Skip to content

Logaritmické pravítko (Keš pro pamětníky) Mystery Cache

Hidden : 8/21/2023
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Logaritmické pravítko

Keš pro pamětníky

Historický úvod

Před několika milióny let udělaly opice hroznou chybu: rozhodly se slézt ze stromů, chodit po dvou a k tomu ještě pracovat. Bedřich Engels to eufemisticky nazval polidštěním opice. (1) Ale ty nebohé opice si neuvědomily, že a) jejich klouby ani páteř nebyly konstruovány na stoj a chůzi po dvou končetinách, b) že ani jejich psychika nebyla stvořena k pravidelné a jednotvárné práci. Fyzická námaha sice byla v současnosti částečně nahrazena mnohahodinovým sezením nad papíry a/nebo zíráním na obrazovky počítačů (což lze charakterizovat úslovím „z deště pod okap“), ale podstata věci zůstala stejná. Jenže ty naše klouby a ploténky byly navrženy přibližně na 40 let bezporuchového provozu. A my teď trpíme.

Z historie matematiky s přihlédnutím k logaritmům

Spíš bychom měli říci, že v začátcích se jednalo ne o matematiku, ale o počty. Naši předkové opravdu počítali, o čemž jasně hovoří archeologické nálezy. V Dolních Věstonicích byla v r. 1936  nalezena kost mladého vlka s dvěma skupinami zářezů (25 a 30), které nepochybně byly lidského původu a zobrazovaly určité počty něčeho. Možná, že šlo o dluh, ale podle mého názoru to bylo daňové přiznání počtu a druhu ulovené zvěře pro náčelníka tlupy a jeho úřad. Stáří toho nálezu bylo určeno na 25 až 28 tisíc let. Takovýchto artefaktů ostatně bylo nalezeno po celém světě více.

Homo sapiens (Člověk rozumný) byl a je v podstatě od přírody líný. Když už tedy musel začít počítat, tak si brzy vymyslel i nějaké pomůcky pro usnadnění výpočtů. Začínal počítat na prstech, dělal zářezy do dřívek nebo kostí, vázal uzlíky na šňůrkách (Inkové) atd. Ale vývoj šel dál. Přibližně od 5. tisíciletí př. n. l. se v Babylonii používal tzv. abakus. Původně šlo o zaprášený kámen (spíš pokrytý jemným pískem), který usnadňoval počítání s čísly. Ve starověkém Řecku a Římě se používala dřevěná nebo hliněná destička, do které se vkládaly kamínky „calculli“ (odtud název kalkulačka) a ty se posunovaly ve vodorovných a svislých rýhách této destičky. Postupně se vyvinula další a další provedení této výpočetní pomůcky. Známé jsou např. ruské sčoty,  v jejichž používání byli donedávna  ruští a sovětští prodavači nebo účetní mistři. Ale pro vědecké účely to nestačilo. Zvláště astronomové museli počítat složité úlohy a podobné „hokynářské“ metody jim asi moc námahy neušetřily.

A tak lidé vymysleli logaritmy. Logaritmus je když ...  Taky jste to zapomněli, co? Nevadí. Nám bude stačit, že ... do kalkulačky naťukáme číslo, jehož logaritmus hledáme, stiskneme klávesu log a pak na displeji přečteme výsledek. (Vedle je sice klávesa ln, ale tím už vám nebudu plést hlavu).  Genialita logaritmů spočívá v tom, že místo pracného násobení (nebo dělení) dvou čísel stačí z tabulek vyhledat jejich logaritmy, ty sečíst (nebo odečíst) a součet odlogaritmovat (2). Podobně lze umocňovat nebo odmocňovat – tam se logaritmy mocnitelem násobí nebo dělí. Lze tak celkem snadno vypočítat např. 1,77,24.  (Zkuste to bez vědecké kalkulačky nebo logaritmických tabulek – ha-ha-ha! ). O objev logaritmů se zasloužili  Skot John Napier (1550–1617) a Angličan Henry Briggs (1556–1630). Napier svůj objev publikoval v r. 1614, Briggs (který Napierovu metodu vylepšil, aby se vůbec v praxi dala používat) roku 1617.  Johannu Keplerovi (1571–1630) pak přišly logaritmy při jeho složitých výpočtech oběžných drah planet samozřejmě náramně vhod!

Logaritmické pravítko

Za prvního průkopníka logaritmického pravítka lze považovat anglického profesora astronomie Edmunda Guntera (1561–1626), který používal logaritmicky rozdělenou početní stupnici a při početních operacích pro zachycení délek logaritmů používal na pomoc kružítko. Vídeňský farář William Oughtred (1574–1660) začal používat logaritmické stupnice posouvající se po sobě přímočaře a kruhově, čímž se kružítko stalo zbytečné. V polovině 17. století Seth Partridge a Edmund Winagte zdokonalili rovné logaritmické pravítko a v roce 1859 ho vylepšil Francouz Amédée Mannheim (1831–1906) přidáním posuvného ukazatele, čímž vytvořil logaritmické pravítko, jak ho známe dnes (3). 

Málokdo si uvědomuje, jak moc vděčíme za pokrok vědy a techniky v 19. a v první polovině 20. století právě logaritmickému pravítku! Vývoj parních lokomotiv, všemožných strojů, automobilů, letadel, zbraní, raket a dokonce i projektu Apollo se bez něho neobešel. V průběhu 50. a 60. let 20. století bylo logaritmické pravítko symbolem profese inženýra stejně jako fonendoskop profese lékařské. 

Logaritmické pravítko bylo běžnou součástí výbavy středoškoláků, vysokoškoláků a lidí zaměstnaných především v technických profesích. Lze na něm dosáhnout přesnosti na 3 až 4 platné číslice, jak se můžete sami přesvědčit na obrázku vlevo. Tam, kde bylo potřeba dosahovat větší přesností výpočtu, byly používány logaritmické tabulky s předvypočtenými hodnotami. 

S nástupem elektronických kalkulaček v 70. letech 20. století však využívání logaritmického pravítka upadá. V polovině 70. let už prý byl malých kapesních kalkulaček na trhu dostatek (rozumí se na Západě, ne u nás), byly však podstatně dražší než dnes. (Mně ji v té době koupila manželka k narozeninám; uměla jen čtyři základní početní úkony, tlačítka pro funkce neměla a – co mi nejvíc vadilo – neodmocňovala.) Po nějaké době ale i naše školy přecházely na kalkulačky a postupně končila výuka počítání na logaritmickém pravítku. Počátkem  osmdesátých let už v technických kancelářích jen málokdo počítal na pravítku. (4) Ale podle mne je to trochu škoda: lepší je mít správný výsledek na pouhé tři platné číslice, než něco vypočítat  na deset desetinných míst – a nakonec zjistit, že je to celé úplně blbě... Člověk musel při počítání na pravítku myslet a průběžně kontrolovat, co zrovna počítá. Žádné bezduché ťukání do klávesnice a pak v (lepším případě) údiv, co že to ta pitomá kalkulačka vlastně vypočítala.

Provedení logaritmických pravítek

Základem je tělo pravítka, šoupátko a pohyblivý jezdec (okénko). Nejobvyklejší jsou systémy umístění stupnic Darmstadt a Rietz. Ale i ty se navzájem trochu   liší  v závislosti na délce pravítka, roku výroby i výrobci. Některá mají na zadní straně šoupátka tři exponenciální stupnice (Darmstadt), jiná hodnoty goniometrických funkcí (Rietz). Existují i pravítka pro specifická použití, jako např. letecká, hematologická, stavařská, chemická, plynárenská a nevím jaká ještě... Ale při troše praxe můžeme základní výpočty provádět na jakémkoliv typu. 
Základem je stupnice x na těle pravítka a tatáž na šoupátku. Dále vidíme stupnice druhých mocnin x2 taktéž na těle i na šoupátku. Nechybí reciproká stupnice 1/x, stupnice třetích mocnin x3 a logaritmů. Stupnice pro sinus a tangens mohou být na zadní straně šoupátka. Jezdec může také být z vyklenutého plexiskla a pak má i funkci slabé lupy.
Jak na něm počítat, si zjistěte sami z internetu. Ale nemyslete si, že bude za vás správně vkládat desetinnou čárku (resp. doplňovat nuly před nebo za ni)!

Pravítko systému Rietz. Dále uvádím už jen pravítka systému Darmstadt.

Jak najít keš

A teď už k úlohám: Budou tři a vymyslel jsem jen lehčí.  Na fotografiích je nastavený jezdec a šoupátko vždy pro jeden výpočet. Vaším úkolem bude vybrat tu z odpovědí, která odpovídá nastavení prvků na pravítku na každé fotce. Bodové hodnoty správných odpovědí budete sčítat.
Toto pravítko mám už od střední školy (asi z r. 1961) a tak podle toho vypadá. Odštíplý kousek v levém dolním rohu postihl text tg.

Úloha A:

8 : 28                                              1
8 × 21,6                                          2
8 × 27                                             3
8 : 27                                               4
8 × 43                                              5

Úloha B:

druhá_odmocnina_z (5,68)        36
75,4 : 1,33                                    72
tg 37°                                           108
cos 49°                                         144
75,4 × 1,67                                  180 

Úloha C:

 

4,5 × 5,5                                           7
druhá_odmocnina_z (2,03)          12
8,18 : 4,5                                         18
4,5 : 5,5                                           23
4,5 × 2,18                                        29

Bodové hodnoty správných odpovědí sečtěte a součet S dosaďte do vzorce  X = S / 5,6060678        

Číslice v čísle  X označte ABCDEFGH (desetinné čárky si nevšímejte a číslici H nezaokrouhlujte) a použijte je pro výpočet souřadnic FINÁLKY:

N 50° 39.CDE´   E 13° 55.FGH´

Ověření je zde:  

Alternativní úloha

Protože jsem pochopil, že ne každý ještě má doma logaritmické pravítko (případně na něm nikdy nepočítal), tak jsem vymyslel alternativní úlohu. Můžete ji vyřešit třeba pomocí logaritmických tabulek, Excelu nebo jinak – tak, jak uznáte za vhodné.

Budete řešit příklad:   S = 1700,745 × 680,454 × 0,43

Zaokrouhlete S na celé číslo a dosaďte ho za  do vzorce uvedeného výše (X = S / 5,6060678).

Pak postupujte stejně jako v původní úloze.

Poznámky

  • Pokud máte logaritmické pravítko (resp. jste ho našli), tak se s ním můžete vyfotit a fotkou se v logu (stačí WN log) pochlubit!

  • Ptáte se, proč jsem umístil tuto keš zrovna do těchto míst? Tady se totiž  hodně počítalo a stále počítá: byly tu četné doly hlubinné i povrchové, strojírenské podniky (montovaly se zde zakladače a bagry pro doly), vedla tudy železnice, stavěly se silnice, byla tu i železárna, sídlí tu stavební firmy...

  • Literatura
    1. Engels, B.: Podíl práce na polidštění opice. Praha, nakl. Svoboda 1946.
    2. https://cs.wikipedia.org/wiki/Logaritmus
    3. https://cs.wikipedia.org/wiki/Logaritmick%C3%A9_prav%C3%ADtko
    4. https://logaro.cz/historie-logaritmickeho-pravitka/

  • Značku LOGAREX jsme před pár lety prodali do Číny...

Autoportrét

*  *  *

Konec

GCAD5KH – verze 2.0 z 7. 9. 2023

(CC BY-SA 3.0 CZ)  ladislavappl 2023

Napsáno v Kompozeru

Additional Hints (Decrypt)

An fgebzr. Iípr (v sbgbuvag) i TrbPurpxh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)