Skip to content

Divišovo divadlo Traditional Cache

Hidden : 2/6/2022
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


CS: Nenáročná tradiční keš u divadla
EN: Undemanding traditional cache at theater

Divišovo divadlo

Při hledání počátků Divišova divadla se musíme vydat v podstatě o století proti proudu času - přenesme se tedy do doby těsně po první světové válce, do dvacátých let minulého století. V roce 1920 chtěli ochotníci získat část Vojáčkových sadů jako stavební místo pro Divišovo divadlo. Ještě v roce 1923 církev, ani památkáři nebyli proti, ale obec zde stavbu nedovolila. Až v roce 1924 padlo rozhodnutí, že se divadlo postaví tam, kde stávala chalupa č. 39 pana Smutného. Divadelní budovu navrhl architekt Skřivánek z Čáslavi. V říjnu 1925 byl stanoven rozpočet na stavbu a zařízení divadla v hodnotě téměř 700 000 Kč, ale celkový skutečný náklad dosáhl 1 milionu Kč. V rekordní době, za 7 měsíců, byla stavba dokončena a Divišovo divadlo bylo slavnostně otevřeno premiérou Tylovy „Fidlovačky“ dne 5. prosince 1926. Stavba byla i nadále zadlužena a postupně splácena z vybraného vstupného. Po deseti letech provozu budovy hrozil její prodej církvi se záměrem přetvořit ji v modlitebnu. To přinutilo ochotníky k aktivitám a k rychlému uvádění premiér. Až doba protektorátu a její inflační tendence v hospodářství přináší uhrazení dluhů. Divadlo se „výhodně“ pronajímalo kulturním akcím německé posádky, která sídlila v žamberských kasárnách. Finanční závazky jsou postupně „umazávány“. Na konci války je divadlo bez dluhů. Dluh, který měl být splacen do 30 let, byl splacen o 11 let dříve.

Během války sloužilo divadlo i jako kino, po válce bylo promítání zrušeno. Po roce 1948 omezují ochotníci činnost, budova chátrá, nevytápí se, vlhko ničí kostýmy, kroje, dekorace. V roce 1951 se budova dostává do správy a vlastnictví Závodního klubu národního podniku Mosilana. O rok později se poprvé opravuje omítka, o čtyři roky později jeviště, zřizuje se divadelní točna, provádí se částečná oprava elektrické instalace Roku 1961 je budova svěřena ROH, tehdejšímu podniku Kovostav (později Elitex, dnešní Rieter. V roce 1964 probíhá rekonstrukce kotelny na pevná paliva, v letech 1975 – 77 je budova uzavřena. Neúplná rekonstrukce divadla na víceúčelové kulturní zařízení stála 2 500 000 Kčs a jednotlivé organizace města se na ní podílely 18 890 odpracovanými hodinami. Budova byla slavnostně otevřena 20 dubna 1977 žamberskými ochotníky ve spolupráci s Lidovou školou umění.
Roku 1988 byla provedena úprava fasády za novou, krytina střechy nahrazena ze dvou třetin měděným plechem. V roce 1991 je zřízena Městem Žamberkem Příspěvková organizace, která budovu provozuje, i když ta zůstává v majetku závodního výboru. V roce 1998 je budova převedena bezplatně do majetku Města Žamberka. V noci z 8. na 9. února 1991 je divadlo zasaženo požárem od zkratu na elektrické instalaci. Oheň zasahuje strop a trámy nad balkonovou šatnou, postupně i nad balkonem. Správcem objektu je začínající požár včas odhalen, následky odstraněny, provoz brzy obnoven. V roce 1993 se mění způsob vytápění z pevných paliv na dva automatické plynové kotle, je vystěhován z bytu správce budovy a v získaných prostorách zřízena Divadelní kavárna. V roce 1997 je jeviště od hlediště odděleno tzv. protipožární oponou, je provedena úplná rekonstrukce provazišť jeviště (z dřevěných konstrukcí kovové), místo původního osvětlení (systém „Vohralík“ z roku 1926) je namontována soudobá technologie jevištního osvětlení, kabina osvětlovače přemístěna na balkon, je dodán EPS systém – protipožární signalizace, z estetického pohledu se řeší sál i předsálí s bustou Prokopa Diviše. V roce 2000 je do budovy pořízena technologie EZS – systém proti vloupání, v roce 2004 jsou vyměněny promítací přístroje pro kino a v roce 2005 je opraveno parkoviště pro návštěvník. Dne 21. 12. 2005 byla podepsána trojstranná smlouva mezi Spolkem divadelních ochotníků Diviš, Městem Žamberkem a Fidikem Žamberk o výpůjčce nebytových prostorů, která upravuje bezplatné užívání Divišova divadla pro potřeby spolku na 20 let. V roce 2007 byl sál divadla ozvučen novým audio systémem v kvalitě Dolby Digital za využití dotace ze Státního fondu kinematografie ve výši 50% z celkových nákladů 1,5 mil. Kč. Zbytek hradilo město z vlastních prostředků. V roce 2009 se podařilo v rámci projektu MAS Orlicko získat dotaci 900.000,- Kč na výměnu sedaček Divišova divadla.Tím započala příprava a v roce 2010 byla fyzicky zahájena rozsáhlá rekonstrukce vnitřního interiéru sálu a divadelní kavárny. Slavnostní otevření nově zrekonstruovaného sálu bylo v předvečer oslav výročí vzniku Československa dne 27.10.2010.Kapacita sálu rekonstrukcí klesla ze 347 na 303 návštěvníků. V roce 2012 se dočkalo významné změny i kino provozované v témže sále - definitivně vstoupilo do digitálního věku. Byla namontována technologie umožňující sledovat digitální filmy ve vysokém obrazovém rozlišení 4K nejen ve formátu 2D, ale i ve velmi módním a postupně se rozšiřujícím formátu 3D. S doplněním audiosystému a jeho certifikačním nastavením se kino v Divišově divadle Žamberk stalo jedním z nejmodernějších nejen pro široké okolí, ale i v České republice. První slavnostní videoprojekce proběhla dne 5.října 2012 oscarovým titulem Avatar a samozřejmě ve formátu 3D. Celkový náklad dosáhl výše 2.4 mil. Kč za využití dotace 0,4 mil Kč ze Státního fondu kinematografie.
Divišovo divadlo tak žije svůj bohatý kulturní život, kterému svojí aktivní účastí můžete přispět i Vy – jeho návštěvníci.
Za poskytnutí textu (historie divadla) děkujeme ochotnickému spolku Diviš. Čerpáno z www.fidiko.cz/historie- divadla/
Za spolupráci a podporu při přípravě keše děkuji Elza0108 a ištván (Geocaching.eastcz)

[Last listing update: 07.02.2022; unsaved]

Additional Hints (Decrypt)

Cbq bxarz arav an mrzv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)