Skip to content

Magyarország egyetlen diadalkapuja Virtual Cache

Hidden : 10/9/2022
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Az országban egyedülálló építészeti emlék szabadon álló, egynyílású, klasszicizáló, késő barokk építmény.

Gróf Mi­gaz­zi Kris­tóf vá­ci püs­pök, aki 1764-ben már bé­csi ér­sek is volt, 1763 ok­tó­be­ré­ben ér­te­sült az udvar dön­té­sé­ről, hogy az or­szág­gyű­lés ide­je alatt Má­ria Te­ré­zia Vác­ra jön, sőt itt­lé­te alatt részt vesz Mi­gaz­zi uno­ka­hú­gá­nak, Mi­gaz­zi Bar­ba­rá­nak az es­kü­vő­jén. Azon nyom­ban, még no­vem­ber­ben át­jött Bécs­ből püs­pö­ki szék­vá­ro­sá­ba, hogy a ma­gas ven­dé­gek fo­ga­dá­sát idő­ben és mél­tó­kép­pen meg­szer­vez­ze. A ki­tün­te­tett ese­mény­re ké­szü­lőd­ve be­fe­jez­ték a vá­ros­há­za épü­le­tét, a fő ut­cá­ban (a fo­ga­dás út­vo­na­lán) a rossz há­zak he­lyett úja­kat épí­tet­tek, és rend­be hoz­ták a Du­na part­já­ra ve­ze­tő le­já­ró­kat is. Utak ki­kö­ve­zé­se, ke­rí­té­sek ki­ja­ví­tá­sa és fá­sí­tá­sok tet­ték tel­jes­sé a ké­szü­lő­dést. Lé­nye­gé­ben a tel­jes bel­vá­ros megújult ek­kor, olyannyi­ra, hogy Vác bel­vá­ro­sa még ma is ezt a ba­rokk ko­ri kiala­kí­tást őr­zi. Az újon­nan emelt épü­le­tek kö­zül a legér­de­ke­sebb a te­le­pü­lés észa­ki ha­tá­rán, az ak­ko­ri pro­tes­táns Kis-Vác fe­lő­li ol­da­lon ál­ló dia­dal­ív, ha­zánk egyet­len ilyen jel­le­gű mű­em­lé­ke. He­lyén ko­ráb­ban egy kö­zép­ko­ri ere­de­tű ka­pu ál­lott, a te­le­pü­lés ún. Bé­csi-ka­pu­ja, me­lyet – ahogy ak­kor fo­gal­maz­tak: „or­mót­lan­sá­ga” miatt – Mi­gaz­zi el­bon­ta­tott.

A dia­dal­ka­pu

A 18. szá­zad má­so­dik fe­lé­ben a dia­dal­ka­puk – vagy in­kább dísz­ka­puk – Eu­ró­pa–szer­te re­ne­szán­szu­kat él­ték: ural­ko­dói lá­to­ga­tá­sok és más je­les ese­mé­nyek al­kal­má­ból az ün­ne­pek fé­nyé­nek eme­lé­sé­re a leg­kü­lön­fé­lébb ka­pu­kat ál­lí­tot­ták. Né­hány ki­vé­tel­től el­te­kint­ve azon­ban ezek al­kal­mi, nem tar­tós anya­gok­ból ké­szült, tex­tí­liák­kal, zász­lók­kal és vi­rá­gok­kal dí­szí­tett, ideig­le­nes épít­mé­nyek vol­tak, vagyis ál­lí­tá­suk­hoz a klasszi­kus dia­dal­ívek in­kább elő­ké­pül, sem­mint köz­vet­len min­tául szol­gál­tak. A dísz­ka­puk eme­lé­se ek­kor Ma­gyaror­szá­gon is el­ter­jedt volt. 1751-ben pél­dául, ami­kor Má­ria Te­ré­zia Pest–Bu­dá­ra jött, az al­ka­lom­ra ácsolt, de mégis mo­nu­men­tá­lis dia­dal­ka­put épí­tet­tek. Mé­re­tei­re jel­lem­ző, hogy er­ké­lyén egy ze­ne­kart is el le­he­tett he­lyez­ni, amely mu­zsi­ká­val fo­gad­ta az ér­ke­ző­ket. Vagy – hogy té­mánk kö­ze­lé­ben ma­rad­junk – a vá­ci lá­to­ga­tás évé­ben szin­tén al­kal­mi dia­dal­ívet emel­tek a fel­vi­dé­ki bá­nya­vá­ro­sok, mert Jó­zsef fő­her­ceg (a ké­sőb­bi II. Jó­zsef) jú­nius­ban uta­zást tett a vi­dé­ken.

A vá­ci dia­dal­ka­pu azon rit­ka kő­épít­mé­nyek egyi­ke, ame­lyet úgy al­kot­tak meg, hogy a ki­rály­női lá­to­ga­tás után is emb­le­ma­ti­kus em­lé­ke ma­rad­jon a je­les ün­nep­nek. Ma­gyaror­szá­gon ez az egyet­len ilyen épít­mény, ami­nek nyil­ván az is oka le­het, hogy a szá­zad Habs­burg-ház­ból ki­ke­rült ural­ko­dói na­gyon rit­kán lép­ték át a nyu­gat–du­nán­tú­li vé­ge­ket, vagyis nem iga­zán volt szük­ség ef­faj­ta épí­té­sze­ti tel­je­sít­mé­nyek­re. Mi több, a vá­ci­hoz ha­son­ló, ún. an­tik tí­pu­sú dia­dal­ka­puk­ból az egész Mo­nar­chiá­ban is csak még egyet ta­lá­lunk: Innsb­ruck­ban, ahol Má­ria Lu­do­vi­ka in­fáns­nő és Li­pót fő­her­ceg es­kü­vő­je al­kal­má­ból emel­tek 1765-ben dia­dal­ívet. (Je­gyez­zük meg: épí­té­se­kor Má­ria Te­ré­zia sze­mé­lyes ké­ré­se volt, hogy „ró­mai mód­ra” épít­sék, mint Vá­cott.)

A  rep­re­zen­ta­tív ka­put a kor­ban ér­de­kes mó­don nem „ar­cus tri­um­pha­lis” (diadalív), ha­nem va­ló­ban „por­ta tri­um­pha­lis”, azaz ka­pu meg­ne­ve­zés­sel il­le­tik. Ter­ve­ző­je a Mi­gaz­zi ér­sek szol­gá­la­tá­ban ál­ló, olasz szár­ma­zá­sú Isi­do­re Ca­ne­va­le volt, akit a klasszi­ciz­mus épí­té­sze­té­nek ko­rai elő­fu­tá­raként tart szá­mon a ha­zai mű­vé­szet­tör­té­net. (Ca­ne­va­le más meg­bí­zá­so­kat is ka­pott az ér­sek­től: ne­vé­hez köt­he­tő pél­dául a vá­ci szé­kes­egy­ház és a ve­rő­cei püs­pö­ki nya­ra­ló [Migazzi-kastély] ter­ve­zé­se is.) 

A terv alap­ján egy szin­tén Mi­gaz­zi ál­tal fel­kért bé­csi pia­ris­ta épí­tész, Os­wald Gás­pár irá­nyí­tot­ta a mun­ká­la­to­kat. A fa­ra­gá­so­kat a cseh szár­ma­zá­sú, Vác más épít­ke­zé­sein is dol­go­zó Chme­lik Má­tyás kő­fa­ra­gó és a Gombás-patak híd­já­nak szob­rait is meg­fa­ra­gó bé­csi Be­chert Jó­zsef szob­rász ké­szí­tet­te. A felira­tok ara­nyo­zá­sát négy és fél könyv fi­nom arany fel­hasz­ná­lá­sá­val Shtolz An­tal fes­tő vé­gez­te. A ko­ra­be­li szám­adá­sok sze­rint a püs­pök­ség a kő­mű­ve­sek mun­ká­jáért 663 fo­rin­tot fi­ze­tett, míg a kő­épí­té­sze­ti ta­go­za­tok fa­ra­gá­sáért Chme­lik Má­tyás 143 fo­rin­tot ka­pott. A leg­töb­bet Be­chert Jó­zsef ke­res­te, aki az igé­nyes ural­ko­dói port­ré­kat és a pár­kányt dí­szí­tő sa­so­kat fa­rag­ta: 2000 fo­rint ütöt­te a mar­kát. Ara­nyo­zás­sal együtt (23 fo­rint) az egész mun­ka 2829 fo­rint­ba ke­rült, amely összeg eb­ben a kor­ban egy ki­sebb fa­lu­si temp­lom épí­té­sé­re is ele­gen­dő lett vol­na.

A kapu méretei: 15 méter magas; 12 méter széles; 3,5 méter vastag. A belsö ív nyílása 8 méter magas és 4,2 méter széles.

A Kisvác felőli márványtáblán Mária Terézia királynő és I. Ferenc császár mellképe látható; köztük a diadalív létesítését indokló, köszöntő felirat.

IMP · FRANCISCO I M · THER · AUG · HUN · ET BOH · REG · PIIS FELICIBUS INVICTIS · IOSEPHO R · ROM · LEOPOLDO M · ANNAE ET CHRISTINAE R · PPBUSOB VACIUM PRAESENTI MAIESTATE EORUM TRIDUM BEATUM CHRISTOPHORUS S · R · E · CARDINALIS A MIGAZZII ARCUM IMAGINIBUS DOMUS AUGUSTATE INSIGNEM DECAVIT ANNO · M · DCC · LXIV ·

(A fen­sé­ges I. Fe­renc ró­mai császár és Má­ria Te­ré­zia, Ma­gyaror­szág és Csehor­szág boldog és ke­gyes ki­rá­lya, Jó­zsef győ­ze­del­mes ró­mai ki­rály, Li­pót és An­na és Krisz­ti­na ki­rá­lyi her­ce­gek há­rom­na­pi sze­ren­csés vá­ci tar­tóz­ko­dá­sá­ra emel­te e dia­dal­ívet a csá­szá­ri ház­nak Mi­gaz­zi Kris­tóf kar­di­ná­lis 1764-ben.)

A város felőli oldalon balra I. József és II. Lipót későbbi uralkodók, jobbra pedig Ferdinánd és Miksa főhercegek kettős mellképei láthatók. A képek között elhelyezett márványtábla felirata a Habsburg uralkodóház dicsőségét hirdeti: AETERNE DOMVI, vagyis az „örök háznak”.

A felirat­tól jobb­ra Lo­tha­rin­­giai Fe­renc, bal­ra Má­ria Te­ré­zia ton­dó­ké­pe. A dom­bor­mű­ve­ket Fran­cis­cus Im­pe­ra­tor, il­let­ve Má­ria The­re­sia Au­gu­sta kör­irat­tal lát­ták el. Az épít­mény fal­sík­jai sár­gás-­tört­fe­hér szí­ne­zést kap­tak, s eb­ből „ug­rott ki” a felira­tos táb­lák erős, tég­la­vö­rös (ége­tett szi­é­na) szí­ne. Az ural­ko­dói port­ré­kat és a fü­zé­re­ket kő­szín­re, azaz szür­ké­re fes­tet­ték. A felira­tok ara­nyo­zot­tak vol­tak. A rep­re­zen­ta­tív dia­dal­ív­vel szem­ben, a ki­rály­női lá­to­ga­tás fő út­vo­na­lá­nak zá­rá­sa­ként Mi­gaz­zi egy má­sik ka­put is emel­te­tett. Ez szin­tén dí­szes, de al­kal­mi jel­le­gű épít­mény volt, s a két ka­pu kö­zöt­ti vá­ros­kép­pel mintegy ku­lissza­sze­rű ke­ret­be fog­lal­ta és egyút­tal hang­sú­lyoz­ta is az ese­mény „ün­ne­pi dísz­előadás” jel­le­gét.

A ki­rály­nő ér­ke­zé­se

A vá­ros nem csu­pán meg­szé­pült és újon­nan fel­hú­zott épü­le­tei­vel, ha­nem ap­ró­lé­kos, rész­le­tek­be me­nő in­téz­ke­dé­sek­kel és meg­szer­ve­zett prog­ra­mok­kal vár­ta a ven­dé­ge­ket. Ki­je­löl­ték és elő­ké­szí­tet­ték az ural­ko­dó­pár tisz­te­le­té­re ér­ke­ző vár­me­gyei ven­dég­se­reg he­lyét, az épü­le­tek rend­be­té­te­le mel­lett fel­töl­töt­ték a pia­cok, mé­szár­szé­kek és korcs­mák kész­le­teit, va­la­mint elő­re sza­bá­lyoz­ták, hogy mit és ki­nek kell, il­let­ve sza­bad csi­nál­nia majd a ven­dé­ges­ke­dés nap­jai­ban. 150 ma­gyar és 150 né­met gya­lo­gos­ból ál­ló vá­ro­si ka­to­na­sá­got ál­lí­tot­tak fel, s az újon­nan fel­ru­há­zott egy­sé­ge­ket 100 lovas egé­szí­tet­te ki. Még ágyú­kat, mo­zsa­ra­kat is be­sze­rez­tek, hogy le­gyen mi­vel dísz­lö­vé­se­ket lead­ni. A lá­to­ga­tás előtt né­hány nap­pal a vá­ros­ba ér­ke­zett Jo­hann Jo­sef Khe­ven­hu­el­ler-­Metsch her­ceg, aki az udvar ré­szé­ről volt fe­le­lős a nem min­den­na­pi ese­mény si­ke­réért.

Miu­tán a her­ceg is min­dent rend­ben ta­lált, au­gusz­tus 27-én, a ki­rály­nő és fér­je, Lo­tha­rin­gi­ai Fe­renc, va­la­mint a fő­her­ce­gek ér­ke­zé­sé­nek nap­ján az al­ka­lom­ra meg­szé­pült vá­ros tel­jes ké­szült­ség­ben vár­ta a ven­dé­ge­ket. Dél­után a vi­seg­rá­di vár­ból le­adott, Vá­cott is jól hall­ha­tó dísz­lö­vé­sek mo­ra­ja je­lez­te, hogy a hat feléke­sí­tett ha­jó­ból ál­ló kon­voj elin­dult, majd az elő­vé­del­met biz­to­sí­tó ha­jó­kat kö­ve­tően, es­te­fe­lé a ki­rá­lyi ha­jók is ki­kö­töt­tek a vö­rös posz­tó­val be­vont, fel­dí­szí­tett és lám­pá­sok­kal meg­vi­lá­gí­tott par­ti fa­hí­dnál. In­nen a ne­mesi ban­dé­riu­mok, a fegy­ve­res pol­gár­ság és a ka­to­nák sor­fa­la kö­zött, ágyú­dör­gés­től, ha­rang­­zú­gás­tól és do­bok, har­so­nák hang­jai­tól kí­sér­ve a ki­rá­lyi ven­dé­gek ko­csi­kon át­ha­lad­tak a dia­dal­ív alatt, és a püs­pö­ki pa­lo­ta elé haj­tat­tak. (Bár a kapuhoz kötődő legismertebb helyi legenda szerint, amikor a királynő megtudta, hogy milyen rövid idő alatt készült el, nem mert átkocsizni alatta, hanem kiszállt és gyalog ment el mellette.) Es­te­led­vén a dia­dal­ka­pu és az ut­ca szi­por­ká­zóan ki volt vi­lá­gít­va, s a püs­pö­ki re­zi­den­cia előt­ti te­ret 1000 lám­pás fé­nye ra­gyog­ta be. Mi­gaz­zi gróf a pa­lo­ta aj­ta­já­ban fo­gad­ta a ma­gas ven­dé­ge­ket, akik­nek itt ala­kí­tot­tak ki mél­tó szál­lást. Az­nap es­té­re már csak egy kia­dós va­cso­ra volt be­ter­vez­ve, me­lyet a fel­sé­gek – a ke­gyes­ren­di gim­ná­zium ének­ka­rá­nak hang­jai­ban gyö­nyör­köd­ve – el is fo­gyasz­tot­tak, majd nyu­go­vó­ra tér­tek.

Tű­zi­já­ték, mu­lat­sá­gok, ju­tal­mak

A kö­vet­ke­ző nap, au­gusz­tus 28. a fo­ga­dá­sok és a vá­ros meg­te­kin­té­sé­nek a nap­ja volt. A ki­rály­nő és csa­lád­ja az elő­ző es­ti­hez ha­son­ló pom­pa kö­ze­pet­te a do­mon­kos­ ren­diek temp­lo­má­ban a Mi­gaz­zi ce­leb­rál­ta mi­sén, va­la­mint a kar­di­ná­lis uno­ka­hú­gá­nak és gróf Sztá­ray Já­nos­nak az eskü­vő­jén vett részt. (Ez al­ka­lomból Má­ria Te­ré­zia a meny­asszony­nak bri­liáns nyak­éket, a vő­le­gény­nek pe­dig gyű­rűt aján­dé­ko­zott.) Ezt kö­ve­tően a püs­pö­ki lak­ban fo­gad­ták a kü­lön­bö­ző elöl­já­rók, me­gyei kül­döt­tek és más no­ta­bi­li­tá­sok tisz­tel­gé­sét. 

Ebéd után a pa­lo­ta ab­la­kai­ból tán­co­sok mű­so­rát cso­dál­ták meg, az­tán vá­ro­si sé­tá­ra in­dul­tak. Töb­bek kö­zött meg­te­kin­tet­ték az épü­lő szé­kes­egy­há­zat, majd át­men­ve a püs­pö­ki ura­da­lom sző­le­jé­be, a mu­lat­ság köz­ben az Al­bert her­ceg ve­zér­le­té­vel fel­vo­nu­ló csa­pa­tok ha­di­já­té­kait is meg­néz­ték. Az él­ményt tű­zi­já­ték­kal fű­sze­rez­ték, s bár a szél a füs­töt ál­lan­dóan a ki­rály­nő szá­má­ra felál­lí­tott glo­riett fe­lé fúj­ta, Má­ria Te­ré­zia ki­tar­tóan da­colt a má­so­kat szin­te me­ne­kü­lés­re kész­te­tő füst­fel­le­gek­kel. Es­te­fe­lé vé­gig­sé­tál­tak a vá­ro­son, egé­szen a dia­dal­ka­puig, mely­nek – ahogy a kortárs ír­ta – „nagy­sze­rű­sé­gé­től egé­szen el­ra­gad­tat­va vol­tak”. Eköz­ben szer­te a vá­ros­ban nép­ün­ne­pélyt tar­tot­tak, kü­lö­nö­sen az in­gyen­bort osz­tó he­lyek ör­vend­tek nagy nép­sze­rű­ség­nek.

A har­ma­dik na­pon, au­gusz­tus 29-én az­tán foly­ta­tód­tak az elő­ző es­ti mu­lat­sá­gok. Mi­re a fel­sé­gek feléb­red­tek, a püs­pök­lak előtt két fa­osz­lo­pot ál­lí­tot­tak fel, kö­zé­jük kö­te­let fe­szí­tet­tek, s ar­ra lu­da­kat kö­töz­tek. A vál­lal­ko­zó ked­vű köz­em­be­rek felada­ta az volt, hogy gyors vág­ta köz­ben le­kap­ják a kö­tél­ről a lu­da­kat – a si­ker­rel já­rók Má­ria Te­ré­ziá­tól és a fő­her­ce­gek­től min­den­fé­le ju­tal­ma­kat kap­tak. Ezt a mai szem­mel néz­ve ér­de­kes ver­sen­gést ka­to­nák kö­zöt­ti fu­tó­ver­seny kö­vet­te, majd min­den­ki le­vo­nult a Du­na part­já­ra, ahol meg­te­kint­het­ték a ha­lá­szok ver­se­nyét. Ez utób­bit per­sze elő­re ki­fo­gott, mé­re­tes ha­lak el­rej­té­sé­vel jól meg­szer­vez­ték, ne­hogy a fel­sé­gek előtt üres ma­rad­jon a há­ló. A na­pot is­mét es­ti sé­ta zár­ta.

Au­gusz­tus 30. szin­tén a mu­lat­sá­gok je­gyé­ben telt el. A ki­rály­nő és csa­lád­ja egye­bek mel­lett kis, könnyű ha­jók ver­se­nyén iz­gul­ha­tott, me­lyet a Du­na-par­ton ál­lí­tott dí­szes sá­tor­ból fi­gyel­het­tek, ezután kö­vet­ke­zett a kor ün­ne­pein el­ma­rad­ha­tat­lan tű­zi­já­ték. A fül­si­ke­tí­tő dur­ro­gá­sok és szik­rá­zó rob­ba­ná­sok be­fe­jez­té­vel iga­zán csön­des, meg­nyug­ta­tó ese­mény zár­ta a na­pot: a diák­ság ének­ka­ra adott mű­sort a ma­gas ven­dé­gek­nek.

A visszain­du­lás előt­ti nap reg­ge­lén, azaz au­gusz­tus 31-én a ki­rály­nő és kí­sé­re­te fel­ke­re­ke­dett, s a „re­pü­lő hí­don”, vagyis az ak­ko­ri ré­ven át­kel­ve a Du­nán, ko­csik­kal Bu­dá­ra in­dult. Akár­csak 1751-ben, Má­ria Te­ré­zia most is meg­te­kin­tet­te a ki­rá­lyi pa­lo­ta épít­ke­zé­sét, amely még ek­kor is igen las­san ha­ladt elő­re. Az ebé­det is ott köl­töt­ték el, Al­bert her­ceg ven­dé­ge­ként. Bees­te­le­dett, mi­re visszaér­tek Vác­ra, de még hát­ra volt az egyik leg­fon­to­sabb ce­re­mó­nia, az ural­ko­dói aján­dé­kok átadá­sa. A ki­rály­nő a szo­kott­nál is bő­ke­zűbb­nek mu­tat­ko­zott. Min­de­nekelőtt dí­szes sza­la­gos arany­ér­mé­ket aján­dé­ko­zott a vá­ros elöl­já­rói­nak, és 100 kör­mö­ci, va­la­mint 100 csá­szá­ri arannyal gaz­da­gí­tot­ta a püs­pök­ség kasszá­ját. Mi­gaz­zi egy gyé­mánt­tal dí­szí­tett arany mell­ke­resz­tet ka­pott, s hoz­zá egy re­mek gyű­rűt. Tiszt­jei sem pa­nasz­kod­hat­tak, össze­sen 700 arany ütöt­te a mar­ku­kat. Az ural­ko­dó­pár ala­pít­ványt tett a diák­ság ta­nít­ta­tá­sá­ra, és megígér­te, hogy az egy­há­zi épít­ke­zé­sek­hez 1000 arannyal já­rul hoz­zá.

Szep­tem­ber 1-jén szin­te még aludt a vá­ros, mi­kor a ki­rály­nő és fér­je út­ra kelt, de most nem ha­jó­val: reg­gel hat óra­kor megint át­kel­tek a Du­na „re­pü­lő híd­ján”, és ko­csi­val in­dul­tak Po­zsony fe­lé.

(Forrás: A váci diadalív)

                               

A láda logolása

1. Küldd el nekem üzenetben (tehát ne írd bele a logodba, nem emailben):

   + a Köztársaság út és a Füredi Vilmos utca sarkán [Info 01 pont] álló beton villanyoszlop gyártási számát (3x2 karakter).

   + hogy hány redő van az [Info 02] koordinátán álló Kolodko-szobor szoknyájának legalján.

2. Tölts fel egy fotót az Info 02 ponton lévő szoborral (lásd a szöveg alatt közvetlenül) úgy, hogy egyszerre látszódjon a háttérben a diadalkapu, a szobor és te vagy egyértelműen azonosítható személyes tárgyad (facoin, bélyegzőlenyomat), netalán egy papíron a játékban használt neved! Tehát nem külön-külön.

Ezek elmaradása a log figyelmeztetés nélküli törlésével jár.

 

Virtual Rewards 3.0 - 2022-2023

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between March 1, 2022 and March 1, 2023. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 3.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)