Skip to content

DrewnoKsiąg #01 - Rynsztunek stolarza Mystery Cache

Hidden : 4/17/2022
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


🙘 UWAGA 🙚

To jest Skrytka Zagadkowa, pojemnik finałowy nie znajduje się więc na podanych współrzędnych. Aby poznać miejsce jego ukrycia należy rozwiązać poniższą zagadkę.  Pamiętaj, że w obornickich lasach jest słaby zasięg telefonii komórkowej.  Zgraj wszystkie kesze na swoje urządzenie, zanim pójdziesz w teren. Pamiętaj także, że obowiązuje zakaz wjazdu samochodem do lasu, pozostaw więc swój pojazd na wskazanym parkingu.

🙘 WPROWADZENIE 🙚

Od niepamiętnych czasów drewno to niezastąpiony surowiec w wielu dziedzinach naszego życia. Jest ono bardzo wszechstronnym materiałem, dzięki czemu znalazło zastosowanie w budownictwie, transporcie, przemyśle, górnictwie. Przez wiele stuleci było podstawowym źródłem energii, a także materiałem konstrukcyjnym, który pozwalał, chociażby budować okręty, umożliwiające dalekie podróże po świecie. Jest również bardzo wdzięcznym materiałem dla artystów – rzeźbiarzy i plastyków, lutników i stolarzy. Czy drewno może nas jeszcze czymś zaskoczyć? Wbrew pozorom nie tylko odległe zakątki Wszechświata skrywają przed współczesnym człowiekiem wiele tajemnic. Słoje rosnących wokół nas drzew, są jak drewniane księgi, których karty wypełnia wiedza i ślady minionych lat. Odczytanie ich nie jest wcale tak trudną sztuką, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Niemożliwe? Przekonajcie się sami...

🙘 KSIĘGA #01: Rynsztunek stolarza 🙚

Zawód stolarza (meblarza) jest zawodem rzemieślniczym o wszechstronnym charakterze, wymagającym także, oprócz odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia w posługiwaniu się wieloma specjalistycznymi narzędziami. Ułatwiają one pracę z drewnem, a przy tym pozwalają uzyskać niebywałe efekty końcowe – zdobione szafy, stoły, krzesła i inne przedmioty codziennego użytku. W każdym warsztacie stolarskim zobaczymy różne piły, przyrżnie, strugi, dłuta i tarniki. Od wyboru odpowiedniego z nich zależy precyzja i jakość wykonania danej czynności.

 PIŁY . Wykorzystywane przez stolarza piły różnią się od siebie budową oraz kształtem, co pozwala idealnie dobrać je do rodzaju drewna oraz do sposobu cięcia. W ogólnym podziale wyróżniamy piły jednouchwytowe i ramowe. Najpopularniejszymi piłami jednouchwytowymi są: płatnica, otwornica i grzbietnica. Zaopatrzona w średniej wielkości zęby płatnica, służy do przecinania belek i desek w poprzek. Otwornica charakteryzuje się cienkim spiczasto zakończonym brzeszczotem. Jak sama nazwa wskazuje wycina się nią otwory lub skomplikowane, łukowate kształty. Do przecinania niewielkich elementów takich jak listewki, drewniane wałki itp. doskonale sprawdza się grzbietnica. Wśród pił ramowych na uwagę zasługują dwa typy: ramówka i włośnica. Pierwsza jest dużą piłą o sporych zębach, przystosowaną głównie do wycinania desek lub fornirów z belek drewnianych. Jej istotnym elementem jest specjalny napinacz, który zapewnia optymalne naciągniecie brzeszczotu, uniemożliwiając przy tym jego przekrzywianie w trakcie cięcia. Natomiast druga świetnie nadaje się do prac modelarskich, wycinania skomplikowanych, niewielkich elementów ze sklejki.

 STRUG . Nazywany popularnie „heblem” strug to narzędzie stolarskie ręczne z wymiennym nożem (osadzonym przeważnie w korpusie z drewna), służące do wyrównania i wygładzenia powierzchni drewna.

 PRZYRŻNIA . Przyrżnia służy do przycięcia po różnym kątem zakończeń długich elementów. Zazwyczaj posiada ona odpowiednie rowki pozwalają na cięcie pod kątem 90 i 45 stopni. Narzędzie to świetnie nadaje się do przycinania listew wykańczających przy podłodze.

 DŁUTO . Dłuto umożliwia usuwanie i modelowanie materiałów drewnianych w miejscach, do których mamy utrudniony dostęp. Zazwyczaj wykorzystuje się je do robienia wpustów i gniazd, w których osadza się inne elementy drewniane. Dłuta służą również do precyzyjnego wykonania elementów ozdobnych oraz rzeźbienia.

 TARNIK . Narzędzie to przypomina swoją budową pilnik do metalu, jednak jego piłujące ząbki są o wiele większe. Dzięki temu można nim pracować miękkimi materiałami – np. drewnem lub rogami zwierzęcymi.

Warto w końcu również wspomnieć o papierze ściernym. Służy on do dopasowania poszczególnych elementów drewnianych do siebie. Papiery ścierne różnią się między sobą gradacją, czyli wielkością ziarenek ściernych przyklejonych do powierzchni papieru. Stąd używa ich się zarówno podczas wstępnej, jak i precyzyjnej obróbki drewna.

🙘 CIEKAWOSTKA 🙚

Strugi stosowano już w starożytności i zasada ich pracy do dziś nie zmieniła się, komplikowały się natomiast ich formy i zadania. Szczyt rozkwitu strugi przeżywały w XIX w. głównie dzięki amerykańskim firmom narzędziowym. Produkowały one setki modeli strugów do bardzo nieraz skomplikowanych czynności.

🙘 CIEKAWOSTKA OBORNICKA 🙚

Istniejąca od 1975 roku Obornicka Izba Regionalna ma na celu ochronę przed zapomnieniem i zniszczeniem dóbr kultury oraz historii Ziemi Obornickiej.  Zgromadzono w niej zbiory paleontologiczne, archeologiczne, etnograficzne oraz dokumenty dotyczące życia społecznego mieszkańców gminy Oborniki. Bezcennymi zbiorami są mapy i fotokopie fragmentów map, m.in. z 1526 r., 1558 r., 1791 r., 1803 r., 1910 r. Warto zajrzeć do Izby zwiedzając Oborniki, by zobaczyć jak bardzo się zmieniły.

🙘 ZAGADKA ZAWODOWA 🙚

N 52° 41.AAB' E 16° 44.CDD'

Do kogo udałbyś się chcąc zamówić/zakupić:

A) Balię

B) Taboret

C) Figurę świętego

D) Więźbę dachową


  • Bednarz 7
  • Cieśla 8
  • Snycerz 5
  • Stolarz 6

🙘 O KESZU 🙚

W każdym pojemniku znajdują się certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców, kilka fantów dla małych i dużych keszerów, drewniaczki (cała seria to 5 wzorów) oraz naklejki - fragment leśnych puzzli.

Prosimy nie zabieraj wszystkiego, zostaw coś dla tych którzy przyjdą po Tobie. Jeśli możesz dorzuć coś od siebie. W keszu # 16 znajdziesz kartonik, do którego przykleisz zebrane naklejki, tak by stworzyły one obrazek. 

W finałowym keszu, na tych, którzy ukończą całą serię czeka ‘drewniak zdobywcy’ z logo „Drewnoksięgu’. Możesz także wkleić do swojego profilu specjalnie przygotowany suwenirek, który znajdziesz w opisie finałowego kesza.

🙘 BIBLIOGRAFIA 🙚

  1. DEYDA B., BEILCHMIDT L., BLÖTZ G., KÄMMLER H., KERSTING H., KREUTZ M., MARKERT Ch., MEIER W., PFINGSTEN H.O., ROHLFS D., SCHÜLKE P., VENNEKAMP A., WILKENING W., 2009: Technologia drewna. 1 Podręcznik do nauki zawodu. REA, Warszawa.
  2. DEYDA B., BEILCHMIDT L., BLÖTZ G., KÄMMLER H., KERSTING H., KREUTZ M., MARKERT Ch., MEIER W., PFINGSTEN H.O., ROHLFS D., SCHÜLKE P., VENNEKAMP A., WILKENING W., 2009: Technologia drewna. 2 Podręcznik do nauki zawodu. REA, Warszawa.
  3. https://www.castorama.pl/jakie-narzedzia-beda-niezbedne-do-obrobki-drewna-ins-65499.html

Additional Hints (Decrypt)

CBQ ZNYN PUBVAXN

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)