Skip to content

Návraty do minulosti - VÁNOCE Traditional Cache

Hidden : 12/22/2022
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Série Návraty do minulosti nám má připomenout časy dávno minulé, časy dětství a mládí našich babiček a dědečků (a snad možná i praprarodičů), kteří nepořebovali řešit, zda je na tom či onom místě dostupná wifina nebo co kdo lajknul na Facebooku. Namísto toho šli do polí pást krávy či husy, seděli v trávě a mezi sebou si povídali. Dívky si vyprávěly o nedělní tancovačce, o tom, jak pletly košíky z vrbového proutí, o barevných výšivkách na ubrusech do výbavy. Chlapci vyřezávali píšťalky nebo dřevěné koníky, hráli kuličky nebo sekli trávu pro králíky. Co z toho dnes umí naše děti a mládež? Maximálně tak najít si na webu postupy k výrobě něčeho užitečného, aby po chvíli web zavřeli a vyhledali něco jiného, protože si vzpomněli, že si ještě neprohlédli fotky ze školního turnaje v pojídání cheesburgerů. Mrzuté, viďte!?

 

Vraťme se nyní alespoň v duchu o takových 100 až 150 let zpátky v čase.

 

 

Jak naši předkové prožívali VÁNOCE?


Srovnáváte někdy, jak se slavily Vánoce za časů našich babiček a prababiček a jak nyní? Nostalgie staročeských Vánoc je milou vzpomínkou na dny pohody a klidu, které často v dnešní hektické době chybí.

 

 

Štědrý den - Sváteční stůl se zdobil větvičkami natrhanými na svatou Barboru, které do Vánoc vykvetly. Nad dveřmi visely snítky jmelí pro štěstí, a když na nebi vyšla první hvězda, zasedla rodina ke svátečnímu stolu.

Sváteční hostině předcházel půst, ale na Štědrý večer si i v chudších rodinách dopřávali několik chodů. Podle pověry platilo, že čím více bude chodů, tím bude příští rok větší úroda na poli.

Prvním chodem bývaly oplatky s medem (někdy také s česnekem nebo různými bylinkami). Potom se podávala polévka, většinou s houbami nebo na Chodsku výtečná houbová omáčka. Oblíbené byly luštěniny, nejčastěji hrách, protože klíček hrachu má podobu kalichu a podle tradice spojoval všechny stolovníky v dobrém i zlém. Nejdříve hospodyně odebrala z mísy hrachu po lžíci pro každé z domácích zvířat, potom si podle vážnosti a stáří nabírali ostatní.

Čočka nakyselo sypaná strouhaným perníkem se jedla proto, aby měli lidé po celý příští rok dostatek peněz. Tradičním vánočním jídlem byl houbový kuba z krupek, jáhel, brambor, česneku a hub.

Vždy musela být houbová polévka, rybí až v pozdějších dobách. Ke staročeské kuchyni patřila třeba ještě kaše s medem, hrách se zelím a jako sladký zákusek vánočka a sušené míchané ovoce.

 

 

Domy po celý den obcházel obecní trubač a hrál koledy, za které dostával drobné dárky, jídlo a pití.

V chalupách si lidé předávali z generace na generaci legendu o narození Ježíška: Malý Ježíšek se narodil v městě Betlémě, kam se ze svého domova v Nazaretu vydali jeho rodiče Marie a Josef. Na dlouhou cestu se vydali poté, co římský císař vyhlásil sčítání lidí a jejich majetku, kvůli lepšímu vybírání daní. Aby sčítání proběhlo v pořádku, musel se každý hlásit ve městě, ze kterého pocházel. V Betlémě nebylo té noci, kdy Josef s Marií došli, jediný volný nocleh, a proto se na noc uchýlili v salaši nedaleko od městských bran. Tam také Marie porodila syna a namísto do kolébky jej uložila do jesliček, které jinak sloužily ke krmení dobytka. Jako první se o Ježíškově narození dozvěděli pastýři, kterým se zjevil anděl a zvěstoval jim, že se narodil spasitel. Pastýři se hned vydali na cestu, aby se novému králi poklonili. Z východu se s cennými dary vydali tři mudrcové, kterým cestu ukazovala jasně zářící hvězda. Tři králové přinesli Ježíškovi zlato, kadidlo a myrhu. O narození budoucího krále se dozvěděl i král Herodes. Ze strachu o svůj trůn nechal okamžitě vyvraždit všechny chlapce narozené v Betlémě. Josefovi a Marii se spolu s malým Ježíškem podařilo uprchnout do Egypta, odkud se vrátili zpět až po smrti Heroda.

Po štědrovečerní hostině zazvonil zvoneček a hospodář přinesl do místnosti stromeček ozdobený ořechy, perníčky, jablky, sušeným ovocem, cukrovím, slaměnými ozdobami, řetězy a svíčkami, který přes den tajně ustrojil. Potom se svíčky zapálily a všichni zpívali koledy, které se pak u stromečku zpívaly každý večer, dokud se neodstrojil. U stromečku byl papírový nebo v bohatších rodinách i figurkový betlém, který měl připomínat Ježíškovo narození.

Pak přišly na řadu zvyky, tradice a věštění. V umyvadle se pouštěly lodičky ze skořápek vlašských ořechů, lilo se olovo nebo se přes rameno směrem ke dveřím házela bota. Na venkově svobodné dívky třásly bezem a podle pověry se pak vdala tam, odkud se ozval štěkot psa.

Půlnoční mše byla vyvrcholením Štědrého dne a večera. Lidé se sešli v kostele, uctili společně narození Ježíše Krista a celý slavnostní den zakončili písní Narodil se Kristus pán…

 

 

Je vám divné, že se zde nepíše nic o dárcích? Prostě žádné nebyly. V některých rodinách dostaly děti dřevěného koníka nebo pytlíček ořechů, ale dárky zkrátka nebyly v té době prioritou.
 

 

Boží hod vánoční, 25. prosince - na Boží hod vánoční se nikde nepracovalo, všichni měli zbožně rozjímat. Světnice ani zápraží se tento den nezametaly, postele nestlaly. Nechodilo se ani po návštěvách a přišel-li přeci někdo, měl přinést koledu a popřát šťastných a veselých svátků narození Páně. O božíhodové mši bývalo v kostele plno, zvlášť pak ve vinařských oblastech, kde se věřilo, že ozáří-li slunce během mše pana faráře, předznamenává to hojnou úrodu dobrého vína.

 

 

 

Svatý Štěpán, 26. prosince - na svátek svatého Štěpána bylo ve zvyku chodívat od domu k domu a koledovat. Za své koledování byli koledníci odměněni kouskem vánočky, ovocem nebo drobnou mincí. Zpočátku se koledy zúčastňovali pouze kněží a učitelé se svými žáky, později koledovaly jen děti.

 

Keš:

Ten správný geoobjekt poznáte na první pohled. Najděte si na něm kešku a po zapsání ji vraťte zase na stejné místo.

 

Přeji všem kouzelné Vánoce a pohodový nový rok!!!

 

Additional Hints (Decrypt)

znyn wrqyvpxn h iryxr oevml

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)