Skip to content

Bridlicový lom v Dobšinej Traditional Cache

Hidden : 2/6/2024
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

 

Banské mesto Dobšiná je známe vo svete ako jedno z miest, kde sa ťažilo množstvo nerastných surovín. Ich úpravou sa získavali kovy : zlato, striebro, ortuť, meď, antimón, bizmut, železo, nikel a kobalt a z nerudných surovín chryzolitový azbest a stavebné bridlice. 

Nás fascinuje to, ako si naši predkovia vedeli všetko vyrobiť. Núdza ich nútila premýšľať a hľadať riešenia, ako si uľahčiť život a zabezpečiť základné ľudské potreby. Boli to jednoduchí ľudia a pritom takí vynaliezaví a múdri. Brali si z prírody, čo potrebovali pre život. Dokázali ťažiť nerasty, spracovávať ich a prakticky využiť. Tak ako tieto bridlice, ktorým sme venovali túto kešku.

Čo sú to bridlice?

Bridlice sú jemnozrnné usadené horniny, ktoré vznikli pri spevnení ílovitých sedimentov. Ílovité bridlice obsahujú okrem základnej ílovitej hmoty klasty muskovitu, kremeňa a v menšej miere aj živcov. Ílové minerály predstavujú najmä illit a kaolinit. V prípade, že hornina obsahuje väčšie množstvo prímesy piesku, označuje sa ako piesčitá bridlica. Ak obsahuje zvýšený obsah kalcitu, je to vápnitá bridlica. Uhoľné bridlice obsahujú väčší objem uhlíka alebo organických látok.

 

 

Ako vznikajú bridlice?

Ílovité bridlice vznikajú pri pokračovaní procesu kompakcie (zhutnenia, stláčania) ílovcov. Ich podstatnú časť tvoria maličké častice, ktoré zostávajú vo vode dlhšiu dobu i po tom, čo sa usadia ťažšie zložky. Usadzujú sa najčastejšie tam, kde je energia transportných prúdov najnižšia. Sú preto časté v jazerách, lagúnach, riečnych deltách, záplavových vejároch a pri morskom pobreží. Usadzujú sa tiež na pokojnom šelfe v hlbšej a pokojnej vode. Predstavujú obdobie pokojnej sedimentácie v hlbokovodnom prostredí, medzi dvoma podmorskými zosuvmi a ílovité bridlice tvoria tenké medzivrstvy vo flyši.                                                                                                            ​​Tmavé bridlice vznikajú v anoxickom, redukčnom prostredí, kde bolo len slabé prúdenie vody. Sú bohaté na nezoxidovaný uhlík. Niekedy sa v nich preto zachováva pyrit, alebo minerály medi. Ak sú bridlice ďalej vystavené vyššiemu tlaku a teplote, vznikajú  z nich premenené horniny označované ako kryštalické bridlice.        

Kde sa používajú?

Pevné a dobre štiepateľné ílovité bridlice sa používajú ako obkladový materiál v stavebníctve. Bridlice skrášľujú tiež interiér, napríklad obývaciu izbu, kuchyňu alebo krb. Veľmi populárne je ich dekoratívne využitie na záhradách, fasádach rodinných domov alebo plotoch. Bridlice sa v minulosti používali ako strešná krytina (tzv. pokrývačské bridlice) alebo sa z nich vyrábali tabuľky na písanie. Používali sa v školách, písalo sa na ne griflíkom. Griflík bol vyrobený z mäkšej bridlice. Z bridlíc sa vyrábajú aj dosky pre biliardové stoly. Bridlice môžu byť zdrojovou horninou zemného plynu.

 

 

Dobšinské bridlice

Západne od mesta Dobšiná v oblasti Hámra a Vyšnej Maše vystupovali na povrch sľudnaté bridlice karbónu hámorského súvrstvia Dobšinskej skupiny. Tieto bridlice sú tmavé, sivé, tmavosivé a sú dobe štiepateľné. Preto sú vhodné na rôzne použitie. Vo Vyšnej Maši vzniklo niekoľko kameňolomov na ich ťažbu. Využívali sa na stavebné účely, na budovanie oporných múrov a vykladanie chodníkov. Na starých historických fotografiách je to dobre vidieť napríklad na Zimnej ulici. Tiež boli používané na pokrývačské a dekoratívne účely. Aj v súčasnosti môžete vidieť využitie bridlíc na Novej ulici, v Depove a na Zimnej ulici.

 

 

  1. Pramene:

    • Banské mesto Dobšiná, kol. autorov pod vedením RNDr. O. Rozložníka a Dr. Ing. E. Hunsdorfera, Košice 2008.

    • Banská víla Die Grubenfee stráži nerastné bohatstvo v baniach okolia mesta Dobšiná, O. Rozložník, Martin, 2020, https://www.geology.sk/wp-content/uploads/documents/foto/MS/MS_1990-6.

    • https://sk.wikipedia.org/wiki/Bridlica_(sediment)

  

 

Additional Hints (No hints available.)