Skip to content

Tepláreň Traditional Cache

Hidden : 8/6/2023
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Žilinská tepláreň bola a aj v dnešnej dobe je podnikom s výrazným vplyvom na život v meste Žilina. Rozvíjajúci sa miestny priemysel v 50. rokoch so sebou priniesol potrebu centralizovanej výroby tepla, nakoľko lokálne kotolne v jednotlivých podnikoch a domácnostiach začínajúcich sídlisk spôsobovali výrazné znečistenie svojho okolia a znepríjemnenie života obyvateľov. Tepláreň bola po úvodných rokoch projektovania (1955-1961) postavená v troch etapách.

V rokoch 1964 až 1969 bola vybudovaná prvá časť s dvoma kotlami o výkonoch 75 ton vodnej pary za hodinu. Tento výkon bol využívaný nielen na dodávku tepla do najväčších podnikov v okolí (celulózky, Avie či súkenky), ale s využitím protitlakovej turbíny s generátorom o výkone 12 megawattov aj na výrobu elektrickej energie. Od svojho počiatku teda žilinská tepláreň plnila nielen účel výroby tepla, ale tiež elektriny - čo vysvetľuje aj jej vtedajšie zaradenie pod národný podnik Stredoslovenské energetické závody. Ako palivo využívali hnedouhoľný prach. V teplárni bola tiež postavená najvyššia stavba na území mesta - komín o výške 120 metrov. Na tepelný zdroj boli pripojené nielen podniky, ale tiež sídliská Hliny VI. a VIII.

Druhá etapa výstavby počas rokov 1970 až 1981 sa rozbehla v nadväznosti na potrebu zvýšiť výrobnú kapacitu. Prakticky bol zopakovaný pôvodný projekt - teda boli postavené ďalšie dva kotly s turbínou a kapacita sa zdvojnásobila. V tomto období teplárne pripájali na zdroj pary sídlisko Vlčince a prechádzali na výrobu s kombinovaným spaľovaním uhlia aj zemného plynu, s možnosťou prevádzky iba na plynovom základe.

Posledná etapa zameraná na maximalizáciu kapacít priniesla niekoľko zásadných zmien: okrem parovodov začali teplárne budovať aj horúcovody určené pre dodávky teplej vody na sídlisko Vlčince, dobudované boli nielen ďalšie dva kotly pôvodných parametrov, ale tiež ďalší s dvojnásobným výkonom a v areáli pribudol aj ďalší komín o výške 192 metrov, ktorý je do dnešnej doby najvyššou stavbou v meste Žilina. Došlo tiež k vybudovaniu odkaliska v Rosine, ktoré adrenalínuchtiví kešeri dôverne poznajú z kešiek Popolčekové jazierko I / II. Celkovo teda tepláreň vyrábala 600 ton teplej pary alebo vody za hodinu a 49 megawattov elektrickej energie.

V novodobej histórii tepláreň prechádzala rôznymi formami vlastníctva a zamerala sa primárne na modernizáciu a rekonštrukciu. V roku 2009 ako prvá tepláreň na Slovensku spustila odsírovacie zariadenie, čím sa stala najekologickejšou v krajine. Aj v čase publikovania tejto kešky prechádzajú mnohé lokality v meste výmenou parovodov za horúcovody, ktoré majú priniesť menšie tepelné straty a skvalitnenie dodávok tepla na sídliská a do podnikov.

Keška vás privedie k areálu teplárne, konkrétne neďaleko elektrickej rozvodne, z ktorej je tepláreň napojená na elektrizačnú sústavu. Keška je na (verím) bezpečnom mieste, pre jej odlov nie je potrebné nič rozoberať ani sa pohybovať v bezprostredne rizikovom prostredí. Hoci je po väčšinu času na nenápadnom mieste, pre jej výdrž určite aj ďalší kešeri ocenia nenápadnosť pri odlove a jej navrátenie na správne miesto.

Additional Hints (No hints available.)