Skip to content

Roža na Kamniškem vrhu Traditional Cache

Hidden : 4/13/2023
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Velika kamnita raza na južnih travnatih pobočjih Kamniškega vrha (1259 m), nmv približno 1000 do 1150 m.

V zelena pobočja Kamniškega vrha, natančneje v pobočje med Kamniškim vrhom in Planjavo, se je vrezala svetlo siva lisa. Ta posebno izstopa, kadar nanjo po nevihti, ko je ozračje dobro oprano in vidljivost odlična, posveti sonce. Vidna je več kilometrov daleč, od Brnika, Mengeškega polja in še od drugod. Ima obliko na glavo postavljene smreke in domačini so jo poimenovali Roža, ker jih je spominjala na šopek rož. Omenja se tudi ime Slevska ali Kamniška roža.

Verjetno je nastala tako, da se je grapa začela širiti v pobočje, ker je bolj krušljiva kamnina hitreje preperevala in se zato ob dežju in po otoplitvah hitreje ločevala od osnove in se kotalila v dolino. Erozija je močna in vsako leto se višina Rože poveča za kak centimeter, tako da počasi že sega proti sedelcu med Kamniškim vrhom in Planjavo.

Od blizu Roža ne zgleda nič posebnega. Pač grapa, melišče, v katerega se stekajo stranski kraki. Ob robu pa še nekaj grmovja in borovcev, ki so preživeli požar v letu 1993. Zato pa je ta ne ravno najbolj običajen pojav toliko bolj buril ljudsko domišljijo. Izročilo pravi, da so pod njo kopah zlato, ki pa ga je bilo samo toliko, kot ga ima moštranca v stranjski cerkvi. Druga je zgodba o nastanku te naravne praske v zelena pobočja Kamniškega vrha in Planjave. Ta pravi, da jo je naredil zmaj, ki je bil v hribu. Ko je skočil iz zemlje, se je za njim ta udrla in tako je nastal kamniti plaz.

Vsa pobočja okoli Rože so še v začetku tega stoletja kosili, seno pa v rjuhah nosili ali pa s sankami vlačili v dolino. Zaradi hude strmine so morali imeti kosci na nogah krampižarje. Zato tudi senožetim nad Slevom pravijo »Ta ravne senožeti« pa je košnja po strminah popolnoma opuščena in počasi jih zarašča grmovje in gozd.

DOSTOP: Iz Stahovice skozi dolino Bistričice po cesti, lahko deloma tudi po stezi, na Slevo. Tu po stezi čez Ravne senožeti in desno v vznožje Rože. Od Sleva približno tričetrt ure. Levo od Rože po strmi poti navzgor nad Rožo v sedlo in nato lahko še skok na Kamniški vrh (s Sleva uro in pol do dve uri), ali pa po lovski stezi na drugi strani Rože navzdol in na Slevo v več možnih variantah. Čeprav pot ni preveč zahtevna, je pa lahko zaradi suhe trave hudo nevarna za zdrs. Zato je poleg primerne obutve priporočljivo spremstvo primernega vodnika. Ta je dobrodošel predvsem za tiste, ki tod še niso hodili, bi si pa radi ogledali tudi Korošaške slapove in še kaj drugega. Če hoče kdo še kaj več prebrati o Roži, naj pogleda v knjigo Petra Skobrneta »Sto naravnih znamenitosti Slovenije«, ki je izšla pri Prešernovi družbi leta 1988, ali v knjigo Dušice Kunaver »Slovenska dežela v pripovedki in podobi«, MK 1991, lahko pa prebere tudi članek Toneta Cevca »Kamniška ali Slevška roža« v Planinskem vestniku 9/1973.

Vir: B. POLLAK, Kamniški občan, 10. marec 1994

- - - - - - - -

Large rock outcrop on the southern grassy slopes of Kamniški vrh (1259 m), approx. 1000-1150 m asl.

A light grey patch has been cut into the green slopes of Kamniški vrh, more specifically into the slope between Kamniški vrh and Planjava. It stands out particularly when the sun shines on it after a storm, when the atmosphere is well washed and visibility is excellent. It can be seen for miles around, from Brnik, Mengeško polje and elsewhere. It is shaped like an upside-down spruce tree, and the locals called it 'Roža' (flower) because it reminded them of a bouquet of flowers. The name Slevska or Kamniška roža is also mentioned.

It was probably formed as the ravine began to widen into the hillside, as the more brittle rock weathered more quickly and therefore, in the event of rain and thawing, separated more quickly from the bedrock and rolled down into the valley. Erosion is strong and every year the height of the Roža increases by a centimetre, so that it is slowly reaching towards the saddle between Kamniški vrh and Planjava.

Up close, Roža looks unremarkable. Just a ravine, a scree slope into which the side branches flow. Along the edge there are a few bushes and pine trees that survived the fire in 1993. That is why this unusual phenomenon has stirred people's imaginations all the more. Tradition has it that gold was mined underneath, but only as much as the mustang in the Stranje church. Another story is of the formation of this natural scratch in the green slopes of Kamniški vrh and Planjava. This one says that it was made by a dragon that resided in the hill. When he jumped out of the ground, it caved in behind him and a rockslide was created.

All the slopes around Roža were still mown at the beginning of this century, and hay was carried in sheets or dragged down to the valley on sledges. Because of the steepness of the slope, the mowers had to wear pickaxes. That is why the hayfields above Slevo are also called 'These flat hayfields', but mowing on the slopes has been completely abandoned and they are slowly being overgrown by bushes and woods.

ACCESS. From Stahovica through the Bistričica valley by road, or partly following the path, to Slevo. Here, follow the path across the Ravne senožeti and right to the foothills of Roža. From Slevo it takes about three quarters of an hour. To the left of Roža, follow the steep path up above Roža to the saddle and then you can jump to Kamniški vrh (from Slevo an hour and a half to two hours), or follow the hunting trail on the other side of Roža down and onto Slevo in several possible variations. Although the trail is not too difficult, the dry grass can make it very dangerous to slip. Therefore, in addition to suitable footwear, it is advisable to be accompanied by a suitable guide. This is especially welcome for those who have never hiked here before, but would like to see the Korošak waterfalls and more.

Additional Hints (Decrypt)

Mnqnw / Oruvaq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)