Skip to content

Lom Kační - Butovicella migrans EarthCache

Hidden : 7/2/2023
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Lom Kační - Butovicella migrans

   V lomu se nacházejí břidlice a vápence motolského souvrství. V těch se nacházejí četné zkameněliny, které se daly sbírat v době kdy byl lom v provozu. Z mladších vrstev kopaninského souvrství odkrytých v ohybu cesty nad lomem bylo popsáno mnoho druhů zkamenělých plžů, mlžů a hlavonožců. Jeden z mlžů byl pojmenován dle obce Butovice kde se lom nachází - Butovicella. Tento druh a s ním řada dalších obývala silurské moře, které zaplavovalo celou Evropu  a i nálezy z vrtů na Floridě ukazují, že se v siluru nacházela v blízkosti.

Mlž Butovicella migrans (Joachim Barrande - 1881)

   V místech kde probíhala podmořská sopečná aktivita došlo ke změlčení moře a tím k vytvoření podmínek vhodných pro bohatý život nejrůznějších skupin bezobratlých živočichů (hlavonožců, plžů, trilobitů, mlžů a lilijic). V břidlicích co zde vznikly se dochovali i graptoliti Monograptus flemmingi. Na jižní straně lomu můžeme tuto sopečnou aktivitu pozorovat, jejím hlavním znakem jsou křemenné žílky.

    Na okrajích lomu zůstal původní tvar terénu a daří se tam rostlinám co obývají skalní step, kde je nedostatek vody a dochází tam ke kolísání teplot. Nalézt se zde dá česnek tuhý (Allium strictum Schrad.), který patří k nejzajímavějším rostlinám co zde rostou, jeho výskyt je omezen pouze na několik malých území v Evropě, oproti Asii kde je rozšířen na velkých územích. Svahy byly porostlé většinou listnatým lesem, který tvořily duby, habry, javory a lípa. Původní porost byl během tisíciletí vykácen a místo něj byly zřízeny pastviny. Během 20. století probíhalo zalesňování jehličnatými dřevinami jako je modřín, smrk a borovice černá která je schopna kořeny dosáhnout do velké hloubky i přes skalní trhliny. Stráň pod lomem je na hraně Jinonického potoka lemována statnými duby.

 

Všechna místa jsou dostupná po již existujících pěšinách a není třeba to nikam brát za šipkou. Berte v potaz, že kamení a hlína kloužou.

 

Pro uznání logu musíte splnit:

  1. Jaký druh zkameněliny se váže ke zdejší obci a jak se jmenuje a kdo byl jejím objevitelem? V listingu.
  2. V lomu jsou pozorovatelné stopy po lidské činnosti, o jaký druh činnosti, která napomohla k objevení mlže Butovicella šlo?
  3. Pár metrů od křemenných žil je vidět stopa po lidské činnosti, vlevo nad ní je pozorovatelná činnost vody na vápenové vrstvě ve které se nacházejí mlži Butovicella, jaké zbarvení mají vrásy, které vytvořila stékající voda?
  4. Do logu vložte fotografii ze souřadnic earthcache, na které jste Vy nebo jasně rozpoznatelné o jakého lovce jde tj, foto s gps a nickem, trackovatelným předmětem co Vás doprovází a nickem.
  5. Nepovinné - můžete zkusit nějakého mlže najít, ale pamatujte kladívko nechte doma hledá se pouze očima. Použití destrukčních nástrojů je zde zakázáno.

Zdroj: původní naučná stezka

Additional Hints (No hints available.)