Skip to content

Kwatery Cmentarza w Bochni Multi-Cache

Hidden : 4/16/2023
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Cmentarz przy ulicy Orackiej


Bocheński cmentarz zlokalizowany przy ulicy Orackiej (ze współczesnymi wejściami od ulicy Karosek (KN2) i Polnej) należy do najstarszych cmentarzy Polski. Powstał mniej-więcej w tym samym okresie co Cmentarz Łyczakowski we Lwowie oraz jest starszy niż Cmentarz Rakowciki w Krakowie czy też Powązki w Warszawie. Poświęcenie i otwarcie bram cmentarza odbyło się w 5. listopada 1787r. Jest to cmentarz komunalny, oryginalnie katolicki z kwaterą ewangelicką. Sam kesz skupi się jednak nie na najstarszych jego nagrobkach i kaplicach (choć i te bez wątpienia są bardzo ładne i warte zobaczenia) ale na mogiłach ofiar działań wojennych i przewrotów jakie miały miejsce na ziemiach bocheńskich. 

Sam kesz NIE ZNAJDUJE SIĘ NA TERENIE CMENTARZA, ukryty jest on w niewielkim oddaleniu od jego bram. Na teren cmentarza wchodzisz wyłącznie celem zebrania danych do wyliczenia finału oraz poznania krwawej historii ziemi bocheńskiej.


Cmentarz otwarty jest w godzinach 7-19.
Skrytka dostępna jest 24/7

Mogiła zbiorowa ofiar z lat 1939-1945


Geometryczny pomnik, którego estetykę wielokrotnie poddawano pod wątpliwość wieńczy 5 wydzielonych mogił ofiar rozstrzelań prowadzonych przez nazistów w latach okupacji. Oryginalnie miał on kształt znicza zwieńczony kamiennym płomieniem - ten jednak nie przetrwał do dziś. Wieczny spoczynek odnalazło tu ok. 600 polaków, żydów, romów i osób o nieustalonej narodowości. Naziści rozstrzeliwali tutaj osoby, które wymykały się z getta, romów, ofiary losowych łapanek przeprowadzanych w mieście oraz osoby pochwycone w trakcie kontroli w pociągach na stacji Bochnia. Wiadomo również o 3 zastrzelonych tutaj żołnierzach nazistowskich, których personalia nie zostały ustalone a którzy za nieznaną dziś przewinę zostali tu przetransportowani z Krakowa i rozstrzelani na zboczu wzgórza. Ostatnimi zamordowanymi w tym miejscu była grupa ok. 50 Żydów, których stan nie pozwalał na transport na miejsce masowego mordu w Puszczy Niepołomickiej. Z racji tego, że leżą tu osoby wielu wyznań dość długo unikano na pomniku symboli religijnych jednak w pewnym momencie pod pomnikiem zaczęła się pojawiać płaskorzeźba Chrystusa. Jako, że Żydów w Bochni już nie ma to dykusję postanowiono ukrócić i na każdej z 5 mogił spoczął ogromny kamienny krzyż...


Stojąc plecami do pomnika zobaczysz małą kamienną kolumienkę z napisem "KW" oraz cyfrą. Zapisz tę cyfrę jako A.

Mogiła ofiar Rabacji Galicyjskiej


Ziemna mogiła ofiar roku 1846. to betonowy wielobok zwieńczony ogromnym, stalowym krzyżem stylizowanym na pnie brzozy. Pochowano tu szlachtę, oficjalistów dworskich, zamordowanych lub zmarłych później w Bochni z odniesionych ran, policjanta, sędziego i przypadkowe ofiary tych wydarzeń. Spoczywają tu m.in. członkowie rodziny Kępińskich z Nieznanowic, Karol Schlosser - powstaniec z 1831 r. i sędzia dominialny z Łapanowa, Ignacy Dydyński.


Na boku mogiły znajduje się czarna tablica z listą ofiar Rabacji. Policz ile osób spoczęło w tej mogile a wynik zapisz jako BC.

Mogiła żołnierzy Armii Czerwonej


Mogiła ta powstała w 1948r. celem zebrania ofiar ofensywy radzieckiej na kontrolowaną przez nazistów ziemię bocheńską. W roku tym dokonano ekshumacji wszystkich pomniejszych cmentarzy z okolicznych wsi i miasteczek a 618 ciał żołnierzy poległych w trakcie ofensywy przeniesiono w to jedno miejsce. Kolejne 52 ciała docierały tutaj do lat 70. w miarę odnajdowania nieznanych wcześniej miejsc potyczek. Pochowano tu w sumie 662 żołnierzy 13 i 28 Korpusu 60 Armii I Frontu Ukraińskiego oraz 8 osób cywilnych będących obywatelami ZSRR. W okolicy Rajbrotu zginęło 60 żołnierzy, koło Muchówki 154, w Nieszkowicach Wielkich 46, w Woli Wieruszyckiej 30, Nieprześni 17, Trzcianie 34, Ubrzeży 28, Marszowicach 42, Niegowici 34 i okolicach Bochni 75. Spośród tego ogromu tylko 23 żołnierzy zostało zidentyfikowanych. Ciekawostką jest, że pomnik mogiły zwieńczony był niegdyś czerwoną gwiazdą, która w nieznanych okolicznościach uległa dewastacji. Nieznany zaś zatroskany obywatel nasadził na jej miejsce czerwoną brokatową gwiazdkę z choinki bożonarodzeniowej i tej już od 20 lat nikt nie rusza :)

Mniej znaną informacją jest, że tuż obok znajdowała się mogiła 111 żołnierzy nazistowskich poległych w okolicznych walkach - zwieńczona była czarno-żółtym krzyżem ze swastyką. Po ostatecznym wyzwoleniu miasta obywatele Bochni zdewastowali jednak tę gorzką pamiątkę okupacji i do dziś nie pozostał po niej najmniejszy ślad.


U podstawy pomnika znajdziesz metalową tabliczkę - ostatnią zachowaną ze zniszczonych nagrobków żołnierzy. Sprawdź ile lat miał w momencie śmierci czerwonoarmista Kołokołusza Andriej Nikolajewicz a wynik zapisz jako DE.

Cmentarz Wojenny 314 Bochnia


Cmentarz ten należy do obwodu IX Bochnia i jest jednym z największych o ile nie największym w swoim obwodzie. Wieczny spoczynek znalazło tu 399 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 6 armii niemieckiej, 12 armii rosyjskiej i 1 o nieznanej przynależności. 4 z nich - oficerowie - otrzymali kamienne nagrobki w kształcie krzyży maltańskich u szczytu wzgórza. Poza ofiarami 1. Wojny na cmentarzu znajdują się pochówki 3 polaków poległych w kampanii wrześniowej roku 1939. Sam cmentarz zaprojektowany został przez Karla Schölicha i składa się z kamiennego muru zwieńczonego u szczytu wzgórza 14-metrowym krzyżem. Pod krzyżem znajduje się płaskorzeźba anioła śmierci, który klęcząc z mieczem w ręku pilnuje spokoju zmarłych.


Na podstawie wcześniejszego opisu nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem nagrobka Munkácsy Beli, oficera armii austro-węgierskiej, którego zarówno nazwisko jak i miejsce urodzenia zostało na pomniku zapisane z błędami. Liczbę liter w miejscowości jego urodzenia podanej na pomniku zapisz jako F.

Cache


Skrytkę znajdziej w niewielkiej odległości od bram cmentarza. Wisi przy grubym drzewie na współrzędnych:

N 49° 58.[D][E][A+C]' E 20° 25.[F-5][C][E-B]'

Additional Hints (Decrypt)

Qemrjb anwtehofmr, bq glyh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)