Skip to content

Stará Doubravka a nejstarší kostel v Plzni Virtual Cache

Hidden : 1/17/2024
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Česky

Vítejte na mé virtuální kešce věnované historii plzeňské čtvrti, tehdy samostatné vesnice, Doubravka. Můžete zde vidět zbytek staré historické vesnice Doubravka, románský kostel svatého Jiří (nejstarší kostel v Plzni), soutok plzeňských řek, lužní louky a zejména v zimě řadu vodních ptáků. Na místa této kešky se můžete dostat z centra města trolejbusem č. 16 či 17 na konečnou zastávku Doubravka.

Povinné úkoly:

1. Vyfotit sebe nebo cedulku se svým jménem nebo jiný osobní symbol s románským kostelem svatého Jiří, ať již zevnitř ze hřbitova nebo z louky. (výchozí souřadnice = stage 1)

2. Vyfotit sebe nebo cedulku se svým jménem nebo jiný osobní symbol s vrcholem Chlum v pozadí (lze přímo od kostela svatého Jiří). (výchozí souřadnice = stage 1)

3. Vyfotit sebe nebo cedulku se svým jménem nebo jiný osobní symbol se soutokem řek Úslava a Berounka, možné ze souřadnic N 49° 45.78528' E 13° 24.80187' několik desítek metrů od kostela svatého Jiří. (Stage 2)

4. Vyfotit sebe nebo cedulku se svým jménem nebo jiný osobní symbols jedním z několika přeživších venkovských domů Doubravky. Zachovaná část vesnice se nachází na souřadnicích N 49° 45.63070 E 13° 25.34960. (Stage 3)

Dobrovolné úkoly

Vyfotit sebe nebo cedulku se svým jménem nebo jiný osobní symbol na souřadnicích zajímavých míst z bodů této kešky. Není povinné, ale pokud máte čas, tak stojí za to se na ta zajímavá místa podívat.

Místa povinných úkolů/Places of mandatory tasks:

1. Kostel svatého Jiří/Church of saint George:

2. Pohled na Chlum/Hill Chlum:

3. Výhled na soutok řek Berounka a Úslava/Confluence of rivers Berounka and Úslava:

soutok

4. Jeden ze starých domů vesnice Doubravka (na první fotce stará flusárna)/One of the old houses of village Doubravka:

stary dum

stary dum

 

Kostel svatého Jiří

Kostel svatého Jiří je románského původu a jedná se o nejstarší kostel na území současné Plzně. Pojmenován byl po svatém Jiří (řecky Γεώργιος), vojáku v armádě Římské říše, který pocházel z křesťanské rodiny z Kappadokie (dnešní východ Turecka). V roce 303 nařídil římský císař Dioklecián rozsáhlé pronásledování křesťanů. Svatý Jiří se pronásledování odmítal účastnit a otevřeně se přihlásil ke křesťanské víře, za což byl 23. dubna 303 popraven ve městě Lod v dnešním Izraeli.

Ohledně původu kostela existují dvě možné teorie:

1. Podle kronikáře Přibíka Pulkavy z Radenína (který mimojiné psal nejúspěšnější dobový životopis Karla IV.) ze 14. století svatý Vojtěch, biskup pražský, při svém návratu z Itálie roku 992 během pobytu v Plzni (dnešní Starý Plzenec) nechal 12 benediktinských mnichů z Itálie v místě zvaném Kostelec, aby tam vystavěli kostel. Ovšem uvádí, že za dva měsíce byli povoláni do Prahy, kde následně vystavěli klášter Břevnov, navíc k událostem mělo dojít v zimě. Svatý Vojtěch (956–997) z rodu Slavníkovců je významným světcem zejména pro český a polský národ. Byl druhým pražským biskupem, dvakrát cestoval do Itálie a v Čechách se aktivně snažil o christianizaci společnosti, o zrušení otrokářství, mnohoženství a krevní msty. Roku 997 byl umučen na misii v Prusku.  V místě mohli Benediktíni roku 992 založil jiný, dnes již neexistující kostel. Také mohl být kostel vystavěn na jiném místě v okolí. Dnešní kostel však může mít základy z této doby. Vzhledem k pobytu Benediktínů trvajícím pouze dva zimní měsíce však původní kostel musel být výrazně menší, než ten dnešní.

2. K výstavbě došlo v raném románském období později než podle první teorie. Prokázané je pohřbívání v lokalitě v 11. století. Pravděpodobná je tedy výstavba v 11. století a následné gotické zvětšení ve století čtrnáctém.

Poblíž kostela se nacházely vesnice Kostelec Týnec. V roce 1509 patronátní právo kostela náležící Břevnovskému klášteru si přivlastnil majítel blízké tvrze Týnec. Roku 1540 bylo patronátní právo převzato Královským městem Plzeň.

Románského původu je zeď na jižní straně, která je vidět na několika místech, jinde je zakryta novějšímu přístavky. Dále z období románského pochází část západní zdi a malá apsida na východní straně. Severní zeď taktéž pochází z původního románského kamene, ovšem z gotické přestavby v 2. polovině 14. století, z této doby pochází také kněžiště. Novější je areál pod věží, který pochází z 15. století. Sakristie na severovýchodní straně kostela je barokní z 18. století. Nejnovější je věž, která byla přistavěna na počátku 20. století.

planek

kostel zevnitr

Dějiny Doubravky

Pravěké pozůstatky osídelní Doubravky byly nalezeny nad kostelem svatého Jiří a na ulici Mohylová. Na východ od Doubravky se rozkládalo rozsáhlé hradiště Bukovec, které bylo využíváno od doby halštatské až do 8. století. Ve 13. století vzniklo naproti přes řeku od kostela svatého Jiří tvrziště Pecihrádek, jehož majitele neznáme. Zaniklo ve 14. století. Místo bylo využíváno již od enelolitu. V raném středověku existovala poblíž kostela vesnice Kostelec a západním směrem za dnešní čističkou odpadních vod vesnice Týnec.

Vesnice Doubravka vznikla ve 13. století. První písemná zmínka pochází z roku 1338, kdy plzeňský konšel Konrád z Dobřan zakoupil roční plat dvou kop grošů ze dvou doubraveckých dvorů, přičemž tento plat daroval špitálu sv. Máří Magdalény, který předtím založil. Tento špitál se nacházel poblíž dnešní točny tramvají U Zvonu.

Doubravecký poplužní dvůr vlastnil mimojiné plzeňský měšťan, olomoucký biskup a významný spisovatel Jan Skála z Doubravky a Hradiště. Studoval ve Vídni, Padově a Bologni, kde se vyučil právníkem. V roce 1517 byl povýšen na rytíře. V roce 1518 v Itálii domlouval sňatek polského krále Zikmunda Jagellonského a dcery milánského vévody Bony. Je autorem odborné publikace Libellus de piscinis et piscium, qui in eis aluntur natura (Šest knih o rybníkářství) a spisu Rada zvířat, kde psal rady Ludvíku Jagellonskému, jak vládnout. V roce 1509 se Doubravka stala majetkem Královského města Plzně. Nacházel se zde ovčín, rasovna, flusárna, panská krčma, od roku 1643 kovárna a od 18. století lazaret. Během třicetileté války byl dvůr jednou vypálen. Roku 1719 je v Doubravce uváděno 69 obyvatel starších deseti let. V letech 1777–1779 zde došlo k raabizaci (zmenšení či zrušení vrchnostenských velkostatků a předání půdy sedlákům). Městu zůstala část bývalého velkostatku a počet domů vzrostl z 15 na 35.Tato vesnice se rozléhala od dnešní konečné trolejbusů západním směrem.

Stará vesnice, Doubravka v roce 1895, ještě před zvětšením z rozsahu původní vesnice.

1895

Od počátku 19. století se zde rozvíjel měděný a železný hamr, lopatárna, sklárna a dvě tkalcovny. V roce 1848 bylo zrušeno poddanství, díky čemuž se Doubravka stala zcela samostatnou katastrální obcí. V roce 1862 došlo k otevření železniční tratě z Plzně do Prahy. Již před první světovou válkou se Doubravka značně rozrůstala, zejména kolem železniční tratě směrem k Lobzům. V letech 1900 až 1902 došlo k vybudování Ústředního Hřbitova nad Doubravkou. Za první republiky došlo ke značnému rozvoji, stavěly se patrové a dvoupatrové domy a vily, z nichž nejvýznamnější, dnes památkově chráněná, je Tomáškova vila ve funkcionalistickém stylu. Většina dnešních rodinných domů na Doubravce mimo starou vesnici pochází právě z první republiky. V roce 1924 byla Doubravka připojena k Plzni. Roku 1929 vznikla rozhledna na Chlumu. Za velké hospodářské krize vznikla dnes již neexistující chudinská čtvrť Cikánka v oblasti dnešních jatek. Dne 17. dubna 1945 dopadly na Doubravku bomby, které měly být shozeny na Hlavní nádraží. Na Doubravce zemřelo 624 obyvatel, nejvíce zasažena byla čtvrť Cikánka. V 60. letech došlo k výstavbě řady paneláků. V současné době se jedná o čtvrť kombinující starší rodinné domy a paneláky. Najdeme zde Gymnázium Luďka Pika, kterému mám také věnovanou svou již starší kešku. Naproti gymnáziu se nachází obchodní centrum Centrum Doubravka. V této čtvrti najdete také několik parků - Špitálský les či Park v Potoční. V letech 2013 až 2018 došlo k výstavbě železničního Ejpovického tunelu, který je se svou délkou 4 150 metrů nejdelším tunelem v Česku.

Doubravka roce 1938, po rozsáhlé prvorepublikové výstavbě rodinných domů.

1938

Okolní příroda

Těsně za obydlenou oblastí začíná Přírodní park Horní Berounka. Bezprostředně u kostela svatého Jiří najdeme soutok Berounky s Úslavou. Mezi kostelem a lávkou se nachází mokřad, kde lze v létě pozorovat obojživelníky. Okolí kostela je zejména v zimě domovem řady vodních ptáků, které lze zejména v zimě ve velké míře pozorovat z lávky východně od kostela. Na lávce najdeme naučné cedule, dle které můžete poznat jednotlivé druhy ptáků. Dále po toku řeky můžete vidět zajímavé zákruty řeky Berounky.

English

Welcome on my virtual cache about history of pilsen quarter Doubravka. If you use public transport from centre of Pilsen, you must take a trolley number 16 or 17 and get off on the stop Doubravka.

Mandatory tasks:

1. Photo yourself or paper with you geo name or other your symbol with romanesque church of saint George. (Stage 1)

2. Photo yourself or paper with you geo name or other your symbol with hill Chlum (possible from place near from church). (Stage 1)

3. Photo yourself or paper with you geo name or other your symbol with confluence of rivers Berounka and Úslava from N 49° 45.78528' E 13° 24.80187'. (Stage 2)

4. Photo yourself or paper with you geo name or other your symbolwith one of old houses of village Doubravka. Historical houses are near N 49° 45.63070 E 13° 25.34960. (Stage 3)

Voluntary tasks

Photo with interesting places.

History

Church of saint George (kostel svatého Jiří) is the oldest church in Pilsen. Acording middle age chronicler Přibík Pulkava z Radenína church was builded by Benedictines of Saint Adalbert in the year 992, but probably was builded in 11th century. Church is in romanesque style, but with gothics and baroque reconstruction. Southern and western wall is original.

Old village Doubravka is today part of pilsen quarter Doubravka. Village was created in 13th century.

 

Please leave the following text at the bottom of the page, so cache finders understand the Virtual Rewards 4.0 project.

Virtual Rewards 4.0 - 2024-2025

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between January 17, 2024 and January 17, 2025. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 4.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (Decrypt)

Sbgxn f xbfgryrz fingéub Wveí, iepubyrz Puyhz, fbhgbxrz Orebhaxl n Úfynil n f wrqaíz mr fgneýpu qbhoenirpxýpu qbzh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)