Skip to content

Skola v Uzlabine Mystery Cache

Hidden : 11/10/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pozor, na místě je nová bedna s novým mechanismem. Logbook najdete na souřadnicích:
N 50° 04.(B*C*C+B*C+B+C) E 014° 30. C*(C-B)*(B-A)+A+C

Je potřeba si donést vlastní powerbanku

Střední průmyslová škola elektrotechnická

Historie školy

Historie SPŠE V Úžlabině se začala psát v druhé polovině 20. století, kdy v prostorách bývalé jedenáctileté školy z roku 1958 byla otevřena nová střední průmyslová škola na Praze 10. Dne 1. září 1984 nastoupili do osmi tříd první žáci. Výuka byla zahájena v  maturitních oborech čtyřletého denního studia strojírenská technologie, strojírenské konstrukce, elektronické počítačové systémy a automatizační technika. Začínající pedagogický sbor tvořilo tehdy pouze 19 učitelů. V následujících letech postupně narůstal počet tříd a žáků, a tím zároveň i počet pedagogických a ostatních nepedagogických pracovníků.

Podoba jedenáctileté školy na počátku 60. let 20. století.

Výraznou změnu v profesní orientaci školy přineslo ukončení výuky strojírenských oborů a její zaměření na elektrotechniku. Od 1. září 1987 byli do šesti tříd přijímáni žáci pouze do oborů elektronické počítačové systémy a automatizační technika. O rok později byla zahájena výuka nového oboru elektronická a sdělovací zařízení se zaměřením na přístrojová zdravotnická zařízení. Škola se začínala v jednotlivých typech studijních oborů výrazněji profilovat v oblasti elektroniky a zejména výpočetní techniky v souladu se stávajícími trendy.

S těmito změnami vyvstala potřeba většího počtu laboratoří, dílen a dalších odborných učeben. Situace byla řešena rozsáhlou přístavbou další části budovy a výstavbou nového objektu dílen v prostorách dvora.

Práce na nové přístavbě byly započaty roku 1987. Stavba byla dokončena o dva roky později. 

O dva roky později upravilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy název školy na Střední  průmyslovou školu elektrotechnickou, jak ji známe dnes.

Během posledních dvaceti let se skladba studijních oborů ještě párkrát více či méně obměnila. Z důvodu nárůstu zájmu o ekonomické obory i větší poptávky po jejich absolventech na trhu práce byly otevřeny na několik let další nové obory se zaměřením na management a ekonomiku v oblasti elektrotechniky. Od 1. září 2003 byla zahájena výuka nových studijních oborů informační technologie a technické lyceum.

V roce 2011 se škola vrátila k výuce oboru lékařské přístroje, který byl zde vyučován již v 90. letech minulého století. V oboru technické lyceum se zaměření rozšířilo nejenom na oblasti programování, ale též na průmyslový design. Úpravy tematických plánů, které se každoročně provádějí, se týkají zejména odborných předmětů v souvislosti s modernizací a rozvojem informačních technologií.

V posledních letech SPŠE V Úžlabině navázala užší spolupráci jednak se základními školami, zejména z blízkého okolí, a každoročně nabízí žákům technické workshopy a soutěž v oblasti ICT, a tím jim přibližuje obsahovou náplň studijních oborů, a jednak i se školami vysokými, aby tak svým studentům poskytla možnost dalšího osobního rozvoje. SPŠE V Úžlabině spolupracuje zvláště s Fakultou elektrotechnickou a Fakultou informatiky ČVUT v Praze a s Fakultou biomedicínského inženýrství v Kladně.    

Současnost

V současné době ve škole studují žáci dvou oborů, od školního roku 2023/24 škola plánuje otevřít nový obor Gymnázium.

ELEKTROTECHNIKA

Výuka elektrotechnických předmětů je zaměřena na získání základních teoretických i praktických znalostí o typech a použití elektronických součástek a dále o principech elektronických zařízení. Součástí výuky je i výklad měřicích metod a použití moderních měřicích přístrojů. Na teoretické poznatky bezprostředně navazují praktická cvičení, kde si žáci vyzkoušejí i profesionální prostředky pro automatizované měření.

Obor Elektrotechnika zajišťuje žákům po absolvování studia způsobilost pracovníka s ukončeným odborným elektrotechnickým vzděláním ve smyslu zákona č. 250/2021 Sb. a nařízení vlády č.194/2022 Sb.

Od třetího ročníku si žáci volí jednu z těchto specializací:

Řídicí systémy

Žáci získají přehled o moderních typech senzorů a akčních členů, různých typech pohonů a servosystémů. Dokáží naprogramovat vybrané typy řídicích mikroprocesorů a navrhnout jejich praktické využití. V praktických cvičeních řeší řízení modelů reálných aplikací pomocí řídicích systémů CROUZET – Milénium nebo pomocí programů, které vytvoří v prostředí jazyka C++ či Python. Žáci využívají datové sítě pro ovládání zařízení na dálku. Programují modely soustav řízených řídicími automaty.

Inteligentní budovy

Žáci se seznámí s metodami správy budov a s problematikou komplexního systémového řízení budov z oblasti průmyslu i občanské vybavenosti. Získají potřebné znalosti o technických systémech (podsystémech energetických, klimatizačních, dopravních), humánních systémech (podsystémech bezpečnostních, požárních, přístupových) a komunikačních systémech. V praktických cvičeních navrhují, programují a diagnostikují inteligentní elektroinstalace budov na výukových panelech podle firemních i mezinárodních standardů.

Uplatnění absolventů

Absolventi tohoto ŠVP získávají po složení maturitní zkoušky odbornou způsobilost pracovníka s ukončeným odborným elektrotechnickým vzděláním ve smyslu zákona 250/2021 Sb. a nařízení vlády č.194/2022 Sb., mohou se uplatnit jako, servisní technik, revizní technik, projektant slaboproudých rozvodů, pracovník měřícího a kontrolního pracoviště (zkušební technik), operátor systémů automatických výrobních linek, vývojář automatických systémů na bázi mikroprocesorů, diagnostik senzorických systémů a pohonů, specialista vizualizačních systémů a průmyslové komunikace, servisní technik a operátor systémů inteligentních budov, návrhář nebo montážní technik systémů inteligentní elektroinstalace

INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE

Žáci ve společné části studia získají pokročilé znalosti i dovednosti potřebné pro správu operačních systémů Windows a Linux včetně jejich serverových aplikací a orientují se v technologiích současných datových sítí. Díky přehledu o technologiích moderních počítačů a komunikačních sítí, principech jejich činnosti a znalosti problematiky datových přenosů a jejich bezpečnosti se stanou specialisty požadovanými na trhu práce. Praktická i teoretická výuka ve společné části je založena na obsahu kurzů CISCO IT Essentials a CCNA R&S. Žáci získají dle mezinárodní klasifikace vzdělání na úrovni ISCED 354, EQF 4.

Od třetího ročníku si žáci volí jednu z těchto specializací:

Programování

Žáci programují konzolové, okenní i webové aplikace. Při programování využívají principy objektově orientovaného programování. V rámci této specializace se dále žáci zabývají programování mobilních aplikací.

Tvorba webových aplikací

Žáci vytvářejí moderní dynamické webové stránky, při jejich tvorbě dbají na grafickou stránku, a jsou vedeni k tomu, aby porozuměli základním principům fungování webu.

Herní grafika

Žáci si osvojí praktické dovednosti při práci s programem Autodesk 3Ds MAX, určeným pro realizaci vizuálních efektů, animaci postav a tvorbu počítačových her, včetně jeho verze 3ds Max Design, určeným pro architektonické a designerské vizualizace a animace.

Kybernetická bezpečnost

Žáci ovládají bezpečnostní techniky používané pro zjišťování, sledování a reakci na incidenty ohrožující kybernetickou bezpečnost výpočetních systémů a počítačových sítí. Během studia se také podrobně seznámí s počítačovými útoky, obrannými technikami a dalšími oblastmi z oblasti kybernetické bezpečnosti, jako jsou techniky šifrování, bezpečnostní nebo forenzní analýza.

Uplatnění absolventů

Absolventi tohoto ŠVP se mohou uplatnit především v oblastech správy operačních systémů a sítí v podnicích, školách, v institucích státní správy, dle zvoleného profilového předmětu mohou být zaměstnáni či mohou podnikat v oblasti návrhu a vývoje software, návrhu a tvorbě webových stránek, tvorbě grafických návrhů počítačových her, například na pracovních pozicích technický pracovník v oblasti IT, programátor, provozní programátor, správce SW aplikací, vývojář SW, tester vývojových aplikací, správce operačních systémů, správce cloudových aplikací, návrhář a správce databázových systémů, správce serverů a serverových aplikací, technik datových sítí (návrh a realizace strukturované kabeláže), správce aktivních prvků počítačových sítí (routery a switche), pracovník uživatelské podpory, počítačový grafik.

GYMNÁZIUM

Od školního roku 2023/2024 otevírá škola nový obor vzdělávání 79-41-K/41 Gymnázium.

Do 1. ročníku čtyřletého denního studia plánuje přijímat 30 žáků. Studium je určeno pro uchazeče z devátých tříd základní školy nebo studenty odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, chlapce i dívky.

Otevřením třídy gymnázia chce škola propojit svět všeobecného vzdělání se světem digitálních technologií a polytechniky a obohatit studium o nové poznatky a dovednosti z oborů, jako jsou robotika a programování. Strategii školy se promítla do učebního plánu oboru a do profilu absolventa.

Vzdělávací obor Gymnázium vybaví žáka takovými kompetencemi, které se stanou základem pro jeho profesní i občanský život, připraví ho ke studiu na vysokých školách všech typů v České republice i v zahraničí a povedou ho k vědomí nutnosti celoživotního vzdělávání.

Studijní program odpovídá rámcovému vzdělávacímu programu pro gymnázia. Studenti získají široké znalosti a dovednosti v humanitních a přírodovědných disciplínách. Studují dva cizí jazyky, anglický a německý. Od 3. ročníku si studenti volí jeden předmět technického zaměření, robotiku, nebo programování. Od 4. ročníku si studenti volí dva předměty, pomocí kterých se budou zdokonalovat v oborech, které je zajímají nebo budou předmětem jejich vysokoškolského studia.

Od třetího ročníku si žáci volí jednu z těchto specializací:

Robotika

Žák získá znalosti a základní zkušenosti z oblasti aplikované kybernetiky s důrazem na jejich praktické využití v oblasti robotiky. Seznámí se s různými druhy snímačů základních veličin, pohonných jednotek a dalších akčních prvků roboty a s různými typy komunikačních sběrnic. Dále si osvojí programování jednoduchých řídicích aplikací s využitím mikrokontrolérů (jako je např. Arduino nebo ESP32) či počítače. Samozřejmostí je i využití principů IoT a tvorba vizualizací.

Programování

Žák rozumí obecným principům programování, které mu umožní se rychle zorientovat v libovolném programovacím jazyce. Je schopen algoritmického myšlení i praktické realizace v programovacím jazyce dle jeho volby. Volitelný předmět dává stabilní základ pro rozšiřující studium na vysoké škole. Dovednosti z výuky lze využít jak pro tvorbu jednoduchých komerčních aplikací, tak jako podporu pro studium či výzkumnou činnost, např. pro získání experimentálního důkazu, zpracování dat či vytvoření simulace.

Jak na keš

Na úvodních souřadnicích najdete schránku s několika propletenými kablíky. Úžlabiňák, který krabičku vyrobil, nebyl zrovna pořádný. Kablíky má pomíchnané a nikam si nepoznamenal, k čemu který kablík slouží. Musíte vyzkoušet všechny kablíky a najít ten, který vám prozradí kód zámečku. Co máte dělat, na to přijdete sami. Bez powerbanky to ale nepůjde, jste přece u elektrotechnické školy. 

Keš je přístupná 24 hodin 7 dní v týdnu, ale rozhodně nedoporučuji jít pro keš kolem v době před začátkem vyučování 7.45. Ke keši je volný přístup, vedení školy i pan školník o keši ví.

Jeden  bod obtížností je dám nutností přinést si vlastní powerbanku.

LOGBOOK je přesunut na souřadnice

N 50° 04.(B*C*C+B*C+B+C) E 014° 30. C*(C-B)*(B-A)+A+C

Hodnoty A B C zjistíte až na místě:-)

Additional Hints (Decrypt)

cevarfgr fv cbjreonaxh n cbhžvwgr xnoyíx, xrš ivfí

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)