Skip to content

🏘️ *** Jihlava 3 *** 🏘️ (reinkarnace) Traditional Geocache

Hidden : 3/1/2023
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jihlava - Historické památky 1

Brána Matky Boží: (keš - Brana Matky Bozi / Das Frauentor)

  

Brána vznikla v době výstavby města, je typickým symbolem města a jedinou branou, která se zachovala z pěti středověkých městských bran. Vznikla kolem poloviny 13. století spolu s opevněním města a na začátku 16. století ji nahradila pozdně gotická brána s vyšším průjezdem. Po požáru roku 1551 byla zvýšena o 4. a 5. patro. V roce 1853 byla brána opatřena hodinami. Složité předbraní s obrannými systémy bylo v roce 1862 zbouráno. Brána je veřejnosti přístupná jako vyhlídková věž s pěkným výhledem na město. Od června 2007 je zde umístěna výstava reprodukcí obrazů akademického malíře Gustava Kruma „Z historie Jihlavy“. V expozici se zde nachází názorný model města z 15. století.

 

Opevnění: (Jihlavska pevnost)

  

Původní palisádové hradby byly ve 14. století nahrazeny kamennými, které se z velké části zachovaly. Několikakilometrové opevnění tvořila vnitřní hradební zeď vysoká 6 m, parkán s parkánovou zdí a příkop hluboký až 7 m. Hradební zeď zpevňovaly věže, v parkánovém pásu bašty. Hradby byly přerušeny pěti branami, které disponovaly mnoha bezpečnostními prvky. Postupem doby byla pevnostní soustava neustále zdokonalována. V 15. století byla vybudována řada předsunutých stanovišť a opevnění. V roce 1755 byla jihlavská pevnost zrušena – díky vývoji techniky byla již tato koncepce opevnění překonána. V první polovině 19. století byly bourány brány, protože bránily narůstající dopravě. Z pěti bran zůstala zachována jen jediná – brána Matky Boží. Dnes zachovaný pás hradeb je rekonstruován podle barokní podoby ze 17. století včetně parkové úpravy parkánu. Severně od brány Matky Boží se zachoval kus hradby s příkopem a valem. V Březinových sadech stojí velitelský bunkr K9 ze studené války.

 

Masarykovo náměstí: 

  

Patří svou rozlohou (36 653 m2) k největším historickým náměstím u nás. Pravidelný půdorys historického centra města s velkým náměstím uprostřed byl dán stavebním řádem krále Přemysla Otakara II. z roku 1270. Většina domů na náměstí měla tehdy podloubí, které zmizelo v 2. polovině 14. století. V přízemí měly domy velký sál, "mázhaus", v němž majitel provozoval řemeslo nebo obchod. Několik dnů v týdnu sloužil tento prostor večer jako hostinec, neboť většina domů na náměstí měla právo várečné. Po rozsáhlém požáru, který v květnu 1523 zničil téměř celé město, byly domy obnoveny v renesančním duchu. V průběhu 17. a 18. století byly pak domy přestavovány barokně, vnější vzhled domů doplnila strohá klasicistní průčelí minulého století. Na místě dnešního obchodního domu stávala až do roku 1974 skupina domů (tzv. Krecl) doložených již koncem 13. století, jejichž funkce pravděpodobně souvisela s právem skladu. Na náměstí a v přilehlých ulicích se dochovalo velké množství dobře zachovaných a cenných měšťanských domů z 13. až 16. století, často s novější fasádou, ale mimořádně zachovaným historickým vnitřkem.

 

Mariánský sloup:

   

Mariánský (morový) sloup byl postaven na náměstí v roce 1690 jako poděkování za ochranu před morovou epidemií. Na vrcholu je umístěna kopie sochy „Immaculaty" , jejíž originál se nachází v historické budově radnice. Na nárožích podstavce jsou sochy sv. Františka Xaverského, sv. Josefa, sv. Šebestiána a sv. Jakuba. V blízkosti sloupu je umístěna pamětní deska Evžena Plocka, který se v roce 1969 nedaleko odtud upálil na protest proti sovětské okupaci.

 

 

Hraniční kameny: (Terezianske hranicni kameny)

  

  

Hraniční kameny pocházejí z poloviny 18. století, kdy byly vystavěny v roce 1750 na příkaz Marie Terezie, aby opticky oddělovaly a znázorňovaly hranice mezi Čechami a Moravou. Nazývají se také hraničníky. Nacházejí se v Jihlavě a v těsném okolí a nevedou k nim žádné turistické značky. Jsou to čtyři zachovalé čtyřboké jehlany, mají stejnou výzdobu i tvar, vybíhají z hranolových soklů, na protilehlých stranách mají dva výrazné reliéfy heraldických znaků Čech (český lev) a Moravy (moravská orlice). Na jehlanech jsou vyryté nápisy LIMITES BOHEMIAM INTER ET MORAVIAM – MARIA THERESIA AUGUSTA REGNI BOHEMIAE SCEPTRA TENENTE – POSITI ANNO MDCCL. Ovšem samotné památníky dokončil až v roce 1752 polenský sochař Václav Viktor Morávek.

 

Kašny:

    

Dvě kamenné kašny byly na náměstí postaveny v roce 1797 na místě středověkých kašen dřevěných. Jsou ozdobeny pískovcovými sochami antických bohů vod Poseidona (Neptuna) a Amfitrité, jež jsou dílem sochaře Jana Václava Prchala. Okolo obou kašen je zachován pás původní dlažby, tzv. „kočičích hlav“ z 19. století.

Památník královské přísahy: (PAMATNIK KRALOVSKE PRISAHY V JIHLAVE)

  

Památník královské přísahy se nachází pod Pražským mostem v místech, kde na půdu českého království vstoupil 30. ledna 1527 král Ferdinand I. Byl zde slavnostně uvítán českými pány a rytíři a přísahal zachovávat svobody a výsady země a všech stavů. Památník byl postaven v roce 1565, po králově smrti. Jeho autorem je kameník Štěpán Tettelmayer.

 

Jihlavské podzemí:

  

Jihlavské podzemí (někdy nesprávně nazývané jako jihlavské katakomby) je významnou historickou stavební památkou města. Co do rozsahu podzemního labyrintu přímo pod městskou zástavbou je po Znojmu druhým největším na území naší republiky. Jeho celková délka činí 25 km a zaujímá plochu 50 000 m2. Chodby jsou raženy ve skále v několika podlažích. Nacházejí se téměř pod všemi objekty historického jádra města. Sklepní prostory, nacházející se 2-4 m pod povrchem, tvoří první podzemní podlaží, z něhož lze sestoupit do podlaží druhého, do hloubky 4 - 6 m. Pod některými objekty je v hloubce 8-14 m raženo i podlaží třetí. První podlaží bylo raženo v průběhu 14. století, druhé a třetí pak ve století šestnáctém. Podzemní chodby jsou široké 0,8-2,5 m a vysoké 1,2-3,5 m.

*******************************************************************************************************************

 

 

 

Vracejte keš na své původní místo. Při hledání finálky se, prosím, snažte být nenápadní, ať nám vydrží. Nezvané oči nejsou žádoucí.

********************************************************************************************************************************

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--- Tato keš vznikla na finálovém místě, kde byla schována (profláknutá finálkaři) mystery keš Jihlava 3. --

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Additional Hints (Decrypt)

araí geron

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)