Skip to content

Drzewa polskie - brzoza Traditional Cache

Hidden : 10/21/2021
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pierwszy z serii keszy zaplanowanych na 2022 rok dedykowanych polskim drzewom, które można spotkać w mojej okolicy. Wszystkie pojemniki umieszczone w ścisłym pobliżu drzewa, którego dna skrytka dotyczy w maskowaniu adekwatnym do hosta.

Jako pierwsza "królowa" polskich drzew czyli brzoza. Myślę, że nawet zupełny botaniczny laik wie jak ona wygląda.

Co warto wiedzieć o brzozie? Jest to drzewo bardzo szybko rosnące, łatwo się rozsiewające, gdyż ma b. małe leciutkie nasiona, roznoszone przez wiatr. Z tego względu jest jedną z roślin pionierskich, czyli takich które pojawiają się na jakichś pustych, zdewastowanych czy przeoranych obszarach. Wyrośnie na Arktyce, na placu budowy wśród resztek cementu i żelastwa, a nawet w załomku muru czy ściany. Byle by była odrobina jakiejkolwiek gleby i trochę wilgoci.

Drewno brzozy nie ma specjalnych wartości gospodarczych ani zastosowań. Jest miękkie, niezbyt ciężkie a co za tym idzie elastyczne i giętkie. W przeszłości z kory brzozy zdzieranej bezpośrednio z pnia i dartej na paski wyplatano łapcie (prymitywne buty) i koszyki. Wiosną wykonując nawiercenia w pniu można pozyskać sok zwany oskołą, bardzo smaczny i zdrowy. Drewno brzozowe niezbyt nadaje się na opał gdyż ma niską wartość energetyczną (czyli daje mało ciepła paląc się). Natomiast ciekawostka o której mało kto wie, to fakt że kora brzozy, nawet świeża i mokra jest świetną rozpałką. Jeśli więc będziesz musiał szybko rozpalić ognisko czy grilla szukaj brzozowych gałązek lub kory. Możesz też to sprawdzić korzystając z kawałków kory które znajdziesz w pudełku (zapałek brak gdyż są zabronione).

Biorąc pod uwagę powyższe, brzozy nie są specjalnie sadzone przez leśników. Wszystkie które widać wkoło to tak zwane samosiejki.

Drugą stroną prawdy o brzozach jest fakt, że płacą wysoką cenę za szybki wzrost i żywotność oraz mało zwarte drewno. Łatwo padają ofiarą szkodników, hub i innych grzybów, wydrążone w środku pnie stają się kruche i drzewo pada przy nawet nie dużej wichurze. Przy drodze na której stoisz idąc czy to w stronę Kruczego bagna GC8T1CK  czy Wycinki drzew GC8TB7J napotkasz wiele takich leżących wpół lub całkiem wypróchniałych pni.

Chcąc w ten sposób uhonorować to pięknie i wyjątkowe drzewo, zdecydowałam się umieścić skrytkę właśnie przy takiej powalonej brzozie. Nie martwej - tam wkoło i w środku toczy się intensywne i tajemnicze życie.

Śpieszmy się podziwiać brzozy - tak szybko upadają.

Kesz to okrągłe pudełko wielkości ok 8 cm, a maskowaniu odpowiednim do tematu. W środku również tak ozdobiony logbook, ołówek i kawałki kory dla chętnych do eksperymentu.

Additional Hints (No hints available.)