Skip to content

This cache has been archived.

Muller&Thurgau: Ať nepřekáží na mapě... Však vy si ho dologujete i tak.

Díky všem za účast.

More
<

Úklid kolem Protrženky

A cache by Muller&Thurgau Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 18 September 2021
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

18 September 2021, 11:45 - 13:00

Nejdřív trochu historie:

Protržená přehrada Desná byla vybudována na řece Bílé Desné v Jizerských horách. Stavba v nadmořské výšce 806 m.n.m., ležící nad obcí Desná v Jizerských horách v katastrálním území obce Albrechtice v Jizerských horách, byla dokončena v roce 1915.

Dne 18. září 1916 v 15:30 upozornili kolem procházející dřevaři hrázného na pramínek vody o průměru asi 2 cm tryskající z hráze. Přehrada v té době ještě nebyla zcela napuštěná a obsahovala jen 290 000 m³ vody. Zděšený hrázný zavolal do kanceláře vodního družstva. Přítomný Ing. Gebauer, správce stavby, mu nařídil okamžitě otevřít oba havarijní uzávěry a přehradu vypustit. Hrázný se společně s několika dělníky pokusil rozkaz splnit, ale nakonec jej bortící se hráz přinutila opustit šoupátkovou místnost, aniž by tento úkon dokončil (oba uzávěry se otevřely pouze z poloviny). To se stalo v 15:55. V 16:00 byl informován poštovní úřad v Desné, že „nějaký čas poteče korytem více vody“. V 16:15 přišla nová zpráva, oznamující protržení hráze, a také žádost o alarmování hasičů a vyklizení obce. V 16:15 se dlažba na návodní straně začala propadat a po další půlhodině se propadla až ke dnu. Zůstala pouze vrchní část ve tvaru mostu, i ta se ale za několik okamžiků zřítila do divokého proudu. Voda se z přehrady valila 18 m širokou průrvou a brala s sebou stromy i s kořeny. Po půl hodiny tak proudilo do údolí 150 m³ vody za sekundu. Když voda dorazila do Desné, nebyla evakuace obce ani zdaleka ukončena a mnozí se ještě snažili zachránit příbuzné a majetek v zasažené zóně. První stavbou, kterou voda z přehrady smetla, byla velká panská pila, kde s sebou vlna vzala připravené dříví. To pomohlo jako beranidla rozbít všechny domy stojící vlně v cestě. Velké množství vody a trosek sice zachytila železniční trať a viadukt v dolní části Desné, záplava však i tak postihla celé Tanvaldsko.

Rozsah škod byl v celém Rakousku-Uhersku ojedinělý. 95 rodin s 380 příslušníky bylo bez přístřeší, 1020 osob bez možnosti zaměstnání, 370 občanů ztratilo veškerý majetek. 29 obytných domů a 11 brusíren skla zmizelo ve vlnách a 62 domů a závodů bylo vážně poškozeno. Druhý den bylo 59 osob nezvěstných. Tragédie si vyžádala 67 lidských životů. Škody byly odhadnuty na několik milionů korun.

Unikátní zbytky protržené přehrady byly v roce 1996 prohlášeny za kulturní památku. Dodnes se z hráze dochovala šoupátková věž, zbytky hráze a podzemní štola, kterou se odváděla voda do sousední nádrže Souš.

(podle serveru www.jizerske-hory.cz)

 

O CITO eventu:

Dnes tedy Protržená přehrada má svoje smutné výročí, a to hned půlkulaté. A protože i smutný oslavenec si zaslouží dostat dárek, rozhodli jsme se ji k protrženinám obdarovat tím, že kolem ní uklidíme. Sejdeme se v uvedeném čase na úvodních souřadnicích u informační tabule a pustíme se do sbírání toho, co si turisté v přírodě zapomněli. Pytle budou k dispozici, pracovní rukavice si prosím vezměte vlastní.

Pozor, původně oznámený čas se o hodinu posunul, sejdeme se v 11.45.

Po skončení práce by mělo být možné se občerstvit v útulně postavené v místě bývalé Krömerovy boudy (podle toho, co mi říkala paní z albrechtického úřadu, tak káva/čaj, limo, pivo, v létě nanuky, nějaké sušenky…).

Upozorňuji, že se budeme pohybovat v oblasti s přísným zákazem vjezdu, nedá se tam přijet autem, od parkovacího waypointu Souš je to cca 5 kilometrů snadného terénu, z Desné nebo Josefova Dolu o něco méně, ale s větším stoupáním. V den konání eventu bude nahoru zcela výjimečně jezdit kyvadlová doprava z Desné (z Desné v celou, dolů v půl, některé hodiny to nejede), asi ale není možné spoléhat se na její kapacitu.

Additional Hints (No hints available.)