Skip to content

Szabadság tér's xenoliths EarthCache

Hidden : 11/27/2023
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


HU:

Szabadság tér's xenoliths

A xenolit ("idegen kőzet") egy olyan kőzetdarab (anyakőzet), amely belesimul egy nagyobb kőzetbe annak fejlődése és megkeményedése során. A geológiában a xenolit kifejezést szinte kizárólag az olvadt kőzetbe bekerülő behatolások leírására használják, amelyeket a magma emelkedése, elhelyezkedése és kitörése során figyeltek meg. A xenolitok belefoghattak a magmaüreg peremein, elszakadhatnak egy kitörő láva vezetékből vagy robbanásos diatrémából, vagy felszíni lávatest alján gyűlhetnek össze. A xenokrisztus egyedi idegen kristály egy olvadt kőzettesten belül. A xenokrisztusok példái a szilíciumhiányos láva kvarckristályai és a kimberlit diatrémákban található gyémántok. A xenolitok nem egységesek az egyes helyeken, még olyan területeken sem, amelyek térben korlátozottak, például a Niijima vulkán (Japán) riolit-dominált lávája két különböző eredetű gabbró xenolitot tartalmaz - eltérő hőmérsékleti és nyomási viszonyok között képződtek.

Bár a xenolit kifejezés leginkább az olvadt kőzetekben található behatolásokkal hozható összefüggésbe, egy tágabb meghatározásba beletartozhatnak a szedimentációs kőzetekben beágyazódott kőzetszilánkok is. Xenolitokat találtak néhány meteoritban is.

Ahhoz, hogy igazi xenolitnak számítson, az beleértett kőzetnek egyértelműen különböznie kell azon kőzetektől, amelybe belefogódott; az ilyen típusú beleértett kőzetet autolitnak vagy rokon behatolásnak nevezik.

xenolit példa

A xenolitok általában olyan kőzetek, amelyek be voltak ágyazva a magmába, amikor az hűlésnek indult. A magma az a felolvadt kőzet a Föld kérgének alatt. Ha a magma a Föld felszíne fölé emelkedik, például egy vulkánkitörés során, láva lesz belőle. A láva az olvadt magma felszínre került változata.

A xenolitok általában könnyen felismerhetőek, mert gyakran különböznek összetételben, sűrűségben és színben a környező kőzettől. A xenolitok általában kicsik az összes kőzettesthez képest. Azonban a xenolitok lehetnek egyszemű kristályoktól (xenokrisztályok) többméteres kőzetszilánkokig. A különböző kőzetszintekre behatolt idegen kőzetrétegek nagymértékű belefogása az olvadt kőzettestek peremén tetőláncnak nevezhető.

A xenolitok és xenokriszták számos forrásból származhatnak a Föld felszínén. A magma beleférkőzhet előzőleg létező kőzetekbe (olykor anyakőzeteknek nevezve), és ezzel a lépéssel magával viheti ezeknek a kőzeteknek a szilánkjait. A xenolitok származhatnak a magmaüreg vagy vezeték falának szilánkjaitól is. A xenolitokat láva is felszedheti robbanásos vulkánkitörések során vagy felszíni áramlásakor. Ezek a szilánkok a magmában vagy a lávában ragadnak, de nem olvadnak bele, így xenolitokká válnak.

xenolit kialakulása

Ahogy a magma felszínre tör vagy áramlik a Föld felszínéről, hűl a környezet hatására, mint például a levegő vagy a víz. A láva viszonylag gyorsan hűl, és különböző típusú olvadt kőzetek képződnek. A xenolitokat és xenokrisztákat a hőmérséklet befolyásolja. Egy xenolit elveszítheti egyedi tulajdonságait, ha beleolvad a körülötte lévő magmába. Ahogy hűl, a anyag nem lehet többé xenolit, hanem metamorf kőzet lesz belőle. A metamorf kőzetek olyan kőzetek, amelyek a Föld belsejében képződnek a meglévő kőzeteken végrehajtott hőmérsékleti és nyomási változások által (gyakran olvadt vagy szedimentációs kőzeteken).

A xenolitok és xenokriszták fontos információkat szolgáltatnak a másképpen hozzáférhetetlen köpeny kémiai összetételéről. A bazaltok, kimberlitek, lamprofitek és lamprofirák, amelyek forrása a felső köpenyben van, gyakran tartalmaznak töredékeket és kristályokat, amelyeket a forrásnak tekinthető köpeny ásványtanának részeiként feltételeznek. A dunite, peridotite és spinel lherzolite xenolitok a bazaltos lávafolyások egy példája. A kimberlitek, a gyémánt xenokrisztálokon kívül, változatos összetételű lherzolit töredékeket tartalmaznak. Ezek a töredékek alumínium-tartalmú ásványokkal információt szolgáltatnak az eredet mélységéről. A kalcium-plagioklász 25 km (16 mérföld) mélységig stabil. 25 km (16 mérföld) és körülbelül 60 km (37 mérföld) között a spinel az alumínium stabil fázisa. 60 km-nél nagyobb mélységekben a sűrű granát válik az alumínium-tartalmú ásvánnyá. Néhány kimberlit xenolitokat tartalmaz eclogitból, amit a bazaltos óceáni kéreg magas nyomású metamorf termékének tekintenek, amint a lejtőzónák mentén alámerül a köpenybe.



Olvadt Kőzetek

Az olvadt kőzetek bőséges xenolitokat tartalmaznak, főként a magma kristályosodásának és, kisebb mértékben, üveges megkeményedésének eredményeként. Ahogy a magmatikus olvadt anyag fokozatosan hűl, az egyes kőzetalkotó ásványok kristályosodnak, és így keletkeznek az olvadt kőzetek. A magma által képzett kőzet jellemzői nemcsak a magma saját összetételétől, hanem gyakran a környezet fizikai feltételeitől is függenek, amelyben a magma megszilárdul.

Xenolit az olvadt kőzetben - gránit

A Föld kérgének mélyebb részeiben a magma lassan hűl, aminek következtében olyan kőzetek képződnek, amelyeknek általában makroszkopikusan megkülönböztethető ásványai vannak. Azonban amikor a magma a Föld felszínére vagy az óceánfenékre kitör, gyorsan lehűl. Ennek következtében nincs elegendő idő a makroszkopikusan megfigyelhető ásványok kifejlődésére, így általában csak mikroszkopikus méretekben vannak jelen, vagy a magma üvegesen megkeményedik. Ha a magma behatol repedésekbe és hasadékokba a Föld kérgében, az ott megkeményedik úgynevezett zilált alakban.


 

Kérdések (KÖTELEZŐ):

A ládához való bejelentéshez helyesen kell válaszolnod és elküldened a válaszokat. Küldd el a válaszokat az én profilomon keresztül, lehetőleg az üzenetközponton keresztül. Azután azonnal jelentheted "Megtaláltam" miután elküldted a válaszokat a kérdésekre. A bejegyzések, amelyek nem tartalmazzák az elküldött válaszokat és a hozzáadott fényképeket, törlésre kerülnek.

Minden résztvevőnek egyéni válaszokat kell adnia.

Az induló koordinátáknál xenolitok találhatók a bankközpont épületének borításában.

1. Mi a xenolitok?

2. Melyik olvadt kőzetben találhatók xenolitok a bankközpont épületének borításában?

3. Hogyan keletkeztek ezek a xenolitok?

4. Hogyan különböznek ezek a xenolitok az olvadt (gazda) kőzetektől (szín, szerkezet)?

5. A fényképes tipp alapján vizsgáld meg a xenolitot. Milyen alakú és méretű?

6. Magyarázd meg saját szavaiddal, miért nem lehet ezt a xenolitot autolitnak tekinteni.

7. Tölts fel egy fényképet a helyszínről, magadról, a személyes tárgyadról, xWG-ről, vagy valamiről, ami azonosít téged.



EN:

Szabadság tér's xenoliths

xenolith ("foreign rock") is a rock fragment (country rock) that becomes enveloped in a larger rock during the latter's development and solidification. In geology, the term xenolith is almost exclusively used to describe inclusions in igneous rock entrained during magma ascent, emplacement, and eruption.[6] Xenoliths may be engulfed along the margins of a magma chamber, torn loose from the walls of an erupting lava conduit or explosive diatreme, or picked up along the base of a flowing body of lava on the Earth's surface. A xenocryst is an individual foreign crystal included within an igneous body. Examples of xenocrysts are quartz crystals in silica-deficient lava and diamonds within kimberlite diatremes. Xenoliths can be non-uniform within individual locations, even in areas that are spatially limited, e.g. rhyolite-dominated lava of Niijima volcano (Japan) contains two types of gabbroic xenoliths which are of different origin - they were formed in different temperature and pressure conditions.

Although the term xenolith is most commonly associated with inclusions in igneous rocks, a broad definition could also include rock fragments that have become encased in sedimentary rock. Xenoliths have been found in some meteorites.

To be considered a true xenolith, the included rock must be identifiably different from the rock in which it is enveloped; an included rock of a similar type is called an autolith or a cognate inclusion.

xenolith example

 

A xenolith is often a rock that was embedded in magma as it was cooling. Magma is the molten rock beneath the Earth’s crust. If the magma rises above the Earth’s surface, for example during a volcanic eruption, it is referred to as lava. Lava is the extrusive equivalent of magma.

Xenoliths are usually easy to recognize because they are often visibly different in composition, density, and color from the encompassing rock. Xenoliths are generally small in size, relative to the overall body of rock. However, xenoliths can range in size from single crystals (xenocrysts) to rock fragments of several meters. The large-scale inclusion of foreign rock strata at the margins of an igneous intrusion is called a roof pendant.

There are a number of possible sources for xenoliths and xenocrysts found at the Earth’s surface. Magma can intrude into pre-existing rocks (sometimes called country rocks) and as it does so, might pick up fragments of this country rock. Xenoliths can also be formed from fragments of the walls of a magma chamber or conduit. Xenoliths can also be picked up by lava during explosive volcanic eruptions or can be picked up by lava as it flows along Earth’s surface. These fragments, trapped in the magma or lava but not melting into it, become xenoliths.

xenolith formation

As magma erupts or flows from the Earth’s surface, it is cooled by exposure to the atmosphere or water. Lava cools fairly quickly, and different types of igneous rocks are formed. Xenoliths and xenocrysts are affected by temperature. A xenolith may lose its unique qualities if it melts into the surrounding magma. As it cools, the material may cease being a xenolith and instead become a metamorphic rock. Metamorphic rocks are rocks formed inside the Earth by temperature and pressure changes that affect existing rocks, (often igneous or sedimentary).

Xenoliths and xenocrysts provide important information about the composition of the otherwise inaccessible mantle. Basalts, kimberlites, lamproites, and lamprophyres, which have their source in the upper mantle, often contain fragments and crystals assumed to be a part of the originating mantle mineralogy. Xenoliths of dunite, peridotite, and spinel lherzolite in basaltic lava flows are one example. Kimberlites contain, in addition to diamond xenocrysts, fragments of lherzolites of varying composition. The aluminium-bearing minerals of these fragments provide clues to the depth of origin. Calcic plagioclase is stable to a depth of 25 km (16 mi). Between 25 km (16 mi) and about 60 km (37 mi), spinel is the stable aluminum phase. At depths greater than about 60 km, dense garnet becomes the aluminium-bearing mineral. Some kimberlites contain xenoliths of eclogite, which is considered to be the high-pressure metamorphic product of basaltic oceanic crust, as it descends into the mantle along subduction zones.


Igneous Rocks

Igneous rocks contain abundant xenoliths, primarily formed through crystallization and, to a lesser extent, the glassy solidification of magma. As the magmatic melt gradually cools, individual rock-forming minerals crystallize, giving rise to igneous rocks. The characteristics of the rock resulting from magma depend not only on the composition of the magma itself but also frequently on the physical conditions of the environment in which the magma solidifies.

Xenolith in Igneous rock - granite

In the deeper parts of the Earth's crust, magma cools slowly, leading to the formation of rocks with distinct, usually macroscopically distinguishable minerals. However, when magma erupts onto the Earth's surface or the ocean floor, it rapidly cools. Consequently, there is insufficient time for macroscopically observable minerals to develop, resulting in minerals that are typically only of microscopic dimensions, or the magma solidifies glassy. If magma intrudes into cracks and fissures in the Earth's crust, it solidifies within them in the form of so-called veins.


Questions (REQUIRED):

To log the cache, you must correctly answer and send the responses to the questions. Send the answers through my profile, preferably through the message center. You can log "Found It" immediately after sending the answers to the questions. Logs without sent answers and added photos will be deleted.

Every participant logs responses individually.

At the initial coordinates, there are xenoliths located in a cladding of the bank center building. 

1. What are xenoliths?

2. In what igneous rock are xenoliths found in the cladding of the bank center building?

3. How were these xenoliths formed?

4. How do these xenoliths differ from the igneous (host) rock (color, structure)?

5.  According to the photo spoiler, examine xenolith. What is its shape and size?

6. Explain in your own words why this xenolith cannot be considered an autolith.

7. Add a photo from the location, yourself, your personal item, xWG, or something that identifies you.



References:

https://www.geocaching.com/geocache/GC85H9E

Hansteen, Thor H; Troll, Valentin R (2003-02-14). "Oxygen isotope composition of xenoliths from the oceanic crust and volcanic edifice beneath Gran Canaria (Canary Islands): consequences for crustal contamination of ascending magmas". Chemical Geology. 193 (3): 181–193. Bibcode:2003ChGeo.193..181H. doi:10.1016/S0009-2541(02)00325-X. ISSN 0009-2541

Arakawa, Yoji; Endo, Daisuke; Ikehata, Kei; Oshika, Junya; Shinmura, Taro; Mori, Yasushi (2017-03-01). "Two types of gabbroic xenoliths from rhyolite dominated Niijima volcano, northern part of Izu-Bonin arc: petrological and geochemical constraints". Open Geosciences. 9 (1): 1–12. Bibcode:2017OGeo....9....1A. doi:10.1515/geo-2017-0001. ISSN 2391-5447

 Troll, Valentin R.; Deegan, Frances M.; Jolis, Ester M.; Harris, Chris; Chadwick, Jane P.; Gertisser, Ralf; Schwarzkopf, Lothar M.; Borisova, Anastassia Y.; Bindeman, Ilya N.; Sumarti, Sri; Preece, Katie (2013-07-01). "Magmatic differentiation processes at Merapi Volcano: inclusion petrology and oxygen isotopes". Journal of Volcanology and Geothermal Research. Merapi eruption. 261: 38–49. Bibcode:2013JVGR..261...38T. doi:10.1016/j.jvolgeores.2012.11.001. ISSN 0377-0273

"Xenolith". Encyclopedic Entries. National Geographic Society. 2011. Retrieved 10 March 2018

"Xenoliths in Meteorites". Science at LPI. Lunar and Planetary Institute. Retrieved 10 March 2018

https://en.wikipedia.org/wiki/Xenolith



 

Additional Hints (No hints available.)