Skip to content

Ptákovina (Aprílová) Mystery Cache

Hidden : 4/1/2022
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ptákovina aned Aprílová keš

 

1. duben. Když někdo zmerčí toto datum, jistě si jej spojí s kanadskými žertíky.

Co už je ale méně známe je to, že 1. duben je mezinárodním dnem ptactva. V místních keších lze natrefit na identifikaci ptáků dle zpěvu, vzhledu či dle posedu.

Když je ale dnes prvního apríla, pojďme zahloubat do ptactva, které jen tak nepotkáme.

Spojme žerty, mezinárodní den ptactva a geocaching. V listingu můžete najít 5 možných cest k finálním souřadnicím. Pouze dvě Vás tam dovedou.

Aby nedošlo k mystifikacím, první část souřadnic se dle uvedeného klíče jednoduše dopočítá a dosadí do N48 58.XXX. Druhá část souřadnic vychází celá.

Ptakovlk obecný

Ptakovlk obecný

       

Aviovulpus vulgaris
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: ptáci (Aeros)
Řád: dravci (Accipitriformes)
Čeleď: smrtonosní (Mortidae)
Rod: ptakovlk (Aviolupus)

Ptakovlk obecný patří mezi nejnovější druhy živočichů ve vesmíru. Může se vyskytovat i na Zemi ve velmi znečištěných oblastech (Ukrajina, Čechy (neplést s Českem), severní Afrika..). Objeven byl velmi neznámým vědcem Ujel Israzilem, který si tento druh nejdříve spletl s malým štěnětem, avšak doma zjistil, že se jedná o masožravého predátora, poněvadž mu spořádal jednoho prasopsa a manželku, která chystala oběd. Není ještě plně prozkoumán, a díky svému apetitu pravděpodobně ani nebude.

Popis

Ptakovlk obecný je průměrného vrůstu (cca 1 metr v dospělosti, 15 centimetrů v dětství), křídla při rozpětí dosahují rozměrů až 2 metry. Samice mají bílé zbarvení s modrým bříškem, nemají vyvinuté skoro žádné zuby, narozdíl od samců, u kterých se u nejsilnějších samců objevují zuby dlouhé až 10cm. U samců se také liší zbarvení, mají modré peří s šedým bříškem. Vydávají zvuky podobné sirénám a ječením s příměsí tikajicích hodin. Dožívají se v průměru 9,9 let.

Vlastnosti

Ptakovlci jsou velmi inteligentní živočiši. Při plnění IQ testu určených pro lidi na Zemi, průměrně ptakovlci abnormálně převyšují IQ těch lidí považovaných za nejchytřejší ve vesmíru. Dokážou si také vyrobit primitivní nástroje, například krumpáče a lžíce, aby si mohli vychutnávat pochutiny jako například rtuť. Nenechte se ale jimi zmást, jsou to dokonalí predátoři. Přesvědčit se o tom mohlo lidstvo na počátku jejich objevení, jak už bylo zmíněno, kdy dokázali spořádat prasopsa. Člověk ani jeho chytřejší a silnější odnože proto pro něj nejsou žadným soupeřem, nýbrž vyhledávanou delikatesou.

 

 

 

Pták jarabák

Pták jarabák (Avis iarabis), někdy také nesprávně přezdívaný jako "ptáček zpěváček", na Slovensku známý pod svým názvem "vták jarabý" patří mezi naše nejznámější pěvce, přestože je mnoha lidmi považován již za vymřelého. Jeho domovem je střední Evropa (území jeho přirozeného výskytu z malé části zasahuje i do východní části Evropy). V současné době jde o kriticky ohrožený druh, v minulosti hojný a vyskytující se v blízkosti lidských obydlí, později často chován v zajetí. Nyní přísně chráněný, v Čechách a na Slovensku je naposledy v roce 2009 zaznamenáno celkem 10 hnízdících párů.

Původ a historie druhu a jeho kulturní přínos

Pták jarabák

       

Avis iarabis
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: ptáci (Aeros)
Řád: pěvci (Passeriformes)
Čeleď: jarabákovití (Iarabispidae)
Rod: jarabák (Iarabalupus)

Tento druh pochází původně z území dnešní České republiky, kde je jeho výskyt přesvědčivě doložen již od dob středověku. Bohužel, s nástupem humanistické a raně biedermeierovské společnosti došlo k masivnímu odchytu těchto pěvců, což mělo ve svém důsledku destruktivní účinky na jejich celkovou populaci, z níž se do dnešní doby zachoval jen nepatrný zlomek. Tito známí ptáci byli ode dávna loveni především z důvodů kulturních a folklórních. Jsou totiž proslulí především svým typickým "tralala" s drobnými obměnami typu "ná-naná" a nezaměnitelnou schopností věrně napodobovat zaslechnuté melodie. Od 17. století se obyvatelé Čech a Moravy pokoušeli tyto ptáky domestikovat. Důsledkem této činnosti bylo kromě drastického snížení jejich počtu ve volné přírodě také výrazné obohacení české lidové písňové tvorby. Byli to právě ptáci jarabáci (německy die Frühlingschlagvögel), kteří dokázali české lidové písně vždy obohatit svými trylky a zastřešit celou nesourodou hudební kompozici do určité formy (srov. např. s texty českých koled a dalších lidových či zlidovělých písní – Půjdem spolu do Betléma: "dů-dláj-dů-dláj-dů-dláj-dá", Tři citrónky: "rýbaroba, rýbaroba, rýbaroba, čuču", Válka růží: "Derry, derry down, hej, down" aj.). Jejich přičiněním vznikl také opakovaný písňový motiv dvojího typu: tzv. "refrén" a "kánon", který vznikal v situacích, kdy lidé ještě neměli vymyšlenou následující sloku a ptáci jarabáci si chtěli ze vznikající písně zopakovat alespoň tu předchozí. Tento hudební postup se postupně ujal a celosvětově se proslavil. Málokdo ale dnes ví, že prapůvodcem tohoto uměleckého prvku není člověk, nýbrž zpěvný pták z Čech.

Dalším nezpochybnitelným kulturním přínosem jarabáků pro české země bylo nezaměnitelné zbarvení jejich vajec. Tato vejce jsou červená s pravidelným bílým ornamentálním vzorem, který měl původně svým varovným zbarvením odstrašit predátory. S chovem v zajetí se tato vejce (která snáší samice ptáka jarabáka v období od konce března do začátku května) stala neodmyslitelnou součástí českých Velikonoc a předlohou tzv. "kraslic", se kterými bývají původní vejce ptáka jarabáka často zaměňována.

Kritické období pro populaci ptáka jarabáka v Čechách nastalo s příchodem moderní doby a s tím souvisejícím všeobecným zájmem o exotiku. V této době se celá řada českých cestovatelů začala zajímat o exotické druhy ptáků, mj. například papoušky ara, andulky a další výrazně zbarvené druhy, jež byly následně importovány na území dnešní České republiky s úmyslem nahradit vymírající populaci tradičního českého jarabáka, případně ji rozmnožit.

Jarabákům se toto jednání stalo osudným, neboť pro jejich jasně modré zbarvení často docházelo (zvláště mezi laickou veřejností, která již pravým jarabákům odvykla) k jejich nešťastné záměně s importovanými papoušky a k postupnému snižování zájmu o jejich chov. Nemalou měrou k těmto záměnám docházelo také vinou ziskuchtivých obchodníků, kteří svým zákazníkům podávali zkreslené informace o tom, že jarabáci "jak známo, napodobují lidský hlas". (Ve skutečnosti se skřehotání papoušků dá s vrozeným hudebním nadáním jarabáků srovnávat podobně málo, jako například dětské žvatlání s dramatickým přednesem profesionálního herce.) Průměrnému českému spotřebiteli však zřejmě tento rozdíl nepřipadal nijak velký a se skřehotavým opakováním několika vybraných slov se u svých padělaných "jarabáků" (dovážených mimo jiné také z Číny) snadno smířil.

Pták jarabák v poezii

Na jabloni sedí pták, dělá na mě kokodák.

Sedí ke mě jedním bokem, mžourá na mne levým okem.

Hledej jinde kamarádky a neruš mě. Já chci spát.

Na jabloni sedí pták, je to ten pták jarabák.

pojď ke mě ty jarabáčku, dám ti hrášku do zobáčku

zrníčko na krk pak drát. Už tě mám tak akorát.

Na jabloni seděl pták, už nedělá kokodák.

Zvuk lepší nad všechny básně, v papiňáku buble krásně.

Neměl jsi mě ptáku srát. Jo polévku, tu já rád.

 

 

Kosopes obecný

Kosopes obecný
      
Foglcanis Blekfoglus
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: ptáci (Aeros)
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: psovité (Canidae)
Rod: Kosopes (Foglcanis)
Druh: Kosopes obecný 

Kosopes obecný (německy Sensehund, anglicky Scythedog) je kříženec kosa černého a bernardýna. Přestože název kosopes je velice nepřesný, jelikož se jedná právě o konkrétní plemeno psa a to sice bernardýna, historikové se domnívají, že výraz kosopes byl zaveden, neboť kosobernardýn zní poněkud zvláštně a krkolomně. A špatně se s tím tvoří rýmy.

Porovnejte například:

Není holka vůbec líná,
má-li v klíně kosobernardýna.

versus

Utíkala dívka v les,
naháněl jí kosopes.

 

Historie druhu

Tento druh byl vyšlechtěn již ve starověku za účelem letecké rozvážky rumu. Legendy praví, že na víně byl tehdejší prostý lid, který byl moc líný na to, aby vymyslel dopravu rumem pomocí dělostřelectva. Podle známého pracujícího důchodce a chataře z Vysočiny Miloše Zemana je v této legendě podstatná chyba. Lidé nechtěli rozvážet rum, nýbrž Becherovku. S tímto faktem se však neshoduje se svým předchůdcem Václavem Klausem. I tento spor se podle některých historiků stal jedním z důvodu vypuknutí Chilsko-české války.

Popis těla

Kosopes by měl být vzhledově impozantní a nesourodý. Mohutná hlava, nepřiměřeně velká ke zbytku těla má přátelský pohled, oči jsou středně velké, přiměřeně hluboko vsazené, okraje horních i spodních víček mají malý záhyb. Ušní boltce jsou jemné, trojúhelníkového tvaru se zaoblenou špičkou, zadní okraj boltců lehce odstává a přední přiléhá k lícím. Proto se někdy kosopes nesprávně označuje jako létající ušoplesk.

Nároky a chování

Kosopes má velmi přátelskou povahu, je vyrovnaný, rozvážný, chytrý a učenlivý, jedná se tedy o Mirka Dušína zvířecí říše. Miluje svou rodinu a uznává svého pána. K dětem je jemný a citlivý, ačkoliv je velmi rád shazuje z útesů, nebo jiných příležitostně vhodných vyvýšenin. Rozhodně se nehodí k životu ve městě, na vesnici je dobrým hlídačem. Rozhodně není tím lenochem, kterého si každý představuje. Může žít trvale venku, hůře snáší teploty okolo 20000 ºC a proto je nutné, aby měl vždy možnost úkrytu ve stínu např. pod neidentifikovatelným létajícím předmětem. V období růstu je náročný na kvalitní potravu, výhradně chleba s burákovým máslem a česnekem, ale nepohrdne ani štanglí slovenského uheráku.

Tah

Kosopes je částečně tažný pesopták, na zimu většina kosopsů odlétá. Kosopsi z Čech zimují v Sýrii, moravští kosopsi pak létají do mongolské Paříže. Ze zimovišť se vrací přesně 30. února. Na den přesně. Když je hezky. Není-li hezky, pak jindy.

 

 

Sosák luční

Sosák luční
     
Sosus Svyianis
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: ptáci (Aves)
Řád: trubkonosí (Procellariiformes)
Čeleď: Sosákovití (Sosanidae)
Rod: Sosáci (Sosus)
Druh: Sosák luční (Sosus Svyianis)

Sosák luční je poměrně vzácně rozšířený pták vyskytující se téměř výhradně na území Jizerských hor. Jeho hlavním poznávacím znakem je dlouhý chobotovitý sosák, podle kterého obdržel i pojmenování.

Charakteristika sosáka

Sosák luční je charakteristický hned několika poznávacími znaky:

  1. Má uši. (Už jste viděli ušatého ptáka?)
  2. Za letu hlasitě a hluboce troubí. (Už jste slyšeli ptáka za letu mohutně troubit?)
  3. Má dva dlouhé zuby. (Už jste viděli zubatého ptáka?)

Podle těchto znaků lze tohoto ptáka naprosto bezpečně poznat. Když už ho spatříte, rozhodně na to už nezapomenete.

Spatřit sosáka lučního lze i bez toho, abyste jezdili do Jizerských hor. Stačí požít jakoukoli halucinogenní nebo psychotropní látku a čekat, až přiletí. V této formě někdy umí i mluvit...

Život sosáka

Život sosáka lze shrnout dvěma slovy: „chobotem vpřed“.
Již při vylíhnutí vejce vyleze vždy jako první právě chobot. Za ním se potom vylíhne zbytek mláděte. V období růstu, které trvá necelou mikrosekundu, roste sosák nepřiměřeně rychle, asi 1 m za sekundu. Paradoxní je, že sosáci nedorůstají více než 15 cm délky. Proto to vypadá, jako by se sosák prostě najednou okamžitě zvětšil a dál nic...

Sosák luční létá vždy s chobotem nataženým vpřed, neboť kdyby ho dal do strany, ztratil by rovnováhu. Někdy se ale stává, že sosák při vysoké rychlosti neudrží chobot směrem vpřed a dojde k vychýlení chobotu. V tom případě sebou sosák většinou řízne o zem a zahyne. To je i nejčastější způsob smrti sosáka lučního.

Potrava

Sosák luční se živí převážně svijanským pivem. Nasává od rána do večera v okolí Jizerských hospůdek. Když pivař například poodejde na toaletu, sedne na okraj půllitru a nasává. Proto se některým pivařům stává, že po návratu ze záchodu mají pivo vypité, ale nikdo se k tomu nehlásí...

Byly provedeny pokusy s jinými značkami piv. V případě Plzeňského a Holby byl výsledek ještě poměrně úspěšný, ale například po podání Pardála nebo Braníka sosák okamžitě zahynul v křečích, vydávaje při tom nervy drásající řev...

Rozmnožování

Sosák se rozmnožuje podobně jako ostatní ptáci, s tím rozdílem, že vejce nemá skořápku a vypadá jako uvařené natvrdo. Z tohoto vejce se nejprve vylíhne chobot a potom zbytek sosáka.

Význam

Mnoho současných theorií má za to, že je to právě sosák luční, který nese klíčovou genetickou informaci a je tak chybějícím článkem mezi vývojovou větví ptáků, plazů a savců.

 

 

Psova obecná

Psova je specifický druh kříženců sov a psovitých šelem, jenž vznikl v okolí Černobylu. Žijí a loví v hejno-smečkách, které čítají 6-10 členů, ale najdou se i výjimky (sólisti).

Psova obecná

        

Athene wolfaria
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: ptáci (Aeros)
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: psovité (Canidae)
Rod: psovy (Athenis)
Druh: Psova obecná (Athene wolfaria)

Výskyt

Jak už bylo řečeno v úvodu, psova žije v okolí Černobylu, které se dělí na tři oblasti (vnější a vnitřní), načež psova žije ve všech čtyřech.

Vzhled

Psova vypadá jako normální sova až na hlavu, kterou má vetšinou vlčí (psova se jí říká pro snazší výslovnost).

Potrava

Jsou to bezvýhradní masožravci. Když není v okolí dostatek potravy (což vetšinou není) můžet útočit na člověka. Nebo se uchýlí ke kanibalismu.

Inteligence

Psova je mírně podprůměrně inteligentní, ovšem když ucítí kořist, její IQ udělá výlet do záporných hodnot. Obecně vzato jde o tupé zvíře.

Lov

Psova užívá dokonalého čichu. Loví za pomoci pařátů.

Malá kořist

Psoví mládě si troufne leda na menší kořist, zpravidla hlodavce a menší otvory.

Velká kořist

Na větší kořist mají odvahu jen dospělí samci nebo se psov slétne hned několik. Provádějí nálety na budoucí svačinu a přímo se zakousávají do krku, útočí totiž na krční tepnu.

 

 
Zpracováno za pomoci necyklopedie

Additional Hints (Decrypt)

Yrgryn wfrz yrgryn, i wruyvpana fr mevgvyn. N wnx wfrz gnz qbcnqyn, gnx wfrz gnz hm mhfgnyn.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)