Skip to content

Rugby Mystery Cache

Hidden : 9/8/2023
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Rugby

"Fotbal je hra gentlemanů, hraná barbary. Rugby je hra barbarů, hraná gentlemany." - O. Wilde

Rugby (anglicky také jako rugby football, u nás známé jako ragby) je míčový sport, který se rozšířil v 19. století v Anglii. Své počátky sdílí s fotbalem.

Stručná historie
Rugby je hra podobná fotbalu, kde hráči mohli při soutěžení o míč protivníka fyzicky složit, ale kde se míč nenosil v rukou (bylo ovšem možné míč rukou zpracovat). Tato hra se na ostrovech hrála již delší dobu a hře se říkalo jednoduše "football" čili fotbal a neexistovala sjednocená pravidla. Hráči se vždy před utkáním domluvili, podle kterých pravidel budou hrát. V roce 1823 William Webb Ellis během zápasu ve škole v anglickém Rugby vzal míč do rukou a běžel s ním k soupeřově brance. Od té doby je tato varianta fotbalu označována jako "rugby football", česky pouze ragby. Šišatý míč se objevil v roce 1851, k první kodifikaci pravidel došlo v roce 1871. Turnaj v rugby union byl mezi lety 1900 a 1924 součástí letních olympijských her.

Rugby union (tzv. patnáctkové rugby, podle počtu hráčů) je jednou ze dvou hlavních verzí rugby. Vedle ní existuje ještě rugby league, kde podle odlišných pravidel hraje 13 hráčů na každé straně (odtud třináctkové rugby), a několik dalších odvozených verzí (např. z rugby union odvozené sedmičkové rugby se od roku 2016 stalo součástí letních olympijských her).

Rugby - historická

Stručná pravidla
Hrají dva týmy, každý o 15 hráčích. Hraje se 2 x 40 minut na hřišti o velikosti fotbalového. Na každém konci je brankové pásmo pro položení míče a branka ve tvaru písmene H (háčko). Cílem hry je dostat míč do protihráčova brankoviště. Míč se přenáší v rukou a smí se nahrávat pouze dozadu, jinak dochází k předhozu. Míč se smí také kopat. V případě, že míč je držen protivníkem, hráč smí protihráče atakovat složením protihráče na zem, a tím zastavit jeho posun k brankovišti. Hráč smí protihráče zasáhnout pouze do výšky ramen, jinak je to nebezpečná hra (faul). Hráči jsou vybaveni kopačkami, štulpnami, trenýrkami a dresem. Možné je ještě mít chránič lýtek, suspensor, chránič ramen, chránič zubů, speciální helmu a přilnavé rukavice bez prstů.

Bodování
5 bodů - položení míče do brankoviště
2 body - kop do háčka po položení
3 body - kop do háčka přímo ze hry - dropgoal - míč se před kopem musí dotknout země
3 body - trestný kop

Rugbyová terminologie
Mlýn – je prostředkem k znovuzahájení hry poté, co došlo k jejímu přerušení na základě menšího porušení pravidel, nebo se míč stal nehratelným v rucku či maulu. Mlýn slouží ke koncentraci všech rojníků na jednom místě hřiště a umožňuje tak útočníkům kdekoli využít vytvořený prostor. Míč je vhozen doprostřed tunelu mezi oběma prvními řadami, kde o něj mohou oba mlynáři bojovat tak, že se pokouší “zamlít” ho nohou směrem na stranu svých spoluhráčů. Vhazující mužstvo většinou udrží míč ve své moci, protože mlynář s mlýnovou spojkou (ta vhazuje míč do mlýna) synchronizují své akce. Jakmile je míč na jedné straně, toto mužstvo ho může udržovat na zemi v mlýnu a pokoušet se zatlačit svého soupeře. Alternativně může toto mužstvo posunout míč až k posledním nohám v mlýnu, odkud je přihrán útočící linii. Cílem je získat co nejlepší pozici pro vlastní možnost překonání obrany soupeře.

Aut – je prostředkem k znovuzahájení hry poté, co míč opustil hřiště postraním autem. Autové seřazení koncentruje výběr rojníků na jednom místě u autové čáry, útočníci tak mají k dispozici zbytek šíře hřiště k útočení. Klíčem rojníků je vyhrát míč a efektivně ho distribuovat útočné linii. Rojníci se řadí do dvou řad, kolmo na autovou čáru, jeden metr od sebe. Mlynář vhazuje míč do uličky mezi oběma řadami. Protože spoluhráči vhazujícího vědí, kam míč pravděpodobně poletí, mají výhodu pro udržení míče ve své moci. Hráč, který úspěšně chytí míč, si ho může ponechat a založit maul, nebo ho může přihrát příjemci (hráč, který stojí u autového seřazení a čeká na tuto přihrávku), který poté přihrává útokové spojce a dále útočné linii.

Nahrávání – hráč může přihrát (hodit míč) spoluhráči, který je v lepší pozici, aby pokračoval v útoku, ale přihrávka nesmí směřovat směrem k soupeřově brankové čáře. Musí letět kolmo na autovou čáru, nebo dozadu směrem k vlastní brankové čáře.
Území je získáváno nesením míče dopředu a přihráváním dozadu.

Předhoz – nastane, když hráč ztratí kontrolu nad míčem a míč padá dopředu, nebo když hráč odrazí míč dopředu rukou nebo paží, nebo když míč zasáhne ruku nebo paži a potom letí dopředu, kde se dotkne země nebo jiného hráče předtím, než ho původní hráč mohl znovu chytit. Dopředu" znamená k soupeřově koncové čáře.
Pokud se hráč při skládání soupeře dotkne míče a míč letí dopředu z rukou hráče s míčem, tak se jedná o předhoz.
Pokud hráč vytrhne míč nebo záměrně vyrazí míč ze soupeřových rukou a míč letí dopředu z rukou hráče s míčem, tak se nejedná o předhoz.

Skládka – pouze hráč, který nese míč, může být skládán soupeřem. Skládka nastává, když hráč s míčem je držen jedním, či více hráči soupeře, a je složen na zem, tzn. má jedno, či obě kolena na zemi, sedí na zemi, nebo je na jiném hráči, který je na zemi. K zachování kontinuity hry musí hráč nesoucí míč tento míč uvolnit ihned po skládce, skládající hráč musí uvolnit skládaného a oba hráči se musí odvalit od míče. Toto umožnuje ostatním hráčům bojovat o míč, čímž nastává nová fáze hry.

Ofsajd – v otevřené hře je hráč v ofsajdu, pokud je před spoluhráčem, který nese míč nebo před spoluhráčem, který naposledy zahrál míčem. Ofsajd (postavení mimo hru) znamená, že hráč je dočasně mimo hru. Takoví hráči podléhají trestu, pokud se zapojí do hry.

Maul – nastane, když je hráč s míčem držen jedním, čí vice hráči soupeře, a jeden, či více spoluhráčů, je přivázán (maul tedy potřebuje minimálně tři hráče). Míč nesmí být na zemi.
Tým v držení míče se může pokoušet získat území tlačením soupeře směrek k jeho brankové čáře. Míč může pak být předáván vzad mezi hráči v maulu a eventuálně přihrán hráči, který není v maulu, nebo hráč s míčem může maul opustit a běžet s ním.

Ruck – vytvoří se, jestliže je míč na zemi a jeden, čí vice hráčů, z každého mužstva, kteří stojí na nohou, jsou blízko kolem něj. V rucku hráči nesmí hrát míč rukama, k čemuž musí používat pouze své nohy, či musí postupovat vpřed tak, aby se míč objevil u poslední nohy spoluhráčů v rucku. V tomto okamžiku může být míč zvednut.

Modelová herní situace
Míč v mlýnu posouvá hráč levé druhé řady (druhořadník) a získává ho mlýnová spojka, která ho rozehrává na levé křídlo. Další přihrávka směřuje opět na levého druhořadníka, dále na pravého rváčka a končí u mlynáře. Ten je však zastaven a míč získává druhý tým. V moci ho má zadák, který ho kopem rozehrává. Zachytává ho pravý druhořadník a s pomocí mlynáře a pravého pilíře přihrávají útokové spojce, která dobíhá až do brankoviště. Samozřejmě je tato situace smyšlená, ale kde je psáno, že by tomu tak nemohlo být.

Rugby

Víte že ...
  • Nejlepšími týmy světa jsou národní týmy Nového Zélandu (All Blacks), Jihoafrické republiky (Springboks), Austrálie (Wallabies), Irska, Anglie (Rose), Francie, Skotska, Walesu a Argentiny (Los Pumas).
  • Nejsledovanější rugbyová liga na světě je SUPER RUGBY, kde soupeří proti sobě týmy Nového Zélandu, Austrálie, Jihoafrické republiky, Argentiny a Japonska.
  • Poháry a mistrovství v rugby jsou Rugby World Cup (RWC), Six Nations Tournament, The Rugby Championship.
  • Rugby bylo až do r. 1995 pouze amatérským sportem.
  • V rugby existují prestižní týmy bez stadionu, složené vždy pro konkrétní zápas nebo pro turné z rugbistů pozvaných napříč různými státy (např. Barbarians, British and Irish Lions), jejichž zápasy navštěvují desítky tisíců diváků.
  • Ferda Mravenec hrál rugby. Skutečně! Rugby do Československa přivezl ze své novinářské stáže ve Francii Ondřej Sekora, který také přeložil pravidla rugby do češtiny. Rugby má nejstarší kodifikovaná (psaná) pravidla ze všech současných míčových her.
Jak na keš
  • Kam vyrazit zjistíte jednoduše, vše potřebné je v listingu.
  • Do keše sice byla dána tužka, ale raději si vezměte svoji.

Kolečko
  • Pro vášnivé sběratele CWG je vytvořena limitovaná edice koleček věnovaných této keši.
  • Jak je získat? Jen velmi těžko, ale třeba se občas objeví v keši.
CWG - Rugby

Logo Xichtovo.cz

Additional Hints (Decrypt)

uyrqrw zvp cbq xnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)