Skip to content

Araukarity u letiště (Petrified wood) EarthCache

Hidden : 10/15/2021
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


CZ:

Zkamenělé dřevo pro mnohé z příznivců earthkeší není žádnou novinkou; jenom na našem území se mu věnovalo či věnuje hned několik kešek, namátkou např. ARAUKARIT (odtud pochází všechny nyní zde vystavené exponáty) nebo AGT 22: Zkamenělý strom. Pěkné exempláře a krátké poučení o zkamenělém dřevě nyní můžete nalézt i nedaleko pražského letiště. Na souřadnicích naleznete výstavu araukaritů a tabulky, na kterých zjistíte některé z odpovědí.

Zkamenělé dřevofosilní dřevo nebo araukarit (od latinského názvu často objevovaných zkamenělých blahočetů, Araucaria) je název pro speciální typ zkamenělin suchozemských rostlin. Jedná se o výsledek permineralizace stromů, které proces přeměnil v kameny. Všechny organické materiály ve stromě byly přeměněny na minerály, především křemen, ale například i kalcit, hematit, nebo pyrit, byla mu však ponechána původní dřevěná struktura. Na rozdíl od ostatních fosilií, které jsou často pouze otisky, se jedná o třídimenzionální reprezentaci původního organického materiálu. Proces kamenění probíhá pod zemí, kde je dřevo pohřbeno pod sedimenty, které ho chrání nedostatkem kyslíku, který by jinak dřevo rozložil. Minerální vody proudící přes sedimenty uskladňují v buňkách rostliny minerály, a jak lignin a celulóza v rostlině slábnou, vytváří se na ní kámen.

Za typické příklady by šlo považovat dvě situace: První, kdy byl odumřelý, nebo větrem vyvrácený strom odplaven říčními proudy do bažiny, kde byl následně v poměrně krátké době pohřben pod silnými vrstvami bahna a kalů. Nebo druhý, kdy byl strom překryt vrstvou mokrého sopečného popelu. Tyto masy dřevo chránily proti přístupu kyslíku. Mrtvé dřevo se postupně nasakovalo vodou, která obsahovala křemičitany a další látky podle prostředí (např. minerál mědi - malachit). Lignin, celulóza, hemicelulóza ad. ve stromě slábly a postupně byl veškerý organický materiál stromu nahrazen minerály. Proto si zkamenělé dřevo uchovává nejen letokruhy, ale celkově svou původní strukturu až do mikroskopického detailu. Pokud takový kmen dnes někdo objeví a vědci chtějí určit, o jaký druh stromu se jedná, musí si z exponátu uříznout velmi tenkou destičku, zbrousit ji a pletivo na destičce pak pod mikroskopem porovnávat s pletivem současných stromů. Jelikož jde o velmi zdlouhavou práci, mnoho světově unikátních kusů zůstává stále nepopsaných.

Zkamenělé dřevo nabývá díky možným příměsem odstíny, v závislosti na tom, který chemický prvek či sloučenina jsou při procesu přítomny.

Nejstarší primitivní suchozemské rostliny se na Zemi pravděpodobně poprvé vyskytly v druhé polovině prvohor (devonu) před cca 400 miliony let. Koncem prvohor se již objevují rozsáhlé pralesy tvořené kapradinami, přesličkami, plavuňovitými stromy a primitivními nahosemennými předchůdci dnešních jehličnanů. Na horizont permokarbonu jsou dnes vázány lokality nejstarších zkamenělých stromů, pocházejících z vrstev starých cca 280 – 300 mil. let. V České republice se nálezy soustřeďují do dvou hlavních oblastí. Vynikajícím nalezištěm je oblast Podbořanska, Rakovnicka a Plzeňska. Zdejší až 300 milionů let staré araukarity jsou zpevněny křemenem a jeho polodrahokamovými odrůdami. Druhou oblastí, která se vyznačuje výskytem psaronií (zkamenělých přesliček), je Podkrkonoší.

Keš je rozhodně pohodlně dostupná v otevírací době obchodního centra (nyní 10 - 20 hod.), mimo tuto dobu je možné, že bude zavřená brána na parkoviště, autobus sem však zajíždí už od 6 ráno. K zalogování keše mi zašlete odpověď na otázku, které zjistíte na místě, a k logu přiložte obrázek. Odpovědi na otázky posílejte přes profil nebo na mail. Po odeslání odpovědí se můžete zalogovat, odpovím zejména v případě, kdy nebude něco v pořádku.

1. Jeden ze vzorků je starý 65 mil. let. Jakým minerálem bylo dřevo nahrazeno a jakou má barvu na řezu? (+ dobrovolně: Běžně tento minerál podobnou barvu nemívá. Jak tato barva vznikla?) - Tato otázka je poctou původní keši ARAUKARIT ownera Phoenicurus, včetně dobrovolnosti u poslední části.

2. Je možné na všech vzorcích pozorovat, že byly před zkameněním dřevem? Jaké znaky dřeva vzorky mají?

3. Vyfoťte sebe, svou gps nebo třeba CWG s nickem tak, aby na fotce bylo vidět některý z araukaritů!

EN:

This simple Earthcache brings you to place where there are some nice samples of petrified wood. In geology, petrifaction or petrification is the process of replacement of hard parts of an organism by filling its pores with mineral, making it a fossil. Petrified wood is a common result of this process, but all organisms, from bacteria to vertebrates, can be petrified. Petrification takes place through a combination of two similar processes: permineralisation and replacement. These processes create replicas of the original specimen that are similar down to the microscopic level.

Permineralization, a type of fossilization, involves deposits of minerals within the cells of organisms. Water from the ground, lakes, or oceans seeps into the pores of organic tissue and forms a crystal cast with deposited minerals. Crystals begin to form in the porous cell walls. This process continues on the inner surface of the walls until the central cavity of the cell, the lumen, is completely filled. The cell walls themselves remain intact surrounding the crystals. Permineralized fossils preserve original cell structure, which can help scientists study an organism at the cellular level. These are three-dimensional fossils, which create permanent molds of internal structures. The mineralization process itself helps prevent tissue compaction, which distorts the actual size of organs. Most examples of petrified wood are product of permineralization.

Replacement, the second process involved in petrification, occurs when water containing dissolved minerals dissolves the original solid material of an organism, which is then replaced by minerals. This can take place extremely slowly, replicating the microscopic structure of the organism. The slower the rate of the process, the better defined the microscopic structure will be. The minerals commonly involved in replacement are calcite, silica, pyrite, and haematite. It is rare to find organisms preserved by replacement alone (as opposed to in combination with permineralisation), but these fossils present significant importance to paleontologists because these fossils tend to be very detailed.

Because of possible contamination with chemical elements or compounds the fossilized wood may also change its original colour.

In Czech we call petrified wood sometimes araukarity (=araucarites), because many specimen found in Czech republic are fossilized Araucaria, ancient genus of evergreen coniferous trees (some of the species are extinct, some are still extant); hence the name of the cache.

 

Cache and parking is easily accessible from 10AM to 8PM (opening hours of the shopping center nearby). To log this cache, send me answers (through profile PM or mail) to questions that you can answer on the spot and add a photo of yourself, your GPS or something with your nick on to your log. You can log immediately after you send the answers, I will mostly message you back when something is not correct.

1. One of the samples is 65 million years old. Which mineral did replicate the wood? Which colour does it have (and voluntarily - how this colour in this gemstone can happen? - This is not necessary, it is a homage and the same question that was in the orginal place where the petrified wood pieces were before, cache ARAUKARIT)

2. Is it possible to see signs that all the stones were actually trees before? How can you determine it?

3. Make a photo of yourself or your nick or GPS and the fossil wood!

Zdroje:

https://coord.info/GC6A3J2, keš ARAUKARIT, owner Phoenicurus, dále tam uvedené zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zkamen%C4%9Bl%C3%A9_d%C5%99evo
http://www.zkamenela-dreva.cz/

https://slon.diamo.cz/hpvt/2011/_tradice/T%2009.pdf - k historii nálezů araukaritů na území současné ČR

https://coord.info/GC3YMK5, keš AGT 22: Zkamenely strom / Fossilized trees, owner Alke04

https://coord.info/GC5W572, keš Scared Stiff - before the dinosaurs, owner Heidi Seekers; odtud i druhý obrázek.

U obrázku prvního je zdroj uveden, ostatní jsem fotil já.

Sources:

https://ucmp.berkeley.edu/paleo/fossils/permin.html

Other caches, texts in Czech translated by me, links above.

 

Additional Hints (Decrypt)

1) An zífgr (xebzr qboebibyaé, gb pupr manybfgv, uyrqáaí arob qboebh cnzrg) / Ba gur fcbg (rkprcg gur ibyhagnevyl cneg) 2) Imbexl/Fnzcyrf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)