Skip to content

Quest 2022 Follow in the footsteps of Puck history Virtual Cache

Hidden : 3/8/2022
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Quest 2022 Follow in the footsteps of  Puck history

Podążaj śladami historii Pucka 

 

Puck jest siedzibą gminy i powiatu oraz jednym z najważniejszych miast w rejonie Zatoki Puckiej, która zresztą wzięła od niego nazwę. Świetnie łączy funkcję nadmorskiego kurortu i lokalnego ośrodka kultury. To urokliwe miasteczko powinno być obowiązkowym punktem Waszej wizyty podczas wakacji w okolicach Półwyspu Helskiego. Z centrum miasta do Władysławowa jest tylko 10 km. 

Odwiedzający Puck mogą korzystać z dobrze rozbudowanej infrastruktury nad morzem – jest tu plaża ze strzeżonymi kąpieliskami, molo z charakterystycznym okrągłym budynkiem restauracji i wspaniałym widokiem, port rybacki oraz port jachtowy.

W porcie rybackim stacjonują tradycyjne kutry, choć mało kto wie o tym, że kiedyś był to pierwszy port wojenny II Rzeczypospolitej. To właśnie tutaj generał Józef Haller dokonał symbolicznego aktu zaślubin polski z morzem w 1920 roku.

Do dziś przypomina o tym ustawiony tu pomnik generała oraz zaślubinowy słupek. Stąd można też latem wypłynąć w rejsy wycieczkowy po Zatoce Puckiej lub skorzystać z regularnych letnich rejsów do Jastarni.

Natomiast port jachtowy zapewnia świetne zaplecze dla żeglarzy. Zatoka Pucka należy do najlepszych w Europie akwenów do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu, dlatego też w pobliżu działają liczne szkółki sportów wodnych oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Równie atrakcyjne jest zwiedzanie starannie odrestaurowanej puckiej starówki, mieszczącej się na planie wyznaczonym już w XIV wieku. Wokół pięknego rynku podziwiać można kamienice z przełomu XVIII i XIX wieku, niektóre z nich zbudowano jeszcze na średniowiecznych fundamentach.

Interesujący jest m.in. neogotycki budynek ratusza z 1865 roku,  Jest tu także oryginalna fontanna, która latem jest ciekawą atrakcją, chętnie wykorzystywaną przez dzieci.

 

Twoje zadanie aby poprawnie zalogować kesza:

Poniżej przedstawione jest 5 fotografi przedstawiających niektóre tylko kluczowe miejsca w Pucku.

Twoim zadaniem jest odwiedzenie tych lokalizacji i wykonanie konkretnych zadań, oraz umieszczenie w logu zdjęć jako dowód ich wykonania.

 

. 1 .

Molo w Pucku

Puck, jak wiele miejscowości nadmorskich, posiada molo spacerowe. Na molo w Pucku można wejść bezpośrednio z deptaka, który wraz ze ścieżką rowerową ciągnie się wzdłuż nabrzeża, oraz z parku miejskiego.

Puckie molo całe wykonane jest z drewna, jest szerokie, ze specjalnymi podestami na ławeczki. Molo stanowi idealny punkt obserwacyjny. Rozpościerają się z niego widoki na pucki port, plaże, znaczną część kościoła, obszary z wiatrakami oraz ciągnący się kilometrami Półwysep Helski. Ciekawostką mola jest usytuowana pośrodku drewniana tawerna, w której mieści się restauracja Perła Pucka - w stylu kapitańskiej kajuty.

Twoim zadaniem jest wykonać fotografię kartki, kartonika z nazwą Twojego pseudonimu używanego w Geocachingu.

Przedmiot musi być umieszczony przy końcowej poręczy mola

Możliwe jest wykorzystanie innej rzeczy która będzie kojarzona z Twoim Nickiem (maskotka, Travel Bug, GPS itp)

. 2 . 

Ławeczka Generała MARIUSZA ZARUSKIEGO 

Ławeczka przy wejściu na molo zachęca do odpoczynku przy siedzącej postaci Generała. Wszystkie jego tytuły i dokonania trudno wymienić w krótkiej notatce.  Dla żeglarskiej braci był kapitanem, który uczył jak hartować młode charaktery, dla miłośników gór był twórcą szlaków i propagatorem górskiego pogotowia ratunkowego.

 W latach 1926-27 pełnił funkcję starosty puckiego. 

Twoim zadaniem jest  wykonać fotografię Twojej dłoni połączonej z dłonią rzeźby Generała MARIUSZA ZARUSKIEGO 

. 3 .

Fontanna

Nowa fontanna powstała w miejscu upamiętniającym ważne dla miasta postacie i wydarzenia związane z Kaszubami. Jej elementy nawiązują do kultury i historii Kaszub. Przy wykonaniu, zastosowano między innymi zdobne, kolorowe szkła z motywami haftu kaszubskiego ze szkoły puckiej. Artystyczne wykonanie szkieł, zamontowanych i podświetlonych w posadzce, zapewniła lokalna Huta Szkła PuckGlas. Wokół fontanny znajdziemy wiele elementów nawiązujących do tradycji kaszubskiej, jak choćby zwroty w języku kaszubskim pojawiające się na ławkach, tablicę z fragmentem tekstu z jednego z najważniejszych dzieł Floriana Ceynowy

Rozmòwa Pòlôcha z Kaszëbą. Tekst został przetłumaczony na język polski, angielski a także zapisany alfabetem Braill’a i stanowi niejako instrukcję Ceynowy, na temat tego, jak zostać Kaszubą…w czym pomóc ma, umiejscowiony przy fontannie, uwiązany do beczki, na łańcuchu węgorz.

Twoim zadaniem jest wykonanie fotografii ręki chwytającej ogon węgorza, można przyłożyć jakiś ulubiony przedmiot lub GPS.

 

. 4 . 

Ławeczka HERBOWA

Oprócz murów miejskich, bram czy ratusza właśnie herb należał do podstawowych znaków wyróżniających miasto od wsi. Ławeczka herbowa przed magistratem przybliża dwa ważne elementy puckiego herbu: łososia i lwa.

Łosoś - ryba często poławiana w wodach Zatoki Puckiej, była kiedyś symbolem Mistrza Krzyżackiego - Rybickiego
Lew - jak mówi legenda, został dodany w czasach gdy Puck na krótko stał się własnością króla szwedzkiego Karla Knutsona
Nowożytna historia Pucka ma wiele wspólnych kart z historią Gdańska, stąd królewskie zwierzę z herbu miasta nad Motławą przydano również do naszego.

Ale najpiękniej lwa z łososiem tłumaczy legenda. Otóż, o umieszczenie swego wizerunku w herbie walczyły dwie ryby: łosoś i węgorz. Łosoś zamierzał pożreć rywala, natomiast węgorz – udusić łososia. Pewnego dnia węgorzowi udało się podstępnie zaatakować łososia. Owinął się dookoła niego i dusił. Miał zamiar dusić go tak długo, aż łosoś wyda ostatnie tchnienie. Ale oto na morzu pojawiła się łódź rybacka, a w niej lew, który był już przeznaczony na herb Pucka. Lwu bardziej spodobał się łosoś i postanowił mu pomóc. Użył podstępu – zwrócił się do węgorza słowami: „Jestem przeznaczony na tarczę herbową Pucka. Uważam jednak, że są inni dzielniejsi i mądrzejsi ode mnie, na przykład ty, węgorzu. Chętnie więc podzielę się z tobą tym zaszczytem. Zbliż się i zajmij miejsce koło mnie w łodzi”. No i węgorz chwycił przynętę – puścił łososia i zbliżył się do lwa. Ten zaś odtrącił go, chwycił łososia i popłynął z nim do brzegu. I oto w taki sposób lew i łosoś znaleźli się w herbie Pucka…

Z ratusza zaś codziennie o 13:48 rozbrzmiewa hejnał Pucka. Dlaczego o tak dziwnej godzinie? Bo rok 1348 roku to data lokacji miasta.

Twoim zadaniem jest wykonać zdjęcie Twojego ulubionego przedmiotu podróżnego lub GPS, możliwa jest kartka lub tabliczka Twojego pseudonimu którego używasz w Geocachingu. Wymogiem jest aby przedmiot znajdował się jak najbliżej paszczy Lwa, jednakże łosoś także musi być widoczny. W żadnym wypadku nie jest wymagany Twój wizerunek.

. 5 .

Ławeczka Królewskiego KAPRA

Jeden z najlepszych punktów widokowych w Pucku znajdziesz tam, gdzie stoi figura Kapra Królewskiego, czyli żołnierza morskiego na służbie Jego Królewskiej Mości Zygmunta Augusta. Z wysokości wałów obronnych obserwował on port wojenny i liczne okręty wypływające na morza w obronie granic i transportów handlowych. Ten zawadiaka morski, często krnąbrny i nieposłuszny, był niezbędnym wojownikiem, chociażby w czasie wojen szwedzkich, wtedy gdy z sukcesem obroniono Twierdzę Puck.

Na pamiątkę bohaterskich kaprów, co roku w sierpniu, organizowany jest festyn z licznymi atrakcjami oraz inscenizacją bitwy morskiej. Przyjedź koniecznie w pierwszy weekend sierpnia, a nie pożałujesz !

Twoim zadaniem jest wykonać zdjęcie Twojej stopy połączonej ze stopą Kapra. Użyj Twojej wyobrażni i bądź kreatywny ! 

Zyczę powodzenia oraz miłej zabawy ! 

 

 

----------------------------------------

Virtual Rewards 3.0 - 2022-2023

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between March 1, 2022 and March 1, 2023. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 3.0 on the Geocaching Blog.

 

- EN -

Your task to correctly log in the cache:

Below are 5 photos showing only some of the key places in Puck.

Your task is to visit these locations and perform specific tasks,

and place the photos in the log as evidence of their completion.

. 1 .

Your task : Take a photo of a board, or a pice of paper with your Geocaching nickname.

It is possible to use another thing that will be associated with your nickname (mascot, Travel Bug, GPS, etc.)

The item must be placed at the end rail of the pier

 

. 2 .

Your task is to take a photo of your hand connected to the sculpture of hand General MARIUSZ ZARUSKI

 

. 3 .

Your task is to take a photo of your  hand holding the eel's tail,

you can also put your favorite object or GPS next to it.

 

. 4 .

Your task is to take a photo of your favorite travel item ,

GPS or piece of paper, board of your Geocaching  nickname  

The item is required to be close as possible to the Lion's mouth, but the salmon must be also visible.

Your personal image is not required .

 

. 5 .

Your task is to take a picture of your foot connected to the Privateer foot.

Use your imagination and be creative!

Good luck and have fun!

 

 

Additional Hints (No hints available.)