Skip to content

Ἀγεωμέτρητος μηδεὶς εἰσίτω I Mystery Cache

Hidden : 5/1/2023
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


O serii

Nad drzwiami akademii platońskiej widniał napis Ἀγεωμέτρητος μηδεὶς εἰσίτω, czyli “nieumiejącym geometrii wstęp wzbroniony”. Ile razy z Twych ust padało “Na co mi się w życiu przyda geometria” (duh, przecież wiadomo, że do geocachingu), albo “A ty kiedy ostatnim razem liczyłæś deltę?” Tak, to jest ten dzień w którym od życią (a raczej od nas) usłyszycie "sprawdzam".

W końcu do czegoś Ci się przyda ta trudno zdobyta wiedza - zapraszamy na serię keszy geometrycznych. To nie są zagadki “Co autor miał na myśli” (chociaż też krzywdzą, ale w inny sposób :)), wręcz przeciwnie. Tutaj walimy prosto z mostu czego potrzebujemy i ty nam to dasz… jeżeli tylko chcesz koordy do kesza. Chcielibyśmy napisać, że seria była beta testowana, ale… betatesterzy nie podołali ;) Ale spokojnie, oni byli "tylko" matematykami, a nie keszerami, więc brakowało im tej determinacji, którą Wy macie :)

O zagadkach

Każda zagadka ma swoje polecenie, czasem także rysunek. Zrozumienie polecenia powinno być proste. Jeśli tak nie jest, jeśli zagadki czysto tekstowe przysparzają problemów w zrozumieniu - skontaktuj się z nami, a postaramy się to poprawić. Polecenia powinny być jednoznaczne i jasne.

Wynik, o ile nie zostało podane inaczej należy wpisać w checker z dokładnością do 5 miejsc po przecinku zgodnie ze standardowymi zasadami zaokrąglania, jeżeli wynik ma mniej miejsc po przecinku (np. 3,125) wpisz go w tej postaci, bez dopisywania zer. Pamiętaj, że zaokrąglanie wyniku zbyt mocno i zbyt wcześnie (zanim skończysz obliczenia) może dać Ci ostatecznie błędny wynik.

PAMIĘTAJ, BY ZACHOWAĆ WYNIK NA PRZYSZŁOŚĆ, może ci się jeszcze przydać.

Prawie każde zadanie da się rozwiązać za pomocą podstawowej geometrii i trygonometrii. Wszelkie problemy obliczeniowe możesz sobie uprościć przy pomocy na przykład stron internetowych zajmujących się obliczeniami matematycznymi.

W razie problemów gorąco zapraszamy do kontaktu, najlepiej ze zdjęciem/screenem własnej próby rozwiązania, na której widać tok myślenia i rysunki pomocnicze - łatwiej będzie wtedy nakierować.

W planach jest zrobienie większej serii zagadek geometrycznych jak wystarczy czasu. Na razie oddajemy w Wasze ręce 4 sztuki :)

Na sam koniec - bedziemy bardzo wdzięczny jak w logach odniesiecie się do zagadek, nawet jakbyście mieli nas za to wyklinać ;)

O terenie

Tutaj bywa różnie - w zależności od kesza. Żadna ze skrytek nie wymaga wspinaczki na drzewo, ani jakiś skomplikowanych akrobacji poza samym omijaniem krzaków i właśnie przez te ostatnie jest trochę podniesiony teren. Na trasie występuje błoto i kałuże, trzeba to wziąć pod uwagę, ale da się ją pokonać rowerem (nam się udało nawet wózkiem ;)) aczkolwiek czasem wymagało to zostawienia sprzętu i podejścia do samego kesza.

Dla uproszczenia w checkerach są zdjęcia-spojlery. Jeśli masz pewność, że kesza nie ma - możesz go reaktywować petką na podstawie zdjęcia. Będziemy wdzięczni za informację prywatną, jeśli by nastąpiła taka sytuacja.

Zagadka

5 rolek stycznych do siebie owinięto sznurkiem jak na rysunku. Promień każdej rolki wynosi 1. Środki tych rolek tworzą pięciokąt foremny. Jaka jest długość sznurka?

Additional Hints (No hints available.)