Keš se nachází nedaleko červené turistické trasy směrem od Sněžného na Buchtův kopec. Současně tímto místem od roku 2022 vede i naučná stezka S kvíčalou za humna, které je věnována i tato krabička. Při cestě ke keši si můžete užít vyhlídkové místo na Petrově kopci (stanoviště č. 3).

Nová naučná stezka ve Sněžném byla pojmenována podle kvíčaly – ptáčka, který je umístěn ve znaku obce. Lze si zvolit ze dvou tras, které jsou vhodné pro dospělé, tak i děti. Velký okruh je dlouhý 5 km a má 12 stanovišť. Malý okruh je dlouhý 2,8 km a má 7 stanovišť. Trasy jsou přístupné po celý rok. V průběhu putování se díky několika infomačním panelům seznámíte s městysem Sněžné, jeho historií, místními částmi, okolní přírodou a řadou dalších zajímavostí. Začátkem NS je stanoviště č. 1 (autobusová čekárna v centru obce), kde naleznete veškeré detaily a potřebné informace.

Trasa NS na portálu Mapy.cz: https://mapy.cz/s/jajegenabo


Sněžné se nachází na Českomoravské vrchovině na pomezí Čech a Moravy. Městys leží uvnitř Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, jejíž nevtíravé půvaby vtělil do tónů svých skladeb Bohuslav Martinů. Rozmanitost zdejší krajiny hojně využívají i generace malířů – krajinářů. Rozkládá se v průměrné nadmořské výšce 680 m a téměř padesát procent z celkové výměry území tvoří lesy. Spádovou oblast Sněžného – Sněžensko – vymezuje na západě centrální část Žďárských vrchů, na severu díl horního toku řeky Svratky a na jihu, směrem k Novému Městu na Moravě, lesnatý pás vrchů. Oblastí protéká říčka Fryšávka, jejíž mimořádná čistota vody byla sledována v rámci mezinárodního projektu. Vyhlídkové místo Buchtův kopec (813 m n. m.), na jehož úpatí Sněžné leží, korunuje kontrolní věž řízení letového provozu.

První písemná zmínka pochází z roku 1335, kdy se obec nazývala Německé, současné pojmenování bylo přijato po 2. světové válce. Místní národní výbor sbíral náměty na nové jméno, nakonec se vybíralo ze tří názvů - Sněžné na Moravě, Sokolov a České na Moravě. V roce 1948 byl s konečnou platností stanoven pro obec Německé nový název Sněžné. Sněžensko bylo od středověku místem hledání a dolování rud a od 16. století má doloženou pozoruhodnou tradici železářství a sklářství. Dva farní chrámy ve Sněžném náleží církvi římskokatolické a Českobratrské církvi evangelické. Památkově a umělecky hodnotné objekty představuje i rychta čp. 43 a další domy s prvky lidového stavitelství, litinové kříže, upomínající na místní železářskou huť. V roce 1925 nechali Sněženští vztyčit na náměstí svého městyste Pomník národního osvobození, sochařské dílo Julia Pelikána v parku na náměstí. Představuje T. G. Masaryka, přičemž na soklu památníku se nacházejí spirálovitě umístěné reliéfy Mistra Jana Husa, Jana Žižky a Jana Ámose Komenského. Rodný dům čp. 57 malíře a grafika Bohdana Laciny (1912-1971) zdobí pamětní deska. V roce 1852 byl Sněžnému úředně přiznán status městyse. V současnosti náleží k vlastnímu Sněžnému místní části Blatiny, Krátká, Milovy, Podlesí, Samotín a Vříšť.

Na staré pečeti a ve znaku obce se objevuje motiv srdce. Sněžné si do svého znaku zvolilo stromek jeřáb, na kterém sedí dvě kvíčaly. Jeřabin je na mezích kolem cest a silnic hodně a ptactva nejrůznějších druhů zde žije ještě víc.

Jednotlivé kruhové terčíky na sněženském praporu připomínají bobule jeřabin. Každá z jeřabin ale zároveň připomíná jednu část obce, jen ta osmá zastupuje všechny roztroušené samoty.

Zdroje:
Městys Sněžné - https://www.snezne.cz/
BARTOŇ, Jiří. Sněžné a Sněžensko. Sněžné: Sursum, 2002. ISBN 80-7323026-7.
▼ Ownerské trio (Potky, Krajanda, SnezenkaCZ) vás zve na jejich další kešky: ▼