Skip to content

Na grzyby! Szyszkowiec łuskowaty Mystery Cache

Hidden : 11/11/2023
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Seria „Na grzyby!”

            Seria keszy „Na grzyby!” ma na celu przede wszystkim wyzwolenie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu poprzez spacer lub rower- a przy okazji znalezienie kesza.

Każdy pojemnik będzie opatrzony „prostą” zagadką, pozwoli to w mniejszym lub większym stopniu przybliżyć Wam parę gatunków grzybów 😊

Szyszkowiec łuskowaty

Rodzaj szyszkowiec (Strobilomyces) należy do rodziny borowikowatych (Boletaceae) i obejmuje około 40 gatunków rozsianych w wielu zakątkach świata, przy czym w Polsce stwierdzono zaledwie jeden gatunek. Jest nim szyszkowiec łuskowaty (Strobilomyces strobilaceus), który posiada bardzo oryginalny wygląd. Grzyb wytwarza stosunkowo duże owocniki o wysokości 15-25 cm i średnicy kapelusza do 15-20 cm. Sam kapelusz jest stosunkowo cienki w porównaniu do tradycyjnych borowików. Początkowo jest on półkolisty i wraz z upływem czasu rozpościera się na kształt płaskiego dysku o podwiniętych brzegach. Powierzchnia kapelusza posiada bardzo liczne wełniste kosmki ułożone dachówkowato. Jest to najbardziej charakterystyczna i wyróżniająca cecha gatunku. Są one w kolorze szarobrunatnym z czasem ciemniejącym. U niektórych osobników łuski bardzo się wyróżniają na tle znacznie jaśniejszej skórki kapelusza. Na dolnej stronie znajdują się rurki z zarodnikami w formie gąbki typowej dla borowikowatych. To właśnie najważniejsza cecha odróżniająca szyszkowce od czubajek (kani), które posiadają blaszki a nie gąbkę. Rurki w początkowej fazie są białawe, ciemniejące z wiekiem do barwy ciemnoszarej. Kapelusz osadzony jest na trzonie o wysokości do 15 cm, który lekko zwęża się ku górze. Jest bardzo twardy a jego powierzchnia jest zbliżona wyglądem do reszty owocnika, tj. posiada liczne szarobrunatne kosmki. W górnej części występuje także delikatny pierścień, który z czasem zanika.

Szyszkowiec jest grzybem mikoryzowym, oznacza to że żyje on w symbiozie z drzewami, głównie z bukiem zwyczajnym. Jednak na terenach górzystych notowany jest także pod drzewami iglastymi jak świerk zwyczajny i jodła pospolita. Mimo współżycia z konkretnymi gatunkami drzew, szyszkowiec spotykany jest na bardzo wielu siedliskach. Dotyczy to zarówno lasów liściastych (m.in. żyzna buczyna niżowa, kwaśna buczyna podgórska), borów iglastych jak i lasów mieszanych.

 

Kesz

            Skrytka nie znajduje się pod współrzędnymi pytajnika!

Aby ją odnaleźć, trzeba odpowiedzieć na proste pytanie:

 

W którym roku został pierwszy raz opisany ten grzyb? Odpowiedź to A.

 

Finał: N 50° 13.2134-A E 018° 25.346

 

Additional Hints (No hints available.)