Skip to content

Filmové miesta: Obchod na Korze Event Cache

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching Event! The date of the Event has passed. We automatically archive Events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived Events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Friday, July 1, 2022
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

01 July 2022, 16:30 - 17:00

SWG

Vítam ťa na prvom stretnutí rodiacej sa série eventov na ktorých si predstavíme zaujímavé filmové miesta na Slovensku, ale aj v Česku.
Pekných filmov v našich štátikoch sa natáčalo toľko, že tých eventov a zážitkov môže byť celkom dosť, ak zdravie a chuť dovolia. Spoločne vycestujeme, spoznáme miesta, zákutia, pripomenieme si miestečka cez fotografie, videozábery z filmov alebo ako na tomto mieste, rovno stálou expozíciou, ktorá je filmu venovaná.
Chýbať tiež nebudú malé kvízy a samozrejme kopec poučnej zábavy.

Kde to bude možné, tak privítame aj hosťa či už známeho herca/herečku alebo niekoho z filmového štábu. Nuž, plány by boli.
Posaďte sa, zamerajte svoj pohľad na obrazovku a poďme na to.
Upozorňujem, že ak si film Obchod na Korze nevidel, tak ďalšie písmenká môžu obsahovať spojler.

Obchod na korze (angl. The Shop on Main Street) je film na motívy novely spisovateľa Ladislava Grosmana. Ako prvý česko-slovenský film získal cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (Oscar) za najlepší cudzojazyčný film v roku 1966. Poľská herečka Ida Kamińska bola o rok nato nominovaná na Oscara za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (cenu nakoniec získala Liz Taylor).
Film je tragikomickým príbehom jednoduchého stolára Tóna Brtka, ktorý sa vďaka svojmu švagrovi, miestnemu veliteľovi Hlinkovej gardy, stáva arizátorom a získa skrachovanú galantériu, patriacu staršej židovskej vdove Rozálii Lautmanovej. Film tematizuje schopnosť autoritatívneho režimu zatiahnuť do svojho súkolia aj bezúhonného človeka, ktorý sa potom márne snaží vyrovnať s výčitkami vlastného svedomia.

Film sa natáčal na východnom Slovensku v Sabinove a v ateliéroch v Prahe.
Nakrúcanie filmu sa začalo 12. júna 1964.
Rozpočet filmu tvorcovia prekročili o 700 000 korún a plánovanú metráž 2700 o 750 metrov.
Po roku 1969 bol film ako následok Kádrovej emigrácie zakázaný.

Filmové zaujímavosti
Oscarovú sošku dostali všetci tvorcovia filmu spoločne, asi traja či štyria si dali vyrobiť sadrové odliatky. Jednu má doma aj dcéra Jozefa Kronera (Anton "Tóno" Brtko) Zuzana. Herec si ešte za života dal podľa odliatku vyrobiť bronzovú kópiu. Teraz je vystavená v Kronerovom rodnom dome v kysuckom Staškove (držal som ju v rukách).
Originál sošky Oscara videla verejnosť len raz, po prílete režisérov a poľskej herečky z Hollywoodu.
Potom putovala na ústredie Československého filmu do Prahy. Odtiaľ si ju vzal režisér Ján Kadár v roku 1969, keď emigroval do USA. Ján Kadár desať rokov po emigrácii v Amerike umiera a soška mení majiteľa. Po Kadárovej smrti sošku získala jeho manželka, ktorá po niekoľkých mesiacoch umiera tiež. Následne sa jediný slovenský Oscar stratil. Filmový historik a český špecialista na Oscary Jiří Menšík z Brna pátral po soške osem rokov. Všetky stopy viedli k Billovi Schwartzovi, asistentovi jedného Kadárovho filmu. Ten tvrdí, že sošku nemá. Podľa historika ju možno stratila režisérova manželka pri sťahovaní. Verzií na stratenú sošku je však mnoho.

Film sa netočil pod záštitou bratislavskej Koliby, ale pod gesciou pražského Barrandova. Proti natočeniu filmu bol vtedy prvý tajomník KSS Alexander Dubček. Scenár síce schválila stranícka ideologická komisia, no Dubček bol z neho rozhorčený, podľa jeho názoru negoval Slovenské národné povstanie. Vedenie ateliérov Koliba ustúpilo politickému nátlaku komunistov a rozhodlo sa dať filmu stopku.

Film Obchod na Korze sa síce natáčal v Sabinove, ale v skutočnosti sa v románe dej odohráva v Humennom, odkiaľ pochádza aj autor knihy Ladislav Grosman. V čase natáčania bolo humenské "korzo", čiže centrum mesta nevhodné na natáčanie, pretože tam postavili nové "pokrokové" stavby, absolútne sa nehodiace nielen do filmu, ale aj architektonicky do centra mesta.

Ján Kádár mal od začiatku jasno ohľadom obsadenia Jozefa Kronera (Tóno), avšak dlhú dobu nevedel nájsť správnu herečku na stvárnenie hlavnej ženskej predstaviteľky, židovskej babičky. Potom, ako bezúspešne hľadal v Československu aj Rusku, šiel do Poľska, kde mu do oka padla práve Ida Kaminská (Rozália), ktorá bola v tom čase riaditeľkou poľského židovského divadla.

„Filmári potrebovali mesto, ktoré malo centrálnu zónu - korzo - a niekto, kto poznal Sabinov, im ho odporučil. Prišli sa pozrieť a zapáčilo sa im tu. Neboli tu asfaltové cesty ani obchodné domy. Jediné, čo prekážalo, bol pomník obetiam druhej svetovej vojny, a tak vo filme stavajú drevenú mohylu, aby pomník zakryli," povedala niekdajšia pracovníčka mestského úradu v Sabinove.

Konanie eventu
Mesto Sabinov, v ktorom sa príbeh odohrával aj natáčal, v júni 2006 slávnostne otvorilo expozíciu kultúrneho centra s exponátmi z nakrúcanie filmu, z ktorých mnohé darovali občania mesta. Je medzi nimi aj kópia sošky Oscara od manželky scenáristu. Zaspomínať na nakrúcanie snímky si prišiel do Sabinova v tom čase posledný žijúci protagonista filmu František Zvarík (Markus Kolkocký), dcéra Jozefa Kronera (Tono) – Zuzana Kronerová – a vyše 80-ročná vdova pani Edita po autorovi literárnej predlohy filmu Ladislavovi Grosmanovi.

Práve na tomto mieste sa stretneme v piatok, 1.7.2022 od 16:28 do 16:59 čo je oficiálna časť eventu na súradniciach pred budovou a potom sa presunieme priamo na vybranú expozíciu s výkladom.

Upozorňujem, že druhá, nepovinná časť eventu, tj samotný vstup s výkladom v KC je spoplatnený, a to:
- zákl. expozícia na prízemí v cene: 0,5 € / osoba
- čerstvo otvorená, na poschodí, spojená s múzeom k filmu: 2 € / osoba
Pre jasnejšie plánovanie prosím do WA napíš či máš záujem aj o prehliadku alebo len o bodík.

SWG si bude možné zakúpiť.

Priestory sú rezervované len pre nás (sme po otváracích hodinách).

Iné
Na pár krokov máš virtuálku s Tónom Brtkom a od soboty, dňa MEGA eventu v centre mesta budú publikované aj LAB kešky venované Obchodu na Korze.
Parkovacích miest je v okolí dostatok.

Ak by si sa nachádzal v okrese Čadca, určite zájdi na návštevu do atmosférou nabitého rodného domu J. Krónera (GC4BRBM), kde sa taktiež dozvieš mnoho zaujímavostí.

Zdroje: wikipedia, csfd

Additional Hints (No hints available.)