Skip to content

Zapomenutý lom u Borotína EarthCache

Hidden : 9/19/2023
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


ÚVOD

Při mých geotoulkách krajinou v okolí Sudoměřic u Tábora a Borotína jsem objevil tento zapomenutý lom, který mě překvapil složením a strukturou kamene, který se tu kdysi těžil. Informace o těžbě kamene se mi zjistit nepodařilo, ale pravděpodobně skončila už před dávnými lety. Vytěžená hornina byla nejspíš použita pouze jako stavební materiál pro místní obyvatele nebo pro zpevnění hráze nedalekého rybníka. Zvětráváním horniny a vlivem eroze došlo k jeho postupnému zasypání. Rozsahem není lom příliš velký, ale zářez do krajiny je dodnes velmi patrný.


INTRODUCTION
During my geowanderings in the countryside around village Sudoměřice u Tábora and Borotín, I discovered this forgotten rock quarry, which surprised me with the composition and structure of the stone that was once mined here. I couldn't find any information about the stone mining, but it probably ended many years ago. The excavated rock was probably only used as building material for local residents or for strengthening the dam of a nearby pond. Due to the weathering of the rock and the influence of erosion, it was gradually buried. The rock quarry is not very large in scope, but the cut into the landscape is still very noticeable today.



Borotin


GEOLOGIE

Širší okolí Sudoměřic u Tábora je součástí moldanubické oblasti Českého masivu. Moldanubická oblast (neboli moldanubikum) tvoří jižní a jihozápadní část Českého masivu. Budují ji silně metamorfované horniny prekambrického až paleozoického stáří a intruzivní tělesa granitoidních hornin. V omezených oblastech českobudějovické a třeboňské pánve jsou na metamorfním základu uloženy sedimenty terciérního stáří. Formování oblasti začalo koncem proterozoika během kadomské orogeneze. Ta se projevila metamorfózou hornin a vulkanickou činností doprovázenou intruzemi magmatických hornin. Následná kolize kontinentů Gondwany a Laurussie v období před 380–300 miliony let vedla k vytvoření variského orogénu.


GEOLOGY
The wider area around Sudoměřice near Tábor is part of the Moldanubian region of the Bohemian Massif. The Moldanubian region (or Moldanubikum) forms the southern and southwestern part of the Bohemian Massif. It is built by strongly metamorphosed rocks of Precambrian to Paleozoic age and intrusive bodies of granitoid rocks. In limited areas of the České Budějovice and Třeboň basins, sediments of Tertiary age are deposited on the metamorphic base. Formation of the area began in the late Proterozoic during the Cadomian orogeny. This manifested itself in the metamorphosis of rocks and volcanic activity accompanied by intrusions of igneous rocks. The subsequent collision of the continents of Gondwana and Laurussia between 380 and 300 million years ago led to the formation of the Variscan orogen.


Borotin

Zdroj mapy: http://www.geology.cz


Moldanubikum se rozděluje na tři ”tektonicko-stratigrafické“ skupiny: jednotvárnou skupinu (ostrongskou jednotku), pestrou skupinu (drosendorfskou jednotku) a gföhlskou jednotku. Skupinu tvoří horniny převážně sillimanit-biotitické, biotitické, biotit-muskovitické pararuly, tělesa metamorfovaných sedimentů, migmatity, amfibolity a ortoruly.


The Moldanubikum is divided into three "tectonic-stratigraphic" groups: the uniform group (Ostrong unit), the variegated group (Drosendorf unit) and the Gföhl unit. The group consists of rocks mainly sillimanite-biotite, biotite, biotite-muscovite pararules, bodies of metamorphic sediments, migmatites, amphibolites and orthorules.


RULA

Rula je hornina vzniklá za vysokého stupně regionální metamorfózy při přeměně rozsáhlých horninových celků, kdy teplota a tlak dosahují značné výše. Ruly patří ke krystalickým břidlicím. Ruly se vyznačují rovnoběžnou stavbou (břidličnatostí), která může mít různý vnější vzhled, např. zrnitá s nevýrazným usměrněním slíd, plástevná se souvislými slídovými pásky, okatá s čočkami světlých nerostů, stébelnatá aj. Zrno mají ruly jemné až hrubé.
Pevné, nezvětralé ruly se místně používají jako stavební kámen. Rula však snadno zvětrává, proto jako stavební materiál není příliš vhodná. Přesto se zejména pro svou dekorativnost ve stavebnictví používá na schody a chodníky nebo jako štěrk.

Ruly vzniklé z vyvřelin se nazývají ortoruly, ruly vzniklé metamorfózou sedimentů jsou pararuly.


GNEISS
Gneiss is a rock formed during a high degree of regional metamorphism during the transformation of extensive rock units, when the temperature and pressure reach a considerable height. Gneisses belong to crystalline slates. Gneisses are characterized by a parallel structure (slate), which can have different external appearance, e.g. granular with indistinct mica alignment, honeycomb with continuous mica bands, scaly with lenses of light minerals, straw-like, etc. Gneisses have a fine to coarse grain. Solid, unweathered gneisses are used locally as building stone. However, gneiss weathers easily, so it is not very suitable as a building material. Nevertheless, it is mainly used in the construction industry for its decorativeness on stairs and sidewalks or as gravel.

Gneisses formed from igneous rocks are called orthogneisses, gneisses formed by the metamorphosis of sediments are paragneisses.


ORTORULA

Je metamorfovaná hornina, která vznikla přeměnou kyselých až intermediárních vyvřelých hornin jako jsou granitoidy, granodiority, křemité diority a další, v amfibolitové facii. Jde o hrubo až středozrnné, výrazně břidličnaté horniny, ve kterých převládá křemen, biotit, muskovit, draselný živec, méně častý je plagioklas. Vedlejší minerály jsou granáty, kyanit, případně amfibol.


ORTHOGNEISS
It is a metamorphic rock that was formed by the transformation of acidic to intermediate igneous rocks such as granitoids, granodiorites, siliceous diorites and others, in the amphibolite facies. These are coarse to medium-grained, distinctly schistose rocks, in which quartz, biotite, muscovite, potassium feldspar predominate, plagioclase is less common. Secondary minerals are garnets, kyanite, or amphibole.

kamen

PARARULA

Pararula je přeměněná hornina, typ ruly, která vznikla vysokostupňovou přeměnou sedimentů. Hlavními minerály pararul jsou křemen, živce, s vysokým podílem plagioklasu a slídy, z nichž většinou převládá biotit, při vyšším stupni přeměny může obsahovat i značný podíl aluminosilikátů jako jsou kyanit, andalusit a sillimanit, též cordierit, staurolit a granáty. Podle obsahu dalších minerálů se rozlišuje svorová pararula (s nízkým obsahem živců), pararula grafitová, dvojslídnatá, amfibol-biotitová atd.


PARAGNEISS
Paragneiss is a metamorphic rock, a type of gneiss formed by high-level alteration of sediments. The main minerals of paragneisses are quartz, feldspar, with a high proportion of plagioclase and mica, of which biotite mostly predominates, at a higher degree of transformation it can also contain a significant proportion of aluminosilicates such as kyanite, andalusite and sillimanite, as well as cordierite, staurolite and garnets. According to the content of other minerals, a distinction is made between clast paragneiss (with low feldspar content), graphite paragneiss, double-mica, amphibole-biotite, etc.

Zdroj textu: https://cs.wikipedia.org/wiki



Borotin


OTÁZKY:

1. Jakou horninu vidíš v lomu, jaký mají jednotlivé bloky kamenů tvar?
2. Jaká je barva kamenů? Jaké odstíny převládají a čím je to způsobeno?
3. Na jednotlivých kamenech můžeš pozorovat proužky. Jakou mají proužky barvu, o jaký minerál se jedná?
4. Odhadni, jak vysoká je skalní stěna? (od paty po vrchol sesuvu)
5. Vezmi do ruky kámen z lomu a udeř s ním o zem. Popiš, co se stane, jak tvrdá je hornina?
6. Do svého logu nahrajte fotku své osoby, nebo vaší GPS s kamenem z lomu na úvodních souřadnicích.


Odpovědi mi posílejte přes můj profil, nejlépe e-mailem. Po odeslání odpovědí si můžete ihned zalogovat "Found it". Pokud bude něco špatně, ozvu se a dořešíme správné odpovědi.


Questions:
1. What kind of rock do you see in the quarry, what shape do the individual stone blocks have?
2. What is the color of the stones? What shades predominate and what causes this?
3. You can observe stripes on individual stones. What color are the strips, what mineral is it?
4. Estimate how high the rock wall is? (from the base to the top of the landslide)
5. Take a stone from the quarry in your hand and hit the ground with it. Describe what happens, how hard is the rock?
6. Upload a photo of yourself or your GPS with the stone from the quarry at the initial coordinates to your log.


Send me the answers through my profile, preferably by email. After sending the answers, you can immediately log "Found it". If something is wrong, I will contact you and we will work out the correct answers.


Additional Hints (Decrypt)

I ybxnyvgr fr cbulohw bcngear. X cbmbebinav ubeaval arav ahgar yrmg anubeh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)