Skip to content

DENDROLOGIE V KOSTCE - borovice lesní (BILTEMA) Traditional Cache

Hidden : 1/19/2024
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Série většinou tradičních keší pro poučení a snad i pro pobavení. Série je věnovaná našim domácím (původním) dřevinám a některým úspěšně introdukovaným (zdomácnělým) dřevinám. Všechny jsou součástí našich lesních porostů (některé jsou zastoupeny téměř všude, některé jsou méně časté nebo jen s pomístným výskytem).
Kdo se chce dozvědět více informací o jednotlivých dřevinách ze série nebo i o dalších příbuzných dřevinách, může si otevřít tento můj DENDROLOGICKÝ ATLAS.
Doporučení: atlas i ostatní odkazy si otevírejte v novém okně, ať se nemusíte neustále vracet zpět na listing kešky.
Keše jsou zelené mikroPETky pevně zavěšené na příslušné dřevině. V každé keši najdete nějaké písmeno, to se vám bude hodit pro cestu k nějakému tomu bonusu.

Rod Borovice - Pinus se řadí do čeledi BOROVICOVITÉ - Pinaceae a zahrnuje v sobě celkem 128 druhů z nichž tři druhy jsou naše původní domácí dřeviny - borovice lesní / Pinus sylvestris J.F. Arnold, borovice kleč - Pinus mugo Turra a borovice pyrenejská poddruh blatka / Pinus uncinata Ramond ex DC. subsp. uliginosa (G. E. Neumann) Businský a další dva druhy jsou k nám úspěšně introdukované - borovice černá / Pinus nigra J.F. Arnold a borovice vejmutovka / Pinus strobus L. Obě jsou již stálou součástí našich lesních porostů.

 

 

Její areál původního rozšíření je největší mezi borovicemi. Zahrnuje především mírný a chladnější pás celé Eurasie; celkově sahá od Pyrenejského poloostrova (nejjižnější výskyt v pohoří Sierra Nevada) přes střední Evropu, Balkán, Skandinávii, sever Malé Asie, Kavkaz a evropskou část Ruska na Sibiř a dále až k ruskému pobřeží Ochotského moře. Těžiště jejího areálu je v oblasti Sibiře. V Evropě ji výjimečně nacházíme i ve Středomoří, ale např. se přirozeně nevyskytuje na stepích jižní Ukrajiny a v jižním Rusku nebo v oceanických nížinách Britských ostrovů a Dánska. Nejsevernější výskyt v Evropě je hlášen z Laponska.

 

Borovice lesní je Euroasijská neopadavá dvojjehličná borovice. Co do vzhledu je velice proměnlivým a variabilním taxonem. V dobrých podmínkách může dorůst výšky až 40 metrů s korunou v mládí kuželovitou, později až deštníkovitě zploštělou; na extrémních stanovištích naopak vytváří nízké jedince s pokrouceným kmenem a větvemi, někdy až keřovitého charakteru. Rozeznává se mnoho různých ekotypů a klimatypů co do velikosti, tvaru koruny a zavětvení.
Jehlice rostou po 2 ve svazečcích, tuhé, 1 - 8 cm dlouhé, 1 - 1,8 mm široké, špičaté, mírně podélně zkroucené, na ploché břišní straně šedozelené, na vyklenuté hřbetní tmavě zelené, nebo namodrale šedozelené, na okrajích pilovité, vytrvávají 2 - 6 (max. 9) let. Pochvy jehlic asi 8 mm dlouhé, zprvu bělavé, později šedé a kratší.
Podrobný popis borovice lesní se spoustou doprovodných obrázků najdete v tomto DENDROLOGICKÉM ATLASU.
Doporučení: atlas i ostatní odkazy si otevírejte v novém okně, ať se nemusíte neustále vracet zpět na listing kešky.
v registru "monumentaltrees.com" se udává
-- nejvyšší zdokumentovaný jedinec druhu (obr 1A). Lokalizace: N 57° 55.077 E 27° 19.724 borovice v Ootsipalu, farnost Veriora, Polvamaa, Estonsko. Meřením z 20. listopadu 2015 byla stanovena výška 46,60 m, obvod kmene ani průměr nebyl měřen.
-- nejsilnější zdokumentovaný jedinec druhu (obr 2A). Lokalizace: N 56° 26.637 W 03° 23.556 roste v Muirward Wood v Perthu, Skotsko, Velká Británie. Dostala jméno "Král lesa". Její první měření bylo provedeno v roce 1883 s těmito výsledky: výška 24 m, obvod kmene 487 cm. Podle měření z roku 2017 její výška dosáhla 30 m a obvod kmene v 1,5 m nad zemí se zvětšil na 645 cm. Poslední měření z r. 2019 udává obvod kmene ve výšce 1,37 m úctyhodných 661 cm
-- největší rarita druhu (obr 3A, 3B a 3C, panorama1 a panorama2). Lokalizace: N 50°28.382 E 20°39.689, v lese ve Wełeczu, Świętokrzyskie, Polsko. Tento strom se nazývá "Sosna na szczudłach" . Zvláštní tvar borovice je dán kořeny stromu, které sahají až 3 metry nad povrch. Je zde vystaven téměř celý kořenový systém, který poskytuje úžasný pohled. Snížení úrovně terénu způsobila dřívější těžba písku na tomto místě vesničany.

Nejmohutnější zdokumentovanou borovici lesní v ČR (obr. 1 a obr. 2) (N 49° 49.462 E 12° 41.815) najdeme ji u obce Lom u Tachova . Poslední měření jsou z r. 2014, obvod kmene, měřený ve výšce 1,3 m, je 483 cm (průměr 154 cm), její výška je cca 15 m, stáří je odhadováno na 318 +- 50 let.
Chráněných památných stromů borovice lesní je v ČR 39 jednotlivých stromů a 6 v chráněných stromových skupinách. On-line seznam zde (hledat v podrobném výběru).

Keška je mikroPET volně zavěšená na kmeni borovice lesní ve výšce 4m, bude se vám hodit krátká BILTEMA (na "medvěda" to asi nedáte). V keši není tužka, tak si nějakou vezměte. V logbooku najdete bonusové písmeno, které se vám bude hodit pro cestu k "jehličnatému bonusu". Nezapomeňte si ho opsat.

seznam keší v sérii

 

Additional Hints (No hints available.)