Skip to content

DENDROLOGIE V KOSTCE - borovice kleč Traditional Cache

Hidden : 1/19/2024
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Série většinou tradičních keší pro poučení a snad i pro pobavení. Série je věnovaná našim domácím (původním) dřevinám a některým úspěšně introdukovaným (zdomácnělým) dřevinám. Všechny jsou součástí našich lesních porostů (některé jsou zastoupeny téměř všude, některé jsou méně časté nebo jen s pomístným výskytem).
Kdo se chce dozvědět více informací o jednotlivých dřevinách ze série nebo i o dalších příbuzných dřevinách, může si otevřít tento můj DENDROLOGICKÝ ATLAS.
Doporučení: atlas i ostatní odkazy si otevírejte v novém okně, ať se nemusíte neustále vracet zpět na listing kešky.
Keše jsou zelené mikroPETky pevně zavěšené na příslušné dřevině. V každé keši najdete nějaké písmeno, to se vám bude hodit pro cestu k nějakému tomu bonusu.

Rod Borovice - Pinus se řadí do čeledi BOROVICOVITÉ - Pinaceae a zahrnuje v sobě celkem 128 druhů z nichž tři druhy jsou naše původní domácí dřeviny - borovice lesní / Pinus sylvestris J.F. Arnold, borovice kleč - Pinus mugo Turra a borovice pyrenejská poddruh blatka / Pinus uncinata Ramond ex DC. subsp. uliginosa (G. E. Neumann) Businský a další dva druhy jsou k nám úspěšně introdukované - borovice černá / Pinus nigra J.F. Arnold a borovice vejmutovka / Pinus strobus L. Obě jsou již stálou součástí našich lesních porostů.

 

 

Areál původního rozšíření
Borovice kleč - Pinus mugo se přirozeně vyskytuje na horní hranici lesa, převážně v zóně subalpinské vegetace, v Alpách, v severních a středních Dinaridech, Karpatech a pohořích severního Balkánu.
Kromě těchto hlavních oblastí se vyskytuje izolovaně v pohořích Jura, Vogézy, Šumava, Jizerské hory, Tatry a Krkonoše, nejjižněji ve střední Itálii v pohoří Abruzzy.
Kleč je také velmi častá parková a zahradní dřevina.

Borovice pyrenejská poddruh blatka - Pinus uncinata subsp. Uliginosa (syn. Pinus rotundata) je středoevropský endemit, který společně s borovicí lesní (Pinus sylvestris) vytváří unikátní rašelinné lesy. V České republice se přirozeně vyskytuje na Třeboňsku a na šumavských rašeliništích (viz např. Rašeliniště Kapličky), ve Slavkovském lese, na Moravě pak na Rejvízu v Hrubém Jeseníku.

Obě jsou Evropské dvojjehličné neopadavé borovice
Borovice kleč je klečovitého, řidčeji křovitého vzrůstu, pomalu rostoucí. Dorůstá do výšky 2 - 3 (max. 5) m. Tento rozložitý keř většinou vytváří vícekmenný tvar s vystoupavými kmínky nebo široce rozložitý tvar s plazivými kmínky, větve leží na zemi až 10 m daleko od báze. Vzpřímené konce větví se pod sněhem přitisknou k zemi, po jeho odtátí se napřímí.
Borovice pyrenejská poddruh blatka (Nothosubsp. Rotundata) většinou vytváří i stromkovité tvary s rovným kmenem a výškou max. 8 - 10 m.
Jehlice rostou po 2 ve svazku, jsou tupé, často srpovitě zakřivené, hustě nahloučené, 3 - 7 cm dlouhé a až 1,8 mm široké, jasně až tmavě zelené a neojíněné, vytrvávají 4-6 (max. 10) let, pryskyřičných kanálků je 3 - 7, pochvy svazečků jsou šedé, 15 - 18 mm dlouhé.
Podrobný popis borovice kleče i borovice blatky se spoustou doprovodných obrázků najdete v tomto DENDROLOGICKÉM ATLASU.
Doporučení: atlas i ostatní odkazy si otevírejte v novém okně, ať se nemusíte neustále vracet zpět na listing kešky.
Botanická klasifikace druhu Borovice kleč (Pinus mugo) je značně nejednotná. Dříve se u Pinus mugo uváděly dvě nižší jednotky:
Borovice kleč pravá - Pinus mugo subsp. mugo
Borovice blatka - Pinus mugo nothosubsp. rotundata
V současnosti se u druhu Borovice kleč (Pinus mugo) nadále uvádí jen poddruh Borovice kleč pravá - Pinus mugo subsp. mugo
Borovice blatka byla překlasifikována jako poddruh Borovice pyrenejské (Pinus uncinata): Borovice pyrenejská blatka - Pinus uncinata subsp. Uliginosa
Keška je mikroPET zavěšená na kmínku borovice kleče. Kleč je keřovitého vzrůstu, tak žebřík potřebovat nebudete. V keši není tužka, tak si nějakou vezměte (a šetřete prosím místem v logbooku). V logbooku najdete bonusové písmeno, které se vám bude hodit pro cestu k "jehličnatému bonusu". Nezapomeňte si ho opsat.
seznam keší v sérii

 

Additional Hints (No hints available.)