Samotný event bude trvat hodinu, tj. do 18:30 hod.
Poté bude oficiálně ukončen a nebude možnost logování.
Jako nositelé keltských a dost možná ještě starších pohanských tradic každoročně vítáme a i letos přivítáme příchod jara… jarní rovnodennost.
Z keltského pojetí je toto datum nejbližší keltskému svátku Alban Eilir (Ostara), tedy jarní rovnodennosti.
Pro mě je tento den nejmilejším dnem v roce, ukončuje temnné období zimy a otevírá nejkrásnější část roku.
Kdy oficiálně začíná jaro?
Z hlediska počasí je to v podstatě neurčitelné, však znáte pranostiky typu "Březen, za kamna vlezem. Duben, ještě tam budem." Nevíme tedy, kdy se konečně zahřejeme jarním sluníčkem, ale není od věci vědět, kdy můžeme očekávat začátek jara a kdy jaro oficiálně začíná. Někdo se totiž ve škole učil, že to je 20. března, jiný by dal ruku do ohně za 21. března. Pravdu přitom mohou mít oba. Ono totiž také záleží na tom, jaký rok se zrovna píše…
Astronomické jaro začíná ve chvíli, kdy se střed slunečního kotouče ocitne přesně nad rovníkem. Slunce tím vstoupí do znamení Berana, což se každý rok děje o zhruba šest hodin později než v roce předešlém. V přestupném roce (třeba roku 2020) je to dokonce o 18 hodin jinak, neboť kalendářní rok trvá 365, ale také 366 dní. Podstatné je, že planeta Země oběhne kolem Slunce za 365 dní, 5 hodin a 49 minut. Proto se okamžik jarní rovnodennosti opožďuje každý následující rok o přebývajících pět hodin a 49 minut. Až do roku 2047 bude začátek jara připadat na 20. března. V roce 2048 se začátek jara posune dokonce na 19. březen! A na 21. března se pak první jarní den vrátí až v roce 2102, tedy pokud se do té doby nestane něco dnes nepředvídaného.
Jaro se slaví po celém světe mnohými tradicemi, v Thajsku je to Vodní festival Songkran, tedy hromadné polévání vodou, v USA koulení velikonočních vajíček na trávníku u Bílého domu, v Severní Indii svátek Hólí, neboli házení a posypávání barvou, ve Střední Asii slaví Nowruz, třináctidenní svátek ohňů, v Gloucester ve Velké Británii Cooper’s Hill Cheese-Rolling and Wake, neboli koulení sýrů, v Bosně bývá pohostinná oslava Cimburijada, společná příprava míchaných vajíček, v Mexiku jsou to jarní rovnodennosti v Teotihuacánu, nejblíže k energetickým branám Země, v Austrálii barevný a voňavý Floriade, svátek květin, v Čechách je to mimo jiné i Keltský telegraf, který je letos po celé zemi od 19:30 hod., na Slovensku je to šibačka a polievačka, směrem na západ, tedy k nám se šupe, směrem na Ukrajinu polévá.
V roce 2023 začne jaro přesně 20. března ve 22.24 hodin.
Na závěr prosba:
Cestou přecházíme přes soukromé louky, prosím dodržujte určená parkovací místa a přístupové cesty.
Neparkujte na loukách!
Samotné místo je významný krajinný prvek a je opravdu potřeba, aby po naší návštěvě bylo vše jako předtím.
zdroj textu a fotografií: internet