Skip to content

Lisa a svätý Juraj ☩ Multi-Cache

Hidden : 4/24/2024
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


SK: listing  cache 

Simpsonovská edícia s Lisou obsahuje logicky alebo fyzicky náročnejšie úlohy než s Bartom. Na záver bude aj bonus, odlož si bonusovú hodnotu z logbooku.

Doteraz vyšlo:
GC9E7PM Lisa a digitálky ⌚
GC960CC Lisa na hudobnej výchove 🎷
GCABMKA Lisa a prekvapenie 🎁
GCAK6VD Lisa a Valentín 💘
GCAN063 Lisa a slepé cesty 🚧
GCABHEW Lisa a svätý Juraj ☩


Svätý Juraj bol vojakom v Rímskej ríši, pochádza z Kapadócie (dnešné Turecko). Popravený bol 23. apríla 303 a bol pochovaný v meste Lydda-Diospolis v Palestíne (dnešný Lod v Izraeli).
Východné cirkvi ho označujú ako veľkomučeník, triumfátor, divotvorca, drakobijca a považujú ho za jedného zo štrnástich svätých pomocníkov. Jeho meno znamená roľník.

Vo väčšine zemí sa sviatok sv. Juraja slávi 23. apríla. Na Slovensku, v Česku, Maďarsku a Poľsku sa slávi až 24. apríla, pretože na 23. apríla pripadá deň umučenia sv. Vojtecha, ktorý bol umučený 23. apríla 997, a preto sa sviatok sv. Juraja posunul o deň neskôr.

Gruzínsko sa niekedy zvykne označovať aj ako rodisko sv. Juraja. Ako dôkaz sa často predkladá jeho meno Georgius, z ktorého je vlastne odvodený názov Gruzínsko – Georgia.

Veľkú úctu mu prejavovali v Byzancii, kde bolo už za Konštantínovho života v hlavnom meste postavených a Jurajovi zasvätených až šesť chrámov; úžina Dardanely sa volala Prieliv svätého Juraja a bol tiež hlavným patrónom byzantských armád.

V ikonografii je zobrazený v krátkej tunike ako rytier na koni, ktorý zabíja draka, aby zachránil princeznú. Jeho atribútmi sú: anjel s vavrínovým vencom alebo s korunou, baránok, biela zástava alebo kopija s červeným krížom, kôň, palma mučeníctva, ako aj predmety jeho mučenia – klince, mlynský kameň a kolo, meč, drak.

Nové rozmery získalo uctievanie kultu svätého Juraja počas križiackych výprav. Bolo to práve na prvej krížovej výprave (1096 – 1099), keď sa v čase obliehania Antiochie prisnil istému biskupovi sen, v ktorom sa mu prihováral svätý Juraj v bielom rúchu s červeným krížom na prsiach. Vo sne Juraj nabádal, aby križiaci nečakali a hneď na druhý deň zaútočili – to im zaručí víťazstvo. Na druhý deň potom križiaci s bielymi zástavami a s červenými krížmi zaútočili na Antiochiu a vzápätí ju dobyli.

V kresťanstve sa uctieva ako mučeník a patrón mnohých

  • štátov (Anglicko, Bulharsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Etiópia, Gruzínsko, Holandsko, Kanada, Libanon, Litva, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rumunsko, Sýria, Švédsko, Ukrajina),
  • miest (Bratislava, Barcelona, Bejrút, Ferrara, Freiburg, Janov, Ľubľana, Moskva, Neapol),
  • profesií (rytieri, kováči, sedliaci, roľníci a ľudia, ktorí majú spojenie so zbraňami a vojnou – vojaci, šermiari, lukostrelci, puškári, zbormajstri, jazdci, tankisti, žoldnieri),
  • organizácií a hnutí (skauti).

Vo svojom erbe ho má viacero obcí na Slovensku (Sv. Jur, Borský sv. Jur, Babiná, Bobrovec, Bíňovce, Doľany, Dolná Lehota, Dolné Trhovište, Ďurďošík, Hubošovce, Jur nad Hronom, Jurské, Kolačkov, Nitrianske Hrnčiarovce, Plášťovce, Podolie, Podhorie, Rudník, Slovinky, Spišská Sobota, Teplička SNV, Turčiansky Ďur, Veľké Bierovce, ...). 

V rôznych jazykoch nájdeme aj rôzne variácie mena: Juraj, Jur (SK), Jiří (CZ), Giorgio [Džordžo] (IT), Georg, Jörg, Jürgen (DE), George, Jorik (EN), Georges [Žorž] (FR), Jorge [Chorche], Jordi (ES), Georgios (GR), György [Ďorď] (HU), Jerzy (PL), Георгий [Georgij], Юрий [Jurij], Егор [Jegor], Igor (RU), Göran, Jörgen, Örjan, Jörn (SE), Yrjö (FI), 게오르기우스, 조지 [Joji / Džódži] (KOR), ゲオルギオス [Georugiosu] (JAP) a mnohé ďalšie.
Ženská podoba mena je Georgína (česky Jiřina) a je to zároveň aj meno pre kvet z čeľade astrovitých (lat. Dahlia).

V Prešporku bol od stredoveku dňom voľby richtára a 12 členov mestskej rady práve tento deň zasvätený legendárnemu svätému rytierovi Jurajovi. Juraj pôvodne nepatril k patrónom mesta. Tými boli sv. Martin z Tours, sv. Ladislav, sv. Ondrej a sv. Gotthard. Časom niektoré patrocíniá zanikli (sv. Gotthard a sv. Margita Antiochijská) a ďalšími patrónmi mesta sa stali sv. Laurinec/Vavrinec, sv. Michal archanjel a sv. Juraj. V súčasnosti má Bratislava 7 patrónov a najbližší víkend k 24.4. sa každoročne konajú Bratislavské mestské dni.

V Bratislave nie je sv. Juraj často zastúpený, no pripomína nám ho cenné umelecké dielo – renesančné súsošie sv. Juraja na koni ako bojuje s drakom z letného arcibiskupského paláca, ktoré je dnes na nádvorí Primaciálneho paláca. V záhrade úradu vlády na Námestí slobody (bývalý letný arcibiskupský palác) je kópia tejto sochy.
Neogotická socha sv. Juraja je na hlavnom oltári Dómu sv. Martina, v dóme mu bol v minulosti zasvätený bočný oltár. Jeho neogotickú sochu nájdeme aj na bočnom oltári P. Márie Dobrej rady v blumentálskom kostole.
Anglický svätojurajský kríž (znak kráľovskej manufaktúry v Mortlake) nájdeme aj na leme tapisérií z cyklu Héro a Leandros v Primaciálnom paláci.
Zmenšená jednoduchá kópia Veroneseho obrazu Umučenie sv. Juraja z kostola S.Giorgio vo Verone z druhej polovice 18. storočia sa nachádza v Galérii mesta Bratislava v Mirbachovom Paláci. V Pálfiho paláci je zas vystavená drobnejšia bronzová plastika sv. Juraja na koni od A.D. Fernkorna z roku 1850.
V historickej expozícií Mestského múzea v Starej radnici v expozícií starého sakrálneho umenia je sv. Juraj ako motív aj na jednej z krstných mís.


ÚLOHA:

Premeň sa na rytiera Juraja a podobne ako v legende zachráň kráľovu dcéru Lisu pred drakom.

Tvoju odvahu najprv preverí stage1. Zosadni z koňa a vylez na vrchol hradnej veže, kde nájdeš štítok s nápisom, ktorý má 10 písmen (CH sa považuje za 2 písmená). Preveď písmená na čísla podľa anglickej abecedy (A=1, ..., Z=26) a poznač si ich ako hodnoty pre A B C D E F G H I J.

Nasadni na koňa a odcválaj na N 48° (C+C).(F)(B-H)' E 017° (I-E).(A+B+C+F+G)(D)'. Na stage2 sa ti zíde kopija, prípadne biltema. Odporúčam obliecť si brnenie neviditeľnosti v podobe reflexnej vesty.
Vysloboď princezné z útrob jaskyne a daj im hádanku "Kde je najviac koní pohromade?". Ich odpoveď je vnútri pod "sukňou". Nakukni tam diskrétne a tá, ktorá povedala miesto, kde ich je najviac, vie aj správne súradnice úkrytu draka.

Prídi nepozorovane, využi moment, keď je drak preč a otvor jeho skrýšu. Na otvorenie logbooku použi hodnotu posledných 2 písmen slova zo stage1, t.j. IJ (napr. ak by tam bolo IQ, použi 917). Pokladom sa iba pokochaj, nič nie je na výmenu. Neriskuj, lebo si ťa drak nájde. Môžeš si zobrať iba trackables. Po návrate domov ťa pán kráľ iste zlatom vyváži.

Po odlove zakóduj logbook!

Výsledný rating T4,5/D4,5 zohľadňuje:
stage1: T4,5
stage2: vyslobodenie princezien D3,5, vrátenie späť D4,5
final: D4,5 resp. T4,5
Zlé počasie (hlavne vietor) zvyšuje D aj T minimálne o pol hviezdičky.

Additional Hints (Decrypt)

svany: uber / hc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)