Skip to content

Dolomit v Hadej doline EarthCache

Hidden : 7/1/2023
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ku keške:

Hadia dolina kde sa nachádzate , sa nachádza v strede Slovenska, v pohorí Kremnické vrchy. Toto pohorie patrí do širšieho celku Karpatského oblúka . Je to hlboké údolie so strmými svahmi a úzkou formou. Je obklopená vrcholmi a kopcami Kremnických vrchov. Ja vás privediem na začiatok tejto doliny. Ďalej je ešte krajšia ale náročnosť terénu sa zvyšuje tak vás tam nebudem posielať . Kto si ju chce prejsť celú , môže navštíviť neďalekú kešku.
Pozrieme sa na to, akými geologickými procesmi vznikli Karpaty (celý Karpatský oblúk) ,ako aj samotná Hadia dolina a dôkazy týchto procesov si ukážeme na konkrétnom prípade v Hadej doline . Naučíme sa niečo o dolomitoch , povieme si niečo o tom ako vznikli . 

 Pre zalogovanie musíte zodpovedať na nasledovné otázky a zaslať mi odpovede v správe cez message centrum:

  1. Aký proces zohráva kľúčovú úlohu pri tvorbe wettersteinských dolomitov?
  2. Pozoruj okolie . Aká je textúra dolomitov v Hadej doline? 
  3. Sú dolomity v Hadej doline odolné voči poveternostným vplyvom? 
  4. Aká farba prevláda na wettersteinských dolomitoch ktoré pozoruješ? 
  5. Sú okom pozorovateľné dolomitové brekcie ? 
  6. K logu pripojte fotografiu niečoho , čo by dokazovalo , že ste tu skutočne boli.
    Nepovinná úloha : Fotka s hlavou obludy ma poteší

 Zalogovať môžete okamžite po odoslaní odpovedí, nemusíte čakať na potvrdenie ich správnosti. Ak bude niečo zlé, budem Vás kontaktovať. 

 Hadia dolina v pohorí Kremnické vrchy vznikla v dôsledku geologických procesov, ktoré sa odohrali v priebehu dlhého časového obdobia. Jej pôvod a vznik sú spojené s wettersteinskými dolomitmi a dolomitovými brekciami.
Wettersteinské dolomity sú sedimentárne horniny, ktoré tvoria väčšinu pohoria Kremnické vrchy. Vznikli v období pozdného triasu (pred približne 230 až 200 miliónmi rokov) ako výsledok sedimentácie morských usadenín. Tieto horniny sú tvorené z väčšej časti minerálom nazývaným dolomit, ktorý vzniká z nahromadenia a zhruba rovnakého množstva vápna a horčíka.
 Dolomitové brekcie, ktoré sa nachádzajú v Hadej doline, sú horninové formácie vytvorené z dolomitových fragmentov, ktoré boli zlomené a znovu spojené. Tieto brekcie môžu byť výsledkom tektonických pohybov, ako je napríklad zemetrasenie, ktoré spôsobilo zlomenie hornín a ich následné premiestnenie. Voda a iné povrchové procesy neskôr mohli spôsobiť zhutnenie a zlepenie týchto fragmentov do jednej hmoty.
Hadia dolina vznikla prostredníctvom erozívnych procesov, ako je napríklad zrážková voda, ktorá postupne oplachovala a vybrúsila horninový materiál z okolitých oblastí. Tieto procesy prebiehali po dlhú dobu, čo umožnilo vytvorenie charakteristickej dolinovej formy.

Dolomitová brekcia . Autor fotografie : Rastislav Sabucha

 Wettersteinské dolomity vznikli ako výsledok sedimentácie a diagenézy (prehromadenia a premeny sedimentov) v priebehu geologickej histórie. Ich formácia je spojená s niekoľkými dôležitými procesmi. 

  1. Sedimentácia: V období pozdného triasu (pred približne 230 až 200 miliónmi rokov) sa na mieste dnešných Kremnických vrchov nachádzalo ploché morské prostredie. Počas tohto obdobia dochádzalo k usadzovaniu sedimentov na morskom dne. Tieto sedimenty zahŕňali fragmenty rias, schrúnkov, morských živočíchov a minerálov zo zemskej kôry.
  2. Diagenéza: Po usadení sedimentov došlo k postupnej diagenéze, čo je proces zmeny sedimentov pod vplyvom tlaku, teploty a chemických reakcií. V prípade wettersteinských dolomitov sa zmena zameriavala na premeny vápenca na dolomit. Dolomitový minerál (CaMg(CO3)2) nahradil pôvodný vápenec (CaCO3), čím sa vytvoril dolomitový vápenec.
  3. Tektonické pohyby: Počas geologickej histórie dochádzalo v regióne Kremnických vrchov k tektonickým pohybom, ktoré mali vplyv na formovanie hornín. Tieto pohyby mohli spôsobiť zlomenie a prekladanie horninových vrstiev, čo prispelo k vytvoreniu rôznych štruktúr a geologických útvarov v Kremnických vrchoch, vrátane wettersteinských dolomitov.

 Vzorka wettersteinského vápenca v Alpines Museum v nemeckom Mníchove. Autor fotografie : High Contrast 

 Ako vyzerá Wettersteinský dolomit

  1. Farba: Wettersteinské dolomity majú obvykle sivú až svetlosivú farbu, často s odtieňmi žltého alebo hnedého. Farebné variácie môžu byť spôsobené rôznymi prímesami minerálov alebo oxidáciou niektorých zložiek.
  2. Textúra: Dolomity majú väčšinou jemnú až stredne hrubú textúru. Ich povrch môže byť hladký alebo zrnitý, s mikroskopickými zrnami dolomitu. Pri pohľade na úrovni mikroskopu by bolo možné pozorovať zrnitú štruktúru s usporiadanými dolomitovými zrnami.
  3. Zrnitosť: Dolomity môžu mať rôzne zrnitosť od jemnej až po hrubú. Závisí to od množstva a veľkosti dolomitových zŕn, ktoré tvoria horninu. V hrubozrnných dolomitoch by bolo možné vidieť väčšie zrná dolomitu, zatiaľ čo v jemnozrnných dolomitoch by boli zrná menšie a menej viditeľné.
  4. Štruktúra: Wettersteinské dolomity môžu mať rôzne štruktúry, ako sú vrstvy, žily, drúzy (dutiny v hornine vyplnené kryštály) a rôzne tektonické štruktúry. Tektonické pohyby môžu spôsobiť zlomenie a premiestnenie hornín, čo môže viesť k vytvoreniu rôznych štruktúr a vzorov v horninách.
  5. Výskyt : Wettersteinský vápenec je zastúpený na Slovensku v tektonických jednotkách silicika a hronika. Vytvára plošne i objemovo rozsiahle súbory. V rámci hronika tvorí súčasť napr. nedzovského, strážovského a príkrovu Tlstej, teda horninových komplexov sedimentujúcich v tzv. mojtínskej-harmaneckej karbonátovej plošine a plošine Čierneho váhu.

 Hadia dolina sa nachádza v pohorí Kremnické vrchy, ktoré je súčasťou Karpatského oblúka. Karpatský oblúk zahŕňa široké spektrum geologických štruktúr a hornín, ktoré boli formované počas dlhého obdobia geologickej histórie. Toto pohorie vzniklo ako výsledok rôznych tektonických pohybov, vrátane kolízií kontinentálnych dosiek a zvýšenia horninového materiálu.

 Karpatský oblúk je geologický útvar v strednej a východnej Európe, ktorý zahŕňa Karpatské pohorie a súvisiace oblasti. Jeho vznik je spojený s dlhodobými geologickými procesmi, ktoré sa odohrali počas miliónov rokov.

 Vznik Karpatského oblúka je podmienený kolíziou a interakciou európskej kontinentálnej dosky s inými litosférickými doskami. Počas prvohôr (paleozoikum) a druhohôr (mezozoikum) sa Európa pohybovala smerom na východ a narazila na rôzne subdukčné zóny a litosférické dosky.

Tento kolízny proces spôsobil zlomovú deformáciu a zložitý tektonický vývoj v regióne. Na zlomových plochách dochádzalo k zdvíhaniu, skláňaniu a prekladaniu hornín. V dôsledku týchto tektonických pohybov vzniklo Karpatské pohorie a jeho charakteristický oblúkový tvar.

 Počas treťohôr (kenozoikum) dochádzalo k ďalším tektonickým pohybom, ktoré ovplyvnili tvar a štruktúru Karpatského oblúka. Hory sa zdvihli a vytvorili sa hrebeňové štruktúry, zárezové doliny a kotliny. Dochádzalo tiež k sopečnej činnosti, kedy sa formovali sopky a vulkanické horniny.

Erozívne procesy, ako sú riečna erózia a zrážky, odohrali dôležitú úlohu pri formovaní reliéfu Karpát. Rieky a ďalšie povrchové vody vybrúsili doliny a rokliny, čím vytvorili charakteristické údolia a kaňony.

Autor : Aropaňe

 Celý proces tvorby Karpatského oblúka bol veľmi komplexný a trval milióny rokov. Jeho vznik bol ovplyvnený tektonickými pohybmi, subdukciou litosférických dosiek, zlomovou deformáciou a eroznými procesmi. V dôsledku toho sa vytvoril jedinečný a pestrý geologický útvar, známy ako Karpatský oblúk.

Geocaching nás baví...

Additional Hints (Decrypt)

Cbmevgr ngevoúgl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)