Skip to content

DENDROLOGIE V KOSTCE - douglaska tisolistá Traditional Cache

Hidden : 1/19/2024
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Série většinou tradičních keší pro poučení a snad i pro pobavení. Série je věnovaná našim domácím (původním) dřevinám a některým úspěšně introdukovaným (zdomácnělým) dřevinám. Všechny jsou součástí našich lesních porostů (některé jsou zastoupeny téměř všude, některé jsou méně časté nebo jen s pomístným výskytem).
Kdo se chce dozvědět více informací o jednotlivých dřevinách ze série nebo i o dalších příbuzných dřevinách, může si otevřít tento můj DENDROLOGICKÝ ATLAS.
Doporučení: atlas i ostatní odkazy si otevírejte v novém okně, ať se nemusíte neustále vracet zpět na listing kešky.
Keše jsou zelené mikroPETky pevně zavěšené na příslušné dřevině. V každé keši najdete nějaké písmeno, to se vám bude hodit pro cestu k nějakému tomu bonusu.

Rod Douglaska - Pseudotsuga se řadí do čeledi BOROVICOVITÉ - Pinaceae a zahrnuje v sobě celkem 8 druhů z nichž jeden druh k nám byl úspěšně introdukován - douglaska tisolistá / Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco a v lesních porostech ji najdeme zcela běžně.

 

 

var. menziesiiareál původního rozšíření v pobřežních oblastech na západě Severní Ameriky. Areál sahá od západu centrální Britské Kolumbie, přes Kanadu na jih do střední Kalifornie, Oregonu a Washingtonu, její rozšíření pokračuje od Cascade Range hřebenu na západ až k Pacifiku. V Kalifornii douglasku můžeme nalézt v Klamath Mountains a na Pacifickém pobřeží. Najdeme ji i na jihu pohoří Santa Cruz, v Sierra Nevada a dále na jihu v oblasti Yosemite. Tam se šplhá od pobřeží nedalekého moře až do 1800 m n. m.
Hlouběji ve vnitrozemí je var. menziesii nahrazena příbuznou var. Glauca.

Douglaska tisolistá je neopadavý rychle rostoucí jehličnan podobný smrkům a jedlím, od kterých se liší jemnějším vzhledem. Je to velmi vysoký, rychle rostoucí strom, který dorůstá výšky 60 - 75 m a více. Ve starých porostech jsou časté stromy o průměru 1,5 - 2 m. Strom má široce kuželovitou korunou s vodorovně odstávajícími hlavními větvemi, svojí texturou se podobá smrkům či jedlím, odlišuje se však svou větší bujností, delšími a křehčími větvemi (odskakují při větru) a jemnými, řasnatě splývavými větévkami.
Jehlice jsou krátce a zřetelně stopkaté, stopka jehlic odstává šikmo od větévky a je přisedlá na malý polštářek. Po opadu jehlic není větévka zcela hladká. Jehlice jsou zploštělé, měkké, 15 - 35 mm dlouhé a jen 1 - 1,5 mm široké. Jsou rozloženy do stran nebo odstávají na všechny strany, na zastíněných větévkách se blíží dvouřadému postavení. Při bázi jsou stopkovitě zúžené, na konci tupě zašpičatělé. Svrchu jsou tmavozelené, u variety glauca jsou modrozelené až šedozelené a tlustší (také jsou kratší a více přisedlé k větévce), na rubu mají dva zelenavě bílé proužky průduchů.
-- nejvyšším zdokumentovaným žijícím exemplářem douglasky je 99.76 m vysoká "Doerner Fir" (poslední měření z listopadu 2010) rostoucí v údolí Brummit Creek, 5 km severovýchodně od Sitkum, okres Coos, Oregon, USA (obr 3A, 3B, 3C a VIDEO 2). Její výčetní průměr je 354 cm, obvod kmene 11,12 m a objem 237 m3. Bohužel už má minimálně 5 m vrcholové části odumřelou. Lokalizace: přibližná poloha stromu N 43°10.794 W 123°48.654.
-- druhým nejvyšším zdokumentovaným žijícím exemplářem douglasky je 98.39 m vysoký strom s živým přirůstavým vrcholem (dá se předpokládat její další postupný růst). Výčetní průměr je 262 cm, tomu odpovídá obvod kmene 823 cm. Objevena byla v červnu 2011 západně od Roseburgu, v Coos County v Oregonu, USA. Žádná fotodokumentace ani přesná poloha nejsou k dispozici.
-- nejzavalitější zdokumentovaná douglaska je "Queets Fir", která roste v údolí řeky Queets v Olympic National Park ve státě Washington, USA (obr 2A, 2B, 2C a VIDEO 1). Její výška je 73,8 m, obvod kmene je 13,3 m a průměr kmene 4,2 m. Lokalizace: začátek stezky Queets River Trail vedoucí ke stromu (cca 4 km) N 47°37.499 W 124°00.902, přibližná poloha stromu N 47° 38.286 W 123° 58.530.
-- nejvyšší zdokumentovaná douglaska a také nejvyšší vzpřímeně rostoucí strom vůbec byla poražena v roce 1896 na Loop's Ranch Forks, okres Whatcom, stát Washington, USA. Byla v majetku Alfreda Bruce Loopa, rostla u řeky Nooksack River a dostalo se jí pojmenování "Nooksacký obr"
Tato obří douglaska měla výšku 142 metrů, první živé větve byly 67 metrů nad zemí, její obvod měřil 10,092 metrů (průměr 3,21 m) a zjištěné stáří (určeno počítáním letokruhů) bylo 480 let.
Průřez stromu byl vystaven na rohu Železniční třídy a Holly Street v New Whatcom, (Bellingham) od roku 1896 do roku 1897 s popisem výše uvedených rozměrů (obr 1A a 1B). Bylo o ní publikováno i mnoho novinových článků (obr 1C).

Naše nejvyšší douglaska nedosahuje sice takových rozměrů jako ve své domovině, ale svou výškou 64,5 m je nejvyšším žijícím stromem v ČR (obr 1). Najdeme ji nedaleko Semil u železniční stanice Jesenný (N 50°38.934 E 15°19.468 je počátek stezky vedoucí ke stromu, ke stromu od železničních kolejí do kopce cca 300 m).
Nejstarší a nejsilnější douglaska u nás "Czerninova douglaska" roste v arboretu Americká zahrada u Chudenic (N 49° 27.689 E 13° 09.521). Byla vysazena v roce 1843 a podle posledního měření, které proběhlo v květnu 2010 je výška kmene 32 m, výška celého stromu 34,8 m, obvod kmene 572 cm a obvod koruny 68 m (obr 2A, 2B a 2C).
Chráněných památných stromů douglasky tisolisté je v ČR 9 jednotlivých stromů a 96 v chráněných stromových skupinách. On-line seznam zde (hledat v podrobném výběru).

Keška je mikroPET zavěšená na kmeni douglasky tisolisté. V keši není tužka, tak si nějakou vezměte (a šetřete prosím místem v logbooku). V logbooku najdete bonusové písmeno, které se vám bude hodit pro cestu k "jehličnatému bonusu". Nezapomeňte si ho opsat.

seznam keší v sérii

 

Additional Hints (No hints available.)