Skip to content

Zidovske hrbitovy (nejen) v Praze Virtual Cache

Hidden : 10/15/2022
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Židovské hřbitovy (nejen) v Praze

Téměř každá židovská náboženská obec měla svůj vlastní hřbitov. Základní rozdíl mezi židovskými a křesťanskými hřbitovy vyplývá z tradiční židovské zásady nenarušitelnosti hrobů: ostatky zemřelých mají zůstat navždy na tom místě, kde byly pohřbeny. Zatímco na křesťanských hřbitovech lze hroby po několika desetiletích otevřít a na témže místě pohřbít jiného nebožtíka, hroby na židovských hřbitovech nemají být nikdy porušeny. Proto v případech, kdy zaplněný hřbitov nebylo možno plošně rozšířit, navezla se na staré hroby vrstva zeminy a další zemřelí pak byli pohřbíváni o něco výš, nad původními hroby. Náhrobky z dolní vrstvy hrobů byly přitom zasazeny do nasypané vrstvy země. Tak se během staletí mohlo na některých prostorově stísněných hřbitovech navršit více vrstev hrobů, a pokud se tu dochovaly i starší náhrobní kameny, nacházíme dnes na takových vícekrát zvyšovaných místech množství hustě nahromaděných náhrobků z různých dob.

Středověké židovské hřbitovy byly někdy zakládány uvnitř hrazených měst, případně na parkánech mezi dvěma hradebními pásmy nebo na valech těsně za hradbami. V novověku směly být hřbitovy založeny většinou jen daleko od města či vsi, někdy až na hranicích katastru, případně na území sousední vsi.

Na rozdíl od křesťanských zvyklostí (kdy pohřeb začínal v kostele, hřbitovy se zakládaly kolem kostelů, případně se přímo v kostele pohřbívalo) židovské pohřební zvyklosti nijak nesouvisejí se synagogou. Hřbitovy bývají od synagog značně vzdálené, a pokud spolu zcela výjimečně sousedily, šlo o sousedství náhodné nebo způsobené prostorovou stísněností židovských čtvrtí.

Praha

V průběhu staletí existovalo v Praze vícero židovských hřbitovů, z nichž některé k pohřbívání zesnulých slouží dosud.

Dva nejslavnější židovské hřbitovy v Praze jsou Starý židovský hřbitov v městské části Josefov a Nový židovský hřbitov v městské části Olšany, které zároveň patří mezi významné pamětihodnosti. Každoročně je navštíví tisíce turistů.


Obřadní síň Nového židovského hřbitova v Praze (Olšany)

Nejstarším židovským hřbitovem v Praze byla Židovská zahrada na počátku 13. století. Ta se nacházela pravděpodobně před zdmi Starého Město. Toto pohřebiště však v roce 1478 král Vladislav II. zrušil a místo něho byl založen dodnes existující Starý židovský hřbitov v dnešním Josefově. Ten svému účelu sloužil do roku 1787 a dnes patří mezi nejslavnější židovské hřbitovy v Evropě. I přes nevelkou rozlohu (asi 1 ha) se zde nachází více než 12 000 náhrobků s ostatky přibližně 100 000 osob.

Když byly v době panování císaře Josefa II. zakázány pohřby uvnitř měst, začala pražská židovská obec od roku 1787 své mrtvé pohřbívat na židovském hřbitově na Žižkově. Toto pohřebiště existovalo již od roku 1680 a sloužilo především v době morových epidemií (v letech 1679–1680 a 1713–1714). Na konci 19. století byla na Olšanech zřízena z 12 menších pohřebišť komunální nekropole pro celou Prahu, dimenzovaná pro dva miliony hrobů, která zahrnuje též oddělení pro pravoslavné křesťany a muslimy.

V těsném sousedství těchto hřbitovů získala židovská obec pozemek o výměře přes 100 000 m², kde roku 1890 založila nový hřbitov s místem pro přibližně 100 000 hrobů, z nichž bylo v roce 2019 obsazeno asi 25 000.

Kromě těchto pohřebišť jsou na území Prahy ještě další židovské hřbitovy:
Starý židovský hřbitov na Smíchově
Nový židovský hřbitov na Smíchově – Malvazinkách
Starý a nový židovský hřbitov v Libni
Židovský hřbitov v Praze – Uhříněvsi.

Židovské hřbitovy v Čechách a na Moravě

Podobně jako zrušené synagogy, tak i hřbitovy na našem území zanikaly už od nejstarších dob. O některých středověkých hřbitovech, zlikvidovaných po vypovězení židovského obyvatelstva z měst, nevíme ani to, na kterém místě se nalézaly. Mnoho hřbitovů zanikalo také v novověku: byly pohlceny rozrůstající se městskou zástavbou nebo změněny v parky a zahrady. Značné škody způsobili na židovských hřbitovech nacisté, kteří i některé starobylé hřbitovy zcela zlikvidovali. A následkem zániku velké většiny židovských náboženských obcí postrádají mnohé hřbitovy stálého správce a potřebnou péči i dnes: náhrobky jsou často odcizovány nebo ničeny rukama vandalů, podobně mizí i staré hřbitovní budovy a ohrazení hřbitovů. Některé hřbitovy po roce 1945 už beze stopy zanikly, jiné jsou dnes veřejným parkem, neužívaná židovská oddělení městských hřbitovů bývají měněna na komunální urnové háje.

Poměrně značné množství existujících hřbitovů se vyznačuje historicky i umělecky cennými náhrobky. Mnohé ze starých, ale i novějších hřbitovů mají také významnou krajinotvornou hodnotu.

Pro hřbitovy na venkově často židům nabídli jen špatně dostupné pozemky na krajích katastru obcí, proto jsou dnes často mezi poli nebo skryté v lese.

Seznam židovských hřbitovů v Česku

Podmínky logování:

Při vstupu na hřbitov prosím dodržujte pietní charakter místa a to, že muži musí nosit pokrývku hlavy. Hřbitovy jsou zavřené v sobotu a v době židovských svátků.

1. Povinný úkol: Navštivte židovský hřbitov v Praze na Olšanech (výchozí souřadnice). Vyfoťte sebe nebo svůj osobní předmět před hřbitovem (v případě jeho uzavření) nebo na něm, před obřadní síní. Fotografii následně přiložte k logu.
2. Dobrovolný úkol: Navštivte jakýkoliv židovský hřbitov, vyfoťte sebe nebo svůj osobní předmět před hřbitovem nebo na něm, tak, aby bylo zřejmé, že jde o židovský hřbitov a fotku spolu s označením, o jaký hřbitov se jedná (jeho název a souřadnice), nahrajte také k logu.

Bude zajímavé vytvořit databázi fotografií židovských hřbitovů a u navštěvovanějších míst pozorovat jejich vývoj v čase.


Nový židovský hrbitov
povinné / mandatory / obligatorisch


Banská Štiavnica (SK)


Šeduva (LT)


Logging conditions:

1. Mandatory task: Visit the Jewish cemetery in Prague, Olšany (starting coordinates). Take a picture of yourself or your personal item in front of the cemetery (in case of its closure) or on it, in front of the ceremonial hall. Attach the photo to the log.
2. Voluntary task: Visit any Jewish cemetery, take a photo of yourself or your personal item in front of or on the cemetery, in such a way that it is obvious that it is a Jewish cemetery, and upload the photo along with an indication of which cemetery it is (its name and coordinates) to the log.

It will be interesting to create a database of photos of Jewish cemeteries and to observe the evolution of the most visited sites over time.


Logbedingungen:

1. Obligatorische Aufgabe: Besuchen Sie den jüdischen Friedhof in Prag, Olšany (Startkoordinaten). Machen Sie ein Foto von sich oder Ihren persönlichen Gegenstand vor dem Friedhof (falls dieser geschlossen wird) oder auf dem Friedhof vor der Aussegnungshalle. Laden Sie das Foto mit dem Log hoch.
2. Freiwillige Aufgabe: Besuchen Sie einen beliebigen jüdischen Friedhof, machen Sie ein Foto von sich selbst oder Ihrem persönlichen Gegenstand vor oder auf dem Friedhof, und zwar so, dass es offensichtlich ist, dass es sich um einen jüdischen Friedhof handelt, und laden Sie das Foto zusammen mit der Angabe, um welchen Friedhof es sich handelt (Name und Koordinaten), in das Log hoch.

Es wird interessant sein, eine Datenbank mit Fotos von jüdischen Friedhöfen zu erstellen und die Entwicklung der meistbesuchten Orte im Laufe der Zeit zu beobachten.

 

Please leave the following text at the bottom of the page, so cache finders understand the Virtual Rewards 3.0 project.

Virtual Rewards 3.0 - 2022-2023

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between March 1, 2022 and March 1, 2023. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 3.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)