Skip to content

Goethova geologická vycházka EarthCache

Hidden : 10/7/2023
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Goethova geologická vycházka

Tři kilometry dlouhá stezka začíná na křižovatce ulice Hřbitovní a Gogolovy stezky v Karlových Varech. Dále pokračuje po zelené a žluté turistické značce, po Gogolově stezce, kolem vyhlídky Tři kříže a Turgeněvově stezce až ke Goethově vyhlídce.

1) Amfibolit

(úvodní souřadnice)

Amfibolit je hornina vzniklá přeměnou tmavých vyvřelých hornin jako čedič, gabro či diorit. Přeměna probíhá za středních až vysokých teplot (500 až 800 °C) a širokého rozpětí tlaků v hloubkách 10 až 30 km pod povrchem. Jméno horniny je odvozeno od minerálu -------- , který spolu s živci – plagioklasy – patří mezi její hlavní složky. Právě střídání vrstev světlých živců a tmavého amfibolu dodává amfibolitům páskovaný vzhled. Převažující barva však bývá černá, černozelená až zelená.

Uskupení poněkud exotických hornin v oblasti mezi Mariánskými Lázněmi, Prameny a Bochovem se označuje jako mariánskolázeňský metabazitový komplex. Zdejší amfibolity, eklogity a hadce vznikly přeměnou olivínovců (peridotitů), čedičů a gaber oceánské zemské kůry a nejsvrchnější vrstvy pláště při kolizi kontinentů během hercynského vrásnění na konci prvohor.

Amfibolity jsou poměrně časté horniny. Pro svou pevnost bývají využívány jako drcené kamenivo. Pravěkým lidem sloužily jako surovina k výrobě kamenných seker.

 

2) Hadec

Hadec neboli serpentinit je houževnatá tmavozelená až téměř černá hornina. Svým hedvábným leskem a barvou poněkud připomíná hadí šupiny, z čehož je odvozeno její české i vědecké jméno. Hadce vznikly přeměnou peridotitů při kolizi kontinentů během hercynského vrásnění na konci prvohor. Peridotity jsou tmavé horniny typické pro svrchní část zemského pláště, obsahují velké množství minerálu olivínu, a proto se jim česky říká olivínovce. V hadcích však bývá velká část olivínů přeměněna na minerál serpentin. Pukliny v serpentinitech často vyplňuje vláknitý minerál chryzotil – azbest.

Pro hadce je typický ---------------------,  což se promítá do složení podzemních vod i půd. Na území okolo Pramenů jsou jímány známé minerální vody bohaté hořčíkem. Na hadcových půdách ve Slavkovském lese, jako na jediném místě na světě, roste vzácný rožec kuřičkolistý.

3) Páskovaný amfibolt

Amfibolit je hornina vzniklá přeměnou tmavých vyvřelých hornin. Přeměna probíhá za středních až vysokých teplot a širokého rozpětí tlaků v hloubkách 10 až 30 km pod povrchem. Jméno horniny je odvozeno od minerálu amfibolu, který spolu s živci – plagioklasy patří mezi její hlavní složky. Právě střídání vrstev --------------  a tmavého amfibolu dodává amfibolitům páskovaný vzhled. Vystavený vzorek je podle přítomnosti minerálu epidotu označován jako páskovaný epidotický amfibolit.

Doupovské hory jsou známy jako pohoří vytvořené sopečnou činností v polovině třetihor. Existují však místa, kde je možné spatřit i jejich mnohem starší podloží. Dva kilometry jihovýchodně od vesnice Lučiny se na svazích Větrovce na ploše pouhých čtyř hektarů dostávají na povrch amfibolity, eklogity a hadce. Jde o obdobu hornin mariánskolázeňského metabazitového komplexu, které vznikly přeměnou hornin oceánské litosféry při kolizi kontinentů během hercynského vrásnění a jež můžeme v mnohonásobně větším rozsahu pozorovat v oblasti mezi Mariánskými Lázněmi, Prameny a Bochovem.

4) Eklogit

Eklogity jsou masivní horniny nazelenalé barvy, kterou jim dodává minerál -------- ze skupiny pyroxenů. Dalšími častými minerály jsou granáty, například almandin nebo pyrop. Přítomen bývá i kyanit nebo rutil. Chemickým složením jsou eklogity blízké čedičům, jejichž extrémně vysokotlakou metamorfózou vznikají. Krušnohorské eklogity, jejichž nádhernou ukázkou jsou skály na vrcholu Meluzína, vznikly v extrémních podmínkách při srážce kontinentů během hercynského vrásnění. Odhaduje se, že jejich přeměna se mohla odehrávat až v hloubce 120 km pod povrchem, při teplotách 600 až 950 °C a tlaku 3 až 4 GPa.

Z hornin přítomných na povrchu Země mají eklogity nejvyšší objemovou hmotnost. Balvan o objemu jeden krychlový metr váží přibližně 3,5 tuny. Pro srovnání – v případě čediče je to asi 3 tuny a u žuly 2,75 tuny. Eklogity jsou zároveň velmi pevné a odolné, a právě pro tyto své vlastnosti sloužily pravěkým lidem k výrobě kamenných seker.

Kromě Krušných hor se s nevelkými výchozy eklogitů setkáme ve Slavkovském lese a v Tepelské vrchovině.

5) Granulit

Granulity jsou hnědošedé až tmavě šedé, popřípadě bělavé horniny, velmi často nápadně páskované. Jejich typickou vlastností je jednotná velikost zrn jednotlivých minerálů, která jsou do sebe zaklesnuta trochu jako puzzle. Na zemském povrchu se granulity vyskytují pouze vzácně.

Granulity vznikají ze žulových nebo kyselých výlevných hornin regionální -----------, tedy přeměnou zasahující větší území. Granulity, které odkryla řeka Ohře u Stráže nad Ohří, vznikly ze světlých žulových hornin koncem prvohor při hercynském vrásnění. Podmínky, za nichž probíhala jejich metamorfóza, byly skutečně extrémní – tlak dosahoval hodnot 2 až 4,5 GPa a teplota okolo 1000 °C i více. Odhaduje se, že to mohlo být přinejmenším v hloubce 140 km. Svědčí pro to i přítomnost minerálu coesitu – což je vysokotlaká modifikace křemene, a také mikroskopických diamantů. Ve zdejším granulitu byly objeveny v roce 2011.

6) Ortorula

Ruly jsou horniny, které poznáme podle typického páskování. Protože ortorula vzniká přeměnou ------- , bývá v ní oproti pararule větší podíl živců a muskovit obvykle převládá nad biotitem. V ortorulách mohou být vidět také relikty původní textury žuly, například velké vyrostlice živců, které jsou však tlakem podrcené a natažené.

Pohyby zemské kůry způsobují vznik různých poruch, zlomů a deformací; její bloky se tlačí přes sebe, stoupají nebo se zanořují do hloubek s vyšší teplotou a tlakem. Za těchto podmínek může dojít k jejich přeměně neboli metamorfóze. Pokud byla výchozí horninou žula, vznikají tzv. ortoruly. V případě, že na počátku byly usazené horniny, vznikají tzv. pararuly. Podle stupně přeměny se usuzuje, že vystavená červená ortorula vznikala při tlaku kolem 750 MPa a teplotách přibližně 600 °C.

V Karlovarském kraji se s ortorulami setkáme například v okolí Horního Slavkova, Aše nebo u Stráže nad Ohří. Krásnou ukázkou rulových skal, již za hranicí kraje, je přírodní památka Sfingy nedaleko Měděnce.

7) Křemenec

Křemenec, odborně --------- , je přeměněná hornina, která svou barvou a texturou často připomíná mramor. Její zrna jsou obvykle stejně velká a nejsou v hornině nijak nápadně uspořádána. Barva bývá světlá od bílé až po šedou, časté jsou i nažloutlé nebo načervenalé varianty. Křemence vznikají regionální tlakovou a teplotní přeměnou původně usazených pískovců nebo slepenců. Obsah křemene bývá minimálně 70 %, v případě vystaveného vzorku je to 90 %. Kvarcity jsou velmi tvrdé a odolné vůči erozi, avšak vysoké zastoupení křemene způsobuje jejich křehkost.

Šedivé zbarvení kvarcitu z Vysokého kamene u Kraslic je způsobeno příměsí tmavých minerálů železa a titanu – hematitu a ilmenitu, které jsou v hornině rovnoměrně rozptýleny. Nápadné jsou žíly a čočky tvořené bílým křemenem, které vznikly na trhlinách vysrážením oxidu křemičitého uvolněného z horniny během metamorfózy. Žíly, které místy vytváří až pravoúhlou síť, jsou vlastně „vyhojené jizvy“ po deformacích a puklinách, jež hornina v minulosti utrpěla.

Kvarcity se jako ostrůvky ve fylitech, svorech a rulách vyskytují i na dalších místech Krušných hor, například v okolí Klínovce, ale také v dalších pohořích budovaných přeměněnými horninami, jako jsou Smrčiny, Český a Slavkovský les.

8) Fylit

Fylit je hornina nápadná svým hedvábným, stříbřitým, někdy až nazlátlým leskem. Je to způsobeno vysokým obsahem slídy, sericitu, což je drobnozrnná odrůda známé světlé slídy, muskovitu. Zelenavý nádech dodává minerál --------- . Významně je zastoupen také křemen a tmavá slída, biotit. Druhou nápadnou vlastností fylitů je jejich jemnozrnná, tence břidličnatá struktura. Fylity se proto dobře štípou na desky a bývají využívány jako dlažba, obklady, nebo dokonce střešní krytina.

Fylity vznikají regionální metamorfózou usazených jílových nebo jílovoprachových hornin – jílovců a břidlic. Teplota i tlak během přeměny jsou mírné, při jejich zvýšení se z původních hornin namísto fylitů stávají svory, ruly, až migmatity.

Fylity se hojně vyskytují v okolí Hranic u Aše, Chebu či Kraslic. Krásnou ukázkou fylitů jsou známé Holubí skály u samoty Český mlýn nedaleko Potůčků. Fylity a svorové fylity tvoří skalní podloží i na jihovýchodě Karlovarského kraje u Žlutic a Chyše.

9) Žula

Žula neboli granit je pravděpodobně nejznámější horninou. Souvisí s tím i její české jméno, které je odvozeno od německého Sohle, jež lze přeložit jako podklad či podloží. Tyto šedavé, žlutavé nebo do červena zbarvené horniny tvořené především křemenem, slídou a živci, tedy zrny, z čehož je odvozeno označení --------, jsou nejběžnějšími horninami kontinentální zemské kůry a tvoří i podstatnou část povrchu České republiky. 

Granity jsou takzvané hlubinné vyvřeliny. Žulové magma obvykle vzniká při kolizi kontinentů, kdy je část zemské kůry zatlačena hluboko pod povrch a roztavena. Magma se pak v podobě obrovského „balónu“ protavuje podél zlomů vzhůru a tuhne několik kilometrů pod povrchem ve tvaru obrovských těles – plutonů. Karlovarský pluton, vzniklý koncem karbonu, k němuž náleží žuly západního Krušnohoří a Slavkovského lesa, je čočkovité těleso šířky až 25 km a hloubky přibližně 10 km!

Žuly v našem regionu jsou tradičně rozdělovány na starší tzv. horské žuly a mladší tzv. krušnohorské žuly, na jejichž okolí jsou vázána zdejší slavná cínová ložiska. Žula má široké využití ve stavebnictví i jako dekorační kámen.

10) Žulový pofyr

Žulové magma obvykle utuhne hluboko pod zemským povrchem v podobě obrovských těles – plutonů. Pokud se jeho část dostane až na povrch, vznikají výlevné horniny – ----------. Žulové magma, které nedosáhne povrchu a utuhne pod ním ve formě žil, se nazývá žulový či správněji granitový porfyr. Odlišné podmínky chladnutí mají za následek různou velikost krystalů. Zatímco u žul jsou všechny krystaly rozeznatelné pouhým okem, ryolity jsou velmi jemnozrnné. Granitové porfyry se nacházejí někde mezi oběma krajními typy.

Granitový porfyr obsahuje větší krystaly (u vystaveného vzorku je to křemen) obklopené jemnozrnnou základní hmotou, jejíž částice není možno rozlišit pouhým okem. Zmíněná struktura je označovaná jako porfyrická a dává těmto horninám název. Kromě křemene jsou základními minerály draselné živce. Tmavé minerály bývají zastoupeny biotitem. Barva žulových porfyrů je velmi rozmanitá, mohou být světle až tmavě šedé, červenavé nebo do žluta. Černé žilky ve vystaveném vzorku jsou žilky greisenu, tedy přeměněné horniny s vyšším obsahem některých rudních minerálů, například cínovce – kasiteritu.

Žulové porfyry se vyskytují roztroušeně v Krušných horách nebo Slavkovském lese jako doprovod zmíněných velkých těles – žulových plutonů.

11) Křemen

Křemen známe jako minerál, který se podílí na stavbě řady hornin, od žul přes ruly až po pískovce. V některých případech však může být také jediným minerálem, který danou horninu tvoří, například pokud se vysráží z roztoku, který obsahoval pouze ------------- .

Horká voda v hlubších částech zemské kůry, kde jsou velké tlaky a teploty, dokáže rozpustit řadu minerálů obsažených v horninách. Vzniklý roztok stoupá trhlinami a puklinami v hornině k povrchu, chladne, uvolňuje plyny, a snižuje se tak jeho schopnost nést rozpuštěné látky, které se pak vysrážejí na stěnách trhlin a puklin. Vyplňují se postupně od krajů ke středu vysráženými minerály a vzniká tzv. hydrotermální žíla. Jedním z minerálů, které tímto způsobem často vyplňují pukliny, bývá právě křemen.

Český křemenný val je nádhernou ukázkou staré pukliny – „jizvy“ v zemské kůře – „zahojené“ křemenem. Odolná křemenná žilovina byla na některých místech vypreparována erozí a dnes jsou její výchozy roztroušeny ve více než 100 kilometrů dlouhém pásu, sahajícím od městečka Furth im Wald v Bavorsku, přes okolí Domažlic a Přimdy až k Aši. Skály u silnice z Hazlova do Aše jsou nejsevernější výspou tohoto valu a na počest básníka a přírodovědce nesou jméno Goethova skalka.

12) Křemenný pískovec

Velká část dnešního Karlovarska byla v první polovině -------- rovinatou krajinou. Řeky zde překládaly své toky v říčních planinách, ve kterých se usazovaly vrstvy jílů, písků a štěrků. Stmelením z nich vznikly pískovce a slepence, označované podle Starého Sedla, odkud byly popsány jejich typické výskyty jako starosedelské. V místech, kde se usazoval jemný písek a kaly, se zachovaly i zbytky tehdejší subtropické flóry – otisky listů či kůry palem, skořicovníků, ořechovců a dalších teplomilných rostlin. Mocnost vrstev pískovců a slepenců v Sokolovské pánvi, kde se nejlépe dochovaly, dosahuje až 40 metrů. Stěny pískovcových skal i jednotlivé kameny s četnými zkamenělinami lze dobře vidět například v pískovně Erika u Sokolova.

U části vrstev starosedelských pískovců došlo k jejich prokřemenění – jejich zrna byla spojena pevným křemenným tmelem a došlo k vytvoření křemenných pískovců. S nimi se, obvykle v podobě jednotlivých balvanů, můžeme setkat přímo v Karlových Varech. Pěkné ukázky jsou také v řece Ohři u Muzikova. Tento velmi pevný a odolný materiál byl dříve používán k výrobě dlažby, plotních sloupků nebo mlýnských kamenů.

13) Zkamenělé dřevo

Před necelými třiceti miliony let vybuchla na severovýchodním úbočí dnešních Doupovských hor menší sopka. Magma se při své cestě k povrchu dostalo do kontaktu s vodou a obrovské množství páry, které vzniklo, zvýšilo sílu erupce. Okolní lesy, připomínající například močálové pralesy na Floridě, byly rozmetány. Větve a rozlámané kmeny stromů byly v prudké smršti ožehnuty, aby vše vzápětí zasypal a zadusil příval popela a drobných úlomků lávy – -------. Díky cirkulaci mineralizovaných roztoků došlo ke zkamenění velké části dřev – především jejich prostoupení uhličitany (kalcit, dolomit, siderit).

Srovnáním mikroskopické stavby vzorků dřev víme, že na lokalitě rostly velké jehličnany rodu Taxodioxylon, z příbuzenstva současných tisovců rostoucích v bažinných lesích oblasti Mexického zálivu. Dochovaly se také zbytky některých listnatých dřevin, například rodu Spiroplatanoxylon z příbuzenstva platanů, a Laurinoxylon z čeledi vavřínovitých. Vystavený vzorek pravděpodobně patří stromu druhu Taxodioxylon gypsaceum.

14) Pikrit

Pikrit je tmavá a velmi těžká vulkanická hornina. Svůj původ má v lávách vzniklých při dně magmatického krbu nashromážděním těžších krystalů z magmatu. Je-li totiž vývoj magmatu v magmatickém krbu dostatečně dlouhý, dochází k jeho rozvrstvení. Ve spodní části se postupně hromadí těžké tmavé minerály bohaté na hořčík a železo – olivín a -------- (augit), které stojí za černým, až černozeleným zbarvením a vysokou hustotou pikritu.

Těžké pikritové magma plné krystalů se jen obtížně dostává na povrch. Dochází k tomu pouze při úplném vyprázdnění krbu, do kterého se například tlačí nové magma. Z tohoto důvodu pikrity obvykle zakončují sekvenci láv a my je nacházíme na vrcholech lávových sekvencí, jak je tomu například na Pustém zámku. V Doupovských horách jsou výchozy pikritem tvořených skal známy také u Bošova, Turče, Ždáru, Velichova a Pulovic.

Olivíny při kontaktu s vnějším prostředím poměrně rychle zvětrávají a jejich barva se mění z olivově zelené na žlutou, až rezavou tak, jak to můžete vidět na vystaveném vzorku.

15) Laharová uloženina

Laharové uloženiny patří mezi usazené horniny, jejich vznik je však spjat se sopečnou činností. Lahar je indonéský název pro ------- vodou nasáklé směsi popela a kamení, která se utrhne ze svahu vulkánu a sjede do údolí. Lahary bývají nebezpečnější než samotné sopečné erupce, šířka jejich proudu je až několik set metrů a rychlost někdy přesahuje i 200 km/h. Lahar může být spuštěn například roztavením sněhové pokrývky sopky při erupci nebo vyššími úhrny srážek dopadajících na nestabilní svahy vulkánu. K uvolnění laharu přispívají i zemětřesení doprovázející sopečné erupce.

Skály vzniklé z uloženin laharů poznáme podle chaotické změti různě velkých a obvykle zaoblených úlomků vulkanických hornin, obklopených ztuhlým bahnem. Občas lze v usazeninách laharů nalézt i zbytky dřev či otisky listů ze stromů, které jim stály v cestě.

Uloženiny laharů jsou běžné v Doupovských horách. Jednou z nejkrásnějších ukázek je rezervace Skalky skřítků. Dávný sopečný bahnotok zde zavalil kmeny stromů, po nichž tu dnes zůstaly pouze díry připomínající jeskyně trpaslíků.

16) Znělec

Znělec, odborně fonolit, je hornina sopečného původu. Ovšem nenajdeme ji na každé sopce. Znělce totiž patří mezi takzvané konečné produkty vývoje alkalického magmatu. Co to znamená?

Probíhá-li sopečná činnost rychle, je magma v sopečném krbu v celém svém objemu poměrně dobře promíchané. Vytékající láva pak bývá hodně tekutá a tvoří rozsáhlé proudy. Horniny, které za těchto podmínek vznikají, obvykle označujeme jako čediče. Je-li vývoj magmatu dostatečně dlouhý, dochází k jeho rozvrstvení. Nejtěžší a nejtmavší magmata, například pikrity, vznikají ve spodní části magmatického krbu, kde se usazují těžké tmavé minerály. Znělce naopak pochází ze světlejšího a lehčího magmatu ze svrchní části magmatického krbu.

Znělcové magma velmi špatně teče a jen zřídka vytváří lávové proudy. Pro jeho výlevy jsou typická obrovská bochníkovitá tělesa, tzv. ----------------------- nebo lakolity, které utuhnou mělce pod zemským povrchem. V Karlovarském kraji jsou výchozy znělce vzácné. Mezi jedny z mála patří vulkanická jehla Šemnické skály a znělcový suk Andělské hory.

Díky deskovité odlučnosti je typickou vlastností fonolitu znělý zvuk, který vydává při poklepání.

17) Čedič

Probíhá-li sopečná činnost rychle a magma se v sopečném krbu nezdrží dlouho, je obvykle v celém svém objemu poměrně dobře promíchané. Vytékající láva pak bývá hodně tekutá a tvoří rozsáhlé proudy. Horniny, které za těchto podmínek vznikají, zpravidla označujeme jako čediče. U čedičových hornin se můžeme velmi často setkat s tím, že se odlamují v podobě pěti či ---------------------. Pukliny, oddělující jednotlivé sloupce, vznikají při smršťování chladnoucí lávy podobně jako trhliny v blátě vyschlé kaluže. Sloupce se vytvářejí vždy kolmo na plochu, přes niž docházelo k chladnutí lávy. Podle uspořádání sloupců je tedy možné odhadnout původní tvar lávového tělesa. Pěknou ukázkou sloupcové odlučnosti čediče jsou například Rotavské varhany, Čedičové varhany u Hlinek nebo starý lom v přírodní rezervaci Ryžovna.

Díky své pevnosti a odolnosti vůči zvětrávání je čedič široce využíván ve stavebnictví. Dá se také tavit a kromě trubek, žlabů a dlažby se z něj vyrábí i izolační hmota.

18) Lapillovec

Lapillovec je druhotně zpevněná vulkanická, původně úlomkovitá hornina, ve které převažují sopečné úlomky velikosti lapilli (0,2 až 6,4 cm). Sopečné uloženiny s převahou lapilli obvykle vznikají při menších explozích sopek ve vlhkém prostředí, například v mělkém jezeře nebo močálu. Materiál, který sopka vyvrhuje (v tomto případě jde především o drobné i větší útržky lávy) se při kontaktu s vodou rychle ochlazuje, praská a drobí na malé kousky, přičemž nestihne řádně vykrystalovat a ani se nevytvoří bublinky sopečných plynů (vesikuly). Nahromaděné lapilli, tvořící úbočí malého vulkánu Krásného vrchu, byly později stmeleny kalcitem (uhličitan vápenatý) vysráženým z vody do podoby kompaktní černobíle mramorované horniny – lapillovce.

Při pozorném prohlížení lapillovců z Krásného vrchu lze občas objevit kameny, které sem svou barvou a charakterem nepatří. Skutečně je to tak, jsou to tzv. ---------- , tedy doslova „cizí kameny“. V tomto případě zejména kusy žul a podložních jílovců, které sopka při výbuchu vytrhala z podloží.

Lapillovce se kromě Krásného vrchu nacházejí i na různých místech Doupovských hor, například u Valče, Dětaně, Brodců nebo v Rokli u Kadaně.

19) Trachyt

Lom Stěnská na úbočí vrchu Špičák nedaleko kláštera Teplá je jediným místem v České republice, kde se především pro ušlechtilou kamenickou výrobu těží světlá, šedožlutá až béžová hornina – trachyt.

Trachyt je hornina blízká znělcům a podobně jako ony vzniká v případě, kdy se magma před vylitím na povrch nějakou dobu zdrží v magmatickém krbu a dojde k jeho tzv. ---------- . Vzniká z láv pocházejících z horní části krbu, která je chudší na tmavé těžké minerály železa a hořčíku klesající ke dnu, a naopak bohatší o lehčí světlé minerály křemíku, hliníku, sodíku a draslíku. Charakteristickým znakem trachytů je proudovité uspořádání krystalků živců v jejich struktuře.

Lávy trachytu velmi špatně tečnou, a jejich výlevy proto bývají vzácné, pěkným příkladem je Třebouňský vrch. Kromě trachytové kupy zmíněného Špičáku a dalších kup v okolí, například Prachometského vrchu, vycházejí trachyty na povrch ve formě žil na některých místech Doupovských hor. Například na hřebenové cestě mezi Ovčím vrchem a Složištěm.

20)  Sopečná struska

Sopečná struska je hornina určená spíše svou strukturou než svým mineralogickým složením. Vzniká při erupci, kdy se z magmatu vlivem poklesu tlaku odmísí sopečný plyn a způsobí zpěnění lávy a také její roztrhání. Strusky bývají sypké, někdy se však mohou dopadající kusy částečně spékat a vytvářet větší bloky. Čerstvé sopečné strusky mívají ostrohranný členitý povrch a bývají velmi porézní – obsahují velké množství dutin. Podle složení lze strusku z Komorní hůrky označit jako --------------------------------------.

Komorní a Železná hůrka na Chebsku představují vůbec nejmladší projevy sopečné aktivity v Čechách. Jejich stáří je odhadováno na méně než 0,5 mil. let a v obou případech se jedná o vulkány s převážně strombolským typem erupce.

Komorní hůrka sehrála historickou úlohu ve vývoji geologického myšlení. Díky ražbě experimentální průzkumné štoly k jícnu vulkánu zde byl definitivně ukončen vědecký spor mezi tzv. neptunisty a plutonisty. Neptunisté věřili, že sopky jsou produktem podzemních požárů uhelných slojí. Plutonisté zastávali názor, že sopky vznikají výronem kapalných hornin z hlubin Země.

Otázky:

1) Z informačních tabulích doplňte vynechaná slova.

2 ) Vyfoťte sebe, svou GPS nebo svůj osobní předmět u jednoho z kamenu na stezce.

Odpovědi mi pošlete přes profil, poté se normálně zalogujte. Pokud bude potřeba, budu Vás kontaktovat. 

Goethe's geological walk

The three kilometer long trail starts at the intersection of Hřbitovní street and Gogol's trail in Karlovy Vary. It continues along the green and yellow tourist trail, along the Gogol trail, past the Three Crosses lookout and the Turgenev trail to the Goethe lookout.

1) Amphibolite
(initial coordinates)

Amphibolite is a rock formed by the transformation of dark igneous rocks such as basalt, gabbro or diorite. The transformation takes place at medium to high temperatures (500 to 800 °C) and a wide range of pressures at depths of 10 to 30 km below the surface. The name of the rock is derived from the mineral --------, which together with feldspars - plagioclase - is one of its main components. It is the alternation of layers of light feldspar and dark amphibole that gives amphibolites a banded appearance. However, the predominant color is black, black-green or green.

The grouping of somewhat exotic rocks in the area between Mariánské Lázně, Prameny and Bochov is referred to as the Mariánské Lázně metabasite complex. Local amphibolites, eclogites and serpentines were formed by the transformation of olivines (peridotites), basalts and hornblende of the oceanic earth's crust and the uppermost layer of the mantle during the collision of the continents during the Hercynian folding at the end of the Protozoan.

Amphibolites are relatively common rocks. Because of their strength, they are often used as crushed aggregate. They served prehistoric people as raw material for the production of stone axes.

 

2) Serpent

Serpentine, or serpentinite, is a tough dark green to almost black rock. With its silky shine and color, it somewhat resembles snake scales, from which its Czech and scientific name is derived. Serpents were formed by the transformation of peridotites during the collision of continents during the Hercynian folding at the end of the Paleozoic. Peridotites are dark rocks typical of the upper part of the earth's mantle, they contain a large amount of the mineral olivine, which is why they are called olivine in Czech. In the serpentines, however, a large part of the olivine is transformed into the mineral serpentine. Fissures in serpentinites are often filled by the fibrous mineral chrysotile - asbestos.

--------------------- is typical for snakes, which is reflected in the composition of groundwater and soils. Well-known mineral waters rich in magnesium are collected in the area around Prameny. On the serpentine soils in the Slavkovské les, as in the only place in the world, the rare chicken-round hornbeam grows.

3) Banded amphibolite

Amphibolite is a rock formed by the transformation of dark igneous rocks. The transformation takes place at medium to high temperatures and a wide range of pressures at depths of 10 to 30 km below the surface. The name of the rock is derived from the mineral amphibole, which, together with feldspars - plagioclase, is one of its main components. It is the alternation of layers of -------------- and dark amphibole that gives amphibolites a banded appearance. The exposed sample is referred to as a banded epidotic amphibolite based on the presence of the mineral epidote.

The Doupovské Mountains are known as a mountain range formed by volcanic activity in the middle of the Tertiary Mountains. However, there are places where it is possible to see their much older subsoil. Two kilometers southeast of the village of Lučiny, amphibolite, eclogite and serpentine come to the surface on the slopes of Větrovka on an area of only four hectares. It is similar to the rocks of the Marianske Lazne metabasite complex, which were formed by the transformation of the rocks of the oceanic lithosphere during the collision of the continents during the Hercynian folding, and which we can observe on a much larger scale in the area between Marianske Lazne, Prameny and Bochove.

4) Election

Eclogites are massive rocks with a greenish color given to them by the mineral -------- from the group of pyroxenes. Other common minerals are garnets, such as almandine or pyrope. Kyanite or rutile is also present. The chemical composition of eclogites is close to basalts, which are formed by extremely high-pressure metamorphism. The Ore Mountains eclogites, of which the rocks on top of Meluzín are a wonderful example, were formed in extreme conditions during the collision of continents during the Hercynian folding. It is estimated that their transformation could have taken place at a depth of 120 km below the surface, at temperatures of 600 to 950 °C and pressure of 3 to 4 GPa.
 
Of the rocks present on Earth's surface, eclogites have the highest bulk density. A boulder with a volume of one cubic meter weighs approximately 3.5 tons. For comparison, it is about 3 tons for basalt and 2.75 tons for granite. At the same time, eclogites are very strong and durable, and precisely because of these properties they were used by prehistoric people to make stone axes.
 
In addition to the Ore Mountains, small outcrops of eclogites can be found in the Slavkovský forest and in the Tepelská vrchovina.
 
 

5) Granulitis

The granulites are brown-gray to dark gray, or whitish rocks, very often conspicuously banded. Their typical feature is the uniform grain size of the individual minerals, which are stuck together a bit like a puzzle. On the earth's surface, granulites occur only rarely.

Granulites are formed from granitic or acidic outcrop rocks in a regional -----------, i.e. by transformation affecting a larger area. The granulites, which were uncovered by the Ohře River near Stráže nad Ohří, were formed from light granite rocks at the end of the Paleolithic during the Hercynian folding. The conditions under which their metamorphosis took place were truly extreme – the pressure reached values of 2 to 4.5 GPa and the temperature around 1000 °C and more. It is estimated that it may have been at least 140 km deep. This is evidenced by the presence of the mineral coesite – which is a high-pressure modification of quartz, as well as microscopic diamonds. They were discovered in the local granulite in 2011.

 

6) Orthorule

Gneisses are rocks that can be recognized by their typical banding. Since orthorule is formed by the transformation of ------- , it has a larger proportion of feldspar than pararule, and muscovite usually predominates over biotite. Relics of the original granite texture can also be seen in the orthogneisses, for example, large growths of feldspars, which are, however, depressed and stretched by pressure.

Movements of the earth's crust cause various faults, fractures and deformations; its blocks push over each other, rising or sinking to higher temperature and pressure depths. Under these conditions, their transformation or metamorphosis can occur. If the starting rock was granite, so-called orthogneisses are formed. If rocks were initially deposited, so-called pararules are created. According to the degree of transformation, it is concluded that the exposed red orthogneis was formed at a pressure of around 750 MPa and temperatures of around 600 °C.
 
In the Karlovy Vary region, you can meet orthogneids, for example, around Horní Slavkov, Aš or near Stráž nad Ohří. A beautiful example of gneiss rocks, already beyond the border of the region, is the Sphinx natural monument near Měděnec.
 

7) Quartz

Quartzite, technically --------- , is a metamorphosed rock that often resembles marble in color and texture. Its grains are usually of the same size and are not conspicuously arranged in the rock. The color is usually light from white to gray, yellowish or reddish variants are also common. Quartzite is formed by regional pressure and temperature transformation of originally deposited sandstones or conglomerates. The quartz content is usually at least 70%, in the case of the exposed sample it is 90%. Quartzites are very hard and resistant to erosion, but the high proportion of quartz causes their brittleness.

The gray color of the quartzite from Vysoké kamen near Kraslice is caused by an admixture of dark minerals of iron and titanium - hematite and ilmenite, which are evenly dispersed in the rock. Conspicuous are the veins and lenses of white quartz formed on cracks by the precipitation of silica released from the rock during metamorphism. The veins, which sometimes form a rectangular network, are actually "healed scars" from deformations and cracks that the rock suffered in the past.

Quartzites are also found as islands in phyllites, clasts and gneisses in other places in the Ore Mountains, for example in the vicinity of Klínovce, but also in other mountain ranges built with metamorphosed rocks, such as Smrčiny, Český and Slavkovský les.

8) Phyllitis

Fylite is a rock striking with its silky, silvery, sometimes even golden sheen. This is due to the high content of mica, sericite, which is a fine-grained variety of the well-known light mica, muscovite. The greenish tint is given by the mineral --------- . Quartz and dark mica, biotite, are also significantly represented. The second striking feature of phyllites is their fine-grained, thin schist structure. Phylites are therefore well cut into boards and are often used as paving, wall coverings or even roofing.

Phyllites are formed by regional metamorphism of settled clay or clay dust rocks - claystones and slates. The temperature and pressure during the transformation are moderate, when they increase, the original rocks become clasts, gneiss, and even migmatites instead of phyllites.

Phyllites are abundant in the vicinity of Hranice u Aš, Cheb and Kraslice. A beautiful example of phyllites are the well-known Holubí skály near the solitude of Český mlýn near Potůčki. Phyllites and clast phyllites also form the bedrock in the south-east of the Karlovy Vary region near Žlutice and Chyš.

9) Granite

Granite is probably the most famous rock. Its Czech name is also related to this, which is derived from the German Sohle, which can be translated as foundation or bedrock. These grayish, yellowish or red-colored rocks consisting mainly of quartz, mica and feldspars, i.e. grains, from which the designation -------- is derived, are the most common rocks of the continental earth's crust and also form a substantial part of the surface of the Czech Republic.

Granites are so-called deep igneous rocks. Granitic magma is usually formed when continents collide, when part of the Earth's crust is pushed deep below the surface and melted. The magma then melts upwards along the faults in the form of a huge "balloon" and solidifies several kilometers below the surface in the form of huge bodies - plutons. The Karlovy Vary pluton, formed at the end of the Carboniferous, to which the granites of the western Krušnohoří and Slavkovské forest belong, is a lenticular body up to 25 km wide and approximately 10 km deep!

The granites in our region are traditionally divided into older so-called mountain granites and younger so-called Ore Mountains granites, around which the local famous tin deposits are linked. Granite is widely used in construction and as a decorative stone.

10) Granite porphyry

Granite magma usually solidifies deep below the earth's surface in the form of huge bodies - plutons. If part of it reaches the surface, outpouring rocks are formed – ----------. Granite magma that does not reach the surface and solidifies below it in the form of veins is called granite or, more correctly, granite porphyry. Different cooling conditions result in different crystal sizes. While in granites all crystals are discernible with the naked eye, rhyolites are very fine-grained. Granite porphyries lie somewhere between the two extreme types.

Granite porphyry contains larger crystals (in the exhibited sample it is quartz) surrounded by a fine-grained ground mass, the particles of which cannot be distinguished with the naked eye. The mentioned structure is referred to as porphyritic and gives these rocks their name. Apart from quartz, potassium feldspars are the basic minerals. Dark minerals are usually represented by biotite. The color of granite porphyry is very diverse, they can be light to dark gray, reddish or yellow. The black veins in the exhibited sample are veins of greisen, i.e. transformed rocks with a higher content of some ore minerals, for example tin - cassiterite.

Granite porphyries are found scattered in the Ore Mountains or Slavkovské les as an accompaniment to the aforementioned large bodies - granite plutons.

11) Quartz

We know quartz as a mineral that is involved in the construction of a number of rocks, from granite to gneiss to sandstone. However, in some cases it may also be the only mineral that makes up the rock, for example if it precipitates from a solution that contained only ------------- .

Hot water in the deeper parts of the earth's crust, where there are great pressures and temperatures, can dissolve a number of minerals contained in rocks. The resulting solution rises through the cracks and fissures in the rock to the surface, cools, releases gases, and thus reduces its ability to carry dissolved substances, which then precipitate on the walls of the cracks and fissures. They are gradually filled from the edges to the center with precipitated minerals and a so-called hydrothermal vein is formed. One of the minerals that often fill cracks in this way is quartz.

The Czech quartz wall is a wonderful example of an old fissure - a "scar" in the earth's crust - "healed" by quartz. In some places, the resistant quartz vein has been dissected by erosion, and today its outcrops are scattered in a strip more than 100 kilometers long, stretching from the town of Furth im Wald in Bavaria, through the surroundings of Domažlice and Přimda to Aš. The rocks by the road from Hazlov to Aš are the northernmost outcrop of this embankment and are named Goethe's Rock in honor of the poet and naturalist.

12) Quartz sandstone

A large part of today's Karlovy Vary was a flat landscape in the first half of --------. Here the rivers shifted their courses in the river plains, in which layers of clay, sand and gravel were deposited. Sandstones and conglomerates were formed from them by cementation, named after Starý Sedlo, from where their typical occurrences were described as old-sedelian. In the places where the fine sand and mud settled, the remains of the subtropical flora of the time have been preserved - imprints of the leaves or bark of palm trees, cinnamon trees, walnut trees and other heat-loving plants. The thickness of the sandstone and conglomerate layers in the Sokolovská basin, where they are best preserved, reaches up to 40 meters. Walls of sandstone rocks as well as individual stones with numerous fossils can be easily seen, for example, in the Erika sand pit near Sokolov.

Part of the layers of the indigenous sandstones were calcified - their grains were joined by a solid quartz cement and quartz sandstones were formed. We can meet them, usually in the form of individual boulders, directly in Karlovy Vary. There are also nice examples in the Ohři river near Muzikova. This very strong and durable material was previously used to make paving stones, fence posts or millstones.

13) Petrified wood

Less than thirty million years ago, a small volcano erupted on the northeastern slope of today's Doupovské Mountains. The magma came into contact with water on its way to the surface, and the huge amount of steam that was created increased the power of the eruption. The surrounding forests, resembling, for example, swamp forests in Florida, were scattered. Branches and broken trunks of trees were scorched in a violent storm, only to be covered and suffocated by a stream of ash and small fragments of lava - -------. Thanks to the circulation of mineralized solutions, a large part of the wood became petrified - mainly their penetration by carbonates (calcite, dolomite, siderite).

By comparing the microscopic structure of the wood samples, we know that large conifers of the genus Taxodioxylon, a relative of the present-day yews growing in the swamp forests of the Gulf of Mexico, grew on the site. Remains of some deciduous trees have also been preserved, for example the genus Spiroplatanoxylon from the sycamore family, and Laurinoxylon from the laurel family. The exhibited specimen probably belongs to a tree of the species Taxodioxylon gypsaceum.

14) Picrite

Picrite is a dark and very heavy volcanic rock. It has its origin in the lavas formed at the bottom of the magma hearth by the accumulation of heavier crystals from the magma. If the development of the magma in the magma hearth is long enough, its stratification occurs. Heavy dark minerals rich in magnesium and iron gradually accumulate in the lower part - olivine and -------- (augite), which are responsible for the black to black-green color and high density of picrite.

Heavy picrite magma full of crystals has difficulty reaching the surface. This only happens when the hearth is completely emptied, into which, for example, new magma is being pushed. For this reason, picrites usually terminate a lava sequence, and we find them at the tops of lava sequences, as is the case at the Deserted Castle, for example. In the Doupovské mountains, outcrops of rocks formed by picrite are also known near Bošov, Turč, Ždár, Velichov and Pulovice.

Olivine weathers relatively quickly when in contact with the external environment, and its color changes from olive green to yellow to rust, as you can see in the sample on display.

15) Lahar deposit

Lahar deposits belong to sedimentary rocks, but their formation is linked to volcanic activity. Lahar is the Indonesian name for a ------- water-soaked mixture of ash and rock that breaks off a volcano's slope and descends into a valley. Lahars tend to be more dangerous than volcanic eruptions themselves, the width of their flow is up to several hundred meters and the speed sometimes exceeds 200 km/h. A lahar can be triggered, for example, by the melting of the snow cover of a volcano during an eruption or by higher amounts of precipitation falling on the unstable slopes of a volcano. Earthquakes accompanying volcanic eruptions also contribute to lahar release.

Rocks formed from lahar deposits can be recognized by the chaotic jumble of variously sized and usually rounded fragments of volcanic rock surrounded by solidified mud. Sometimes in lahar deposits, you can also find remains of wood or leaf prints from trees that stood in their way.

Lahar deposits are common in the Doupovské hory. One of the most beautiful examples is the reserve Skalka skrítku. An ancient volcanic mudflow overwhelmed the tree trunks here, leaving only holes reminiscent of dwarven caves.

16) Znelec

Znelec, technically phonolite, is a rock of volcanic origin. But we don't find it on every volcano. Znělce is one of the so-called final products of the development of alkaline magma. What does it mean?

If the volcanic activity takes place quickly, the magma in the volcanic hearth is fairly well mixed in its entire volume. The flowing lava is then very liquid and forms extensive streams. Rocks that form under these conditions are usually referred to as basalts. If the development of the magma is long enough, its stratification occurs. The heaviest and darkest magmas, such as picrites, are formed in the lower part of the magma hearth, where heavy dark minerals are deposited. The jingle, on the other hand, comes from lighter and lighter magma from the upper part of the magma hearth.

Bellstone magma flows very poorly and rarely forms lava flows. Its outpourings are typical of huge loaf-like bodies, so-called ----------------------- or laccoliths, which solidify shallowly below the earth's surface. In the Karlovy Vary Region, jingle outcrops are rare. Among the few are the volcanic needle of the Šemnická Rock and the bell-shaped suk of the Andělská Hora.

Due to the plate-like resolution, the typical characteristic of phonolite is the loud sound it makes when tapped.

17) Basalt

If the volcanic activity takes place quickly and the magma does not remain in the volcanic hearth for a long time, it is usually fairly well mixed throughout its volume. The flowing lava is then very liquid and forms extensive streams. Rocks that form under these conditions are usually referred to as basalts. In the case of basaltic rocks, we can very often come across that they break off in the form of five or --------------------. The fissures separating the individual columns are created by the contraction of the cooling lava, similar to cracks in the mud of a dry puddle. Columns are always formed perpendicular to the surface through which the lava cooled. According to the arrangement of the columns, it is therefore possible to estimate the original shape of the lava body. The Rotavské organ, the Basalt organ near Hlinek or the old quarry in the Ryžovna nature reserve are, for example, a nice example of the columnar separation of basalt.

Due to its strength and resistance to weathering, basalt is widely used in construction. It can also be melted and, in addition to pipes, gutters and paving, it is also used as an insulating material.

18) Lapilloche

Lapillocene is a secondarily consolidated volcanic, originally clastic rock, in which volcanic fragments of lapilli size (0.2 to 6.4 cm) predominate. Lapilli-dominated volcanic deposits are usually formed by minor volcanic eruptions in a moist environment, such as a shallow lake or marsh. The material ejected by the volcano (in this case mainly small and larger pieces of lava) cools quickly when it comes into contact with water, cracks and crumbles into small pieces, while it does not have time to crystallize properly and bubbles of volcanic gases (vesicles) do not even form. Accumulated lapilli, forming the side of the small Krásné vrch volcano, were later cemented by calcite (calcium carbonate) precipitated from water into a compact black-and-white marbled rock - lapillostone.

When carefully examining the lapilli stones from Krásné vrch, you can sometimes discover stones that do not belong here due to their color and character. It is true, they are so-called ---------- , i.e. literally "foreign stones". In this case, mainly pieces of granite and underlying claystone that the volcano ripped from the bedrock during the explosion.

In addition to Krásné vrch, Lapilloce can be found in various places in the Doupovské mountains, for example near Valče, Dětaně, Brodce or in Rokli near Kadán.

19) Trachyte

The Stěnská quarry on the slopes of the Špičák hill near the Teplá monastery is the only place in the Czech Republic where light, gray-yellow to beige rock - trachyte - is mined primarily for the production of noble stoneware.

Trachyte is a rock close to bells and, like them, it is formed when magma stays in a magma hearth for some time before being poured onto the surface, and its so-called ---------- . It is formed from lavas originating from the upper part of the hearth, which is poorer in the dark heavy minerals of iron and magnesium descending to the bottom, and on the contrary richer in the lighter light minerals of silicon, aluminum, sodium and potassium. A characteristic feature of trachytes is the stream-like arrangement of feldspar crystals in their structure.

Trachyte lavas are very poorly tangential, and their outpourings are therefore rare, a nice example is Třebouňský vrch. In addition to the trachyte pile of the mentioned Špičák and other piles in the vicinity, for example Prachometské Hill, trachytes come to the surface in the form of veins in some places of the Doupovské Mountains. For example, on the ridge path between Ovčí vrch and Složiště.

20) Volcanic slag

Volcanic slag is a rock defined by its structure rather than its mineralogical composition. It is formed during an eruption, when volcanic gas is mixed out of the magma due to the pressure drop and causes the lava to foam and also tear it apart. Slags tend to be loose, but sometimes falling pieces can partially sinter and form larger blocks. Fresh volcanic cinders tend to have a sharp-edged, jagged surface and tend to be very porous - they contain a large number of voids. According to its composition, the slag from Komorná hůrka can be characterized as --------------------------------------.

Komorní and Železná hůrka in Chebsk represent the youngest manifestations of volcanic activity in Bohemia. Their age is estimated to be less than 0.5 million years, and in both cases they are volcanoes with a predominantly Strombolian type of eruption.

Chamber fever played a historical role in the development of geological thought. Thanks to the excavation of an experimental exploratory tunnel to the gully of the volcano, the scientific dispute between the so-called Neptunists and Plutonists was definitively ended here. Neptunists believed that volcanoes were the product of underground coal seam fires. Plutonists held the view that volcanoes are formed by the eruption of liquid rocks from the depths of the Earth.

Questions:

1) Fill in the missing words from the information boards.
2 ) Take a picture of yourself, your GPS or your personal item at one of the stones on the trail.

Send me the answers via profile, then log in normally. If necessary, I will contact you.

Additional Hints (No hints available.)