Skip to content

Droby na Siroke louce EarthCache

Hidden : 9/17/2023
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Přijměte pozvání k malebnému bývalému lomu na okraji Úval. Zavede vás k němu moje další EarthCache.

Lom na Široké louce

Bývalý lom Na Široké Louce leží u silnice z Úval na Škvorec. Těžily se tu kdysi tzv. droby, které se na první pohled podobají břidlicím, jen mají světlejší odstíny šedé až šedozelené barvy. Jedná se o horniny sedimentárního původu, které vznikly v hlubokomořském prostředí.

Máte možnost vidět zachovalou nivu Škvoreckého potoka a navštívit opuštěný lom, který vytváří hezké panorama od cesty. Přístupové body k trase jsou buď roh ulic Polská/Slezská (značeno bílými šipkami na stromech), nebo vodojem JIH. Toto malebné místo představuje ideální kombinaci přírodního krásna a historie těžby hornin v tomto regionu.

Upozornění: nejedná se o stezku vhodnou pro přístup s kočárky (zejména v první části, kde jsou vytvořené přírodní schody). V areálu bývalého lomu je sypký terén, dbejte na svoji bezpečnost a zejména bezpečnost svých dětí, které bude lom jistě lákat k prvním lezeckým pokusům.

Usazené droby

Klastické sedimentární horniny jsou jedním z hlavních typů sedimentárních hornin a vznikají z usazenin fragmentů jiných hornin, které byly zvětrány, transportovány a následně usadily na zemském povrchu. Tyto fragmenty mohou být různě velké, od jemného písku po větší štěrk nebo kameny. V průběhu geologického času se tyto fragmenty usazují a postupně se zpevňují, vytvářejíce klastickou sedimentární horninu.

Droba je často vyskytující se sedimentární hornina, jejíž vznik lze snadno představit. Z petrografického hlediska se jedná o variaci pískovce, kde vedle zrn křemene najdeme spoustu úlomků živců, jiných minerálů a zvláště kusy hornin různého původu. Klíčovou podmínkou je, aby většina těchto úlomků měla velikost menší než 2 mm.

Mívá obvykle má tmavou barvu, často se jedná o odstíny šedi. Vytváří se v mořském prostředí, typicky na okrajích kontinentů, kam je unášena řekami po období velkých geologických pohybů (orogenezích). Zde se tento neuspořádaný materiál hromadí ve stometrových vrstvách a postupně tuhne do pevné horniny.

Proterozoikum

Na geologickém obrazu území Prahy a jejího okolí se velmi významným podílem účastní horniny svrchního proterozoika (starohor), jejichž stáří dosahuje něco přes půl až téměř tři čtvrtiny miliardy let. Odhadovaná mocnost celého komplexu čítá okolo 8 000 m. Je součástí velké regionálně geologické jednotky středních Čech - Barrandienu, a to jak jeho severozápadního, tak jihovýchodního křídla. Proterozoické horniny vystupují zčásti přímo na povrch terénu, zčásti jsou kryty mladšími uloženinami v severní i jižní, resp. jihovýchodní části území mapy. Hluboko pod povrchem pak tvoří podloží prvohorní pánve Barrandienu.

Proterozoické horniny se na území Prahy a v jejím okolí tvořily v mořském prostředí. To mělo - podle řady znaků - z větší části hlubokovodní ráz, zčásti ale šlo i o mělkovodnější podmínky. Ze širšího pohledu jde patrně o analogie prostředí dnešních ostrovních oblouků a aktivních kontinentálních okrajů.

Proterozoikum se dělí na paleoproterozoikum (starší starohory před 2,5 až 1,6 miliardy let), mezoproterozoikum (střední starohory před 1,6 až 1 miliardou let) a neoproterozoikum (mladší starohory před 1 miliardou až 542 milióny let). Proterozoiku předcházelo archaikum (prahory).

Pro zalogování jako "found it" mi musíte na email přes profil poslat odpovědi na následující otázky a úkoly:

1) Jaká hornina se zde těžila? Co je pro ni typické?

2) Prozkoumejte lomovou stěnu před vámi a popište jakou má hornina strukturu a barvu.

3) Podle čeho usuzujete, že se jedná o usazenou horninu?

4) Do logu nahrajte fotku sebe, nebo vaší GPS v lomu na úvodkách.

Logujte ihned po odeslání odpovědí, pokud bude něco špatně, ozvu se.

Additional Hints (No hints available.)