Skip to content

SOKOLIA DOLINA Traditional Geocache

Hidden : 6/12/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Sokolia dolina je jedna z najdivokejších tiesňav Slovenského raja a nachádza sa na východných okrajoch planiny Glac.
    Sokolia dolina bola turisticky objavená ako jedna z posledných. Prvý prechod (obojsmerne) sa uskutočnil v apríli 1910. L.Rokfalussy so spoločníkmi prešli tiesňavou zdola a A.Mervay so spoločníkmi zhora z planiny Glac. Roku 1912 zaznamenali prvý zimný prechod. Roku 1913 ju po prvý raz vyznačkovali. V období 1979-1981 sa prechodová trasa úplne prestavala, najvýznamnejšou je úprava prechodu tretím  vodopádom v tejto rokline . Na rozdiel od pôvodného obchádzania exponovaným traverzom, sa dnes úsekom prechádza priamo, vyše 80 m dlhou sústavou rebríkov, mostíkov a stúpačiek.
    Hlavné vodopády sú 4. No niektoré z nich niesu spomenuté ani na infotabuli pred samotným vstupom do roklinky a taktiež niesu ani značne kovovým štítkom priamo na mieste v rokline. Z dôvodu, že je to otázka v Earth keške ktorá sa v tejto rokline nachádza tiež, tieto názvy nebudem uvádzať. No dajú sa nájsť na internete.
    Sokolia dolina je súčasťou štátnej prírodnej rezervácie Kyseľ.

Prechod roklinou je iba po značkovaných chodníkoch vždy proti prúdu potoka !!!


(obr.1 prvý  vodopád na trase)


Rešpekt vzbudzujúca Sokolia dolina je najexponovanejšou a najpríkrejšou tiesňavou zo všetkých v Slovenskom raji. Patrí však tiež k najkrajším, k čomu prispievajú jej mohutné skalné útvary a charakteristické vodopády. Sokolia dolina leží na území národnej prírodnej rezervácie Kyseľ, vyskytuje sa tu množstvo vzácnych druhov fauny a flóry. Lokalita je sprístupnená jednosmerným žlto značeným turistickým chodníkom odbočujúcim z Tomášovskej Belej. Prechod ňou je napriek mnohým technickým pomôckam ako sú rebríky, mostíky, stúpačky, či reťaze pomerne náročný a vyžaduje zvýšenú opatrnosť. Východiskom túr do Sokolej doliny je zväčša lokalita Kláštorisko, Čingov, Ďurkovec ...


(obr. č2 cestou hore sokolou dolinou)


Sokolia Dolina nachadzajúca sa v Národnej prírodnej rezervácii Kyseľ  je v piatom, teda najvyššom stupni ochrany. Preto pohyb je možný iba značeným turistickým chodníkom. V období dažďov pri zvyšenej hladine vody sa pôvodný odhadovaný čas na zdolanie rokliny (2:00h) môže značne predĺžiť. Je treba dbať na zvyšenú opatrnosť. Kmene mŕtvych stromov a skaly sú mimoriadne klzké. V zimnom období schodná jedine za pomoci mačiek a ďalšieho doprovodného vybavenia.

(obr. č3 Druhý vodopád )


V tejto ale aj iných roklinách je možné stretnúť i zvieratká. V období dažďov je tu veľmi často vidať salamandru škvrnitú, no je to i územie s výskytom medveďa hnedého. Preto doporučujem ísť v skupine .Sokolia dolina je domovom vzácnych druhov vtákov . Pri prechode roklinou Vám budú robiť hudobný doprovod  :-)

( obr. č4 Pod  vodopádom pripomínajúcim závoj)


Blížiš sa pomaly a isto ku jednej z pých Slovenského Raja . Tento vodopád patrí k top 5 najvyšším na Slovensku. Pôvodná trasa tento vodopád obchádzala. Čaká ťa takzvaná rebríková pomsta v tom najlepšom slova zmysle. Keď som tu bol prvý krát ,tak som mal pocit akokeby som prišiel na inú planétu a našiel tu svoj pravý domov. OD šťastia a úžasu tu neraz vyjde i slzička a človek pochopí čo to vlastne divoká príroda je :-) "Zavoják" ako ho ja ľudovo nazývam si ukážeme na fotke ,ktorú ako i ostatné vyššie priložené som zhotovil pri návšteve tejto roklinky keď tu bolo pekne veľa vody. Sústava rebríkov tu dosahuje uctihodnú dĺžku , niečo okolo 100 metrov. ( Len konkrétne tu okolo tohoto vodopádu,nie v celej rokline. V celej rokline je to číslo podstatne väčšie) 

(obr. č5 úctihodný gigant )


Na obrázku vyššie pre lepšiu predstavu sú poznačené i lávky. Lávka č.1 sa nachádza približne vo výške okolo 30 metrov od zeme. Lávka č.2 je približne 70m vysoko od zeme.

(obr.č6 Lávka číslo 1)


Po vylezení prvým pomerne dlhým rebríkom i keď nie najdlhším v Slovenskom raji (ten sa nachádza v rokline Piecky) sa dostaneš na stúpačky. Čaká ťa hneď druhý krátky rebrík a na ňom i keška. Obrať ju vrchnákom dole hlavou aby do nej nenatiekla voda. Keška neobsahuje pisaciu potrebu, Prines si preto vlastnú.

(obr.č 7 lávka číslo 2 )


Nič podobné v tejto výške nedoporučujem skúšať. Je to už celkom slušná výška. V poradí tretí vodopád sa skladá s niekoľkých kaskád. Z pohľadu od dola smerom hore pripomína závoj.  Z hora vyzerá zas trošku inač :-)

(obr č.8 štvrtý vodopád na trase)


Posledný z hlavných vodopádov na turistickej značke v Sokolej Doline. Vedie k nemu veľmi zaujímavá časť chodníka. Hneď za ním na vás čaká niekoľko rebríkov. Prvý a hlavne jeho prvá polovica je skoro kolmý a veľmi blízko vody. V zimnom období po namrznutí bez mačiek a cepínom prakticky neschodný. Takže je treba sa na to pripraviť. Od tejto pasáže  sa už následne ide viacmenej po potoku a okolo neho až sa v poslednej časti roklinky od potoka odpojíte . Tento potok nesie názov Sokolí potok. Následne už iba vystupáte niekoľko desiatok metrov až na Sokoliu dolinu záver (1002 m n.m.) Ešte raz upozorňujem. Je to napísané aj všade na závere rokliny. Roklinka je schodná iba jedným smerom a to vždy proti toku potoka. Verím že ste si sokoliu dolinu užili rovnako skvelo ako ja a že odtiaľto odnášate nezabudnuteľné zážitky a plno fotiek či videí. Na úplný záver taká malá číselná štatistika. Práve si na dva a pol kilometrovej vzdialenosti od ústia roklinky Sokolia dolina nastúpal/a  cca 430m  výšky;-)

Gratulujem. 🙂


kontakt: scoutrs77@gmail.com

Additional Hints (Decrypt)

FX: zntarg, eroeíx qin x yáixr wrqan RA: zntarg, ynqqre gjb gb sbbgoevqtr bar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)