Skip to content

Tajemství Zelené Hory Mystery Cache

Hidden : 5/15/2023
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tentokrát se vyplatí číst listing a atributy, aby Ti neuniklo nic, co by tě pak nemile překvapilo.


Tajemství Zelené Hory


Proč je toto místo považované za magické?
Je to místo magické, protože tady stojí geniální stavba Jana Blažeje Santini-Aichla?
Asi ano, ale proč se stavělo právě zde? A proč taková nadčasová stavba?
Máme tady oficiální výklad dějin. A to, že v roce 1719 po otevření hrobu Jana Nepomuckého přichází žďárský opat Václav Vejmluva s myšlenkou stavby poutního kostela.

A základní kamen byl položen ve čtvrtek 16.5.1720 a po rychlé výstavbě je poutní kostel vysvěcený v neděli 27.9.1722.
Ale máme indície, že k založení poutního místa byla možná jiná záminka. Odpověď musíme hledat o sto let dříve než Václav Vejmluva přišel s myšlenkou stavby poutního kostela.



Na počátku byla událost z úterý 11.6.1619 v 16 hodin nad Jimramovským nebem se objevila podivná věc. Zářící, hořící a kouřící objekt. Z tohoto objektu navíc padá jakýsi prach, který podle dobových zápisků na zemi po zapáleni hoří! (palivo?) Dále tento podivný objekt pokračuje směrem na Odranec. Tam lidé už pozorují na nebi tři hořící objekty, které vydávají hrozný rachot.
Citujme z dobového tisku „Calendarium perpetuum oeconomicum,“ vydaného v roce 1619 u Adama Graudence v Litomyšli. „Stálý hospodářský kalendář“

Léta tohoto 1619, v auterý před svatým Vítem ve vsi Wodranci, nedaleko Nového Města, v markrabství moravském, okolo nešporní hodiny, spatřín jest veliký a hrozný div na obloze nebeské, od mnohých lidí, tu blízských i vzdálených, a to takový: Předně, ukázalo se neveliké mračno jako stůl a nebo mlejnské kolo, a v tom od některých ostřejšího zraku vidino divné přemýtání, a jako vespolek se potýkání. Jiným zdálo se viděti nejprve jako ňáká vrata, a v nich veliký erb, s literami psanými, kdoby uměl čísti, a to spatřil, byl by mohl přečísti, to zmizelo, a zase se zdálo krvavé kolo, a z toho kola vyšili tři krvaví kříži, sebou se jakoby šermoval potýkali, až zmizeli, Jiní pak kteří na horách byli na ten obláček patřili, viděli odtud dejm vycházeti, a jako střílení vojska velikého proti vojsku jinému, jiní slyšeli také jako lermo bubnování. Lid na polích zůstávající děsil se, až k zemi přepadal: někteří i k vojnám se měli, bojíce se aby jich tu ruka rozhněvaného Pána Boha nepostihla.

 

 

Co to tedy bylo? Meteorit? Nebo nehoda kosmické lodí?  Dále z tisku čteme:


Dobytek na polích a horách se pasoucí od toho bouchání se lekal, jakoby se poklesoval, ač nerozumný. Avšak o takových hrozných skutcích Božích citedlnost mající a hněv Stvořitele svého poznávající, vzhůru k nebi hlavy zdvíhaje hleděl: Tím způsobem i koni, kde na polích orali anebo na nich jeli, s uleknutím jako by klesali k zemi připadali: nebo takový hrozný jekot a hluk se stal, jakoby z největšího děla třikráte udeřeno bylo, odkudž tři kusy kovu nějakého, převelice divného (an se ještě rozuměti nemůže, jaký jest) vyletělo: Ten takový kov, když od střely všemohoucího Boha vypuštěn byl, s velikým dolů hlučením letěl jsouce rozpálený jako ňáká ohnivá pochodně: A zvuk vydával jako bývá, když se přestane velkými zvony zvoniti, tak že lidé na polích při pracech zůstávajíce tak ten zvuk a jekot slyšeli, jako by se dál kolem jejich uší. Potom takový kov ve tři místa padl, jeden v řečené vsi Wodranci a druhý za touž vsí za Humny, kteréžto kovy letící když spatřili, pastevci Pavla Voráka a pastevec druhý Václava Pekárka a znamenavše místo, kde padli, konšelům a sousedům oznámili, kteříž nemeškali v těch místech hledati a to s velikou prací, neboť k těm kusům přístupu nebylo, že země od téhož kovu znamenitě rozpálena byla, tak že se od toho někteří na ruce popálili, až po tom jeden kus sochorem vyvážiti musili, nebo v zemi na pět čtvrtí lokte dlouhého kovářského zhloubí byl (pozn.: cca 1 m).
Druhého kusu též dostali, kterýž tak hluboko nebyl a váží dvě libry a čtvrt, však jednostejný materie. Třetí kus ještě se najíti nemůže, kterýž v tom hřmotu do lesa upadl. Kteřížto kusové za Jeho milosti Panem Vilémem Dubským na Novém Městě zůstávají a mnozí s velikým podivením přicházejíce na ně patří. Více na gruntech téhož Pana Viléma Dubského, při městysi Jimravově, prach ručniční u některých dědin aneb vesnic s nebe pršel, kterýž mnozí páni stavu panského i rytířského i obecný lid ten prach jsou prubovali. Odkudž, zakončuje zápisce, můžeme souditi, jak hrozné střely užívati ráčí Pán Bůh a má i chová je jak proti pohanům, tak i neupřímným i nevěrným křesťanům.“

Tolik z dobových pramenů. Je to podivná událost, kterou vidělo mnoho svědků. Nás hodně zajímá, kam spadla třetí část. Ta se na Odranci nikdy nenašla. Byl to největší kus tohoto podivného plavidla. Ano, mluvme o neznámém kosmickém plavidlu. Vždyť na tomto plavidle byli nápisy. Bohužel, díky v té době běžné negramotnosti, neznáme jaké, ale může mít meteorit nějaké nápisy? Kam tedy spadla třetí část. Podle pozorování očitých svědků víme, že letěl nad Jimramovem, a pak byl pozorován v Odranci, kde spadly dva kusy. Do dnes je kousek od návsi označené místo dopadu (na cedulce je tedy psáno místo dopadu meteoritu).

Mapka s dráhou letu od Jimramova až na místo dopadu ve Žďáře nad Sázavou

Tak se podívejme na mapu a hned bude jasné proč v Odranci nenašly třetí část. Ano tato kosmická loď dopadla na Černý les (dnešní Zelená Hora). A zřejmě jeden člen posádky přežil. Protože se traduje, že za třicetileté války cisterciáckým mnichům pomáhala v obraně kláštera vysoká osoba. Klášter před žoldáky velmi tvrdě bránil anděl bojující na straně mnichů.  Ufologové spojují pád záhadného tělesa a pověsti do anděla do souvislostí. Mohl být onen záhadný anděl přeživší z posádky neznámého tělesa? 
Klášter už dávno prošel rekonstrukci a kosterní pozůstatky tohoto anděla se nenašly. Máme jen zmínku od faráře. Bývalý klášter byl poměrně velmi pečlivě zmapován a prozkoumán. Jednak tady mnoho let probíhal stavební nebo stavebně historický průzkum, ale my jsme taky kostel opravovali. Po 100 letech kostel prošel úplnou rekonstrukcí, uskutečněna byla jako generální. Objevili jsme jedinou hrobovou tumbu a ta je u toho jižního portálu, kde byl pravděpodobně původně hrob. Byl to čestný hrob, kde cisterciáci ukládali fundátory, tak pravděpodobně někoho z té zakladatelské rodiny. Tumba byla ale prázdná a evidentně přebudovaná. 
Pak by bylo místo, kde by se mělo hledat. Poutní kostel je magický a tajemný protože něco skrývá, co do dneska nevíme.
Co je jisté je místo kešky.


O kešce


Šifra tě dovede na stage, kde hledej QR code s logem naší hry: 



Tak, když máš souřadnice stage, tak číselný kód zámku pro finálku je hračka:


Díky za betatest: Sobotkovi_Borova

Námět na kešku a zdroj informací :

 

https://www.youtube.com/@badatele

A o této události byl natočen fim Kam zmizel kurýr

Sci-Fi

Československo, 1981, 86 min

Režie: Otakar Fuka

Scénář: Otakar Fuka, Drahoslav Makovička

Kamera: Jiří Hošek

Hudba: Zdeněk Liška

Hrají: Jan Kanyza, Eva Jakoubková, Karel Houska, Jiří Bruder, Vladimír Salač, Zdeněk Matouš, Václav Kotva, Miloslav Štibich, Dana Homolová

 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Erfraí: fxbeb mncbzrahgn pvfryan fbhfgnin Fgntr: DE pbqr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)