Skip to content

Expozice hornin / Rock Exposure EarthCache

Hidden : 1/1/2023
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Expozice hornin z okolí Mladé Vožice

vznik v roce 2005

 

(CZE)

Širší okolí Mladé Vožice spadá do dvou orografických soustav. Z východu sem zasahuje Českomoravská vrchovina, území směrem na západ náleží k Jihočeské pahorkatině.

Z hlediska geologie se řadí k jedné z nejstarších oblastí jádra Českého masívu, která se nazývá moldanubikum. Tato regionální jednotka se skládá především z metamorfovaných (přeměněných) hornin prostoupených horninami plutonickými. Stáří výchozích hornin moldanubika není dodnes uspokojivě objasněno. Výzkumy svědčí o velmi rozdílném stáří a to od spodního proterozoika (starohor) až do paleozoika (prvohor). Nejstarší horniny tak mohou být až 2 miliardy let staré. Po starších metamorfních fázích mělo na současné geologické stavbě největší podíl tzv. variské (hercynské) vrásnění, v době zhruba před 380 – 260 miliony let. V závěru této orogeneze vznikly i vyvřelé horniny středočeského plutonu.

Oblast protíná významný zlomový systém tzv. Blanická brázda, v jejímž průběhu leží i Mladá Vožice. Tato zčásti příkopová propadlina probíhá od východního okolí Prahy přes Tábor, České Budějovice až do Rakouska. Projevuje se například permokarbonskými sedimenty nebo přítomností rud zlata, stříbra a dalších kovů. Na systém Blanické brázdy jsou v našem okolí vázána ložiska zlata těžená v Roudném, nebo stříbra v revíru Ratibořské Hory – Stará Vožice.

V expozici jsou zastoupeny převážně metamorfované horniny moldanubika (ruly, amfibolit, mramory …). Středočeský pluton je představován vyvřelými horninami z okolí Jistebnice (granity) a táborským syenitem. Pískovec od Nové Vsi je horninou systému Blanické brázdy.

 

Vyvřelé horniny

Vyvřelé neboli magmatické horniny vznikají tuhnutím magmatu či lávy (to je magma, které se dostalo na zemský povrch). Rozdělují se na hlubinné, žilnévýlevné.

  •  vzorek č.1Leukokrátní granit (žula) – dovezen z okolí Jistebnice, kde se vyskytuje v drobných tělesech, příkladem opuštěný lom Hůrka. Jedná se o kyselou hlubinnou magmatickou horninu, složenou z křemene, živců a menšího množství tmavých minerálů. Struktura bývá středně zrnitá až hrubozrnná. Textura bývá masivní, která umožňuje snadnou těžbu v lomech. Žula je nejznámější vyvřelou horninu používanou pro své vlastnosti ve stavebnictví, architektuře i jako dekorační kámen.
  •  vzorek č.2Amfibol-biotitický kvarcmonzonit – dovezen z oblasti Jistebnice. Jedná se o porfyrickou horninu s výraznými vyrostlicemi živců charakteru „Čertova břemene“. Což je vrch u Sedlce a označují se tak některé melanokratní (tmavé) žuly středočeského plutonu. Hornina z expozice se podle hory Monzoni v Itálii, nazývá monzonit. Protože však obsahuje určitý podíl křemene, je přesnější použít pro ni název křemenný monzonit (kvarcmonzonit).
  •  vzorek č.3Pyroxen-biotitický syenit – pochází z Modrého lomu v údolí řeky Lužnice pod Klokotským kostelem. Jedná se o hrubozrnný plutonický neboli hlubinný magmatit intermediálního složení. Na rozdíl od žuly neobsahuje křemen a bývá obvykle tmavší. Hlavní složkou jsou alkalické živce (ortoklas, anortoklas) s menším podílem plagioklasů, doprovázené biotitem a amfibolitem. Syenit je pevný a odolný a po opracování má zajímavý vzhled. Po odlomení se bloky nařežou, brousí, leští a pískují. Z desek se dělají dlažby, obklady a náhrobky.

Usazené horniny

Usazené neboli sedimentární horniny vznikají usazováním úlomků hornin a minerálů, částí organizmů nebo krystalizací z roztoků. Podle toho se rozdělují na úlomkovité, organogenní a chemogenní (někdy též „chemické“).

Aby vznikly úlomkovité usazené horniny, musejí nejprve zvětráváním vzniknout úlomky původní horniny. Tyto úlomky mohou být posléze přeneseny, např. vodou či větrem. Na místě usazení mohou zůstat sypké, nebo mohou být zpevněny tmelem.

  •  vzorek č.4 – Arkózový pískovec hornina pochází z opuštěného lomu permského pískovce mezi Novou Vsí u Chýnova a Turovcem. V těchto drobných lomech se těžil většinou pro stavební účely (například schodiště). Jak již sám název napovídá, jejich hlavní složkou jsou zrnka písku. Dále jsou v jeho složení nestabilní složky (živce, úlomky nestabilních hornin) podílejí se nejméně čtvrtinou a podíl jílu (matrix) nepřesahuje pětinu.

Přeměněné horniny

Přeměněné neboli metamorfované horniny vznikají přeměnou vyvřelých, usazených či jiných přeměněných hornin. Přeměna (metamorfóza) probíhá za zvýšené teploty a tlaku. Tyto podmínky způsobí přestavbu struktury horniny/minerálů, ale nedostačují k úplnému roztavení horniny na magma.

Ruly představují hlavní horninový typ na Mladovožicku. Vznikají tzv. regionální metamorfózou hornin usazených (pararuly), nebo vyvřelých (ortoruly). Typické ruly mají zřetelnou foliaci způsobenou střídáním břidličnatých pásků se zrnitými. Mohou však být i celistvé. Rozeznává se celá řada typů podle strukturních vlastností (okaté, stébelnaté …), nebo podle minerálního složení (dvojslídné, biotické, pyroxenické …). Stříbronosné žíly v okolí Ratibořských hor a Staré Vožice jsou například uloženy v biotitických, nebo muskovit-biotitických až dvojslídných pararulách.

 

 

  •  vzorek č. 5Svorová pararula s pegmatitem – hornina pochází z lomu u Miličína. Žíly a hnízda hrubozrnné magmatické horniny pegmatit vytvořené uvnitř pararul, vznikly oddělením z neutuhlého magmatu při vzniku granitového plutonu. Pegmatit je vždy světlé barvy, které se pohybují od bílé, našedlé, narůžovělé až po nažloutlou v závislosti na chemických příměsích. Hornina je důležitým zdrojem průmyslových minerálů a to hlavně živců a slíd, ale dále také poskytuje důležité zdroje pro vzácné prvky jako například beryllium, lithium, cesium či rubidium. Získaný živec se nejčastěji následně využívá pro keramický průmysl na povrch porcelánu. Slída nachází své uplatnění převážně v elektrotechnice.
  •  vzorek č. 6Blanická ortorula – hornina z bájné hory Blaník, která je tvořená muskovit-biotitickou až dvojslídnou ortorulou. Vznikla přeměnou žuly před 470 miliony let. Hlavními horninotvornými minerály ortoruly jsou křemen, živec, biotit a muskovit. Vlivem metamorfózy původní vyvřelé horniny jsou minerály často uspořádané do výrazných proužků. Z mineralogického hlediska jsou zajímavé i žilné výplně tvořené krystalky záhnědy, živců a slíd. Na této lokalitě byl popsán také výskyt uranového minerálu autunitu, vytvářejícího žluté nebo zelené tabulkové krystalky.
  •  vzorek č. 7 - Amfibol-biotitická rula – hornina z lomu u obce Javor s nápadně velkým množstvím biotitu. Lom byl v minulosti označován jako „biotitovec“. Jedná se o silně přeměněnou horninu, jejíž vznik je geneticky spjat s kontaktní metamorfózou. Jedná se o šedou, až tmavě šedou, středně zrnitou horninu s nevýrazně paralelním až všesměrným uspořádáním horninových minerálů. Hornina je pro své vynikající fyzikálně-mechanické vlastnosti využívána k výrobě kvalitního drceného kameniva na přípravu betonových směsí, k výstavbě silnic a kolejových loží železnic.
  • vzorek č. 8Amfibol-pyroxenická rula – kompaktní hornina pochází z lomu na východním okraji Mladé Vožice. Běžná hornina, která se v rámci České Republiky dále vyskytuje například v sileziku nebo krkonošském krystaliniku. Vytvořené jako čočkovitá tělesa nebo polohy v rulových komplexech, často bývají spojeny pozvolnými přechody s mramory. Jedná se o zelenošedé až šedozelené horniny, jemnozrnné až středně zrnité, s paralelní až masivní texturou a granoblastickou strukturou.
  • vzorek č. 9Erlan (pyroxenická rula) – hornina z okolí vyhlídkového místa „Paraplíčka“ na východní straně místního vrchu Hrad. Jedná se o regionálně nebo kompaktně metamorfované horniny obsahující zejména vápenaté silikáty, dále křemen, kalcit, živce a další minerály. Název je odvozen od lokality Erla v Sasku. V našem okolí se erlany vyskytují většinou v podobě vložek a často pozvolna přechází v jiné horniny (amfibolity, krystalické vápence, kvarcity..). Barva horniny je proměnlivá, často šedozelená až hnědošedá nebo červenofialová. Struktura bývá celistvá nebo jemně zrnitá.
  •  vzorek č.10Svor – hornina z profilu lomu Pacovy hory u Chýnova odkrytého těžbou, pararuly v této oblasti se dodnes nazývají „chýnovské svory“. Jedná se o přeměněnou horninu, která vznikla při středním stupni regionální přeměny hornin, při větším tlaku a vyšší teplotě. Většinou se již na první pohled liší od rul nápadně velkými usměrněnými šupinami slídy (většinou muskovit) a hrubších zrn křemene. Odlučnost svorů je dokonale břidličná, až deskovitá. V raném středověku byly svory využívány k výrobě mlýnských kamenů – žernovů. Dnes nemají žádné významné praktické použití. Mohou být použity jako kamenivo do betonů, nebo jako drť ke stavbě silnic.
  • vzorek č. 11Amfibolit – další hornina z lomu na Pacově hoře, v okolí Chýnova jsou odkryté v mnoha lomech, až několik desítek metrů mocné vrstvy. V našem případě byly výchozím materiálem pro tuto horninu, produkty vulkanické činnosti vyvržené sopkami a usazené na dně moře. Složení amfibolů je poměrně pestré. Hornina se vyznačuje střední až hrubou velikostí zrna, čímž se řadí mezi krystalické břidlice. Jsou to masivní tmavě šedé horniny. Vysoká pevnost a mimořádná odolnost této horniny jsou předpoklady pro kvalitní kamenivo, používané v silničářství. Historicky byl využíván patrně na výrobu brousků a sekeromlatů.
  •  vzorky č. 12 a 13Krystalický vápenec (mramor) – ukázky hornin pocházejí také z lomu na Pacově hoře u Chýnova, jenž je významnou geologickou a mineralogickou lokalitou a dnes již opuštěný lom, byl vyhlášen přírodní rezervací. Původně sedimentární vápence se vytvořily na dně oceánů ze schránek primitivních živočichů. V naší oblasti však později došlo vlivem tlaku a teploty k jejich přeměně na krystalické. V této oblasti se vyskytují vápencové ostrůvky a právě ve vrstvách těchto mramorů se vytvořila unikátní Chýnovská jeskyně. Převažují středně zrnité až jemnozrnné dolomitické vápence, obsahující převážně dolomit (vzorek č.12).  Méně hojný je vápenec hrubozrnný , dříve lidově nazývaný „řeďák“ (vzorek č.13). Díky své rozmanité struktuře a barevnosti se používá k dekorativním účelům, např. mozaikové dlažby. Jemný mramorový prach se používá jako brusivo v brusných pastách a jako plnidlo při výrobě lesklého křídového papíru.
  •  vzorek č. 14Kvarcit (metakvarcit) – ukázka pochází z lomu u Těchobuze, kde se kvarcity stále těží. Vznikl regionální metamorfózou jiných hornin jako je např. pískovec či slepenec. Hlavní složkou kvarcitu je křemen, dále může být přítomen muskovit, živce, granáty a řada dalších minerálů. Vyznačuje se jemnou až středně hrubou zrnitostí. Pro granoblastickou strukturu, si ho lze na první pohled splést s mramorem. Místní kvarcit se používá jako drcené kamenivo silničního štěrku.
  • vzorek č.15Serpentinit (hadec) – hornina pochází z lomu v okolí Šebířova, který je v oblasti velkého tělesa hadců, dříve těženého v drobných lomech. Jedná se o druh metamorfované horniny, která vznikla z ultrabazických hornin, zejména olivínovců (peridotitů) metasomatickým procesem serpentinizace.  K této specifické přeměně docházelo při zvýšené teplotě za přísunu vody. U světlejších partií některých hadců se setkáváme s atraktivními síťovitými a skvrnitými vzory, které připomínají kůži hada. Jinak jsou hadce obvykle dost tmavé, černozelené až černé. Bývají celistvé, matné nebo smolně lesklé. Od starověku se v Egyptě a v Římské říši užívali na sarkofágy, votivní sošky, šperky a nádoby.

 

Úvodní souřadnice Vás zavedou přímo do expozice hornin v parčíku, mezi náměstími. Označení ukázkových vzorků, je malou tabulkou s číslem v zámkové dlažbě před horninami. Pokud se rozhodnete navštívit virtuální zastávku, zavede vás po stezce k masivům vrchu Hrad. A pokud půjdete dále na vyhlídku, východním směrem se otevře výhled na místní lom, kde se již rula netěží.  

Pro uznání svého logu odpovězte na otázky. Vaše odpovědi prosím zaslat přes profil. Po odeslání můžete okamžitě logovat. Pokud budou Vaše odpovědi špatně – budu Vás pro doplnění kontaktovat.

Otázky:

1\ Napište geologický název oblasti, jedné z nejstarších v Českém masivu, kde se nachází i Mladovožicko.

2\ V expozici vyhledej vzorky vyvřelých hornin Granitu a Syenitu. Po bližším prozkoumání, popiš vlastními slovy odlišnosti těchto hornin.

3\ V expozici najdi a prozkoumej vzorky č.5 a č.8. Jakou mají zrnitost a čím se liší jejich složení?

4\ Z Pacovy hory jsou v expozici ukázky svoru a amfibolitu. Prohlédni si oba vzorky a popiš odlišnosti ve struktuře.

5\ V expozici vyhledejte vzorky krystalických vápenců. V čem se na první pohled odlišují?

6\ Vyfoťte sebe, nebo něco, podle čeho Vás lze identifikovat, na úvodních souřadnicích v expozici.

 

(ENG)

The wider surroundings of Mladá Vožice fall into two orographic systems. From the east, the Bohemian-Moravian Highlands extend here, the territory towards the west belongs to the South Bohemian Highlands.

From the point of view of geology, it belongs to one of the oldest areas of the core of the Czech massif, which is called Moldanubicum. This regional unit consists mainly of metamorphic (transformed) rocks interspersed with plutonic rocks. The age of the source rocks of the moldanubica is still not satisfactorily elucidated. Research shows a very different age, from the lower Proterozoic (Old Age) to the Paleozoic (Protozoic). The oldest rocks can be up to 2 billion years old. After the older metamorphic phases, the so-called Variscan (Hercynian) folding had the largest share in the current geological structure, in the period roughly 380 – 260 million years ago. At the end of this orogeny, the igneous rocks of the Central Bohemia pluton were also formed.

The area is crossed by an important fault system called the Blanická brázda, along which Mladá Vožice also lies. This partly moat depression runs from the eastern surroundings of Prague through Tábor, České Budějovice and all the way to Austria. It manifests itself, for example, in Permocarbon sediments or the presence of ores of gold, silver and other metals. Gold deposits mined in Roudné, or silver deposits in the Ratibořské Hory – Stará Vožice area are tied to the Blanická furrow system in our area. The exposition mainly presents metamorphosed moldanubica rocks (gneisses, amphibolite, marbles...). The Central Bohemian pluton is represented by igneous rocks from around Jistebnice (granite) and Tábor syenite. Sandstone from Nová Ves is a rock of the Blanické brázdy system.

 

Igneous rocks

 Igneous or igneous rocks are formed by the solidification of magma or lava (that is, magma that has reached the earth's surface). They are divided into deep, vein and effusion. Deep igneous rocks are formed by the solidification of magma deep below the surface.

sample no. 1Leukocratic granite (granite) – imported from the vicinity of Jistebnice, where it is found in small bodies, for example the abandoned Hůrka quarry. It is an acidic deep igneous rock, composed of quartz, feldspars and a smaller amount of dark minerals. The structure is medium-grained to coarse-grained. The texture is usually massive, which allows for easy mining in quarries. Granite is the most famous igneous rock used for its properties in construction, architecture and as a decorative stone.

• sample no. 2Amphibole-biotitic quartz monzonite – imported from the Jistebnice area. It is a porphyry rock with prominent growths of feldspars of the "Devil's Burden" character. Which is a hill near Sedlce and some melanocratic (dark) granites of the Central Bohemian pluton are designated as such. The rock from the exposure is called monzonite, after Mount Monzoni in Italy. However, since it contains a certain proportion of quartz, it is more accurate to use the name quartz monzonite (quartz monzonite).

 • sample no. 3Pyroxene-biotitic syenite – comes from the Blue Quarry in the valley of the Lužnice river below the Klokotské church. It is a coarse-grained plutonic or deep magmatite of intermediate composition. Unlike granite, it does not contain quartz and is usually darker. The main component is alkali feldspar (orthoclase, anorthoclase) with a smaller proportion of plagioclase, accompanied by biotite and amphibolite. Syenite is strong and durable and has an interesting appearance when worked. After breaking off, the blocks are cut, ground, polished and sandblasted. The slabs are used to make pavements, tiles and tombstones.

Sedimentary rocks

Sedimentary rocks are formed by the deposition of fragments of rocks and minerals, parts of organisms or by crystallization from solutions. Accordingly, they are divided into detrital, organogenic and chemogenic (sometimes also "chemical").

In order for clastic sedimentary rocks to form, fragments of the original rock must first be formed by weathering. These fragments can then be transported, e.g. by water or wind. At the place of settlement, they can remain loose, or they can be strengthened with sealant.

• sample no. 4 – Arkose sandstone – the rock comes from an abandoned Permian sandstone quarry between Nova Vsí u Chýnov and Turovec. In these small quarries, it was mined mostly for construction purposes (for example, stairs). As the name itself suggests, their main component is grains of sand. In addition, its composition includes unstable components (feldspars, fragments of unstable rocks) that account for at least a quarter, and the proportion of clay (matrix) does not exceed a fifth.

Metamorphosed rocks

Metamorphosed or metamorphosed rocks are formed by the transformation of igneous, sedimentary or other metamorphosed rocks. The transformation (metamorphosis) takes place under increased temperature and pressure. These conditions will cause a remodeling of the rock/mineral structure, but are not sufficient to completely melt the rock into magma.

Gneisses represent the main rock type in Mladovožice. They are formed by the so-called regional metamorphosis of sedimentary rocks (pararules) or igneous rocks (orthrules). Typical gneisses have a distinct foliation caused by the alternation of schistose bands with grainstones. However, they can also be whole. A number of types can be recognized according to their structural properties (ovate, straw-like...) or according to their mineral composition (double-mica, biotic, pyroxenic...). Silver-bearing veins in the surroundings of the Ratibořský hory and Stará Vožica, for example, are deposited in biotite, or muscovite-biotite to two-mica paragules.

• sample no. 5 – Svorová pararula with pegmatite – the rock comes from the quarry near Miličín. Veins and nests of coarse-grained igneous rock pegmatites formed inside pararules, formed by separation from unsolidified magma during the formation of a granite pluton. Pegmatite is always light in color, ranging from white, grayish, pinkish to yellowish, depending on the chemical composition. The rock is an important source of industrial minerals, mainly feldspars and mica, but it also provides important sources for rare elements such as beryllium, lithium, cesium and rubidium. The obtained feldspar is most often subsequently used for the ceramic industry on the surface of porcelain. Mica is mainly used in electrical engineering.

• sample no. 6 – Blanická orthogneiss – rock from the mythical Blaník mountain, which is made up of muscovite-biotitic to two-mica orthogneiss. It was formed by the transformation of granite 470 million years ago. The main rock-forming minerals of orthogneiss are quartz, feldspar, biotite and muscovite. Due to the metamorphosis of the original igneous rock, the minerals are often arranged in distinct bands. From a mineralogical point of view, vein fillings formed by crystals of feldspar, feldspar and mica are also interesting. The occurrence of the uranium mineral autunite, forming yellow or green tabular crystals, was also described at this locality.

• sample no. 7 - Amphibole-biotite gneiss – rock from a quarry near the village of Javor with a noticeably large amount of biotite. In the past, the quarry was referred to as "biotite mine". It is a strongly metamorphosed rock, the formation of which is genetically linked to contact metamorphism. It is a gray to dark gray, medium-grained rock with an indistinct parallel to omnidirectional arrangement of rock minerals. Due to its excellent physical and mechanical properties, the rock is used for the production of high-quality crushed aggregate for the preparation of concrete mixtures, for the construction of roads and railway track beds.

 • sample no. 8 – Amphibole-pyroxene gneiss – compact rock comes from a quarry on the eastern edge of Mladá Vožice. Common rock, which is also found within the Czech Republic, for example, in Silesian or Krkonoše crystalline rocks. Formed as lenticular bodies or positions in gneiss complexes, they are often connected by gradual transitions to marbles. These are green-gray to gray-green rocks, fine-grained to medium-grained, with parallel to massive texture and granoblastic structure.

• sample no. 9 – Erlan (pyroxenic gneiss) – rock from the vicinity of the "Paraplíčka" lookout point on the eastern side of the local hill Hrad. These are regionally or compactly metamorphosed rocks containing mainly calcium silicates, as well as quartz, calcite, feldspar and other minerals. The name is derived from the locality of Erla in Saxony. In our area, erlans occur mostly in the form of inlays and often gradually change into other rocks (amphibolites, crystalline limestones, quartzites...). The color of the rock is variable, often gray-green to brown-gray or reddish-purple. The structure is usually solid or finely granular.

• sample no. 10 – Svor – rock from the profile of the Pacovy hora quarry near Chýnov uncovered by mining, pararules in this area are still called "Chýnov svors". It is a metamorphosed rock that was formed during the intermediate stage of regional metamorphism, under greater pressure and higher temperature. They usually differ from gneiss at first sight by noticeably large, aligned scales of mica (mostly muscovite) and coarser quartz grains. The separation of the bundles is perfectly schistose, even plate-like. In the early Middle Ages, bundles were used to make millstones - millstones. They have no significant practical use today. They can be used as aggregate for concrete or as gravel for road construction.

• sample no. 11 – Amphibolite – another rock from the quarry on Pacova hora, in the vicinity of Chýnov, layers up to several tens of meters thick are exposed in many quarries. In our case, the starting material for this rock was the products of volcanic activity ejected by volcanoes and deposited on the bottom of the sea. The composition of amphiboles is quite diverse. The rock is characterized by a medium to coarse grain size, making it a crystalline schist. They are massive dark gray rocks. The high strength and extraordinary resistance of this rock are prerequisites for high-quality aggregates used in road construction. Historically, it was probably used for the production of grinders and ax hammers.

• samples no. 12 and 13 – Crystalline limestone (marble) – rock samples also come from the quarry on Pacova hora near Chýnov, which is an important geological and mineralogical site and the now abandoned quarry was declared a nature reserve. Originally, sedimentary limestones were formed at the bottom of the oceans from the shells of primitive animals. In our area, however, they later became crystalline due to pressure and temperature. There are limestone islands in this area, and it is in the layers of these marbles that the unique Chýnovská cave was formed. Medium-grained to fine-grained dolomitic limestones predominate, containing mainly dolomite (sample no. 12). Coarse-grained limestone, formerly popularly called "ređák" (sample no. 13), is less abundant. Thanks to its diverse structure and color, it is used for decorative purposes, e.g. mosaic tiles. Fine marble dust is used as an abrasive in sanding pastes and as a filler in the manufacture of glossy chalk paper.

• sample no. 14 – Quartzite (metaquartzite) – the sample comes from the Těchobuz quarry, where quartzites are still mined. It was formed by the regional metamorphosis of other rocks such as sandstone or conglomerate. The main component of quartzite is quartz, muscovite, feldspar, garnets and many other minerals may also be present. It is characterized by a fine to medium coarse grain. Due to its granoblastic structure, it can be mistaken for marble at first glance. Local quartzite is used as crushed aggregate for road gravel.

• sample no. 15 – Serpentinite (snake) – the rock comes from a quarry in the vicinity of Šebířov, which is in the area of a large body of serpentine, previously mined in small quarries. It is a type of metamorphic rock that was formed from ultrabasic rocks, especially olivines (peridotites) through the metasomatic process of serpentinization. This specific transformation took place at an elevated temperature with the addition of water. On the lighter parts of some snakes, we encounter attractive net-like and mottled patterns that resemble the skin of a snake. Otherwise, snakes are usually quite dark, black-green to black. They tend to be solid, matte or pitch-shiny. Since ancient times, they have been used in Egypt and the Roman Empire for sarcophagi, votive statues, jewelry and vessels.

 

The introductory coordinates will take you directly to the rock exhibition in the park, between the squares. The marking of sample samples is a small table with a number in the interlocking pavement in front of the rocks. If you decide to visit the virtual stop, it will take you along the path to the massifs of the Castle Hill. And if you go further to the viewpoint, a view of the local quarry, where gneiss is no longer mined, opens up in the eastern direction.

Answer the questions to get your logo recognized. Please send your answers via profile. You can log in immediately after sending. If your answers are wrong - I will contact you for additions.

 

Questions:

1\ Write the geological name of the area, one of the oldest in the Bohemian Massif, where Mladovožicko is also located.

2\ Look for samples of the igneous rocks Granite and Syenite in the exhibition. After closer examination, describe in your own words the differences between these rocks.

3\ In the exhibition, find and examine samples No. 5 and No. 8. What is their grain size and how do they differ in composition?

4\ From Pacova hora, there are samples of clast and amphibolite in the exhibition. Look at both samples and describe the differences in structure.

5\ Look for crystalline limestone samples in the exhibit. How do they differ at first glance?

6\ Take a picture of yourself, or something by which you can be identified, at the initial coordinates in the exhibition.

 

Additional Hints (Decrypt)

Fgntr 1 - rkcbmvpr , fgntr 2 - znfvi

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)