Skip to content

🍄 Mykologicke okenko 🍄 Mystery Cache

Hidden : 3/3/2023
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 🍄  Mykologické okénko  🍄 

 

Mykologie (z řec. μύκης mýkés – „houba“) je věda zabývající se studiem hub: jejich klasifikací (tříděním), funkcí v přírodě, genetickými a biochemickými vlastnostmi, jejich využitím v lékařství a potravinářství, otravami a nemocemi, které způsobují, apod. Příbuzným oborem mykologie je fytopatologie.

Mykologie byla dříve brána jako podobor botaniky, ačkoliv houby nejsou součástí říše rostlin a jsou evolučně bližší k živočichům. Některé části mykologie se překrývají s mikrobiologií. Hraničním oborem mezi mykologií a botanikou je lichenologie. Geomykologie je obor zkoumající interakce hub a geologického podloží.

Třídění hub

Houby jedlé

V České republice se vyskytuje více než 2000 druhů jedlých hub, z nichž 300 druhů je bezpečněji poznatelných a vyzkoušených pro úpravu v kuchyni. Jídla z hub v české kuchyni mají i v celosvětovém měřítku jedno z nejvyšších zastoupení. Ne všichni jsme však odborníky v rozpoznávání jednotlivých druhů, proto se při sběru raději zaměřujeme na nám dobře známé druhy, což je samozřejmě správně. 

Houby nejedlé

Kromě chutných jedlých hub lze v našich lesích narazit i na nejedlé druhy, které svými vlastnostmi sice nijak výrazně neohrožují lidské zdraví, i tak se ale jejich konzumace nedoporučuje. Jejich chuť je totiž povětšinou odporná. Použití nejedlé houby při přípravě pokrmu je tak jasným krokem ke kulinářskému neúspěchu. Je tedy dobré se tyto houby naučit, stejně jako ty jedovaté, dobře poznávat, aby nebylo nutné vyhodit jídlo se kterým se člověk dal práci, vařil a použil třeba i některé drahé suroviny. I tak jsou ale nejedlé houby velkou potěchou pro oko i nos.

Houby jedovaté

Byť obyvatelé České republiky patří k největším odborníkům a znalcům jednotlivých druhů hub, každoročně se najde pár jedinců, kteří sáhnou vedle, a v těch lepších případech skončí v nemocnicích se závažnými zdravotními obtížemi. Dle výročních zpráv Toxikologického informačního střediska je každý rok řešeno přes 2000 dotazů týkajících se otrav houbami, řada z nich je přitom zcela zbytečná, a při troše obezřetnosti se jim dá zabránit.

Ke keši:

Na výchozích souřadnicích keš nehledejte. Je připravena nedaleko. K výpočtu finálních souřadnic budete muset nejprve vyluštit poznávačku hub a pár odpovědí :)

1. Na obrázku poznejte Pavučinec fialový

2. Na obrázku poznejte Hřib královský

3. Na obrázku poznejte Klouzek sličný

4. Mykorhiza se vyskytuje až u kolika procent čeledí vyšších rostlin

a) 40%      (D = 2)

b) 60%      (D = 1)

c) 90%      (D = 0)

 

5. Jednobuněčné houby se rozmnožují:

a) pomocí plodnic      (E = 4)

b) dělením buněk       (E = 8)

 

6. Houbová část lišejníku se označuje jako:

a) mykobiont      (F = 5)

b) fotobiont         (F = 8)

c) probiont         (F = 7)

 

Výsledné souřadnice najdeš na N 49° 06.ABC'  E 16° 28.DEF'

EDIT:

23.3.2023 Na základě komentů, zvedám terén, včera keš navštívena a logbook schován do ochranného pouzdra, ač na rozdíl od hráčů se nebojíme navlhnutí. :)

27.12.2023 Novy logbook a novy pytlik na nej

Additional Hints (No hints available.)