Skip to content

DENDROLOGIE V KOSTCE - jalovec obecný Traditional Cache

Hidden : 1/19/2024
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Série většinou tradičních keší pro poučení a snad i pro pobavení. Série je věnovaná našim domácím (původním) dřevinám a některým úspěšně introdukovaným (zdomácnělým) dřevinám. Všechny jsou součástí našich lesních porostů (některé jsou zastoupeny téměř všude, některé jsou méně časté nebo jen s pomístným výskytem).
Kdo se chce dozvědět více informací o jednotlivých dřevinách ze série nebo i o dalších příbuzných dřevinách, může si otevřít tento můj DENDROLOGICKÝ ATLAS.
Doporučení: atlas i ostatní odkazy si otevírejte v novém okně, ať se nemusíte neustále vracet zpět na listing kešky.
Keše jsou zelené mikroPETky pevně zavěšené na příslušné dřevině. V každé keši najdete nějaké písmeno, to se vám bude hodit pro cestu k nějakému tomu bonusu.

Rod Jalovec - Juniperus se řadí do čeledi CYPŘIŠOVITÉ - Cupressaceae a zahrnuje v sobě celkem 56 druhů z nichž jeden je naše domácí dřevina - jalovec obecný / Juniperus communis L.

 

 

Jeho areál původního rozšíření zahrnuje téměř celé mírné pásmo severní polokoule, je to jalovec s největším rozšířením, u nás roste v nížinách i horách, zejména v méně kulturních lesích a na pastvinách.
U nás byl dříve rozšířen po celém území, dnes silně ustupuje, roztroušeně roste jen tam, kde byl dříve hojný. V současnosti však jalovec obecný ve volné přírodě najdeme jen sporadicky na malých lokalitách na chudých stanovištích.

Jalovec obecný je neopadavý jehličnatý vzpřímeně rostoucí keř až malý strom s jedním nebo i více kmeny, 5 - 15 m vysoký. Koruna je štíhle kuželovitá, ale často (hlavně ve stáří) i nepravidelně rozložitá. Ve vysokohorských polohách většinou jen plazivý keř.
Pichlavé, šedozelené či tmavozelené jehlicovité listy vyrůstají v trojčetných přeslenech, jsou rovné, dlouze zašpičatělé, od větvičky odstálé, 10 - 18 mm dlouhé a jen do 1,5 mm široké, na svrchní straně se širokým bílým pruhem, naspodu kýlnaté, na vrcholku špičaté až tupé, hrotité.
Podrobný popis jalovce obecného se spoustou doprovodných obrázků najdete v tomto DENDROLOGICKÉM ATLASU.
Doporučení: atlas i ostatní odkazy si otevírejte v novém okně, ať se nemusíte neustále vracet zpět na listing kešky.
v registru "monumentaltrees.com" se udává
-- nejsilnější zdokumentovaný jedinec druhu (obr 1A a 1B) - Lokalizace: N 60°49.768 E 23°08.076 v blízkosti internátní školy v Kauhanoja u města Loimaa, Finsko. Obvod kmene v 1,3 m je 222 cm, výška cca 11 m (měřeno 12. května 2018).
-- nejvyšší zdokumentovaný jedinec druhu (obr 2A a 2B)
Lokalizace: N 57°24.933 E 13°58.800 v Rydu u Skillingarydu, Jönköping, Švédsko. Obvod kmene v 1,3 m je 159 cm, výška je 17,2 m (měřeno 11. srpna 2018).
-- nejstarší zdokumentovaný jedinec druhu (fotodokumentace v registru, mapy.cz, google maps) - Lokalizace: N 50°23.211 E 23°25.141 poblíž ulice Leśna v Bełżci, Polsko. Obvod kmene v 1,3 m je 130 cm, výška cca 8,5 m. Udávaný věk stromu je 193 ± 30 let, metoda zjištění stáří stromu ale není známá (údaj z 19. dubna 2022).

V ČR jsou celkem čtyři jedinci jalovce obecného uznaní jako chráněné památné stromy. On-line seznam zde (hledat v podrobném výběru).

Keška je mikroPET zavěšená na kmínku jalovce obecného. Ten je nízkého vzrůstu, tak žebřík potřebovat nebudete (ale pozor, jehlice píchají). V keši není tužka, tak si nějakou vezměte (a šetřete prosím místem v logbooku). V logbooku najdete bonusové písmeno, které se vám bude hodit pro cestu k "jehličnatému bonusu". Nezapomeňte si ho opsat.

seznam keší v sérii

 

Additional Hints (No hints available.)