Her ved Drejø færgehavn kan man i den røde Infobygning læse om øens natur og fugleliv. Samt læse/se de flotte fortællinger om byens lokalhistorie. Bla. om den store brand i 1942 som ændrede byen markant.
Indenfor finder du også et større kort over øen og gårdenes/husenes placeringer. Infobygningen ligger på øens østlige side, og ude mod vest ligger Drejø Klint som har en imponerende udsigt.
Bygningen indeholder også forskelligt “Kram Krabben” udstyr som gratis kan lånes til aktiviteter som relaterer sig til havet.
Denne geocache er udlagt af Forglemmigej projektet. Formålet med projektet er at levendegøre Ø-historier til gavn og glæde for mennesker med tilknytning til Drejø Sogn (Drejø, Skarø og Hjortø). Men samtidig ønsker vi at inspirere til besøg/bosættelse på småøerne i Det sydfynske Øhav. Ø-historier kan du bl.a. læse i Else Hjort Nielsens bog: Huse og slægtsgårde på Drejø og i alfeline-hæfterne, hvor Ø-historierne ses med et barns øjne (den opdigtede alfeline-figur) se www.alfeline.dk