Skip to content

Hostavická náves - CWG směnárna Multi-cache

Hidden : 8/25/2022
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Hostavická náves - CWG směnárna

 

Historie Hostavic:

Počátky historie dnešních Hostavic jsou zahaleny tajemstvím. Dle archeologických nálezů lze předpokládat, že prvopočátky osídlení na tehdejším značně zavodněném a bahnitém území pod hřebenem Čihadla, započaly zhruba ve 13. Století. Tou dobou je zde situována blatná ves, původně nazývaná Hostawicz. Toto jméno je pravděpodobně odvozeno od osobního ženského jména Hostava, tedy ves lidí Hostaviných. První nejstarší písemná zpráva o této usedlosti je až z roku 1432, kdy tato usedlost byla arcibiskupským statkem.

Za neznámých okolností, se později Hostavice dostaly do vlastnictví císaře Zikmunda, který je dal spolu s částí Kyjí do zástavy Starému Městu. Když Ferdinand 1. v roce 1547 zkonfiskoval  Pražanům jejich statky, byly mezi nimi Hostavice a Kyje, které o tři roky později prodal Janovi Rašínovi z Rýznburka. V následujících desetiletích zůstávaly spolu s Kyjemi většinou v rukách jednoho majitele a stále si udržovaly svůj hospodářský charakter.

Ke konci 16 století se v Hostavicích připomíná krčma, tři domy a další dva domy  pusté. Spíš než vesničku připomínaly samotu, jejichž růst byl nepatrný a pomalý. Její odloučenost byla dána i bahnitým údolím Rokytky, díky němuž neprocházela zdejším územím žádná významnější cesta.

Nejstarším jádrem vsi bylo pět velkých gruntů z doby kolem třicetileté války, čtyři byly k sobě řazeny řetězově, jednotlivé objekty k sobě nepřiléhaly, ale byly odděleny zahradami. Je pravděpodobné, že byly rozestavěny podél západního břehu velkého rybníka na Hostavickém potoce, pátý grunt byl pro nedostatek místa později zřízen na jeho východní straně.

První polovinu 18. Století pamatuje nejstarší památka Hostavic, která je situovaná před domy č.p. 19. a  7., tou je dřevěná sloupová zvonička s jehlancovitou, šindelem krytou stříškou. Trámy po stranách zvonku jsou jednoduše vyřezávány. Na zvonku se nacházel reliéf svatého Jana Nepomuckého a to možná symbolicky, jelikož  je patronem vod a Hostavice měly k vodě vždy blízko, v době častých povodní i více, než by si přály. Zvon na zvoničce pravděpodobně přetrval dlouhá desetiletí, ne-li staletí, ale odcizen byl až v době současné, roku 2001. (V současnosti nahrazen novým zvonkem). Při první opravě zvoničky, bylo nalezeno uvnitř hlavního trámu pouzdro s letopočtem jejího zřízení, který odkazoval na rok 1730. Lze předpokládat, že kolem zvoničky, na tehdejší návsi, se situovalo veškeré dění v tehdejší obci a zvoněním na zvon byly oznamovány všechny důležité události tehdejší doby.

První polovina 19. století doplnila zástavbu o několik dalších domků na jižním konci u soutoků potoků, takže roku 1843 měly 21 popisných čísel a žilo tu 181 obyvatel.

Teprve 20. století výrazněji zasáhlo do urbanistického vývoje Hostavic. Ve starém jádru, tehdejší návsi vyrostl velkostatek s vysokým špýcharem a na místě usedlosti číslo popisné 9. byl vybudován objekt označovaný jako zámeček. Tato budova byla postavena až ve 2. polovině 19. století v novorenesančním slohu.

Ze záznamů v obecní kronice vysvítá, že zámeček je jednopatrová budova z druhé poloviny 19. století. Ve třicátých letech 20. století, kdy patřil k naproti situovanému  Kolmanově velkostatku, byly v přízemí dvě kuchyně a tři pokoje, v prvním patře 10 místností. Dole byly klenuté stropy, nahoře rákosové, pokoje měly parkety a někde xylolit, jejich vybavení dotvářely kachlové krby. V objektu byl vodovod, umyvadla, elektrické osvětlení, garáže, a dokonce i telefon, v přilehlém zámeckém parku tenisové kurty. V roce 1934 koupila Kolmanův velkostatek (všechny hospodářské budovy, zámek, park  a pozemky) firma Tomáše Bati, který zde hodlal podnikat podle vlastního velkorysého projektu. Sám dal vypracovat regulační plán i zastavovací projekt a žádal o povolení parcelace podle vlastních propozic. Podal v nich obraz krásného zahradního města na pláni na Čihadlech s náměstím a spolkovým domem, kavárnou, klubovými místnostmi, lázněmi a tělocvičnou. Obytný soubor měly tvořit buďto dvojdomky, nebo domky ve skupinách, obklopené trávníky a položené do zahrad bez vysokých plotů. Samozřejmostí byla škola a obchodní centrum. V údolí Rokytky byl plánován sportovní stadion a tenisové dvorce. Firma chtěla sama zřídit kanalizaci a vlastní vodovod. Bohužel z celého projektu v době těsně předválečné v napjaté politické situaci sešlo a přednost dostalo vojenské cvičiště.

Za domky číslo popisné 18, 19 a 20 se nacházel ještě v osmdesátých letech minulého století menší rybník, místními zvaný Hostavák, na jehož místě se po následném zavezení a osazení potoka do rour nachází park. Tento rybník potvrzoval domněnku, že pod ním existoval ještě velký rybník, který podmínil charakter původní místní zástavby i v dávné minulosti. Tuto skutečnost potvrzují i dobové mapy, které Hostavice vykreslují jakožto ves, či usedlost, ze dvou stran obepnutou velkým rybníkem. Na jih od vsi při vídeňské silnici vznikla nová čtvrt Jahodnice, která převzala místní název, jenž byl zaznamenán již v katastrální mapě z roku 1841 a nejspíš souvisel s pěstováním jahod. První stavební parcely budoucí vilové čtvrti se zde na polích začaly vyměřovat v roce 1925, Legio-centro záložna odkoupila od hostavického velkostatkáře Kolmana pozemky, které následně odprodala 22 bývalým československým legionářům z první světové války, z nichž 14 bojovalo v Rusku, 5 ve Francii, dva na srbské a jeden na italské frontě.

Zdroj:

-vybrané informace a citace z publikace: Praha 14 v zrcadle času (Jaroslav Šmíd a kolektiv).

-poděkování též patří spolku “Hostavice Praha 14“ ( https://spolekhostavicepraha14.cz/ ), za  zprostředkování mnoha informací a fotografií o historii Hostavic.

 

 

O keši:

Jelikož se najde hodně lidí, pro které je geocaching spojen i se sbíráním CWG a v každé keši je s očekáváním hledají, chtěl jsem vytvořit keš i právě pro ně. Dlouho  se mi hlavou honila představa netradiční keše, v které by bylo vždy garantováno, že v ní odlovitel nalezne CWG a to vše při zachování velikosti klasické “malé“ a přenosné keše.

Výsledkem je jednoduchý prototyp mini CWG směnárny, kterou v této keši můžete vyzkoušet. Směnárna má kapacitu sice pouze dvě CWG v zásobníku, ale díky mechanismu uvnitř keše, se vždy můžete spolehnout na to, že tento počet bude dodržen, jelikož není možné odebrat CWG, bez vložení jiného.

Tímto bych chtěl požádat nálezce této keše, aby z úcty k ostatním dodržovali pravidla hry  a nesnažili se mechanismus směnárny jakkoli obelstít.

 

 

Jak na keš:

Keš se sice nachází na poklidném místě, ale lidé se tu více, či méně pohybují. Doporučuji proto, při odlovu vyjmout keš z úkrytu a jít se nenápadně zalogovat stranou, aby odlov nebudil přílišnou zvědavost případných mudlů.

 

Stage 1. - Viadukt

První stage vás zavede k nedaleko stojícímu viaduktu, jednomu ze dvou, které jsou pomyslnou branou do Hostavic. Na průčelí viaduktu můžete vidět letopočet jeho rekonstrukce A00B (z každé strany viaduktu je jiný letopočet, nás zajímá ten, viditelný z místa této stage).

(Stage 1. - Viaduct - The first stage takes you to the imaginary gate to Hostavice, the viaduct... On its front you can see the year of its reconstruction A00B - From each side of the viaduct there is a different year, we are interested in the one visible from the place of this stage) 

Stage 2. – Zaniklý rybník

Na druhé stage, se nacházíte u místa, kde vytéká Hostavický potok z podzemí, do kterého byl sveden až  koncem 80tých let, minulého století. Do té doby se na tomto místě nacházel rybník, místními zvaný Hostavák. Počet svislých sloupků na zábradlí, nad výpustěmi, rovná se písmenu C

(Stage 2. -  Defunct pond  - The second stage is located where the Hostavický stream flows out of the underground, into which it was led in the late 80s. Until then, there was a pond Hostavák. The number of vertical posts of the railing is equal to the letter C)

Stage 3. – Zámeček

S třetí stage jste se dostali do blízkosti historického centra návsi a dále do Hostavického parku, který je volně přístupný denně od 8:00 do 20:00. Zde můžete vidět dominantu zdejšího parku, Hostavický zámeček.  Počet oken na jeho odlehlé zadní straně, rovná se písmenu D (nepočítají se střešní a sklepní okna)

(Stage 3. -  Castle  - You reached the third stage in front of Hostavice castle. The number of large windows in the back part of building is equal to the letter D)

Finální souřadnice (Final coordinates)

N 50° 05.(A+A)(B)(C-1)  E 014° 33.(D:3)(B)0

 

Pokud vás tato keš zaujala, můžete navštívit mou druhou Pražskou keš Hrdinové května 1945 - CWG směnárna

Když budete mít cestu na jižní Moravu, doporučuji Myslivecká stezka a Pravická čarodějná na kterých jsme se se Sharinta opravdu vyřádili

Díky za přízeň a přeji šťastný lov

Additional Hints (Decrypt)

Bqwvfgv n ilxybc qivexn fzrerz qbyh – x pubqavxh mnql, x “yrfh“ ipubqrz (fjvat gur qbbe qbjajneqf - gur fvqrjnyx oruvaq, gb gur "sberfg" guebhtu gur ragenapr)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)