Skip to content

Rébusy 2/13 - Kuromasu Mystery Cache

Hidden : 9/8/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám Vás u 13. kešky z 2. série rébusů. Poslední rébusy byly spíš lehčí, teď zas budou trochu těžší a pracnější. (ale nic hrozného :) První z nich bude Kuromasu.

Máte mřížku a v ní čísla. Čísla říkají, kolik políček je z daného políčka vidět vodorovně a svisle (tj. nahoru, dolů, vpravo, vlevo), plus do součtu ještě počítáte i samotné políčko s číslem. Políčka, která jsou vidět, jsou bílá políčka až do místa, kde je buď černé políčko nebo kraj mřížky. (černá políčka musíte právě vy doplnit) Políčka s čísly se berou jako bílá políčka a počítají se. Černá políčka spolu nesmí sousedit stranou, rohem můžou. Bílá políčka musí tvořit jednu propojenou plochu (jak to znáte třeba z Nurikabe nebo Hitori), tj. z každého políčka se jen pohybem nahoru, dolů, vpravo, vlevo můžete dostat do jakéhokoliv jiného políčka (žádné bílé políčko /bílá políčka nebudou odříznutá černými). Poslední pravidlo ale při luštění využijete většinou minimálně.

Tenhle rébus není úplně snadný a intuitivní (alespoň mně tedy chvilku trvalo, než jsem se s ním sžila a vše pochopila), proto asi všem doporučuji se aspoň trochu kouknout na příklad a principy. Vysvětlovat tady něco bez obrázků moc nejde, takže rovnou dávám příklad. I když se to podle popisu možná nezdá, používá se zde podobný princip luštění jako u malovaných křížovek.

První obrázek je vyřešený rébus (ten z následujícího příkladu). Takže se podívejte, jak to funguje. Každé číslo ukazuje, kolik je bílých políček směrem nahoru, dolů, vpravo a vlevo plus ještě to políčko s číslem. (omlouvám se, že to je lehce rozmazaný, ale je to snad pořád v pohodě čitelný, jsou to zas jiné stránky a lépe to nějak zkopírovat nešlo)

Na následujícím obrázku je nyní prázdný rébus, tak, jak vypadá, než se dáte do luštění. Jak na to? Bude to hlavně o počítání políček. Počítáte políčka vodorovně a svisle, plus samotné políčko s číslem. Já si na to třeba vytvořila strategii, že při prvním počítání (je jedno, jestli nejdřív jedu vodorovně nebo svisle) počítám i políčko s číslem, v druhém směru už ho pak nepočítám. Dobré je při každém počítání to ještě jednou přepočítat, pokud se překouknete, bude se to opravovat už hodně těžko....

Začínáte tím, že mrknete, jak velká je mřížka. (tady máte v příkladu i v rébusu k luštění 15 x 15). Hledáte čísla, která jsou vyšší než 15 a jsou nejlépe blízko kraje mřížky.  ( v tomto prvním kroku pro zjednodušení zatím řešíme jen samostatná čísla, neřešíme, která čísla jsou poblíž, tím se nic nezkazí, vztahy mezi čísly ukážu až dál)

Jsou tu dvě dvacítky a jedna sedmnáctka (taky osmnáct a šestnáct, ale ty jsou uprostřed a proto zatím moc nepomůžou). Nejjednoduššeji to pochopíte, když bude číslo úplně na kraji. Mrkněte na sedmnáctku dole. Vodorovně může být maximálně 15 políček (to jsou všechna políčka v mřížce) včetně políčka se sedmnáctkou. I kdyby byla všechna bílá, ještě stále dvě políčka chybí, takže minimálně dvě políčka musí být bílá směrem nahoru (teď už do toho sedmnáctku nepočítáte, takže s ní tři). Políčka, o kterých víte, že budou bílá, značíte křížkem. Pokud to je políčko s číslem, tady políčko s patnáctkou, neznačíte ho nijak, to se automaticky rozumí, že je bílé. (pochopitelně bílých políček v řádku může být méně a směrem nahoru více, ale dvě jsou minimum, které budou směrem nahoru bílé a ty už můžete křížkovat)

Podobně pak budete postupovat u dvacítek nahoře. Dvacítka vlevo je na levém kraji. Ve sloupci může být max. 15 bílých políček (včetně dvacítky), to znamená, že minimálně dalších pět políček musí být bílých vpravo od dvacítky (tj. včetně pravé dvacítky)

Tento postup se dá využít i pokud je číslo blízko kraje, ale ne úplně na kraji mřížky. Znovu se podívejte na dvacítku, ale tentokrát nejprve z pohledu vodorovně. Vodorovně zde může zas být max. 15 bílých políček (včetně dvacítky). To znamená, že svisle musí být u dvacítky minimálně pět bílých políček. Směrem nahoru se vejdou maximálně dvě. To znamená, že minimálně tři musí být směrem dolů a ty můžeme zakřížkovat. Toto platí pro obě dvacítky ve 3. řádku.

Tento postup je základní postup pro luštění. Pochopitelně, že ve chvíli, kdy budete mít některá políčka černá, tak černá políčka budou fungovat stejně jako okraje mřížky.

Další věc, kterou na začátku zkuste, je podívat se pro změnu na nejmenší čísla. Když se podíváte na dvojku (dvojka znamená, že právě jedno políčko vedle ní bude bílé), můžete hned označit černě políčko směrem k šestce. Jako políčko s číslem je políčko s šestkou bílé, kdyby tak bylo políčko mezi oběma čísly bílé, měli byste bílá políčka tři a vy potřebujete dvě. Takhle se tedy dvojka rozšířit nemůže. Jakmile vám někde vznikne černé políčko, automaticky všechna čtyři políčka sousedící s ním stranou označte křížkem. Černá políčka spolu nesmí sousedit stranou.

A poté se ještě podíváme na trojku vpravo dole. Trojka znamená, že políčko s trojkou plus nějaká další dvě políčka vodorovně nebo svisle budou bílá. S trojkou ale sousedí právě dvě políčka s číslem: nad ní je čtyřka, vlevo devítka, a políčka s číslem jsou automaticky bílá. Tím pádem už potřebná dvě políčka máme a trojku můžeme označit za ukončenou, nikam dál už bílá políčka svisle ani vodorovně od trojky vést nesmí. Tj. je potřeba označit černě políčko nad čtyřkou, pod trojkou a vlevo od devítky. A zase všechna políčka sousedící s černými políčky stranou můžeme zakřížkovat.

Pokud už máme nějaká černá políčka, zvlášť když jsou u rohů mřížky, většinou se dá jednoduše někde navázat dál. U každého čísla máte vždy čtyři směry, kam vést bílá políčka: nahoru, dolů, vpravo, vlevo. Pokud už jsou tři směry uzavřené (krajem nebo černým políčkem), můžeme snadno podle čísla dokončit i poslední směr. Tady to platí pro devítku a čtyřku v pravém dolním rohu. U devítky jsou dvě políčka vodorovně (včetně devítky), to znamená, že bude bílých sedm políček svisle (bez devítky). Směrem dolů jsou dvě, nad devítkou tak bude bílých právě pět políček. Podobně budeme postupovat u čtyřky. Svisle jsou bílá dvě políčka (včetně čtyřky), směrem vlevo tak budou bílá taky dvě políčka (bez čtyřky).

Po dokončení devítky je hotová osmička, svisle je akorát 8 bílých políček (včetně osmičky). Vlevo i vpravo tak z obou stran od osmičky bude černé políčko. A zároveň můžeme dokončit i jedenáctku. Svisle je 8 bílých políček (včetně jedenáctky), chybí tak tři. Vpravo od jedenáctky je jedno, vlevo od ní tak musí být právě dvě.

Dál se nabízí dokončit další osmička, zde už je akorát 8 políček, a poté sedmička vedle. (toto už v dalším obrázku není)

Kromě postupů nahoře bude třeba využít ještě jeden malinko složitější princip. Je potřeba si všímat čísel u sebe , nejlépe na kraji. Podívejte na šestku a trojku vpravo v rohu. Šestka je propojena s trojkou, to znamená, že svisle mohou být bílá max. tři políčka. To znamená, že minimálně tři políčka musí být bílá vlevo od šestky. 

Podívejte se vlevo nahoře na dvacítku a šestku. Šestka je hned po dvacítkou, tj. jsou propojené, to znamená, že svisle můžete mít max. šest bílých políček. Pro dvacítku to znamená, že zbylých 14 políček musí být vodorovně, tj. všechna políčka v řádku budou bílá.

Podívejte se na osmičku v 1. řádku. Kolik může být maximálně políček v řádku? Odpověď je šest, protože sedm tam už nedostanete, aniž byste se spojili se šestkou. Tím pádem musíte jet dolů, a napojíte se tak už na bílá políčka u dvacítky (tím pádem dvacítka tak bude ukončená, to jsem už do obrázku nezakreslila).

V posledním sloupci je jedenáctka a dvanáctka a u nich šestka. Ani u jedenáctky ani u dvanáctky nemůžete mít svisle víc jak šest políček, protože se vždy napojíte na šestku. To znamená, že vlevo od jedenáctky bude bílých minimálně pět políček a vlevo od dvanáctky minimálně šest.

Podobně také sedmnáctka dole. Vodorovně můžete mít max devět políček (protože pokud jich bude už sedm, tak se napojíte na devítku). To znamená, že nad sedmnáctkou bude minimálně osm bílých políček.

Trojka a šestka v pravém horním rohu jsou už hotové, můžeme je ukončit černými políčky (a všechna políčka sousedící s černými stranou křížkujeme). Podobně už můžeme ukončit dvojku, povede směrem nahoru.

Poté se podívejte na čtyřku pod dvojkou. Svisle máme dvě bílá políčka (včetně čtyřky), potřebujeme tak ještě dvě. Čtyřka tak může vést vpravo nebo dolů, ale určitě ne vlevo, protože tam by vznikla tři bílá políčka. Políčko vlevo od čtyřky tak musí být černé.

Dále se nabízí dokončit např. jedenáctku a dvanáctku v posledním sloupci. (to už v obrázku není)

A nyní už znáte všechny principy pro dokončení tohoto rébusu i vyřešení toho následujícího.

Rébus k vyluštění je zhruba stejně těžký. Rébusy jsou z těchto stránek: https://en.grandgames.net/kuromasu .Ten k luštění můžete luštit přímo zde: Kuromasu №334143 (grandgames.net) . Ten z příkladu nahoře najdete případně zde: Kuromasu №308562 (grandgames.net) Doporučuji zas luštit online, už i proto, že hotová čísla vám zezelenají, takže tolik nehrozí, že se někde přepočítáte. Jen pak na konci pozor! Když se vám objeví malé okno s blahopřáním k vyluštění, nesmíte dát Back to the last filter, to by vám rébus zmizel, musíte to okno nahoře vpravo zrušit (klasicky křížkem), tak se vrátíte zpět k vyluštěnému rébusu.

Až budete mít vyluštěno, spočítejte kolik je černých políček v jednotlivých řádcích a dosaďte za A - O. (A = počet černých políček v 1. řádku, B v 2. řádku atd.) Keš najdete na těchto souřadnicích:

 

N 50 2 (A + D). (B + J) (C - F) (E - M)

E 16 0 (G + I). (H - N) (K + O) (A + L)

 

Vzhledem k tomu, že tento rébus je trochu těžší, tak kdyby to opravdu nešlo, hledejte malou pomoc.

Odrazte se od kombinace 4 a 9 v pravém dolním rohu.

8. sloupec (seshora): bílá, černá, 2 bílé, černá, 3 bílé, černá, 2 bílé, černá, 3 bílé.

Additional Hints (Decrypt)

fzeprx, ivfv arwqevi fhaqrw, cnx ilaqrw xrf, ieng gnx, nol olyn qboer xelgn wruyvpvz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)