Skip to content

Soběslavské věže Virtual Cache

Hidden : 4/24/2024
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Soběslavské věže

Vítejte, milí kačeři, na další mojí kešce. Tentokrát se podíváme na místní věže.

Městská věž

V průběhu staletí prošla věž čtyřmi podobami, její poloha se však neměnila. Původní věž románského či raně gotického slohu, z konce 12. nebo začátku 13. století, byla ve srovnání s dnešní nižší a až do vrcholu vyzděná. Po dobití Soběslavi roku 1421 Žižkovi bojovníci původní románskou věž jako důležité strategické místo, vojenskou pozorovatelnu a malou pevnost pobořili. Po krvavých a zničujících válkách ji roku 1444 soběslavští zedničtí mistři Prokop a Petr začali z obecních peněz opravovat.

Druhá tvář věže se začala rodit položením základního kamene dne 10. září roku 1474. Přesná poloha kamene není známa. Také není známo, zda nová věž byla stavěna na starých základech a torzech původních zdí. Stavba věže však dospěla pouze do výše chrámové klenotnice. Proto roku 1485 zjednala obec na její dokončení mistry Beneše z Trhových Svinů a Burjana z Tábora za 220 kop gr., 15 džberů žita, 2 džbery hrachu, boch slámy a 6 věrtelů piva. K dispozici měli stavitelé šedesát dělníků ze Soběslavi a okolí. Zdění věže v gotickém stylu dokončili roku 1487. Na rozdíl od současné podoby neměla ochoz, byt hlásného a střecha byla štíhlá do špičky ve tvaru osmibokého jehlance (homole).

Roku 1545 prošla věž důkladnou opravou. Podoba krovu ve vladislavském slohu zůstala zachována. Střecha byla pokryta novou moderní plechovou krytinou. Na vrcholu byla vztyčena makovice. Nad ní se pyšnila korouhev v podobě kohouta. Ve věži byla upravena malá světnička věžného, kde měl i kamna.

V roce 1661 při bouři po úderu blesku shořela střecha. Ta byla provizorně přikryta střechou sedlovou, zakončena lucernou a malou bání. Tuto třetí podobu připomíná nejstarší dochovaný pohled na Soběslav z roku 1750 ze sborníku kreseb od F. B. Wernera. Viz obrázek :

Špatný stav trval téměř devadesát let. Teprve roku 1747 bylo rozhodnuto a povoleno rekonstruovat věž do současné podoby. Střechu dělníci rozebrali a místo ní vyrostla pavlač se zábradlím, vyzdobeným rožmberskými růžemi, byt hlásného a navrchu nová barokní střecha s dvěma cibulovitými báněmi, makovicí, orlem a křížem. Stavba vrcholu věže byla započata začátkem roku 1750. Dne 4. srpna 1750 byl za veliké slávy vztyčen na vrchol kříž s orlicí, čímž bylo kvalitní dílo, které je dominantním prvkem a skutečnou ozdobou dnešní Soběslavi, dokončeno.

Roku 1830 a také 1860 prošla věž další větší opravou, vzhled se však neměnil. Měděná makovice na vrcholu věže byla od roku 1750 poprvé otevřena až 26. července 1955. Dne 8. července roku 1957 poškodila vrchol věže silná bouře, přičemž se kříž s římskou orlicí, vážící 170 kg a vyčnívající 3 m nad makovici, spadl. V roce 1974 byly na střechu instalovány nové měděné plechy. Byl také opraven hromosvod, který byl na věž poprvé namontován roku 1802. Makovice byla naposledy otevřena v září roku 1998.

Věž je vysoká 68,57 m. Přes letní sezonu je věž přístupná veřejnosti a po vystoupání na ochoz, který je ve výšce 44 m se vám při pohledu přímo dolů může zatočit hlava.

Na východní zdi, vlevo od hodin, je umístěn zvláštní předmět. Jeho tvar připomíná kouli. Jedna z legend vypráví, že ze zdi věže vyčnívá první ze tří magických kamenů, které se na území města nachází. Kdo zná polohu všech a stojí ve správnou dobu na správném místě, pak může čerpat jejich energii. Nikdo ale neví, kde jsou zbývající dva a kde se nachází místo, ze kterého jsou vidět všechny tři kameny současně. Toto vysvětlení mělo vzniknout v dobách pobytu alchymisty královského dvora, šarlatána a známého podvodníka Edvarda Kellyho v Soběslavi.

 

Strážní věž Hláska

V letech 1508 – 1510 byly provedeny opravy hradního paláce a mistrem Sixtem byla postavena nová dominanta hradu – kulatá věž Hláska. Někteří historikové sice kladou dobu vniku věže do druhé poloviny 15. století v souvislosti s opravou a modernizací městského opevnění Janem z Dobronic, ale písemné prameny hovoří až o počátku 16. století. Je téměř jisté, že Hlásce předcházela nižší věž čtvercového půdorysu podobná těm, které existovaly jako organická součást hradeb na dalších nárožích městského opevnění.

Strážní věž Hláska je vyzděna z drobného kamene s tloušťkou až dva metry. Věž je výškově členěna pěti patry. V nejnižším patře je strop sklenut hvězdicovitou klenbou. Jedná se o vysoce pozoruhodnou pozdně gotickou kamennou klášterní klenbu s výsečemi, lomenými lunetami a otisky bednění. V prvním patře byla spojena s hradním palácem padacím mostem. V nejvyšším poschodí byla světnice hlásného opatřená pěti okny s přístupem na dřevěný ochoz, který zvnějšku roubil celou věž. V úrovni jednotlivých pater byly umístěny střílny. Některé byly uzpůsobeny pro používání hákovnic.

 V roce 1992 proběhla poslední větší oprava hradní věže. Při výměně střešní krytiny se s napětím očekávalo sejmutí makovice, kde měla být podle všech zvyklostí ukryta schránka s dobovými dokumenty. Makovice na vrcholu už byla otevřena, ale schránka nikde. Až druhý den při rozebírání střechy vypadlo dělníkům z trámové konstrukce kovové pouzdro. Na první listině jsme se mohli dočíst:  „Léta od narození syna Božího tisícího osmistého sedmdesátého pátého udeřil blesk do této věže, rozbil makovici a porouchal střechu. Po roce dala rada městská města Soběslavi vše opraviti a vložila tuto listinu k věčné paměti…“

 

Originály listin byly uloženy do Státního okresního archivu Tábor. Ke kopiím připojil městský kronikář Bouška zápis ze současné doby a materiály dokumentující život v roce 1992. Měděné pouzdro bylo vráceno zpět do věže.

Při příležitosti dostavby moderní knihovny do historických obvodových zdí hradu je od roku 2010 věž přístupná také veřejnosti. Věž Hláska je vysoká 30 metrů a je urbanistickou dominantou města.

Zdroj : Petr Lintner - Pohledy Soběslavské, hrady-zriceniny.cz

 

Podmínky pro splnění logu:

Vyfoť sebe, svoji GPS či jiný osobní předmět, který tě bude identifikovat(CWG, TB, atd.) z jakéhokoliv místa s Městskou věží a věží Hláska - dvě místa, dvě fotky. Fotky připoj do logu.  Logy bez fotek budou bez upozornění smazány.

 

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between January 17, 2024 and January 17, 2025. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 4.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (Decrypt)

qir iržr, qir sbgxl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)