Skip to content

Dlouhý vrch (Lamberk) Traditional Cache

Hidden : 4/10/2023
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Dlouhý vrch (Lamberk)

 

Dlouhý vrch, nazývaný též Lamberk, je vrchol v Žlutické vrchovině nacházející se severně od obce Verušice s nadmořskou výškou 702 m.

Přes vrch vede červeně značená turistická trasa, která je dnes součástí Via Czechia – centrální. Dále je zde uváděné také stanoviště pro paragliding, ale dle dohledaných informací nepoužitelné, neboť je zarostlé a poslední start se zde uskutečnil v říjnu 2019.

O samotném vrchu toho bohužel víc nevíme, ale ty výhledy, které se Vám z něj naskytnou za to stojí si sem zajít.

V keši není tužka, přineste si prosím vlastní.

 

Dlouhý vrch, auch Lamberk genannt, ist ein Gipfel im Žlutická-Gebirge nördlich der Gemeinde Verušice mit einer Höhe von 702 m.

Über den Hügel führt ein rot markierter Wanderweg, der heute Teil der Via Czechia – Central ist. Hier ist auch ein Paragliding-Platz aufgeführt, der den gefundenen Informationen zufolge jedoch unbrauchbar ist, da er zugewachsen ist und der letzte Start hier im Oktober 2019 stattfand.

Leider wissen wir nicht viel mehr über den Berg selbst, aber die Aussicht, die man von ihm hat, ist eine Reise wert.

Es gibt keinen Bleistift im Cache, bitte bringen Sie Ihren eigenen mit.

 

 

Popis kešky

 

Trať Protivec - Bochov od zahájení po současnost

 

Dráha z Protivce do Bochova vznikla jako páteřní odbočka z trati Rakovník - Bečov nad Teplou v roce 1897, kdy byla slavnostně předána k provozu dne 26. června. Odbočná trať do Bochova je vedena údolím potoka Velká Trasovka o délce necelých 17 km. Ve starých jízdních řádech byla označena číslem 75c, v době Sudet nesla označení 167n, naposledy číslo 163. Dnes již v jízdním řádu tuto trať nenajdeme, je využívána jen pro nákladní dopravu.

Na trati se nacházelo celkově 7 zastávek, počítáme-li i výchozí stanici Protivec (dříve Protivice, německy Protiwitz), následovala na km 3,818 zastávka Žlutice zastávka, na km 7,759 zastávka Budov, na km 9,037 zastávka s nákladištěm Vahaneč (dříve Vohaneč), na km 10,707 zastávka Hřivínov, na km 13,276 zastávka Těšetice a nakonec na km 16,633 stanice Bochov, vystavěná v roce 1896.

Značný význam pro tuto odbočku mohla mít výstavba trati Bochov - Karlovy Vary, která již několikrát byla projednávána, navrhována, plány sdělány, komise vykonány, avšak vždy ze stavby prodloužení sešlo. Občanstvo a zájemníci tehdy námitek proti projektu nečinili, naopak si jej přáli. Bohužel pokračování této tratě z Bochova na dolní nádraží v Karlových Varech se nikdy nedočkali.

Roku 1931 značně stoupla nákladní doprava na trati do Bochova v důsledku předělávání státní silnice Praha - K. Vary. Firma provádějící stavbu měla povoleno vykládání materiálu na vlečce Lagerhausu. Mimo stavby silnice se prováděla v celém Bochově ještě stavba městského vodovodu a i pro tuto stavbu docházel materiál drahou. V tomto důsledku musel být zdejší stroj řady 310 nahrazen větším strojem řady 422, do doby skončení prací.

Na této trati docházelo několikrát k zastavení a opětovnému zavedení provozu. Z dohledaných informací například víme, že dne 15. 5. 1935 byla na této trati zrušena přeprava osob, zavazadel a spěšnin. Přeprava se od tohoto dne děje přes Žlutice a odtud dále do Bochova autobusem ČSD. Kolejová doprava pro zboží byla zatím ponechána. Již dne 26. srpna 1935 však dochází k úplnému zrušení kolejové dopravy. Doprava do Bochova byla poté obnovena až po odtržení okupovaného pohraničí od území Československa v roce 1938. Provoz zde v té době zajišťovaly Německé říšské dráhy. Dnem 6. listopadu 1945 došlo k obsazení zastávky a nákladiště Protivec správcem stanice a zastávka a nákladiště Vahaneč a Bochov byly přiděleny účetně stanici Protivec. Ta se tímto stává dirigující stanicí pro trať do Bochova. Týž den dochází také k zahájení pravidelné přepravy osob, zavazadel, spěšnin a zboží.

K opětovnému zastavení dopravy osob, zavazadel a spěšnin, i přes velké protesty obyvatel, došlo dne 3. října 1948. Na trati jezdil pouze jednou denně, mimo neděle, nákladní vlak. Dne 19. listopadu přechází dirigující služba z Protivce na stanici Žlutice a rovněž je stanice Protivec uzavřena pro dopravní služby. Tehdy dokonce byla navržena likvidace celé tratě do Bochova.

Z důvodu neschopnosti nahradit přepravu nákladů prostřednictvím silniční dopravy, byla nakonec trať zachována alespoň pro dopravu nákladní, která tu je až do doby opětovného zahájení osobní přepravy. K té dochází na základě politického nátlaku dne 8. listopadu 1954, a to čtyřmi páry osobních vlaků. Objem přepravy však nebyl nějak velký.

Trať byla posléze využívána pro vojenské transporty do VVP Doupov, které vagónovaly ve Vahanči. Proto byl i svršek trati zesílen a stanice Protivec a Vahaneč prodlouženy.

S novým jízdním řádem v roce 1967 dochází k redukci spojů do Bochova na dva páry osobních vlaků jezdících pouze ve všední dny, o letních prázdninách pak vůbec. V nadcházejícím roce však přibyl třetí pár vlaků. V květnu roku 1981 dochází na trati ke zrušení zastávky Žlutice zastávka, která se nacházela na km 3,8 nedaleko křížení dráhy se silnicí do Čichalova. Trať dlouhodobě patřila k nejztrátovějším u ČSD a poté ČD. K poslednímu zastavení osobní dopravy dochází po 99 letech, od zahájení provozu, dne 31. 5. 1996, nákladní zůstává zatím zachována. Bochovských občanů se tato skutečnost moc nedotkla, neboť vlakem skoro nikdo z nich nejezdil. Vlak byl spíše využíván hlavně dětmi (ale i dospělými) z okolních osad ze zastávek Těšetice, Vahaneč a Budov, které s ním dojížděly do školy. Místo vlaku byla zavedena přeprava osob malým autobusem, který byl dostačující. V zájmu provozu veřejné autobusové přepravy do těchto osad byl obecní úřad v Bochově nucen připlácet na tzv. ztrátu.

Vzhledem k nevyužívání staničních budov dochází k postupné devastaci. V roce 2012 došlo k demolici stanice ve Vahanči. Záchrany se nakonec nedočkala ani stanice v Protivci, a tak skončila rovněž v roce 2017 na skládce suti a nahradila ji malá betonová budka.

Vlakem do Bochova se dnes můžeme dostat už jen při nostalgických jízdách zvláštních vlaků. My jsme například vypravili motorový vůz řady M131.1, tzv. Hurvínka, v letech 2021, 2022 a 2024.

 

A jak na kešku?

Pokud si přečteš pozorně listing, tak určitě na to rychle přijdeš.

Keš na úvodních souřadnicích nehledej, je na N 50° 09.AB a E 013° 0C.DFG,

kde A je první číslo za desetinou čárkou z km zastávky Těšetice

kde B je poslední dvojčíslí roku demolice stanice Vahaneč

kde C je celý kilometr kde stála zastávka Žlutice zastávka

kde D je poslední číslice zdejšího stroje, který byl nahrazen větším

kde F je poslední číslice z roku posledního zastavení osobní dopravy

kde G je den, kdy došlo k politickému nátlaku.

Přeji úspěšný lov.

Additional Hints (Decrypt)

PM: hxšei na xravpbcqb QR: Nhfehura nhs qrz Oret

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)