepší je udělat pár kroků a dojít na místo pěšky. Zaparkovat lze na návsi u autobusové zastávky nebo lépe v těsné blízkosti bývalé německé školy (waypoint 1). Doporučuji také okružní procházku přes Hořejší Těšov s krásnými výhledy na Hartmanicko a hrad Kašperk (waypoint 2).

Keš se nachází mimo areál bývalé školy, respektujte tedy, prosím, soukromý pozemek a nevstupujte dovnitř za bránu!

Additional Hints (Decrypt)

Zabub "qrgí" cbuebznqr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)