Skip to content

Theodor Lessing a Mariánské lázně Mystery Cache

Hidden : 11/23/2023
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Theodor Lessing a Mariánské lázně

 

Mariánské lázně, město ve kterém byla spáchána politická tzv.Fémová vražda, která vyvolala všeobecnou paniku. Do té doby měly Mariánky pověst neutrálního města, pověst, která nebyla nikdy narušena, a to od samých počátků lázní. Vedle sebe tu doposud bývali představitelé bloků, kteří proti sobě ještě nedávno válčili za napoleonských válek- Francouzi, Prusové, Němci, Rusové. A najednou zde padly výstřely jenž byly předzvěstí války, i zřejmě první oběť nacismu v Československu.

zdroj:www.wikipedia.cz


8.února 1872 se v Hannoveru v položidovské rodině narodil syn.

Jeho otec si přál,aby se stal lékařem jako on a tak Theodor Lewy sice vystudoval medicínu,ale hlavní láskou mu byla filozofie a literatura.Z úcty k velkému německému klasickému spisovateli jménem Gothold Efraim Lessing, který se již v 18. století zasazoval o emancipaci Židů, přijal mladý LEWY pro svou budoucí filozofickou dráhu jméno LESSING, které pak výlučně používal.

Svými názory se blížil k sociální demokracii, což spolu se svým položidovstvím bylo počátkem 20. století pro Německo,v němž se již tehdy projevovaly antipatie vůči Židům,velkou bariérou. Roku 1908 se stal docentem filozofie na Vysoké škole technické v Hannoveru a mohl se dále věnovat filozofické dráze.

V té době již vydal některá svá díla jako "FILOSOFIE A ČIN", "SCHOPENHAUER-WAGNER-NIETZSCHE" a další, jimiž se stal známým po celé Evropě.V roce 1914 byl jako vystudovaný lékař nasazen na frontu do válečných lazaretů,kde poznal veškerou bídu a útrapy války. Bezohlednost německých vojevůdců v čele s hlavním velitelem armády maršálem von HINDENBURGEM, kteří napolo uzdravené vojáky hnali znovu na frontu. Poznal také bídu německého zázemí, kde byla nouze o potraviny i šatstvo.To vše ještě více stvrdilo jeho odpor k válečnému řešení sporů. Na toto téma napsal dokonce několik filozofických knih. Ve svém odporu proti militaristickým kruhům Německa, i proti Hindenburgovi, vystupoval i v Prager Taglattu, a proto také často dojížděl do Prahy. Zde také přednášel na téma »vztahy mezi Východem a Západem«, jež byly hojně navštíveny.

To vše ovlivnilo Lessinga k rozhodnutí vydat heslo "V Á L K U   V Á L K Á M"

a vtělil své myšlenky do dalších svých prací a svým postojem se stal světoznámým filozofem v boji za mír. Dějiny však šly dál ….

V poválečném Německu panoval hlad a bída a v roce 1921 dostoupila vrcholu inflace, kdy se za 1 Kč platilo 5 000 000 marek!

Připravovaly se volby nového presidenta. Německé měšťanstvo již upevnilo své postavení, sociální demokraté - dosud nejsilnější strana - ztráceli důvěru, vliv i postavení. Nedokázali splnit sliby, které dali dělnictvu. Naproti tomu HITLEROVA německá národně socialistická strana vzrůstala, protože slibovala dělníkům plnou zaměstnanost a všem rozvoj Německa k lepšímu. Sociální demokraté navrhli za presidenta 80letého maršála Hindenburga, bývalého hlavního velitele německých branných sil ve světové válce, který byl mezitím jmenován čestným doktorem Vysoké školy technické v Hannoveru.Theodor Lessing – ač sám sociální demokrat – vystoupil veřejně proti volbě maršála Hindenburga za presidenta.

30.ledna 1933 jmenoval Hindenburg Adolfa Hitlera kancléřem a vložil veškerou výkonnou moc do jeho rukou. Nato šly události rychlým tempem ve smyslu plnění programu německé národně socialistické strany. V noci z 27. na 28.únor 1933 byl zapálen říšský sněm, což se stalo záminkou k zničení demokratických svobod v Německu a ke krutému pronásledování odpůrců nacistického režimu – Židů, komunistů, sociálních demokratů a všech bojovníků za mír.

V noci z 5. na 6. březen 1933 vnikly oddíly SA do Lessingova bytu v Hannoveru a vyplenily jej. Nato se Lessing rozhodl opustit Německo a 12. března odejel se svou manželkou Adou. Jeho jediná dcera Miriam v té době studovala v Anglii. Jeho odchod do emigrace vyvolal mezi nacionálními socialisty pobouření. Byly pořádány štvanice, které dokazovaly, že Lessing je škůdcem národa, protože prý opustil Německo. V časopise STÜRMER, vydávaným SS, byla dokonce vypsána odměna 50 000 marek (výše této odměny se nakonec vyšplhala až na 80 000 marek) za dopadení Lessinga a článek končil větou: "Kdo si zaslouží tuto odměnu ?" 

Po příjezdu do Mariánských Lázní informoval zdejší komunisty a sociální demokraty o tom, co se v Německu skutečně děje a o metodách práce nacistické strany.

Fašisté připravovali odvlečení prof. Lessinga do Německa. To bylo totiž v té době jednou z hlavních metod, jak zastrašovat odpůrce režimu, kteří z Německa uprchli.Uprchlé odpůrce odvlekli zpět, kde je většinou pak ubili či jinak zavraždili. Fašisté najali muže, kteří měli únos provést, a ti byli pak několikrát spatřeni v okolí hotelu Miramonte a na různých místech, kde se měl Lessing osamoceně objevit. Akce se však nedařila, protože byl Lessing československou státní policií částečně střežen. Když se únos nezdařil – akce byla naplánována na konec srpna – byla svolána do Tirschenreuthu porada, kde bylo rozhodnuto, že Lessing bude zastřelen.

20. srpna 1933 odjel profesor Lessing do Prahy. Připravil a dohodl další protifašistické akce. Také v Praze na kongresu mu říkali, že patří k lidem, proti kterým se v Německu vede osočující kampaň a otevřeně vybízí k jeho odstranění. Reagoval na to způsobem, jenž byl pro něho typický. »Nenávidí-li mne, alespoň jasně vidím, že jednám dobře. A pak: Jsem ve skvělé společnosti. Vždyť stejně tak útočí na Manna, Einsteina, Brechta, Stefana Zweiga, Remarqua,« svěřil se Michalu Marešovi.

Hned po návratu do Mariánských Lázní, tedy 29. srpna, se pustil do další práce. Promýšlel koncepci další antifašistické publikace.


zdroj:www.hamelika.cz

30. srpna 1933, ve 21 hodin a 30 minut, se však ozvaly u vily Edelweiss výstřely, které všechny tyto plány beznadějně pohřbily…

31. srpna 1933 v 01:00 h Theodor Lessing zemřel.

1.září 1933 Den, kdy Mariánské Lázně ztratili pověst neutrálního města.

 


 

Pokud si chcete podrobněji počíst nebo "dopátrat vrahy" pak více třeba zde:

 

http://www.hamelika.cz/?cz_theodor-lessing-%281872-1933%29,267

 

Pokud nepatříte mezi nadšené čtenáře, pak jsou "k mání verze na koukání":

https://www.stream.cz/tajemno/vrazda-theodora-lessinga-v-marianskych-laznich-63900393

 

Film Výstřely v Mariánských lázních z roku 1973

https://www.youtube.com/watch?v=pIptcIaJ_QM

 

 

Místo Vás zřejmě nijak a ničím neuchvátí, chátrající domy a okolí působí smutně, téměř podobně jako zdejší tragická historie... Bylo by však ještě smutnější dívat se jinam nebo před tím chtít zavřít oči.

Additional Hints (Decrypt)

icenib zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)